Nişanlım ve ben

sedefinci

Üye
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2023
251
187
33
33 yaşındayım 5 yıldır birlikteyiz bu yıl nişanlandık eylül gibi düğün planladık aslında ama ertelemeye karar verdik en azından seneye ilkbahara. (Tayin aldırmak istiyoruz onun sebebiyle)
Aslında nişanlımla aşılamayacak problemlerimiz yok
Birçok konuda anlaşabiliyoruz sevdiğimiz birçok şey ortak. Saatlerce sohbet edebiliyoruz. Günlerce gezebiliyoruz. Asla cimri değildir herşeyin en iyisini alır yapar. falan filan
Ee sorun ne? Sorun nişanlımın çok bilmişliği galiba. Her konuda mutlaka bir fikri vardır herşeye yorum yapıp karışır. Şimdi mi farkettin onca senedir diyecekler için bu durum aslında bana ehliyet almaya karar verdiğimde batmaya başladı. Bana araba kullanmayı yalan yok öğretti ehliyetimi de aldım ancak o kadar çok karışıp yorum yapıp sinirleniyordu ki biryere kadar alttan alıp sonra birbirimize giriyorduk. Ondan sonra onunla bir daha çalışmadım sınava. Alabildiğim kadar özel dersle pekiştirdim sonrada arabam otomatik zaten zorlanmadan kullanmaya başladım.

Geçen hafta buluştuk kahvaltıya gideceğiz onu evden aldım gidiyoruz. Bu yine yolda yok sağa çok girdin jantı çizdireceksin yok araba geliyor diye sola kırma şöyle yaptın böyle neden yapmadın sürekli konuşup durdu en son şeridi ortala diye direksiyona dokundu ve bana gelenler geldi arabayı çektim sağa ve çok kötü kavga ettik. Bir daha böyle yapacaksan benim arabama binme dedim. Kendini o kadar haklı buluyor ki hala saçma sapan savunuyor. Kamyon geliyor diye şeridi ortalamadın diyor yemin ederim kamyon falan yoktu önümde. Birde iyi yoktu ben yalan söylüyorum sanki diyor. Sen yokken nasıl kullanıyorum ya çok rahatım çokta güzel kullanıyorum diyorum yanında kimse yokken hatalarını söylemiyor ondandır diyor bana birde. Şu satırları okuyan deli diyecektir eminim bize. Kendisinin mükemmel sürdüğünü sanıyor ama kaç tane kazası var durduk yere kırmızı ışıktaki adama değdirmişliği var. Yani gerçekten süremesem aylardır istanbul gibi biryerde işe gidip gelebilir miyim gerçekten biri söylesin yoksa ben şansa kadere mi gidip geliyorum? Bu mümkün mü? Herkes sedef yola çıktı diye yolları boşaltmıyor sonuçta!?

O günden sonra içimde tahammülün kalmadığını farkettim. Daha mı çok ilgimi çekiyor yada gıcık mı oldum nedir fikir belirttmesi bile batıyor. Bu düğün öncesi stres mi yoksa evlilikten korkmak mı bilmiyorum. Ben çok özgür büyüdüm bana kimse onu yap bunu yapma demedi. Nişanlımın beni yönetmeye çalışması çok geriyor beni. Evlilik aşkı öldürüyor mu gerçekten ya daha da kötü olursak? İleride çocuk falan olunca ya hiç anlaşamazsak? Nişan döneminde böyle şeyler normal mi acaba kızlar çok stresliyiz ikimizde ama sevgiliyken çok fazla karışmazdı o bana. Şimdi beğendiğim elbiseye bile önü açık diyor bende sen beni böyle tanıdın diye sinirleniyorum o da bana geri cevap veriyor hop kavga ediyoruz. Hiçbirşeyi alttan almıyoruz ikimizde kedi köpek misaliyiz aylardır. Bu sidik yarıştırma biter mi neden böyle oldu bilmiyorum işin kötüsü kendimi de tanıyamıyorum hiç böyle bir insan değildim
İş yerinde de insanlara ters cevap vermeye başladım
Umarım kendimi net ifade edebilmişimdir
Ek olarak ailesiyle veya başka şeylerle sorunum yok hepsi çiçek gibi insanlar yani bize karışan eden hiçkimse yok bize rahat batıyor

Araba konusunda çoğu erkek böyledir öyle olduğunu düşünüyorum çünkü benim eşim de böyle hiçbir şey bulamasa hızı arttır der bu takılacak bir mevzu değil onla olunca direksiyonu ona veriyorum tamamdır al sen kullan modundayım yoksa sonu kavga olacak ayrıca evlilik aşkı öldürmüyor yeter ki tutku bitmesin

Ben onun arabasına hiç karışmıyorum sorun aslında arabada değil onun ego yapması. Çok biliyorum havasında. Sürekli tek elle kullan diye kasıyor beni. Bundan sonra ya kullansın ya hiçbirimiz kullanmasın bakalım düzelecek miyiz ama bir kere gıcık olduk bence birbirimize

Yalnız değilsin benimde eşim böyle. Ehliyet geçen yaz aldım ama sırf onunla çalışmak istemediğim için pratik yapamıyorum ve kullanamaz hale geldim. En son onla kullandigimda eğimli yolda arabayı geri kaçırdım. Arkamdakinin kornası bi yandan,eşimin bağırması bir yandan,bir de arabada kaynana vardı onun gözlerini belertmesi sonucu bende tramva oluştu. Şimdi de tembelsin direksiyon calisayim demiyorsun ehliyeti bosa aldın vs diyo. Bu araba konusunda çoğu aynı bence. Benim direksiyon hocam bile o kadar kişiye araba kullanmayı öğrettim kendi karıma öğretemedim dedi.

Oldu, tek elinizi de camdan dışarı çıkarıp tesbih sallayın, deli mi ne

Eğer bu sadece araba konusunda çok sorun oluyorsa buna ben çok takılmam. Çünkü erkeklerin büyük çoğunluğuna araba konu olunca bi haller oluyor. Yaklaşık 12 senedir araba kullanıyorum şehir içinde 50-60 bin km yol yaptım daha kocamın yanında hiç kullanmadım
Ama sadece araba konusunda değil her konuda böyle çok bilmişse. Halk dilimde “her bokolog” olarak tabir edilen cinstense onu bilemem.
Bunun Yanı sıra hiçbir şeyden anlamayan erkek mi her haltı bilen bilmiş erkek mi dersen ben bilmiş seçerim.

ego konusunun aşılabileceğini düşünmüyorum aksine evlendikten sonra daha bi sahiplenici olup herşeyinize karışmaya başlar
sırf böyleleri yüzünden taş gibi arkadaşlarım kendilerini dünyanın en çirkin kadını sanıyorlar önce ego sonra manipüle başlıyor
diğer herşey iyi demişsiniz ama sadece bu konu bile bir ömür canınızı sıkmaya yeter

Düğün stresi her gelinin başının belası sen bunu bir de araba öğrenme ile taçlandırmışsın. Gözlemlediğim erkekler değişik şekilde az bilsin çok bilsin arabaya bir takıklar. Ben "eşimin' arabasını asla kullanmam kırk laf dinleyene kadar taksi otobüsle giderim kendi arabama binerim daha iyi öyle bir tutku annem de babamla araba sürmekten nefret eder yalnız değilsin
Kılık kıyafet konusunda ortamına yerine göre belki düzeltme yapıyordur. Güzel ama bunu şurada giysen burada gitmez gibisinden. Maalesef giyinme ilden ile bile değişiyor. Antalya İzmir İstanbul merkezlerde kimse kimseyi umursamaz ama başka küçük bir yere gitsen mini etek çekiyor dikkat
Evlilik aşkı öldürmez de sevginin ilişkinin şekli hep bir evrim içinde... sürekli bir değişim oluyor hayatta...uyum sağlıyorsun
Sakin ol seviyorsan sadece bir iki şeyin gerginliği var ise biraz kafanı dağıt. Baktın içinde sevgine dair eksilme istememe varsa sinir stres bunu etkilemiyor ise tekrar düşünürsün
Bunları 5 senelik ilişki sürdürmeye istinaden diyorum.

Ne dediğini çok iyi anladım çünkü benim de birkaç yıl önce tam da böyle bir ilişkim olmuşu.dediğin gibi çok eğitimli, elit bir adam gibi görünüyordu özünde ama beni kafasındaki şablona sokmak istiyordu.o ne düşünürse ben de onu düşünmeliydim.farklı birşey düşünürsem lafıyla uğraşmaktan fenaliklar başardı.ama bunu bağıracak çağırarak yapmadıkları için kontrol edilmeye çalışıldığımizı farketmiyoruz bile.o kadar çok konuşuyordu ki.söyleyeceği şeyi süsleye süsleye dolandıra dolandıra anlatırdi.er bana da fenalıklar basardı tabi.ben de yıllarca bu duruma maruz kala kala sonunda patladım tabi.bizim de ciddi ilişkiydi.yani ben ayrıldım.tahammül edemedim.ayrılmaktan da gayet memnunum.yapamazdım ben onunla.bence sen de ayrıl.yapamayacağını hissediyorsun.

Her erkek aynı değil, eşim ben araba kullanırken ne yorum yapar, ne de müdahale eder. Eğer çok strese girdiğim bir durum olursa (sıkıştıran vb) isteğim dahilinde yönlendirir. Bir zamanlar haftada 1000km şehirlerarası yol yapıyordum işe gitmek için, kimsenin ozguvenimi kırmasına ve zorbalamasina pabuç bırakmam açıkçası. Ki siz de şimdiye kadar tek başınıza düzenli olarak trafiğe çıkmışsınız.

Nişanlınızın tek elle kullan demesi büyük falso, tam bir maganda hareketi. Hele ki bir de bir sürü kazası olup size laf etmesi çok komik.

Ama beni daha çok endişelendiren, "nişanlımın beni yönetmeye çalışması" hissiniz. Sizi artık cepte görünce her şeye karışmaya çalışması, sizi değiştirmeye uğraşması, ve daha da kötüsü aklınızla oynamaya çalışması (gaslighting, kamyon yokken var demesi gibi) kırmızı bayrak benim için. Aynı eski eşimin hareketleri. Kendisi de her şeyi herkesten daha iyi bilirdi. İnanın çekilecek dert değil, ileride sorumluluklar arttıkça daha da çekilmez hale gelecek. O yorumlar her şekilde artacak, çocuğuna iyi bir anne değilsine kadar açıkça söylemese de her eleştiride içten içe işleyecek mesela. Her yaptığınız yanlış ve yetersiz olacak ama kaçmayın diye de başka şekilde bol bol şımartılacaksiniz yüksek ihtimalle. Evlenince asla değişmez, bunu bilerek gözlemleyin ve ciddi ciddi düşünün.

Sanırım nişanlınızın tek sahip olduğu meziyet araba kullanabilmek.
En iyi bildiği konu üzerinden egosunu sizinle tatmin ediyor.. Başkaca sahip olduğu beceri olmasa gerek.

Arabayı sen kullanıyorsun ya oda yanında prenses gibi kalıyor o yuzden kendi egosunu beslemek kendini aslında yüceltmek için yapıyor karakterle alakalı bi durum erkeklerın bir çoğu böyle bir kadının yanında bariz kendilerini şişirirler boklular

Eşim öğretmenden önce araba kullanmayı çok merak ederdim,o öğrettiği den beri bütün hevesim özgüvenin gitti.simdi gel öğreteyim diyor ama ne hevesim ne cesaretim kaldı.

Araba konusu ile ilgili yorumum olacak ,erkekler böyle yaparlar normalde ama aşırıya kaçıyorsa orada sıkıntı var tabi,ama sadece buna bakarak ilişkiyi değerlendirmediğinizi anladım ,umarım sizin için en güzeli olur.

Kadınlar üzerinde araba konusunda zaten bir baskı var. Özgüveni kırıyorlar ya sinir oluyorum. Ben de büyük şehir trafiğinde sürüyorum profesyonel değilim ama sürüyorum. Yanıma bir yakınım (kadın) oturdu. 10dk yolda bir sürü şey söyledi o kadar sinirim bozulmuştı ki özgüven gitti ki kadın süremiyor bile araba.
Sonra exin yanında sürmüştüm. Erkek olmasına rağmen ego falan yapmadı güzel sürüyon bir tık hızlı ol yeter dedi. Özgüvenim tekrar kendine gelmişti. Ve kendisi gerçekten güzel sürüyordu.
Arabada olumsuz yorum yapılmasına sinir oluyorum varsa yanlış durum yapıcı eleştiri yap. Sizin yerinizde ben olsam ben de kavga ederdim.

Araba meselesi sorun. Bir daha vıdı vıdı ederse kenara çekmekle kalma arabadan indir, yola devam et.

Senin rahatsız olduğunu bile bile bunu yapıyorsa sadece araba ile kalmayacak. Mesaj basit, bu sekilde davranırsan hayatıma sensiz devam edeceğim.

Tartışarak çözüme ulaştınız mı? Hayır, o zaman davranışınla göster.

Zaten egosu çok incineceği için saldırıya geçecek sonrasında. Tartışmaya girme, ben bu durumdan çok sıkıldım, gerçekten rahatsızım de sadece ve telefonu sakince kapat.

Diğer türlü bu davranış kalıbını yıkamazsın. Ve yıkmadan evlenirsen farklı konularda yine aynı şeyi yaşatır.

Benim görüşüm budur.

Kızdığınız her şeyi kavga etmek yerine sizi
Derinden üzdüğünü belirtip o konuda taviz vermeyeceğinizi gösterin derim , çünkü kavga edip edip barışmak nasılsa barışacağız aman demeye yol açabiliyor, bu da genel olarak insanız ve umursamazlık oluşturuyor hepimizde…
Bu sebeple sorunları en az hasarla atlatmak hem ilişkiye hem size daha iyi olur , araba konusunda da tavrınızı çok net yapın ki size araba konusunu açmaya çekinsin yoksa o sana sen ona sabaha kadar bağırsam ne fayda
Erkekler araba konusunda saçma derecede çok gerginler .

Sadece araba konusunda böyleyse sorun yok ama her konuda böyleyse geçmiş olsun, evlilikte aşk her daim taze olmaz eleştirileri daha cok göze batar, yaptıgın yemeği cocugun bakımı, vs vs eleştirirde eleştirir konussanda faydasız 1,2 gün susar sonra aynı devam, karı ağızlı diyorum ben bu tiplere enerji sömürücü oluyorlar gerçekten ona göre kararını ver.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…