Nevreste'nin Mutfağı

kokusu burnuma geldi gbi oldu sanki yaa hamile de değilim ki aşerdim diyim ama resmen yaptıklarınn kokusu bnm evime geldi:)

kocam fırın işlerine deli olur ona süpriz yaptım gece 12de vardiyadan geliyor diye :)

buyur gel sanada yapayım sekerim :KK1:

Sağol ablacığım, demekki bende ışık gördün sen :KK19:

Seda sen bir harikasın, dalga geçiyorlar benimle ama görür onlar azim edip başaracağım :KK52:

Rica ederim, dalga tayfasına uyma sen nevoşum onlar benimle bu konuda uğraşmayı severler bilirsin :KK52:
Gözdoşum devamını bekliyorum:KK52::KK52::KK52:
Benim hamaratlığım karşısında dayanamadı :KK51:
:KK53::KK53::KK53:
Nevro'nun Topici de Varmış Şimdi Gördüm :KK1::KK16::KK31: Hayırlı Olsun Balım :KK19:
Teşekkürler canım hoşgeldin:KK16:
heheee keklendim desene:86::86::86::86::86::86::86:

:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:
:KK1::KK1:Yeni başladık canım daha:KK34:
Oyyyyyyyyyyyyyyyyyy ne diyim sana şimdiiiiii :KK52::KK52::KK52: :KK56::KK56:
Beğendin mi ablam:KK52:

günaydııınnnnn :KK3::KK3::KK3::KK3:
canım gözüme ilişti topiği kapatacağın haberi
hiç hoşlanmadım bu durumdan :KK20::KK20::KK19::KK19::KK19:
şu baş sayfalardaki yağlamanın hatırına bari kapatma topiği :KK1::KK1:
Yok canım şaka yaptım:KK52:
canım ya kapatmasan topiği:18::18:

Teşekkürler abla:KK16:

Kapatmıyor zaten esprisine takıldı:KK9::KK9:
Sağol küçük kardeş:KK19:
hay Allahım yaaaa:KK9::KK9:
ilahi ben de sazan mıyım ne:KK9::KK9::KK9::KK9::KK33::KK33:
gerçek zannettim:KK52::KK52:
Yok canım çorba ekleyen arkadaş ilkkez yemekle ilgilendiğini duyduk bunu bırak birde çorba yapıp ekleyince öyle aramızda şakalaştık:KK52:
vallaaaaaa:26::26::26::26::26:
bende hemen atladım kapatacak zannedip:KK17::KK17::KK17::KK17::KK17::KK17:
:KK1::KK1:Yok canım:KK34:
:KK9::KK9::KK9:Ama biraz paylaşım yapamıcak galiba:KK5:Tatile çıktı:KK5:
Evet ama arada gelirim:KK34:
kızlar dun yazdıgım ıspanaklı bazlama yapıcam demıstımya hanı ıste onu dun yaptım nevoscum musadenle eklıyorum omurun topıkede eklıycem:KK33:

Eki Görüntüle 617064 bu ıspanaklı ıc ısınce baharat sogan yag fılan var bıldıgınız harc yanı:KK1:
Eki Görüntüle 617065 buda tuz un su ve mayadan olusmus hamur bezecıklerı:KK1:
Eki Görüntüle 617066 Eki Görüntüle 617067 Eki Görüntüle 617068 Eki Görüntüle 617069

hadı bana afıyet olsun:KK53:

Offff bu ne ellerine sağlık :KK56::KK52::KK52::KK52:

anam o nevrestenin koyduğu yağlama ne öyle ya
kaç gündür bakıyorum
harika gözüküyor
birde sen yap koyda sora bizde deneyelim
ben iç bilmiyordum onu burda gördüm ilk
çok çok lezzetli olduğuna eminim

evet onunkıde super gozukuyor ama normalde ınce olur o. nevos mayalı hamurdan yaptıgı ıcın kalın olmus.
cook lezzetlı şiddetle tavsıye edıyorum. ustune de sarımsaklı yogurt ohhhh:KK53:

valla iyce özendirdin yaaaa
yapıp yemem lazım yoksa çatlarım ben
senin tarifi beklicem yapmak için bakalım bende becerebilecekmiyim

nevosun tarıfının aynısı ama ben kabartma tozundan yapıyorum kalın olmasın dıye ınce acıyorum.
tabı resımlı daha ıyı akılda kalır.

Yağlama ustası kabartmatozu ile mi yapılıyor yap ekle bize de tarif ver:KK52::KK52::KK52::KK52:

Eki Görüntüle 617101

dün gece yaptığım poğacalarım:KK30::KK30::KK30:

tarif:
ölçü kullanmıyorum ben ama gözkararını netleştireyim.

2 sb yoğurt
1.5 çb sıvıyağ
2 yumurta
2 kabartma tozu
3 yemek kaşığı dolusu tereyağ
1 tk tuz
aldığı kadar un
içi için:lor peynir\ çökelek

tüm malzemeler karıştılır yumurtanın sadece akları konacak sarılar üstüne sürülecek.

kulak memesinden biraz sert bir hamur olacak. hamur hazır olunca 15 dk dinlendirilecek. sonra şekillerndir yumrtayı sür fırına:KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:

tarif:
ölçü kullanmıyorum ben ama gözkararını netleştireyim.

2 sb yoğurt
1.5 çb sıvıyağ
2 yumurta
2 kabartma tozu
3 yemek kaşığı dolusu tereyağ
1 tk tuz
aldığı kadar un
içi için:lor peynir\ çökelek

tüm malzemeler karıştılır yumurtanın sadece akları konacak sarılar üstüne sürülecek.

kulak memesinden biraz sert bir hamur olacak. hamur hazır olunca 15 dk dinlendirilecek. sonra şekillerndir yumrtayı sür fırına:KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:

Teşekkürler canım:KK16:

Beğenmemek mümkün mü :KK52::KK52::KK52: biliyosun sevdiğimii :KK56: :KK16:
:KK52::KK52:Çok sevindindim ablacım:KK34:
gösterırım ben sana yaglama ustasını:KK52:

yapayımda gor hıhhh:KK19:

yapacam sanada vermıycem hepsını ben yıycemmmm:KK37::KK37::KK37:
Ben ciddiyim:KK59:
Sen has kayserilisin benden daha iyi bilirsin:KK59:
Banada ver lütfen:KK14::KK52::KK52::KK52::KK52:
Nevoşun tarifini yaptımmmm acayip güzel olduuuuu çok beğendiler evdekilerrrr:KK56::KK56:

Parnaklarını yediler resmennnn :KK53::KK53:

:KK76:Ablacım sen ona sevgini ve saygını da katmışsındır ondan güzel olmuştur:KK52::KK52::KK52:

:KK52::KK52:Çok sevindindim ablacım:KK34:

Ben ciddiyim:KK59:
Sen has kayserilisin benden daha iyi bilirsin:KK59:
Banada ver lütfen:KK14::KK52::KK52::KK52::KK52:

:KK76:Ablacım sen ona sevgini ve saygını da katmışsındır ondan güzel olmuştur:KK52::KK52::KK52:

Yok valla katmadım direk yaptım çok ta güzel oldu :KK52::KK52: birde sevgiyi katarsam hiç çıkamam mutfaktan :KK19::KK19:

Annendesin sen demiiii selmalarımı ilet annnene :KK16:

$Fotoğraf0967.jpg $Fotoğraf0968.jpg

buda benim kelle paça çorbam

tarif:

kelle ve paçalar yıkanır. ocak üstünde ütülenir.

iyice ütülendikten sonra düdüklüye konur.

etler yumuşayana kadar pişirilir.

etler büyük parçalar halinde doğranır.

etin suyu süzgeçten geçirilir.

ocağın üzerine konur .

kaynayınca et eklenir.

tuzu konur.
ayrı bir kapta limon suyu. yumurta un cırpılır .

kaynayan suya eklenir.

afiyet olsun.....

not:sarımsak ve sirkeyi sonra eklemenizi tavsiye ederim.

edit:SAKATAT ÇORBALARI RENKSİZ OLUR... SALÇA VB. KONMAZ!!!

Son düzenleme:
suan gorumcem bende kalıyor pazar gunu gıdıcek 15 tatıl geldı dıye oda geldı:KK19:
o gıtsın yapacam söz:KK1:

Eki Görüntüle 618155 Eki Görüntüle 618156

buda benim kelle paça çorbam

tarif:

kelle ve paçalar yıkanır. ocak üstünde ütülenir.

iyice ütülendikten sonra düdüklüye konur.

etler yumuşayana kadar pişirilir.

etler büyük parçalar halinde doğranır.

etin suyu süzgeçten geçirilir.

ocağın üzerine konur .

kaynayınca et eklenir.

tuzu konur.
ayrı bir kapta limon suyu. yumurta un cırpılır .

kaynayan suya eklenir.

afiyet olsun.....

not:sarımsak ve sirkeyi sonra eklemenizi tavsiye ederim.

edit:SAKATAT ÇORBALARI RENKSİZ OLUR... SALÇA VB. KONMAZ!!!
Ellerine sağlık canım:KK56:
Pek kelle paçayla aram yoktur:KK17:Sadece eti olup pişirilirse yerim ama kafa dil,göz vs olursa:KK25::KK1:Bende kelle etini parça olarak alıp öyle yapıyorum:KK56:

Eki Görüntüle 608819 Eki Görüntüle 608818
PATATESLİ BÜKME KOL BÖREĞİ Hamuru için malzemeler 1 Yumurta 1 çay bardağı yoğurt 1 çay bardağı zeytinyağı 1 çay bardağı su 1 tatlı kaşığı tuz 1 çay kaşığı kuru instant maya 4 su bardağı kepeksiz un 1 su bardağı kepekli un Hamura sürmek için 2 yemek kaşığı dolusu katı tereyağı 1 çay bardağı zeytinyağı İç Harcı için Haşlanıp ezilmiş 7-8 adet patates 2 orta boy doğranmış soğan 1 yemek kaşığı erimemiş tereyağı yarım çay bardağı fındık veya zeytinyağı tuz ,pulbiber

YAPILIŞI İç harcı için yağ eritilir doğranmış soğanlar kavrulur.Sonra ezilmiş patates eklenip kavurmaya devam edilir.Tuz ve pul biber de eklenerek soğumaya bırakılır.Diğer bir yanda açacağımız yufkalara sürmek için 2 yemek kaşığı tereyağı ve 1 çay bardağı zeytinyağı eritilip altı kapatılır. Hamur için un ve maya hariç diğer malzemeler karıştırılır.Maya una katılarak unda eklenir ve yumuşak bir hamur elde edilir.Hamur mayalanmayacak sadece 10 dk dinlendirilecek.Dinlenen hamur 10 yumağa ayrılır.5 yumak 1 tepsi için yeterlidir. Diğer 5 yumak da 2. tepsiye hazırlanır. Önce ilk tepsi için 5 yumaktan birincisiyle açılmaya başlanır.Yumakların tek tek açılması lazım.Yufkalar unlanarak açılır.Her oklavaya dolanışta azar azar un serpilir.Açılan yufkanın 56-60 cm çapında olması lazım.Baklava yufkasının inceliğine yakın oluyor.Açılan yufkaya erittiğimiz yağdan 2.5 yemek kaşığı sürülür.ve ortadan ikiye enlemesine kesilir.Her yarım yufkanın geniş tarafına patatesli harçtan incecik rulo halinde yerleştirilir.Hamuru sıkmadan rulo yapılır.Elde edilen rulo hafifçe bükerek gül böreği şeklinde tepsinin ortasına yerleştirilir.Yufkanın diğer yarısıda rulo yapılarak tepside onun etrafına dolanır.Böylece 5 yumak tek tek açılır,2 ye kesilir yağlanır ,harcı konup rulo yapılır,tepsiye hafif bükülerek ,dolana dolana yerleştirilir.Diğer 5 yumak da 2. tepsiye aynı şekilde yapılır.Üzerlerine 2 tepsi için 1 yumurta ve 2 yemek kaşığı fındık yağı (parlak olması için) sürülüp, 170 derecede ağır ağır kızartarak pişirilir. Not:Çay bardağı ölçüsü ince belli bardak iledir.

$P1150493.jpg $P1150496.jpg $P1150497.jpg $P1150501.jpg $P1150502.jpg $P1150508.jpg yapım aşamasını eklememiştim..:KK1:Patatesliyi sararken çektiğim foto yok kk kabul etmedi:KK19:

Bugünde peynirli yaptım:KK56::KK56:Peynirliyide sararken çektiğim fotoyu ekleyemedim ne şans ya:KK53:
$P1150503.jpg $P1150526.jpg $P1150523.jpg $P1150521.jpg $P1150533.jpg

X