oglum konuşamiyor dua ma yardım edermisiniz :(

otizm belirtilerine bakin arastirin ,çocuk kendini di$lar, kimseyle oyun kuramaz, kendi dunyasina kapanir vs
sizd ebu durum yok demi
erkek çocuklari daha egç konusur bazen
kendinden büyükler ile genellikle oyun oynamayı sever. Dedigim gı I 45 gün uyum arkadaşımın oğlu ile oynar abla abi lerle oynar ama krese gittik oynamayı bırak yanasmadi bile.
sürekli okuyorum otizm ile alakali şeyleri ve sürekli aa bu hareketi yaptı aa bunu yaptı diye paranoya oldum

okudum cnm başta senin yavrun olmak üzere tüm ihtiyaçlılara gider inşallah.

kendinden büyükler ile genellikle oyun oynamayı sever. Dedigim gı I 45 gün uyum arkadaşımın oğlu ile oynar abla abi lerle oynar ama krese gittik oynamayı bırak yanasmadi bile.
sürekli okuyorum otizm ile alakali şeyleri ve sürekli aa bu hareketi yaptı aa bunu yaptı diye paranoya oldum
o zaman hiç bisey okuma birak arastirma isini
kendini bosa uzuyorsun cçok deil 1 yil sonra bu konuyu okuyup guleceksin :)

benim küçük oğlumda geç konuştu, doktorun tavsiyesi hiç bir dediğini anlamayın dedi.. yani işaretle su, yiyecek istediği zaman kesinlikle anlamayın.. sizinle sözlü iletişim kurmasını sağlayın.. siz onu anlayıp dediklerini yaptıkça konuşması gecikecektir..
Ben anlamazsan sinir krizi yaşıyoruz küçük çaplı. Çocuk gelişim uzmanı bana da anlayın dediklerini ama cümleye dökün mesela anne çim sen benden şu mu istiyorsun ?
Anneçim sen dışarı çıkmak mi istiyorsun gibi anladığımız şeyi ına cümle olarak sunun dedi yapıyorum da bakalim

ilk 15 gün kreşe alışma süreci zaten.. yaklaşmaması, ağlaması, oynamaması sizi korkutmasın.. keşke ısrarla götürmeye devam etseydiniz 15-20 gün sonra kaynaşırdı sınıfla..

Benimki 2.5 yaşına kadar aynen öyleydi şimdi susmayı bilmiyor bir anda açıldı

O kelimeleri anlayıp söyleyebiliyorsa bence o kadar endişelenmene gerek yok.. Demek sizi anlıyor, duyuyor, dili o kelimelere dönebiliyor..

Tv'de bir programda izlemiştim.. Bol bol onunla konuşmayı deneyin.. Elinize nesnelere alıp onun ne olduğunu söyleyip ona tekrar etmesini sağlayın. Hırçınlık ediyorsa her söylediği kelimeye bir ödül verin ki o da bu yapılan tabiri caizse oyuna istekli olsun.. Tabi gerekli yerlere de götürmelisin doktora, çocuk psikoloğuna falan..

Albert Einstein dokuz yaşına kadar düzgün konuşamamış diye okuduğumu hatırlıyorum bir yerde.. yani çok canınızı sıkmayın.. Duanızı da eksik etmeyin.. inşaAllah Rabb'im açılan elleri boş bırakmaz.. Yardımını esirgemez kullarından..

Allah yardımcınız olsun..

Amin kızlar çok teşekkür ederim cidden rahatlatttiniz beni. Okumayayim diyorum aklıma takılıyor açıp okuyorum face de otizm li anne babaların grubuna girdim bakıyorum sürekli . Çocuk kmgelisim uzmanı kesinlikle değil dedi

benim küçük oğlumda geç konuştu, doktorun tavsiyesi hiç bir dediğini anlamayın dedi.. yani işaretle su, yiyecek istediği zaman kesinlikle anlamayın.. sizinle sözlü iletişim kurmasını sağlayın.. siz onu anlayıp dediklerini yaptıkça konuşması gecikecektir..
Bunu ben deniyorum ama hircinlasiyor ve agliyor. Dayanamayip istedigini yapiyorum. Senin cocugunda ise yaradi mi?

Amin kızlar çok teşekkür ederim cidden rahatlatttiniz beni. Okumayayim diyorum aklıma takılıyor açıp okuyorum face de otizm li anne babaların grubuna girdim bakıyorum sürekli . Çocuk kmgelisim uzmanı kesinlikle değil dedi
Her konusmayan cocuk otizm olsaydi.. Otizmin cok acik secik belirtileri var. Boyle seyler dusunup kendini uzme bosuna. Bazi cocuklar gec konusur. Benim cocugum ve senin cocugun da onlardan ikisi. Bunu bu kadar buyutup uzulmeye gerek yok bence. O cok bilmis akrabalara da kulak asmamak lazim. Ben artik oyle yapiyorum. Hatta bu tiplerle gorusmeyi azalttim..

Bunu ben deniyorum ama hircinlasiyor ve agliyor. Dayanamayip istedigini yapiyorum. Senin cocugunda ise yaradi mi?

evet ama sinir sistemimin yarısı gitti :KK53: anaokuluna başladı bu sene, gitmek istemedi tabi. hala ara ara mık mık ediyor ama bu konuda çok sert ve katı duruyorum.. çocuklar çok akıllı, sizin zayıf yönünüzü sizden iyi bilip kullanıyorlar, kesinlikle taviz vermeyin.. insan nasıl ki su içmek zorunda, aynı şekilde okula da gitmek zorunda dedim ve bir hayli kararlı söyledim işe yarıyor.. sakın pes etmeyin..

pardon ben kreş ile ilgili sordunuz sandım.. konuşma konusunda evet işe yaradı. çok ağladı, dediğiniz gibi hırçınlaştı ama sonunda mecbur kalınca konuştu.. 3 yaşından sonra birden açılıyor zaten kararlı olun siz..

arkadaşımın oğlu da 3.5 yaşında konuştu, şu an çok normal bi cocuk içini ferah tut öncelikle bide geç konuşan çocuk zeki olur derler
kulaklarında sıkıntı yok demek ki Mr çekildi mi beyinde bişey çıktı mı, keşke hekim arkadaşlar görüp yazsa
3 yaşında bir çocuk mr a dayanamaz, tavsiye etmem :KK12:

Öyle çok takıntı yapmayın.. Biz bile internetten bir baş ağrısı için ne iyi gelir diye araştırıyoruz.. Allah'ım esirgesin ne tümörü kalıyor, ne başka hastalığın habercisi oluyor o baş ağrısı.. İnsanı daha kötü ediyor sıradan bir baş ağrısını bile internetten araştırmak.. Öyle birkaç sebebi aynı diye o durumun olması gerekmiyor..

evet ama sinir sistemimin yarısı gitti :KK53: anaokuluna başladı bu sene, gitmek istemedi tabi. hala ara ara mık mık ediyor ama bu konuda çok sert ve katı duruyorum.. çocuklar çok akıllı, sizin zayıf yönünüzü sizden iyi bilip kullanıyorlar, kesinlikle taviz vermeyin.. insan nasıl ki su içmek zorunda, aynı şekilde okula da gitmek zorunda dedim ve bir hayli kararlı söyledim işe yarıyor.. sakın pes etmeyin..

pardon ben kreş ile ilgili sordunuz sandım.. konuşma konusunda evet işe yaradı. çok ağladı, dediğiniz gibi hırçınlaştı ama sonunda mecbur kalınca konuştu.. 3 yaşından sonra birden açılıyor zaten kararlı olun siz..
Evet kararli olmak lazim. Bu konuda kati olucam bundan sonra. Insallah acilir bizimkiler de..

Öyle çok takıntı yapmayın.. Biz bile internetten bir baş ağrısı için ne iyi gelir diye araştırıyoruz.. Allah'ım esirgesin ne tümörü kalıyor, ne başka hastalığın habercisi oluyor o baş ağrısı.. İnsanı daha kötü ediyor sıradan bir baş ağrısını bile internetten araştırmak.. Öyle birkaç sebebi aynı diye o durumun olması gerekmiyor..
Aynen öyle ya arastirmicam diyorum aklıma takılıyor sürekli Allahım korktuklarimiza ugratmasin

Oğlunuzun bir sorunu yoksa Allaha emanet deyin ve dua edin bol bol. Ama imkan olursa ya da hacca giden olursa, oradan deve dili getirmesini isteyebilir ve yedirebilirsiniz. Benim ikiz kardeşlerim yaşları ilerlemesine rağmen konuşamıyorlarmış, hacdan deve dili getirtmiş ve yedirmişler, şu an genç delikanlılar,yemin ederim nerdeyse hiç susmuyorlar :)

Evet kararli olmak lazim. Bu konuda kati olucam bundan sonra. Insallah acilir bizimkiler de..
kati ve kararli olursan hayatinin hatasini yaparsin benden soylemesi. onun donemi gecti. 1.5-2 yas araliginda yapacaktin. suan yanlis seyler yapma. yapman gereken sadece kaliteli vakit gecirmek. ve kismen kres.

Aynen öyle ya arastirmicam diyorum aklıma takılıyor sürekli Allahım korktuklarimiza ugratmasin

amin..
Araştırma tabi.. Aklına takılan durum vesvese.. Sürekli olumsuz durumları akla getirip insanı hayata küstürüp Allah'a isyan (tövbe haşa) ettirmek zaten şeytanın işi .. Fırsat verme buna.. Hem kendine dünyayı dar edersin hem günaha girersin(MazaAllah)

Sadece daha kolay nasıl konuşmasını sağlarım tarzı konulara bak.. Allah'ın izniyle oğlum sağlıklı sadece biraz tembel ve nazlı diye odaklanıp ona göre hareket et.. Ona göre çarelere başvur

Televizyon, tablet, telefon, bilgisayar uzak tut. Her akşam yatarken kitap oku. Istedigi bir şeyi işaret dili ile anlatıyor ise anlama. Ona tekrar tekrar ne istediğini sor ki rahata alışıp konusmakta tembellik etmesin. Çocuğunla oyun kur. Hayal dünyasını zenginleştir. Çocukların arasına kat ve cok ilgilen.

X