oglum konuşamiyor dua ma yardım edermisiniz :(

Gecen biri bana getrdi. Attim cope. Allah affetsin.
Bence deveyle dille olacak is degil. Hem genclik cagina gelmis insanlarin konusmasini deve diline baglamak biraz garip degil mi?

Allah esirgesin .
Bundan sorna bakmayacagim içimi çok ferahlattiniz hepinizeden allah razı olsun

kati ve kararli olursan hayatinin hatasini yaparsin benden soylemesi. onun donemi gecti. 1.5-2 yas araliginda yapacaktin. suan yanlis seyler yapma. yapman gereken sadece kaliteli vakit gecirmek. ve kismen kres.
Bunu bana doktor onermisti. Arkadasa da doktor onermis.

ayy yapmayın o otizm araştırması batağına ben de düştüm birkaç hafta önce, neyse ki uzmanlara danıştım çocuğumla daha fazla ilgilenip gözlemledim o aralar başbaşa zaman geçiremiyorduk işlerimin yoğunluğundan
yok öyle bir durum hem uzman da demiş kesinlikle değil diye atın bunu kafanızdan. biz bugün afra tafra ile bir konuda epey yazıştık aynı durumdayız çözüm yolu sık sık konuşmak sosyalleştirmek ve televizyonu minimuma indirmek hatta ortadan kaldırmak...
kk da uzman bir öğretmenin mesajını okumuştum: aslında otizm belirtileri her çocuğa özgü belirtilerdir fakat tekrarlanma sıklığı ve süresi ayırt edici faktördür. ayrıca televizyonun çocuğa zararlarını açın otizm belirtileri ile ne kadar örtüştüğünü görürsünüz.
objektif bakmaya çalışın herşeyi bu belirtilere yormayın bir de karakter diye birşey var mesela benim kızım birkaç aylıkken bile inatçı sayılabilecek bir çocuktu. kendisine seslen bağır hatta kendini parçala birşeyle ilgileniyorsa asla dönüp bakmaz ben bunu otizm belirtisi sanarken bir baktım çocuğun karakteri bu, birşeyle ilgileniyorsa sana tepki vermiyor. üstelersen hırçınlaşıyor. ama onun dışında çok sosyal göz teması ten teması bi sorun yok. asosyal değil yani. bak sizin çocuğunuz kreş dışında çocuklarla oynuyormuş bizimki biraz soğuk durur bir arkadaşına sarıldığını gördüm sadece bugüne kadar karşı karşıya getirdiğim diğer çocuklara soğuk davrandı mesela ama bu bir huy bence...
şartları da düşünün siz evde tek bu yaş çocuğuna yetemiyor olabilirsiniz tam tersi şekilde benimki de aile büyükleri ve bizim ev üç ayrı evde büyüyor kurallar düzenler çok değişken avantajları da olsa o da bir sorun bana göre bu yaşta çocuklar tekdüzeliğe de gelemiyor çok karışık ortama da...
siz de benim gibi paranoyak annesiniz sanırım ben artık çok kurcalamamaya karar verdim. 3-4 aylıkken uykuda sıçrardı çok doğal bir durummuş bu ama ben ne yaptım deli gibi araştırdım ve sonuç beni epilepsi belirtilerine götürdü. bazen çok abartıyoruz bu araştırma işini...

>Eşim ve annesi anlatırlar, eşim 5 yaşına kadar hiç konuşmamış, el kol işaretleriyle anlatmış derdini hep :)

şu an susmuyor.

aynen cok cok dogru. bende aynisini soylemeye calistim ama umarim anlamistir. kati sert kararli falanda davranmasin. cocugun zamaninda yapilmasi gerekenlerin yapilmasina ihtiyaci var.

Bizde evde kalabalığı annem kardeşim eşim ve ben birnhengamedir gidiyor.
tv bazı çizgi filmleri izletiyorum mesela nil oya can canım kardeşim gibi faydası olduğuna inanıyorum çünkü şarkı mirildanmayi onlardan öğrendi. Kendi çapında şarkı mirildaniyor. Onlarda duyduğu kelimeleri söylemeye çalışıyor hatta söyledi de bi kaç kez.
paranoyak lik var evet fazlası ile bebekten Gözleri kaydı diye ayağa kaldırdım ortalığı meğer çocuk uyumaya geciyormus.
Bende okuyorum okuyorum psikopat gibi çocuğu inceliyorum falan Ken psikolojimizi de Bozuyorum sanırım çocuğun kinide .ama artık araştırmicam son verdim.
Evet her çocuğun mizaci farklı benim oğlum inatçı ve soğuk bi cocuk ama bende öyleyim .

Anne Tarafım da hep geç konuşmuş en erken kardeşim o da 3.5 yaşında. Bakalım 3.5 a az kaldı konusabilecekmii gorecegim

Dil altı bağına bakıldı mı? Ya da dili Birazcık büyük olabiliyor yaşına göre sonra düzeliyor ama konuşması. Yanak dil ve ağız kaslarını güçlendirmeniz gerekiyor. Bunun için bir sürü hareketler var nette de vardır büyük ihtimal. Bunun dışında geç konuşma olabilir dil tembelliği olabilir. Bir Araştırma hastanesine gidip rapor alıp ordan da anlaşmalı özel eğitim kurumlarından birine gidebilirsiniz. Dil ve konuşma terapisti kısa sürede çözer

kisaca cocuguna daha once olmayan sen ve babasi lazim. tum kalbinizle tum gucunuzle. durmadan usanmadan. yapmaniz gerekenleride arkadasta yazdi yukarda bende yazmaya calistim.

okudum bazı cocuklar tek büyürken geç konusurlar acaba ondan mı?

Canim benim kuzenimin oglu da iki yasini gectigi halde konusamiyordu. Daha dogrusu herseye kendince uydurdugu kelimeleri vardi. Su demez tiaa derdi mesela.sonra bi anda konusmaya basladi biz de sasirdik :) su an 5 yasinda krese gidiyor kendi kendine okumayi soktu 3 haneli sayilari bile toplayip cikariyor.ustun zekaliymis ogretmenleri oyle soyluyorlar.icini ferah tut allahin izni ile hic bi seyi yoktur senin yavrunun da insaallah...

Ccuk gelişim uzmanina götürdüm bir şeyi yok dediler. Kreş e gönderin konuşması açılır dediler. dil bağı falan yok çünkü 15 kelime kullanıyor net cümle yok ve başka kelime yok. Nereye gitmem lazım bu dedikleriniz otizm mi ?

okudum bazı cocuklar tek büyürken geç konusurlar acaba ondan mı?
hayir. bu durum anne baba ilgisizliiginden. cocugu opuyor seviyor sonra aciyor tv yi cocuk belkide saatlerce izliyor.arkadasta kendi islerine bakiyor. baba nerde cocukla hangi oyunlari oynuyor. hangi resimli eglence kitaplarina bakiyor.kapali acik oyun alanina en son ne zaman goturdu belirsiz.

teşhis konmuştur kuruntulu anneleriz bakın önerileri hep birlikte yapalım yine boşuna vesvese ettik diye kendimize güleceğiz sanırım. önümüz yaz bol bol sokaklarda parklarda sosyalleştirelim bebeleri :)
tv bağımlısı değiller belli ama izletmemek için sürekli bişeyler yapmamız gerek kızım kitap kağıt kalem hastasıdır en çok onlarla oyalanır bir de legolar çok etkili oluyor tavsiye ederim. yarın ilk defa bir kreşin oyun grubuna katılıcaz birlikte. bir süre sonra kreşi tekrar deneyin derim.
biz kaygılı ve endişeli oldukça onlar da hırçınlaşıyor. rahat ve pozitif olalım

not: bizim kız da niloyaya hasta ama çok güzel ve doğal bir çizgi film çok şey öğretiyor çocuklara biz de oturup izliyoruz eşimle

[QUOlagrima, post: 40195540, member: 120364"]Ccuk gelişim uzmanina götürdüm bir şeyi yok dediler. Kreş e gönderin konuşması açılır dediler. dil bağı falan yok çünkü 15 kelime kullanıyor net cümle yok ve başka kelime yok. Nereye gitmem lazım bu dedikleriniz otizm mi ?[/QUOTE]
Dil bağı olan çocuk konuşur zaten ama dilini yeterince hareket ettiremediği için bazı harfleri söyleyemez kelimeleri tam çıkaramaz. Hayır bunların otizm ile ilgisi yok. Benim kızım da dört yaşına girdi yeni ve artikülasyon bozukluğu var baya kötü konuşuyor pek anlaşılmıyor. Bir aydır özel eğitime gidiyoruz. Üzülme çok varmış böyle çocuk
İnşallah bir an önce konuşurlar

Gecen biri bana getrdi. Attim cope. Allah affetsin.
Bence deveyle dille olacak is degil. Hem genclik cagina gelmis insanlarin konusmasini deve diline baglamak biraz garip degil mi?
Hayır, deve dili küçükken hemen etki etmiş, sadece şimdi deve dilinin acısını çekiyoruz demek istedim. Hem inanmayaya bağlı tabi, insanın başına gelince her yolu denemek ister.. Yine de tek yardım Allah 'tandır tabiki de..Bu tür şeyler vesile olur sadece..

niloya guzel de can cok dusuk cumleler kuruyor. Sinir oluyorum. Biz ailece canim kardesimciyiz

niloya guzel de can cok dusuk cumleler kuruyor. Sinir oluyorum. Biz ailece canim kardesimciyiz

bak bi konuyu daha sabote edicez şimdi senle canım kardeşimi ben de beğeniyorum ama can'ı eşimin eline versen bi kaşık suda boğar adam bi sinir oluyo sanki düşmanı şarkıları çok uyduruk diye de kendini savunuyoanlaşılan çizgi film izlemekten karı koca bizim beyin hücreleri düzleşmiş

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…