Nevreste'nin Mutfağı

PATATESLİ ÇĞKÖFTE
Malzemeler (8-10 kişilik)

4 su bardağı köftelik bulgur(ESMER)
1.5 su bardağı sıcak su(200ml.lik klasik bardak)
3 orta boy patates
1 orta boy soğan
7-8 diş sarmısak
2 tepeli yemek kaşığı salça (Biber, domates karışık)
2 yemek kaşığı isot
1 yemek kaşığı k. pul biber
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı yeni bahar
Yarım limon suyu
1 yemek kaşığı sumak veya nar ekşisi
1.5 çay bardağı sızma zeytinyağı
1 küçük kase ceviz içi(isteğe bağlı)
Bir tutam maydanoz

YAPILIŞI
Bulguru yoğurma kabına alıp üzerine sıcak ama kaynar olmayan su döküp karıştırın. Eğer SARI bulgur kullanacaksanız 2 su bardağı su kullanın.
Patatesi kabuklu olarak haşlayıp soyun ve rondoda patates,soğan,sarmısakları 1 çaybardağı suyu ezin püre haline gelsin..bulgurun içinde ezin Biraz yoğurun.
İçine salça ve baharatları ekleyin bütünleşene kadar yoğurun. (çok uzun sürmüyor)
Yağını ve küçük doğranmış maydanozu, cevizi ekleyip tekrar yoğurun.
Küçük küçük sıkıp servis tabağına alın. Ayran veya çay eşliğinde servis edin.

Eki Görüntüle 620002 Eki Görüntüle 620003

Ellerine sağlık ablacım...:KK16: Çok lezzetli gözüküyor..:KK56:

PATATESLİ ÇĞKÖFTE
Malzemeler (8-10 kişilik)

4 su bardağı köftelik bulgur(ESMER)
1.5 su bardağı sıcak su(200ml.lik klasik bardak)
3 orta boy patates
1 orta boy soğan
7-8 diş sarmısak
2 tepeli yemek kaşığı salça (Biber, domates karışık)
2 yemek kaşığı isot
1 yemek kaşığı k. pul biber
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı yeni bahar
Yarım limon suyu
1 yemek kaşığı sumak veya nar ekşisi
1.5 çay bardağı sızma zeytinyağı
1 küçük kase ceviz içi(isteğe bağlı)
Bir tutam maydanoz

YAPILIŞI
Bulguru yoğurma kabına alıp üzerine sıcak ama kaynar olmayan su döküp karıştırın. Eğer SARI bulgur kullanacaksanız 2 su bardağı su kullanın.
Patatesi kabuklu olarak haşlayıp soyun ve rondoda patates,soğan,sarmısakları 1 çaybardağı suyu ezin püre haline gelsin..bulgurun içinde ezin Biraz yoğurun.
İçine salça ve baharatları ekleyin bütünleşene kadar yoğurun. (çok uzun sürmüyor)
Yağını ve küçük doğranmış maydanozu, cevizi ekleyip tekrar yoğurun.
Küçük küçük sıkıp servis tabağına alın. Ayran veya çay eşliğinde servis edin.

Eki Görüntüle 620002 Eki Görüntüle 620003

nerelere gidem bennn ALLAH IMMMMMMMMMMMM:KK43::KK43::KK43::KK43:

kavrulmuş soğanın kokusu taaaa buralara geldi ellerinize sağlık ;anneme yaptırayım hemen canım çekti yaaa o yazdan kalma hazırlamıştır kiraz,fasulye ayva yapraklarını pet şişelere :))nasılda yapardık çocukluğumda komşular toplanır bir yandan sarılır bir yandan da sohbet edilir sonrasında afiyetle yenirdi ahhh çocukluğumm ahhh memleketimmm :):KK5:
Canım hemşeriyiz ozaman:KK19:Çocukluğunu mu hatırladın:KK9::KK9:Ah memleketim ah:KK14::KK14::KK14:

Ellerine sağlık ablacım...:KK16: Çok lezzetli gözüküyor..:KK56:
Teşekkürler canım:KK16:
nerelere gidem bennn ALLAH IMMMMMMMMMMMM:KK43::KK43::KK43::KK43:

:KK1:Bana gel bana:KK9::KK9::KK9:

kapı ne tarafta ben ordan çıkmaya çalışıyım en iyisi:KK35:bende bu boğaz varken nevrestede bu maharet varken ben zor kilo veririm arkadaş :KK57:
şu fotoğraflar beni yedi bitirdii:KK5::KK5::KK5::KK5::KK5::KK5:

Çok mu var kilo:KK17:Boşver can boğazdan gelir verirsin elbet:KK9::KK9::KK9:Bende koklaya koklaya yiyorum:KK1:
çok değil bir 5 kilocuk fazlam var ama vermem lazım :26:lazımda ben boğazımı tıtamam ondan kaybediyorum:KK53:
Tamam diyet topiclerine git ama beni unutma:KK5:Arada gel:KK9::KK9:

diyet topiklerinin çoguna aboneyim ama gel görki hiçbirine girmiyorum işime gelmiyo çünkü:KK9::KK9::KK9:

çok değil bir 5 kilocuk fazlam var ama vermem lazım :26:lazımda ben boğazımı tıtamam ondan kaybediyorum:KK53:

diyet topiklerinin çoguna aboneyim ama gel görki hiçbirine girmiyorum işime gelmiyo çünkü:KK9::KK9::KK9:

Çok değilmiş:KK34:Al bendende okadar dediğin gibi bütün topiclere aboneyim ama sadece bakıyorum yemek topicleri daha çok dikkatimizi çekiyor:KK1::KK1:Benim eşimde yemeğe çok düşkün ne yapsam götürüyor o yedikçe benim yapasım geliyor:KK9::KK9:

Çok değilmiş:KK34:Al bendende okadar dediğin gibi bütün topiclere aboneyim ama sadece bakıyorum yemek topicleri daha çok dikkatimizi çekiyor:KK1::KK1:Benim eşimde yemeğe çok düşkün ne yapsam götürüyor o yedikçe benim yapasım geliyor:KK9::KK9:
ama yemek topiklerindeki güzelliklere bakarmısın seninkide dahil insan gözünü alamıyo şu iştahım yok benim fazla yemek yiyemem diyenleri dövesim geliyo:KK57: işkenceyle zorla yemek yediresim geliyo onlaraaa:KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52:

ımmmmmm sayfa 50lere gelmiş hemen bi yorum yapıyımda sonra nerde kaldığımı bileyim :) her şey mükemmel ellerine sağlıkk :)

Merhaba Nevreste,
Patatesli Bükme kol Böreğinden yaptım ama benimkilerin şekli biraz değişik oldu:KK1:
Patatesliyi gül böreği şeklinde,
Kalan hamurla da döşeme şeklinde lorlu yaptım.
Ben genelde tariflerde çok çekinirim ya unu fazlaysa gibi...
Ama verdiğin ölçüler tamdı.
Lezzet desen hıımmm bu saatte birer parça yedik ya daha ne diyeyim:KK56:
Çok lezzetli:KK16:
Tarif için teşekkürler, ellerine ve emeğine sağlık:KK16:

$IMG_4126.jpg $IMG_4127.JPG

Merhaba Nevreste,
Patatesli Bükme kol Böreğinden yaptım ama benimkilerin şekli biraz değişik oldu:KK1:
Patatesliyi gül böreği şeklinde,
Kalan hamurla da döşeme şeklinde lorlu yaptım.
Ben genelde tariflerde çok çekinirim ya unu fazlaysa gibi...
Ama verdiğin ölçüler tamdı.
Lezzet desen hıımmm bu saatte birer parça yedik ya daha ne diyeyim:KK56:
Çok lezzetli:KK16:
Tarif için teşekkürler, ellerine ve emeğine sağlık:KK16:

Eki Görüntüle 620997 Eki Görüntüle 620998

Seninde ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor:KK56:Beğenmene sevindim:KK34:Bu tarif her türlü içle hazırlanır evet ben patatesli ve peynirli denedim ikisi de çok güzel oldu..:KK56:Paylaştığın için teşekkürler:KK16:

Yaa bu arada çok heycanlıyım. Ben bu hazırlıkları neredeyse 20 yıldan beri görmediğim bir arkadaşım için yaptım.
Çok heycanlıyım. Bakalım yarın görücez 20 yıl bize ne verdi bizden neler aldı. Bana şans dileyin :KK16:

Not : Bilmem neden bunu yazdım ama sanırım heyecanımı da paylaşmak istedim. Hoş bunun tarifi ne bardak ölçüleriyle ne de kaşıklarla verilir...

Yaa bu arada çok heycanlıyım. Ben bu hazırlıkları neredeyse 20 yıldan beri görmediğim bir arkadaşım için yaptım.
Çok heycanlıyım. Bakalım yarın görücez 20 yıl bize ne verdi bizden neler aldı. Bana şans dileyin :KK16:

Not : Bilmem neden bunu yazdım ama sanırım heyecanımı da paylaşmak istedim. Hoş bunun tarifi ne bardak ölçüleriyle ne de kaşıklarla verilir...

Umarım çok güzel bir gün geçirirsiniz:KK16:Dostluğunuz daha da pekişip yıllar boyu sürer:KK16:

nevrestecim ellerine sağlık..et yemeyen biri olarak ağzımın suyu aktı..birde vejeteryan usulü yemekler eklesen:KK16: çok sevinirim..ilerleyen zamanlarda bende yaptığım pastalardan eklerim..pazar günü bayağı kalabalık misafirim olacak..unutmazsam eklerim..

X