Nevreste'nin Mutfağı

2 su bardağı köftelik bulgur
2 su bardağı mercimek
1baş sarımsak (tazeside olabiilir)
taze soğan
1 demet maydonoz
salça ben karışık kullanıyorum (acıbiber tatlı biber domates )
zeytinyağı
ve kuru soğan
mercimeği iyice yumuşayp ezilinceye kadar pişirilir (yani çorba yapılır gibi)
piştikten sonra köftelik bulgurla iyice garıştırılır 15 dk a kadar beklenir :KK31:
bu sırada soğan sarımsak maydonoz ince ince kıyılır:104:
kuru soğanıda ince ince kıydıktan sonra zeytin yağının içine atılır soğanlar kızardıktan sonra 1 yemek kaşığı kadar pul biber ilave edilir ateşten alınır ve yoğurmuş olduğumuz köfteye önce yeşil sebzeler sonrada yağı dökülür (yağın sıcak olması önemlidir ssebzelerin yumuşamasını ve köfteden ayrı gayrı durmasını önler):KK6:

$mercimek(1).jpg not resim bana ait değil netden buldum:KK12:

ve ortaya bu görüntü çıkar:KK56: eksik yazmamışımdır umarım:26:

YALANCI MANTI

hamuru:2 yumurta,1 çaybardağı su,tuz ve aldığı kadar un..hamur yoğrulur,kesilir..kaynamış suda haşlanır biraz ılıyınca üzerine sarmısaklı yoğurt ilave edilir..
Sosu:kavrulmuş kıyma,pul biber,1 tatlı kaşığı salça, nane.......
Bu sosda üzerine dökülerek afiyetle yenir...:)))))

muhteşem birşey ve çok kolay mutlaka denemeliyim bunu
bilmediğimiz ne tarifler var

Nevrooooooş kız neler yapmışsın öyle :KK56:
Baklavana bittim kıız akşam akşam canım istedi nirden bulacaam şimci :18:
Bi de canım kelle paça çorbası istedi yaa
İstanbulda bildiğiniz paçacı var mıı güzel:44:

Ben hiç karlı çıkmadım bu işten:KK24:

hemşom ama sen ustasın bizimki basit tarifler pratik yeni evliyim sen uzmansın maşallah :KK16::KK16:
Olsun canım paylaş beklerim:KK16:
Teşekkür ederim:KK16:
nevrestecim ellerine sağlık..et yemeyen biri olarak ağzımın suyu aktı..birde vejeteryan usulü yemekler eklesen:KK16: çok sevinirim..ilerleyen zamanlarda bende yaptığım pastalardan eklerim..pazar günü bayağı kalabalık misafirim olacak..unutmazsam eklerim..
Teşekkür ederim canım:KK16:
İnşaallah canım:KK56:
2 su bardağı köftelik bulgur
2 su bardağı mercimek
1baş sarımsak (tazeside olabiilir)
taze soğan
1 demet maydonoz
salça ben karışık kullanıyorum (acıbiber tatlı biber domates )
zeytinyağı
ve kuru soğan
mercimeği iyice yumuşayp ezilinceye kadar pişirilir (yani çorba yapılır gibi)
piştikten sonra köftelik bulgurla iyice garıştırılır 15 dk a kadar beklenir :KK31:
bu sırada soğan sarımsak maydonoz ince ince kıyılır:104:
kuru soğanıda ince ince kıydıktan sonra zeytin yağının içine atılır soğanlar kızardıktan sonra 1 yemek kaşığı kadar pul biber ilave edilir ateşten alınır ve yoğurmuş olduğumuz köfteye önce yeşil sebzeler sonrada yağı dökülür (yağın sıcak olması önemlidir ssebzelerin yumuşamasını ve köfteden ayrı gayrı durmasını önler):KK6:

Eki Görüntüle 621406 not resim bana ait değil netden buldum:KK12:

ve ortaya bu görüntü çıkar:KK56: eksik yazmamışımdır umarım:26:
Teşekkür ederim canım:KK56:
muhteşem birşey ve çok kolay mutlaka denemeliyim bunu
bilmediğimiz ne tarifler var
Evet canım çok kolay ve güzel bir tarif denersen paylaş bizimle:KK16:
Nevrooooooş kız neler yapmışsın öyle :KK56:
Baklavana bittim kıız akşam akşam canım istedi nirden bulacaam şimci :18:
Bi de canım kelle paça çorbası istedi yaa
İstanbulda bildiğiniz paçacı var mıı güzel:44:

Ben hiç karlı çıkmadım bu işten:KK24:

Teşekkürler canım:KK16:
Senden de tarifler bekliyorum:KK56:
Canım inan hiç bilmiyorum ben istanbul'da değilim:KK5:

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA
1 kg salamura yaprak
10 tane patlıcan kurusu
10 tane biber kurusu
3 su bardak pirinç
1 kuru soğan
3 diş sarmısak,
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
2 yemek kaşığı nar ekşisi
1 tatlı kaşığı kimyon veya istediğiniz baharat
1 çay bardağı zeytinyağı
YAPILIŞI
İç malzemeler karıştırılır .Patlıcanlar ve biberler bir kapta sıcak su dökülür ve kapağı kapalı bekletilir.Yumuşağınca,alt kısma patlıcan,biber konulur üste yapraklar sarılıp konur. Sonra üstünü geçecek kadar sıcak su ilave edilir.Kısık ateşte pişirilir..:KK56:Afiyet olsun:KK56:
$Görüntü1135.jpg $Görüntü1136.jpg $Görüntü1137.jpg $Görüntü1138.jpg

Son düzenleme:
ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA
1 kg salamura yaprak
10 tane patlıcan kurusu
10 tane biber kurusu
3 su bardak pirinç
1 kuru soğan
3 diş sarmısak,
1 çay bardağı zeytinyağı
YAPILIŞI
İç malzemeler karıştırılır .Patlıcanlar ve biberler bir kapta sıcak su dökülür ve kapağı kapalı bekletilir.Yumuşağınca,alt kısma patlıcan,biber konulur üste yapraklar sarılıp konur. Sonra üstünü geçecek kadar sıcak su ilave edilir.Kısık ateşte pişirilir..:KK56:Afiyet olsun:KK56:
Eki Görüntüle 621627 Eki Görüntüle 621628 Eki Görüntüle 621629 Eki Görüntüle 621630

hepsı benım.ben yıyecegım:KK53:

Eki Görüntüle 608802 Eki Görüntüle 608801

ANALI KIZLI KÖFTE(MALATYA USULÜ)

Hamuru İçin;
1 kg köftelik bulgur
1/2 kg yağsız kıyma
1 yemek kasığı tuz
5-6 bardak su
1 yumurta
1su bardağı tel şehriye

İç Harcı İçin;
1/2 kg kuru soğan (4-5 adet)
1/2 kg yaglı kıyma
100 gr tereyağ
1 çay bardağı sıvı yağ
Karabiber, tuz

Sosu İçin;
1 adet kuru soğan
1 yemek kasığı salça
1/2 su bardagı sıvı yağ
1 su bardağı haşlanmış nohut

İç malzemesini hazırlamak icin soğanları yemeklik doğrayın,tereyağ ve sıvı yağ ile soganları pembeleşene kadar kavurun. Daha sonra kıymayı ekleyip, kıyma tam pişene kadar kavurmaya devam edin. Ocaktan alıp tuzunu ve karabiberini ilave edin.İç malzemesinin soğuk hatta donmuş olmasi gerekiyor. O nedenle iç malzemesini önceden hazırlayıp buzdolabında dondurun.
Bulgur ve tel şehriye yi biraz ıslatıp bekliyoruz.sonra kıyma,yumurta vetuz ekleyip hamuru hazırlayın. Hamuru yogurması en az 45 dakika kadar olmalıdır,çünkü ancak bu şekilde bulgurların şişip kıyma ile bütünleşmeleri sağlanmaktadır.. Eğer robotunuz varsa malzemeleri biraz suyla karıştırdıktan sonra robota alıp azar azar su ilave ederek bir süre yoğurabilirsiniz. En sonunda mutlaka el ile de 5-10 dakika yoğurmalısınız. Eğer hamur kolayca içli köfte şeklinde oyulabiliyorsa, hamurun kıvamı tam olmuş demektir. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak,içlerini oyuyoruz. Içine kıymalı iç malzememizden koyup elimizde kapatıyoruz. Bu işleme iç malzemesi bitene kadar devam ediyoruz. Kalan hamuru nohut büyüklügünde yuvarlıyoruz.
Büyük bir tencerede salçalı suyumuzu hazırlıyoruz.Suyu kaynadiktan sonra haşlanmış nohutları ilave ediyoruz. Daha sonra içli koftelerimizi ekliyoruz. Su kayandiktan sonra 3-4 dakika icinde köfteler pişiyor. Daha fazla kaynatmayin yoksa köfteler dağılabilir. Analı kızlı köfteyi sıcak ve sulu olarak servis yapın. Afiyet olsun...
Ay canım yeni gördüm ben burayı hemde en zordan başlamısın canımyaa sıkma köfteyide gördüm ben çıkmam burdan bildiğim lezetler hepsi hepsinden alıntı yapacaktım sayfada yer dudar diye yapmadım :KK16:

YUNAN TATLISI

Malzemeler:

3 adet yumurta
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı hindistancevizi
1 su bardağı galeta unu
1 su bardağı çekilmiş ceviz içi
1 tatlı kaşığı tarçın
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
1 paket toz krem şanti
1 su bardağı süt
2 su bardağı tozşeker
3 su bardağı su
3 damla limon suyu

Hazırlanışı:

Yumurta ve 1 su bardağı şeker iyice çırpılır. Sıvıyağ, hindistan cevizi, galeta unu, çekilmiş ceviz içi, tarçın, kabartma tozu, vanilya ilave edilerek tekrar çırpılır. Yağlanmış kare borcama dökülüp 155 derecede 25 dk pişirilir.Fırından çıkarılıp soğutulur.

Diğer yanda 2 su bardağı şeker, 3 su bardağı su ve limon suyu kaynatılarak şerbet yapılır, soğuyan kekin üzerine şerbet sıcak olarak eşit dökülür. Soğuduktan sonra krem şanti süt ile çırpılıp üzerine yayılır. Buzdolabında 2 saat bekletilip servis edilir..
ÜZERİNE VANİLYALI PUDİNG VEYA BAŞKA KREMA DÖKEBİLİRSİNİZ:KK56::KK56:

$Görüntü1146.jpg $Görüntü1144.jpg $Görüntü1145.jpg

Eki Görüntüle 608842 Eki Görüntüle 608841 Eki Görüntüle 608843 Eki Görüntüle 608844
ISPANAKLI İÇLİ KÖFTE
İç Harcı İçin

1.1 kg Ispanak
2. 250 gr Yağsız Kıyma
3. 4 Baş Soğan
4. 4 yemek Kaşığı Tereyağı
5.1Tatlı kaşığı pul biber(İSTEĞE BAĞLI)
6. 1 Tatlı Kaşığı Karabiber

Köfte Harcı İçin :
1.4 Su Bardağı İnce Yarma
2.1.5su bardağı ince bulgur
3.3 Su Bardağı Ilık Su
4. Yarım Çay Kaşığı Tuz

YAPILIŞI :

Öncelikle köftelerin iç harcını hazırlamak için ıspanaklar ince ince doğranır, yıkanır ve süzülüp, çok az su ilavesiyle yaklaşık 7 dk. haşlanır. Haşlanan ıspanak süzüldükten sonra soğumaya bırakılır.
Bir tavada eritilen tereyağına ilave edilen çok ince kıyılmış soğanlar sararıncaya kadar kavrulur. Hemen kıyma eklenerek kavurmaya devam edilir. Kıyma suyunu verip tekrar çekmeye başlarken haşlanmış ıspanaklar da ilave edilir ve sonra 2-3 dk daha kavrulup ateşten indirilir.Tuz ve karabiber atılarak lezzetlendirilir ve bir kenara bırakılır.

Köfte harcını hazırlamak için, ince bulgur ve yarma derin bir karıştırma kabının içine konulur, suyu ve tuzu eklenir. En az 10 dk. iyice yoğrulan ince yarmalı köfte harcından cevizden biraz daha büyük parçalar koparılarak, iki elin arasında yuvarlak köfteler hazırlanır.

Bu arada yarmalı köfte harcının ele yapışmaması için bir tasa koyulan suyla eller ıslatılır. Her bir köfte topunun tepesinden işaret parmağıyla bastırıp oyuklar yapılır. Bu çukur kısımlara ıspanaklı kıymalı harç doldurularak, oyuk kısım bastırılarak kapatılır. Tekrar eski top köfteler şekline getirilir ve bir tepsiye dizilir.
Sonra tencerede su kaynatılır.Kaynayınca su ilave edilir.ve köfteler içine atılır.Suyun üstüne çıkınca pişmiş sayılır ve birkevgir yardımıyla alınır..Üzerine tereyağı eritilip dökülür afiyet olsun:)))
Alıntı yapmayayım dedim duramadım işte bu en sevdiğim ve yaptığım yemek bunu şittetle tavsiye ederim:KK16:lezeti çok farklı bilinen içli körtelerden farklıtır bunun patteslisi hata içli köfte hazırlanan kıymadanda oluyor ama benimim favorim ıspanaklı olan:KK34:

Son düzenleme:
aslında ben şimdi anladım, daha öncekılerı kızartırken neden çiğ kaldıklarını:KK53:
arkadaşım getırıken buzluktan çıkarmıs
bende çözülmeden kızartmaya kalktım
nedenı buymuş çiğ kalmasının:KK52::KK52::KK52:

Bu konuda pek bir fikrim yok. Olabilir tabi. Mantıklı yani. :KK37: :KK37:

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA
1 kg salamura yaprak
10 tane patlıcan kurusu
10 tane biber kurusu
3 su bardak pirinç
1 kuru soğan
3 diş sarmısak,
1 çay bardağı zeytinyağı
YAPILIŞI
Eki Görüntüle 621627 Eki Görüntüle 621628 Eki Görüntüle 621629 Eki Görüntüle 621630

nevreste hanım nevreste hanıımmm (elim belimde burada:KK1:) sen beni öldürmek mi istiyosun :KK14: hem baksana sen benim rütbeme :KK51:

canım çekti ya,çok severim sarmayı,dolmayı :KK56: ellerine sağlık balımmm

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA
1 kg salamura yaprak
10 tane patlıcan kurusu
10 tane biber kurusu
3 su bardak pirinç
1 kuru soğan
3 diş sarmısak,
1 çay bardağı zeytinyağı
YAPILIŞI

hımmmmmmmmmmmmmmmm
ellleerine sağlık canım
herika görünüyorlar yerim ben bnları :KK56::KK56::KK56:
bak bu seferki yemeğini bende sık yapıyorum
bunu becerebiliyorum yani :KK1::KK1::KK1:

X