Nevreste'nin Mutfağı

Anneciğimin yaptığı aşureler.Biz öyle narlı falan sevmiyoruz.Sade seviyoruz:)

bUaXq.jpg

Je391.jpg

Ellerinize sağlık:KK56:
Ben yapmadım bu hafta yapacağım inşaallah:KK56:

Yok canım ben evli değilim.Yemek tariflerine düşkündüm,bu topikler beni daha da düşkün yaptı.Çocuk olunca zor tabi.Ben de çalışıyorum.İzin günlerimde veya basit tarifler olunca akşamları deniyorum.Biraz da merak işi.Vakit yaratıyorsun aklına takılınca:)
ben de çocuktan önce buralara takılıp bir şeyler denerdim
daha çok hamur işi, özellikle de tatlılara bayılırım
gerçi yine arada yapmaya çalışıyorum, özellikle kekten beni kimse ayıramaz :KK56:
Anneciğimin yaptığı aşureler.Biz öyle narlı falan sevmiyoruz.Sade seviyoruz:)

bUaXq.jpg

Je391.jpg

aşureyi çok seviyorum, bu da nefis görünüyor
haftaiçi komşular getirdi, sanırım 5 kase kadar yedim :KK17:
dün de ben yapıp dağıttım
fasulye, nohut ve buğdayını haftaiçi haşladım
yoksa altından kalkamam :KK1:

Nevoşumm. Nasılsın. Aşure süper görünüyor ben bi türlü yapamadım. Şnitzel yaptım resimleri telefonıumda inşallah yüklücem ama kaynanamlat o gün gelemediler biz o gün yedik onlara bir gün sonra yapıp gönderdim.

Canım inaılmaz elmalı kurabiye ve zeytinyağlı sarma çekiyor haftasonu yaparım artık şu anda da öyle açım ki bir işleme giricem öğleden sonra aç olmam gerekiyor az bir anestezi alıcam histereskopim var. Sabah çok çok erken kahvaltı yaptım ne su ne yemek hiçbirşey yok ve daha çok var işleme nasıl dayanırım bilmem. :KK31:

Nevoşumm. Nasılsın. Aşure süper görünüyor ben bi türlü yapamadım. Şnitzel yaptım resimleri telefonıumda inşallah yüklücem ama kaynanamlat o gün gelemediler biz o gün yedik onlara bir gün sonra yapıp gönderdim.

Canım inaılmaz elmalı kurabiye ve zeytinyağlı sarma çekiyor haftasonu yaparım artık şu anda da öyle açım ki bir işleme giricem öğleden sonra aç olmam gerekiyor az bir anestezi alıcam histereskopim var. Sabah çok çok erken kahvaltı yaptım ne su ne yemek hiçbirşey yok ve daha çok var işleme nasıl dayanırım bilmem. :KK31:

Canım iyiyim çok sağol sen nasılsın:KK19:
Ellerine sağlık canım:KK56:Bekliyorum:KK19:
Canım rabbim yardımcın olsun umarım güzel sonuçlar alırsınız:KK16:
Ben aşureyi bugün yaptım ama çok yoruldum:KK9:Aşure yapınca hiç bu kadar yorulmamıştım:KK1:Okula götürüp dağıttım tüm gün ayaktaydım:KK9:

ÇITIR ÇİKOLATA

Kadayıflar 10 dakika fırınlanır veya ocakta çevrilir.2 paket 80 gr'lık bitter çikolata benvari usulü eritilir.Kadayıfla karıştırıp,içine ceviz parçaları atılır.Kahve fincanlarına koyulup ters çevrilir.Dolapta dondurulur.

k0tZ.jpg

Ellerinize sağlık! Görünüm harika:)
Bu ocakta çevirirken pişme süresi ne kadar acaba?yada fırında. Hani Kadayıflar normalde pakket icersinde uzunlamasina göre ya?ama sanki siz boyunda bir değişiklik yapmışsınız, doğrumu? Birde dolapda dondurun derken, buzdolabınimi kast etiniz, yoksa dondurucudami:KK53:?

AŞURE

$1.jpg
$1a.jpg
$3.jpg

1 su bardağı nohut(akşamdan ıslatılır)
1 su bardağı kuru fasulye(akşamdan ıslatılır)
4 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı kayısı çekirdeği(suda bekletilir kabukları soyulur)
İncir-kayısı,kuru üzüm-Kabuk tarçın-1 elma üzerine tarçın batırılacak
4 su bardağı şeker(isteğe bağlı artırılır)
ÜZERİ İÇİN
Ceviz-fındık tarçın
YAPILIŞI
Akşamdan ıslatılmış nohut ve fasulye düdüklü tencereye alınır..Üzerine aşurelik buğday eklenir..Su eklenir ve yarım saat (düdüklü çabuk pişiriyorsa 15 dakika)kapağı kapalı pişirilir..Sonra kapağı açılarak arada karıştırılarak pişirilir(dibi tutabilir)..İçine elma ve tarçın atılır..Sonra şekeri eklenir.Kayısı çekirdekleri suda bekletilir ve kabukları soyulur ve tencereye eklenir(çok lezzetli oluyor çekirdek bademde kullanılabilir kabukları soyulmazsa aşurenin rengini değiştirir)ve kuru meyveler eklenerek 10 dakika daha ocakta bekletilip kapatılır..Servis kasesine alınarak üzerine istenilen malzeme ile süslenir..

-------------------------------
SÜTLAÇ
$4.jpg

3 su bardağı pirinç
2 lt süt
2.5 su bardağı şeker
3 su bardağı su
Yapılışı
Pirinç su ile bir tencereye konur..Suyu çekene kadar pişirilir üzerine soğuk süt eklenir..Kaynatılır 10-15 dakika karıştırılır..Daha sonra şeker eklenir ve 10 dakika pişirilir..Kıvamı alınca kaselere eşit şekilde bölüştürülüp soğumaya bırakılır..
Kıvamı aldığını nasıl anlarız?Tencere kenarlarına bulaşır ve kıvamlı olur..:KK34:

$4.jpg

------------------------

$5.jpg
$6.jpg

ISPANAKLI İÇLİ KÖFTE
İç Harcı İçin : 1 kg Ispanak 250 gr Yağsız Kıyma 4 Baş Soğan 4 Yemek Kaşığı Tereyağı 1 Tatlı Kaşığı Karabiber

Köfte Harcı İçin : 4 Su Bardağı İnce Yarma ,1.5su bardağı ince bulgur 3 Su Bardağı Ilık Su Yarım Çay Kaşığı Tuz
Köfte harcı:4 su bardağı bulgur-5-6 yemek kaşığı un-1 yumurta-tuz-su

YAPILIŞI : • Öncelikle köftelerin iç harcını hazırlamak için ıspanaklar ince ince doğranır, yıkanır ve süzülüp, çok az su ilavesiyle yaklaşık 7 dk. haşlanır.Haşlanan ıspanak süzüldükten sonra soğumaya bırakılır. • Bir tavada eritilen tereyağına ilave edilen çok ince kıyılmış soğanlar sararıncaya kadar kavrulur. Hemen kıyma eklenerek kavurmaya devam edilir. Kıyma suyunu verip tekrar çekmeye başlarken haşlanmış ıspanaklar da ilave edilir ve sonra 2-3 dk daha kavrulup ateşten indirilir.Tuz ve karabiber atılarak lezzetlendirilir ve bir kenara bırakılır.

-1. KÖFTE HARCI hazırlamak için, ince bulgur ve yarma derin bir karıştırma kabının içine konulur, suyu ve tuzu eklenir. En az 10 dk. iyice yoğrulan ince yarmalı köfte harcından cevizden biraz daha büyük parçalar koparılarak, iki elin arasında yuvarlak köfteler hazırlanır.
-2.KÖFTE HARCI:,İnce bulgur soğuk su ile ıslatılır.10 dk bekletilir sonra un ve yumurta,tuz eklenerek yoğrulur..
• Bu arada köfte harcının ele yapışmaması için bir kaseye koyulan suyla eller ıslatılır. Her bir köfte topunun tepesinden işaret parmağıyla bastırıp oyuklar yapılır. Bu çukur kısımlara ıspanaklı kıymalı harç doldurularak, oyuk kısım bastırılarak kapatılır. Tekrar eski top köfteler şekline getirilir ve bir tepsiye dizilir. Sonra tencerede su kaynatılır.Kaynayınca su ilave edilir.ve köfteler içine atılır.Suyun üstüne çıkınca pişmiş sayılır ve birkevgir yardımıyla alınır..Üzerine tereyağı eritilip dökülür afiyet olsun:)))

---------------------------------------------
Kalan hamur şekillendirilir..Bir tencereye su konur ve kaynatılır kaynayınca köfteler atılır..Sonra çıkartılır ve biraz soğuyunca yumurtaya bulanarak teflon tavada 1-2 kaşık yağ ile önlü arkalı kızartılır..

$7.jpg
$8.jpg
$10.jpg

nevoşumm ellerine sağlıkk hepside harika görünüyo:KK56:
ilk defa bu sene aşurenin bir an önce bitmesini istiyorum:KK53:
durup durup aşure ayında diyetisyene gittim :KK6: aşure görünce dayanamıyorum :111::111:
diyetisyene boşa gidip geliyorum galibaa:KK53::KK12:

nevoşumm ellerine sağlıkk hepside harika görünüyo:KK56:
ilk defa bu sene aşurenin bir an önce bitmesini istiyorum:KK53:
durup durup aşure ayında diyetisyene gittim :KK6: aşure görünce dayanamıyorum :111::111:
diyetisyene boşa gidip geliyorum galibaa:KK53::KK12:

Canım hoşgeldin:KK48:
Sağol canım:KK16:
Allah yardımcın olsun:KK9:Boşver aşureyi sen diyetine devam et:KK12::21:Bende başlayacağım buara:KK19:Şu geçsin bu geçsin erteliyorum.:KK9:
Nasılsın:KK34:

Canım hoşgeldin:KK48:
Sağol canım:KK16:
Allah yardımcın olsun:KK9:Boşver aşureyi sen diyetine devam et:KK12::21:Bende başlayacağım buara:KK19:Şu geçsin bu geçsin erteliyorum.:KK9:
Nasılsın:KK34:

sağolll canımmm iyim çok şükür bencede eğer başlıcaksan aşure bitsin ondan sonra başla:KK39:
sen nasılsın herşey yolundadır inşallahh:KK19:memleketimde hava nasıl:KK16:

sağolll canımmm iyim çok şükür bencede eğer başlıcaksan aşure bitsin ondan sonra başla:KK39:
sen nasılsın herşey yolundadır inşallahh:KK19:memleketimde hava nasıl:KK16:

Haftaya diyorum ama inşaallah birşey çıkmaz:KK53:
Bende iyiyim canım çok şükür herşey yolunda aynen devam ediyorum:KK34:Havalar çok güzel gidiyor:nazar:Daha soğumadı:KK34:

Haftaya diyorum ama inşaallah birşey çıkmaz:KK53:
Bende iyiyim canım çok şükür herşey yolunda aynen devam ediyorum:KK34:Havalar çok güzel gidiyor:nazar:Daha soğumadı:KK34:

sen diyetisyenemi gideceksin yoksa kendin uyguladığın birşeyler varmı:KK12:
ben çok zorlanmaya başladım :KK53:herşeyi yiyorum ama kısıtlı diyetisyene bire bir uyamadımm :KK53:

sen diyetisyenemi gideceksin yoksa kendin uyguladığın birşeyler varmı:KK12:
ben çok zorlanmaya başladım :KK53:herşeyi yiyorum ama kısıtlı diyetisyene bire bir uyamadımm :KK53:
Canım en az 5 kilo vermek istiyorum:26:KK70:iyetisyene uyabilir miyim bilmiyorum:KK17:O yüzden karatay diyeti yapmak istiyorum :KK31:Başlarsam gerisi gelir ama başlamam gerekiyor:KK31:

Canım en az 5 kilo vermek istiyorum:26:KK70:iyetisyene uyabilir miyim bilmiyorum:KK17:O yüzden karatay diyeti yapmak istiyorum :KK31:Başlarsam gerisi gelir ama başlamam gerekiyor:KK31:

evet başlamak + azim lazım kesinlikle kafandan yiyecekleri kaldırıp bir tarafa koymak lazım :KK14:
tabi ben çok başarılı olamadım ama olmaya gayret ediyorum :KK15:
ben çıkıyorum nevoşum öpüldün kocaman ALLAH a emenet ol:KK16::KK16::KK16:

Ellerinize sağlık! Görünüm harika:)
Bu ocakta çevirirken pişme süresi ne kadar acaba?yada fırında. Hani Kadayıflar normalde pakket icersinde uzunlamasina göre ya?ama sanki siz boyunda bir değişiklik yapmışsınız, doğrumu? Birde dolapda dondurun derken, buzdolabınimi kast etiniz, yoksa dondurucudami:KK53:?

Teşekkür ederim canım:)Fırında on,on beş dakika.Fırından fırına değişir.Ocakta ise biraz kuruyup çıtırlaşana kadar kavurabilirsin.Kadayıfı biz kiloyla alıyoruz.Onu da küçük küçük parçaladım elimle.Yün diderler ya o şekilde:)Uzun uzun değil yani.Mutfak makasıyla minik minik de kesebilirsin.Dondurucuda dondurdum.:KK34:

AŞURE

Eki Görüntüle 869697 Eki Görüntüle 869698 Eki Görüntüle 869699
1 su bardağı nohut(akşamdan ıslatılır)
1 su bardağı kuru fasulye(akşamdan ıslatılır)
4 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı kayısı çekirdeği(suda bekletilir kabukları soyulur)
İncir-kayısı,kuru üzüm-Kabuk tarçın-1 elma üzerine tarçın batırılacak
4 su bardağı şeker(isteğe bağlı artırılır)
ÜZERİ İÇİN
Ceviz-fındık tarçın
YAPILIŞI
Akşamdan ıslatılmış nohut ve fasulye düdüklü tencereye alınır..Üzerine aşurelik buğday eklenir..Su eklenir ve yarım saat (düdüklü çabuk pişiriyorsa 15 dakika)kapağı kapalı pişirilir..Sonra kapağı açılarak arada karıştırılarak pişirilir(dibi tutabilir)..İçine elma ve tarçın atılır..Sonra şekeri eklenir.Kayısı çekirdekleri suda bekletilir ve kabukları soyulur ve tencereye eklenir(çok lezzetli oluyor çekirdek bademde kullanılabilir kabukları soyulmazsa aşurenin rengini değiştirir)ve kuru meyveler eklenerek 10 dakika daha ocakta bekletilip kapatılır..Servis kasesine alınarak üzerine istenilen malzeme ile süslenir..

SÜTLAÇ
3 su bardağı pirinç
2 lt süt
2.5 su bardağı şeker
3 su bardağı su
Yapılışı
Pirinç su ile bir tencereye konur..Suyu çekene kadar pişirilir üzerine soğuk süt eklenir..Kaynatılır 10-15 dakika karıştırılır..Daha sonra şeker eklenir ve 10 dakika pişirilir..Kıvamı alınca kaselere eşit şekilde bölüştürülüp soğumaya bırakılır..
Kıvamı aldığını nasıl anlarız?Tencere kenarlarına bulaşır ve kıvamlı olur..:KK34:

Eki Görüntüle 869700

Eki Görüntüle 869701 Eki Görüntüle 869702

ISPANAKLI İÇLİ KÖFTE
İç Harcı İçin : 1 kg Ispanak 250 gr Yağsız Kıyma 4 Baş Soğan 4 Yemek Kaşığı Tereyağı 1 Tatlı Kaşığı Karabiber

Köfte Harcı İçin : 4 Su Bardağı İnce Yarma ,1.5su bardağı ince bulgur 3 Su Bardağı Ilık Su Yarım Çay Kaşığı Tuz
Köfte harcı:4 su bardağı bulgur-5-6 yemek kaşığı un-1 yumurta-tuz-su

YAPILIŞI : • Öncelikle köftelerin iç harcını hazırlamak için ıspanaklar ince ince doğranır, yıkanır ve süzülüp, çok az su ilavesiyle yaklaşık 7 dk. haşlanır.Haşlanan ıspanak süzüldükten sonra soğumaya bırakılır. • Bir tavada eritilen tereyağına ilave edilen çok ince kıyılmış soğanlar sararıncaya kadar kavrulur. Hemen kıyma eklenerek kavurmaya devam edilir. Kıyma suyunu verip tekrar çekmeye başlarken haşlanmış ıspanaklar da ilave edilir ve sonra 2-3 dk daha kavrulup ateşten indirilir.Tuz ve karabiber atılarak lezzetlendirilir ve bir kenara bırakılır.

-1. KÖFTE HARCI hazırlamak için, ince bulgur ve yarma derin bir karıştırma kabının içine konulur, suyu ve tuzu eklenir. En az 10 dk. iyice yoğrulan ince yarmalı köfte harcından cevizden biraz daha büyük parçalar koparılarak, iki elin arasında yuvarlak köfteler hazırlanır.
-2.KÖFTE HARCI:,İnce bulgur soğuk su ile ıslatılır.10 dk bekletilir sonra un ve yumurta,tuz eklenerek yoğrulur..
• Bu arada köfte harcının ele yapışmaması için bir kaseye koyulan suyla eller ıslatılır. Her bir köfte topunun tepesinden işaret parmağıyla bastırıp oyuklar yapılır. Bu çukur kısımlara ıspanaklı kıymalı harç doldurularak, oyuk kısım bastırılarak kapatılır. Tekrar eski top köfteler şekline getirilir ve bir tepsiye dizilir. Sonra tencerede su kaynatılır.Kaynayınca su ilave edilir.ve köfteler içine atılır.Suyun üstüne çıkınca pişmiş sayılır ve birkevgir yardımıyla alınır..Üzerine tereyağı eritilip dökülür afiyet olsun:)))

Kalan hamur şekillendirilir..Bir tencereye su konur ve kaynatılır kaynayınca köfteler atılır..Sonra çıkartılır ve biraz soğuyunca yumurtaya bulanarak teflon tavada 1-2 kaşık yağ ile önlü arkalı kızartılır..

Eki Görüntüle 869703 Eki Görüntüle 869704 Eki Görüntüle 869705

Nevreste sana geliyorum kaldı mı bunlardan.:KK53:Nefis nefis hepsi.:KK56:Aşureyi de çok güzel süslemişsin.Senede bir gün yapılmasına karşıyım bu güzel lezzetin.Her hafta,her ay yapalım dimi.:KK9:Sütlaç zaten favorim.Rize'de onun üzerine kavrulmuş kadayıfla servis yapıyorlarmış.Çok meşhurmuş orada.Onu da bir ara deneyeceğim:)Eline koluna sağlık canım.:KK16:

Son düzenleme:
ayy nevoşum döktürmüşsün yine maşşallah sana:nazar::nazar:kız senin komşuların ne şanşlılar yaaa:KK34:

X