Nişanlım ve Sessiz Cezalandırma

Belki de siz üç günde sakinleşmiyorsunuz. Üç gün konuşmadık demişsiniz ama günaydın mesajları göndermiş, özür İçin çiçek göndermiş. İstemediğiniz bişey için birisi size sürekli ısrar etse siz ne hissedersiniz. Sessiz mi kalıyor, bırakın kalsın. Konulmaya hazır olduğu zaman konuşursunuz. Belki de o an susmaz ise gerginlik büyüyecek ve kavga edeceksiniz. Siz de sakinleşene kadar sessiz kalıp daha sonra konuşmayı deneseniz daha sağlıklı iletişim kurarsınız. Bu şekilde sadece kavga edersiniz.
O da onu söylüyor ama telefonu kötü kapatmak istemiyorum ya da iyice uzaklaşacağız diye korkuyorum. Üstüne varmıyorum bu süreçte ben de yazmıyorum aramıyorum böyle böyle 3 gün sürüyor bu kadar uzaklaşmaya yazık değil mi

Hiç sakinleştiğinizde konuşmayı denediniz mi? Yani sakinleştik tamam oldu bitti diyerek konuyu kapatıyor mu yoksa o tartışmanızı konuşabiliyor musunuz?
Evet konuşuyoruz normal bir şekilde. Ama işte o sinir anında kırıcı sözler söylediğini huyunu bildiği için o an hemen kapatmak istiyor kaçıyor yani.

Tamam seni mi kıracağım onları örnek alacağım😀
Sessiz cezalandırmanın en güzel karşılığı umursamamaktır
Kendisi kesi yavrusu tavrı ile iletişime başlayınca ne yaptığının farkında olduğunuz, bu şekilde sorun çözemeyeceğiniz ve bu şekilde davranmaya devam ederse tüm hassasiyetlerine karşı duyarsızlaşacağınızın ültimatomunu vermek bence en iyi yaklaşım

Evet konuşuyoruz normal bir şekilde. Ama işte o sinir anında kırıcı sözler söylediğini huyunu bildiği için o an hemen kapatmak istiyor kaçıyor yani.
O zaman kaçmıyor ki. Kalp mi kırsın istiyorsunuz anlayamadım tam. Sinirlenince kötü sözler söyleyen birinin sinirlendiğinde yapması gereken şey sakinleşmek için kendine zaman tanımak. Siz bunu yaptığı, yani sağlıklı bir davranış gösterdiği için kızıyorsunuz. Yanlış mı anlıyorum durumu

Onca okuduğum konuya, psikoloji metinlerine istinaden diyorum ki şimdi 1 küsen evlenince 100 küser. Çok çocukça bir davranış küsmek hele yetiskinlikte çok da çirkin bir davranış

O zaman kaçmıyor ki. Kalp mi kırsın istiyorsunuz anlayamadım tam. Sinirlenince kötü sözler söyleyen birinin sinirlendiğinde yapması gereken şey sakinleşmek için kendine zaman tanımak. Siz bunu yaptığı, yani sağlıklı bir davranış gösterdiği için kızıyorsunuz. Yanlış mı anlıyorum durumu
Normal sorunlarda da tartıştığımızda da ya da onun canını sıkan bir şey olduğunda da aynısını yapıyor. Mesela ailesi ile problem yaşıyor bana yansıtıyor benle arasına mesafe koyuyor gibi. Konuşmuyor anlatmıyor. Tartışmaktan kavga etmekten korkuyor belki ama iletişime de kapalı bir durum haline getiriyor

Sessiz cezalandırmanın en güzel karşılığı umursamamaktır
Kendisi kesi yavrusu tavrı ile iletişime başlayınca ne yaptığının farkında olduğunuz, bu şekilde sorun çözemeyeceğiniz ve bu şekilde davranmaya devam ederse tüm hassasiyetlerine karşı duyarsızlaşacağınızın ültimatomunu vermek bence en iyi yaklaşım
Deneyeceğimmm çoook teşekkür ederim ☺️ Sanırım duyarsız davranmak en büyük silah dediğiniz gibi işe yaramadığını görünce yapamayacak.

Normal sorunlarda da tartıştığımızda da ya da onun canını sıkan bir şey olduğunda da aynısını yapıyor. Mesela ailesi ile problem yaşıyor bana yansıtıyor benle arasına mesafe koyuyor gibi. Konuşmuyor anlatmıyor. Tartışmaktan kavga etmekten korkuyor belki ama iletişime de kapalı bir durum haline getiriyor
Bazıları kendi kendilerine sorun çözmeye alışık oldukları için ya da aile içinde sorunlarını anlattığında "buna mı üzüldün?" tepkisini çok sık aldığı için insanlarla paylaşmak konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Ben de kendimce büyük dertlerim varken şu an eşimle konuşamıyorum mesela zor geliyor, kendi aramızdaki problemleri oturup konuşalım ama kendi derdim varsa kendim çözmeliyim diyorum. Bunca sene böyle yaşamış bir adamı Adil Yıldırım taktikleriyle düzeltemezsiniz maalesef. Siz derdiniz olduğunda onunla konuşun. Onun derdi olduğunda da orada olduğunuzu belli edin. Zamanla kendi kendine bir dert yüklenmektense biriyle paylaşmanın daha hafifletici olduğunu anlar diye düşünüyorum. Bana hala çok negatif gelmedi tutumu çünkü sonunda tartışmayı konuşuyorsanız.

Deneyeceğimmm çoook teşekkür ederim ☺️ Sanırım duyarsız davranmak en büyük silah dediğiniz gibi işe yaramadığını görünce yapamayacak.
Bazen sorunlar karşısında tansiyonu yükseltmekten ziyade hiç olmaması gereken kadar düşürmek işe yarıyor. Karşımızdaki insan harekete geçmek zorundaymış gibi hissediyor

Bazıları kendi kendilerine sorun çözmeye alışık oldukları için ya da aile içinde sorunlarını anlattığında "buna mı üzüldün?" tepkisini çok sık aldığı için insanlarla paylaşmak konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Ben de kendimce büyük dertlerim varken şu an eşimle konuşamıyorum mesela zor geliyor, kendi aramızdaki problemleri oturup konuşalım ama kendi derdim varsa kendim çözmeliyim diyorum. Bunca sene böyle yaşamış bir adamı Adil Yıldırım taktikleriyle düzeltemezsiniz maalesef. Siz derdiniz olduğunda onunla konuşun. Onun derdi olduğunda da orada olduğunuzu belli edin. Zamanla kendi kendine bir dert yüklenmektense biriyle paylaşmanın daha hafifletici olduğunu anlar diye düşünüyorum. Bana hala çok negatif gelmedi tutumu çünkü sonunda tartışmayı konuşuyorsanız.
Söylediğine göre ben çok ısrarcı oluyormuşum hep kendi istediğim olsun istiyormuşum halbuki saygı duymalıymışım öyle anlarda. Tartıştığımızda da dilini tutman sessiz kalman daha iyi bir de bunu de belki daha iyi olduğunu görürsün diyor 🤷‍♀️

Şimdiden tartışıp 3 gün konuşmamak sağlıklı değil. İster cezalandırsın ister uzak kalsın. Evde beraberken yatağa üzgün, kırgın çözümsüz girmemelisiniz. Sizin ilişkiniz nasıl başladı nişanlandınız bilmiyorum ama sıkıntılı geldi. Farklı birbirine uyumsuz kişilikleriniz olabilir. Sizi üzen bir ilişki doğru bir ilişki değildir benim gördüğüm kızlar şimdiden evlilik gibi sahiplenip sonuna kadar mutsuz da olsalar devam ediyorlar.

Şimdiden tartışıp 3 gün konuşmamak sağlıklı değil. İster cezalandırsın ister uzak kalsın. Evde beraberken yatağa üzgün, kırgın çözümsüz girmemelisiniz. Sizin ilişkiniz nasıl başladı nişanlandınız bilmiyorum ama sıkıntılı geldi
Bu konuda maalesef fikir ayrılığı yaşıyoruz o bir sorun olduğunda kabuğuna çekilen biri, ben de aksine konuşup iletişime geçmek isteyen biriyim.

Aman
Merhaba güzel hanımlar. 7 aylık nişanlıyım ama maalesef nişanlımla ilgili bir sorunum var. Nişanlım tartıştığımızda, moralsiz olduğunda konuşmak istemiyor, telefonu kapatmak istiyor. Ben de telefonu kötü kapatmamak adına kapatmak istemiyorum, kapatmayalım diyorum. Sinirleniyor. Tartışıyoruz ve bana duvar örüyor, küsüyor. Halbuki o şu an görev icabı uzak bir şehirde. Sık görüşemiyoruz. Gündüzleri mesajlaşmıyoruz mesajlaşmayı seven bir insan değil. Ben de anlayışla karşılayıp bu konuda ısrar etmiyorum. İkimiz de akşamları müsait olduğumuzda 1-2 saat görüntülü konuşuyoruz. Ama onda da bazen hemen kapatmak istiyor ya da bir konuda tartıştığımız zaman kapatmak istiyor. Konuşmaktan kaçıyor. Ben de aksine konuşarak sorunları çözmekten yanayım. Benim bu konuda çok inatçı olduğumu söylüyor. Fakat sorun bu da değil, biz ne zaman tartışsak ya da o bir şeye sinirlense sinirini bana yansıtıyor benle arasına mesafe koyuyor arıyorum açmıyor, müsait değilim diyor. Aslında sessiz olarak beni cezalandırmaya çalışıyor. Bu kavramı çok araştırdım, özellikle narsist insanlarda görülen bir cezalandırma yöntemiymiş. Dün de bir fikir ayrılığına düştük hemen kapatmak istedi ben de kapatmak istemedim senle konuşmak bana iyi geliyor dedim neden hemen kapatıyorsun dedim, canım öyle istiyor çünkü tartışacağız kavga edeceğiz muhabbet iyi bir yere gitmeyecek dedi ve kavga ettik. Sabah günaydın yazmış ben de yazdım, gün içinde arayıp bu arama konularındaki ısrarımı konuşacaktık ama aramadı beni. Ben de aramadım. Daha önce de defalarca aynı şeyi yaptı. Bir sorun olduğunda, ben bir şeye ısrar edince, sesimi yükseltince beni cezalandırmaya çalışıyor sessiz kalarak beni istediği düşünceye getirmeye çalışıyor. Sağlıklı insanlar konuşarak anlaşmalı, böyle duvarlar örerek kaçarak değil. Siz ne düşünüyorsunuz? Sessiz cezalandırma ile nasıl mücadele edebilirim. Teşekkür ederim görüşleriniz için 🥰❤️
Aman kızım sen sen ol hemen ayrıl o adamdan.hiiç çekilmez nişanlıyken böyleyse ohoo evlilikte fena olur.ömrünü tüketir çekilmez

Söylediğine göre ben çok ısrarcı oluyormuşum hep kendi istediğim olsun istiyormuşum halbuki saygı duymalıymışım öyle anlarda. Tartıştığımızda da dilini tutman sessiz kalman daha iyi bir de bunu de belki daha iyi olduğunu görürsün diyor 🤷‍♀️
Anlatış tarzı size ağır gelmiş olabilir ama ben hak verdim kendisine. :KK43: Israr bir şeyi çözmüyor ki karşınızdakini inada bindiriyorsunuz. Mesela benim dedem vefat ettiğinde bana gelip "cennete gitti" "Allah sevdiğini yanına alırmış" bilmem ne dediler. Şimdi ne alaka diyeceksiniz ama klasik teselli cümleleridir ya bunlar, bana o kadar mide bulandırıcı gelmişti ki tek istediğim o an tek başıma acımı yaşamaktı, herhangi birinin bir şey söylemesi sinirime dokunuyordu kaç kişiyle kavga etmiştim orada. Nişanlınız da kendi kendine düşünüp çözmeyi seven biri demek ki, siz öyle değilsiniz ama ikinizin davranışı da kendince doğru. O öyle davranıyor diye yanlış değil siz böyle davranıyorsunuz diye yanlış değilsiniz. Orta noktaya gelmeniz lazım sadece, siz bir yarım saat kendine bırakın mesela ama yarım saatin sonunda mutlaka konuşun 3 gün kalmasın o konu. Diğer türlü ego savaşına dönüyor ikinizin de yaptığı.

X