oglum konuşamiyor dua ma yardım edermisiniz :(

Çocuk gelişim uzmanina gittik Mr falan bahsedildi çocuk psikologu na gitmeyi düşünüyorum artik

Bence kelimeleri çıkartabiliyorsa duymasında bir problem yoktur.Kelime kullanmasına teşvik edin veya ses çıkartmasına yani eliyle koluyla bir şeyler istediği zaman hemen yapmayın.

Benimki konusamadigi için sosyallesemiyor da bi arkadaşımın oğlu var 45 gün var aralarında onla anlaşır o konuşuyor gerçi benim oglanı da anlıyor herhalde bilmiyorum

Bu arada 4 yaşında konuşan çocuklar var,bi anda sökülüyolar.gayette zeki oluyolar.şimdiki çocuklar bizi ceplerinden çıkarırlar zaten.Benim kızımda 2 yaşında.haziranda 2 buçuk olucak,kelime kelime,basit şekilde konuşuyo,daha çişi kakayı bilmiyo,2 kelimelik basit cümleler o da şöyle : anne baaak,anne del( anne gel),anne du ( kuş görünce heyecanlanıyo) gibi,çarpışık çurpuşuk yuta yuta yapabildiği kadar artık. Kreşe sizden daha önce ayrı kalmadığı için,orası ona yabancı bi ortam olduğu için gitmemeyi tercih etmiştir.bu yaş grubu hemen güvenemiyo.kızım ananesiyle,halasıyla,babasıyla ben yokken kalabiliyo ama spor salonunda çocuk oyun odasında o kadar çocuk,oyuncak,renkli objeler olduğu halde kalmak istemiyo.ben bi anormallik olduğunu sanmıyorum.ana kuzusu daha,konuşur elbet.

Allah yardimciniz olsun uzulmeyin bu kadar, bende 5-6 yasinda faaln sandim boyle uzgun gorunce sizi
ben yurt disindayim çocuklarim ana okuluna giderken dil problemi oluyor ne ogretmeni anliyor ne ogretmen çocugu anliyor , ilk haftalar agliyolar ( diger çocuklarda agliyor tabi adaptasyon donemine ) ama zamanla alisiyolar ve dili ogeniyolar vs

yani 3 yasinda okula basliyolar benimkiler ikinci uçuncu sene anca yavas yavas uyum sagliyolar
buyuk kizim ilkokula basladi su an sinfin en basarili ogrencilerinden, çok agladim o okulda zorlandikça ama hepsi bosunaumis

zamana ihityaciniz var sadece
saglik sorunu olsa hiç konusamaz, oteki yasi yakin çocuklada oyun kuramazdi çocugun

Benimki konusamadigi için sosyallesemiyor da bi arkadaşımın oğlu var 45 gün var aralarında onla anlaşır o konuşuyor gerçi benim oglanı da anlıyor herhalde bilmiyorum
Diger cocuklarla birlikte oldukca acilacaktir. En azindan ben kendi cocugum icin buna inaniyorum. Sonucta fizyolojik bir sorun yok. Evde yalniz misiniz? Konuskan bir insan misin?

Uzman bir doktordan destek almanız şart.. Tek doktorla sınırlı kalmayın, farklı doktorlara da götürün.
Benim kuzenimin çocuğunun başına geldi.. Çocuk 2 - 2,5 yaşına kadar hiç konuşamıyordu, sürekli ağlıyordu ve bağırıyordu.. Değişik sesler çıkarıyordu.. Doktora götürdüler, doktor ise çocuk sesini seviyor diye geri yollardı.. Birde erkek çocuğu geç konuşur derdi gönderirdi.. Nedense farklı bir doktora çok geç zaman sonra götürdüler.. Meğerse, çocuğun kulaklarında sorun varmış, duyamadığı için konuşamıyormuş.. Çok çok sıkıntı yaşadılar..

Etrafda görüyorum oğlumla yaş it çocukları inci gibi çok güzel konuşup cümle kuru yorar oğluma bakıyorum yok üzülüyorum cidden sürekli annem je zaman konuşan diyorum di diyor bir demek bir gün sonraki konuşan diyorum hı hı diyor ama yok psikolojimizi inanılmaz etkiledi otizm olabilirmi diye düşünüp okumaya başladım bu daha da etkiledi beni

otizm olsa o 45 gun yakin olan çocukla oyun kuramaz

Olsun,bunların hepsi bir şey aslında;anlamsız olabilir ama ona göre anlamlı,çünkü o kendini ifade ediyo,sizde anlıyosunuz.alt açma bezinden hayvanları öğretmeye çalıştım mesela,aslan 'ağga' fil 'ni' maymun 'nağnu' fare 'nane',unutuyo sonra sil baştan tekrar..bende çok zor anlıyorum kızımı,anlamsız olan o seslerden,ığıldamalardan anlamlar çıkarmaya uğraşıyorum.benimkide şarkıları söyleyemiyo,söyler gibi işte bi pepeesini söylüyosa geri kalanını ığıldıyo mırıldıyo.Siz dediğiniz gibi bi pedagoga gidecekseniz gidin ama ben bi sorun olduğunu sanmıyorum.bide etrafta benimki şu yaşta konuşta,ayy yok benimki şakıyo falan diyenlere kulak asmayın.her çocuğun gelişimi aynı olmuyor.

Valla her ne kadar kulak asmasamda uzun süre görmedim lerim aaa bu hala mi konuşmuyor diyor geçen de biri aa bu ahraz mi dedi sinirlerim zipladi

Bencede anne falan diyorsa konuşur bazılaeı geç konuşur

cocugunda problem yok problem sende. cunku sen cocugun gelisme donemlerini kacirmissin. muhtemelen tv acip aksam sabah izletmissin. opmekten sevmekten baska kaliteli zaman gecirmemissin. hircinliginin sebebi konusamamasi. daha bir cok sey yazabilirim. cocugunla oyunlar oynamamissin. dikkat eksikligide var muhtemelen. ama uzulme. gec kalmis degilsin. tv yi gunde 1 saate indiriyorsun ve surekli oyunlar eglence falan yapacaksin. baska cocuklari itip kakiyormu? birde azda olsa kres etkili olur ama az. butun is sana dusuyor. bosa gecirdigin zamani dolu dolu degerlendireceksin. yazda geliyor disardan eve gelmiceksin. park bahce ne bulursan. birde babasida olacak yaninizda. sonra dedigin gibi olacak. bunlari yapmazsan cocugu riske atmis olursun. bilgisayar,tv,telefonu kaldiracaksin. aglarsa hemen oyuna eglenceye yonleneceksiniz anliyormusun beni.

Valla her ne kadar kulak asmasamda uzun süre görmedim lerim aaa bu hala mi konuşmuyor diyor geçen de biri aa bu ahraz mi dedi sinirlerim zipladi
Yok canım konuşuyo benim oğlum,biz onunla anlaşıyoruz deyin,geçin gitsin.Elaleme ne yani..Onlar bizim çocuklarımız.Bende sizin tam tersinize,bigün Alya doradan biraz büyük bi erkek çocuğu gördüm,bıcır bıcır konuşuyodu babasıyla,ahh benim kızım ne zaman böyle konuşacak acaba dedim,adamda konuşur konuşur merak etmeyin,o zamanda hiç susmayacak dedi.Bana genelde öyle diyolar.Çocuk bu ya,görmüşsün başını okşa sev,yok konuşmuyo mu yok bilmem ne,ne karışıyosun.

benim küçük oğlumda geç konuştu, doktorun tavsiyesi hiç bir dediğini anlamayın dedi.. yani işaretle su, yiyecek istediği zaman kesinlikle anlamayın.. sizinle sözlü iletişim kurmasını sağlayın.. siz onu anlayıp dediklerini yaptıkça konuşması gecikecektir..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…