Nevreste'nin Mutfağı

HAŞHAŞLI REVANİ
3 Yumurta
3 fincan yoğurt
3 fincan şeker
3 fincan un
3 fincan irmik
1 fincan sıvı yağ
1 paket kabarma tozu
1 su bardağı siyah haşhaş
YAPILIŞI

Tüm malzemeler karıştırılır...Yğlanmış tepsiye dökülür..175 derecede pişirilir..Ben genelde büyük tepsiye döküyorum ince olunca daha güzel oluyor:KK56:
ŞERBETİ:
4 bardak su
4 bardak şeker
birkaç damla limon kaynatılır:))ikiside ılkkken revaniye şerbet dökülür..Afiyet olsun:))
Eki Görüntüle 609630 Eki Görüntüle 609631 Eki Görüntüle 609632
güzelimm ya ben bu revaniyi cok beğeniyorm yapıcam ama bir türlü düzgün tarif tutturamadım sende keske su bardağı yada cay berdağından ölçü verseydin simdi ki fincanlar hep modelli nasıl bi fincanın ölçüsünde bunlar bilemedim :S:S:S

güzelimm ya ben bu revaniyi cok beğeniyorm yapıcam ama bir türlü düzgün tarif tutturamadım sende keske su bardağı yada cay berdağından ölçü verseydin simdi ki fincanlar hep modelli nasıl bi fincanın ölçüsünde bunlar bilemedim :S:S:S

Canım ozaman şöyle söyleyeyim 3 fincan =1 su bardağı +2 yemek kaşığı oluyor:KK9::KK9::KK9:Eğer kalın seviyorsanız küçük tepsi veya borcama dökebilirsiniz:KK34:

AYLARA GÖRE BESLENME ŞEKLİ

Ocak: Sebze ve et suyu ile hazırlanmış çorbaları sofranızdan eksik etmeyin. Hareketsiz gecen soğuk kış günlerinde çorbalar bağırsak sistemini düzenler. Soğuk havalarda vücuda direnç veren balık ve baklagiller de en çok tüketilmesi gereken besinlerden.

Şubat: Kansere karşı etkili lahanagilleri (lahana, Brüksel lahanası, karnabahar ve brokoli) sık sık yiyin. Bol betakaroten içeren havuç ile salata, zeytinyağlı yemek veya havuç suyu hazırlayın.

Mart: Mart, yaza hazırlık ayıdır. Hafif beslenmeye ve diyet yapmaya başlamanın tam zamanıdır. Mart, ayni zamanda ilkbahara geçiş ayıdır. Bu nedenle hafif bir o kadar da direnç verici besinleri tüketmeye özen göstermek gerekir. Balık, ızgara et, sebze ve meyveler bol tüketilmeli.

Nisan: Kuzu etinin en taze ve lezzetli zamanı. Bu aylarda et olarak kuzu etini tercih edin. Sutlu hafif tatlılar pişirin. Sabah kahvaltısında ve geceleri yatmadan önce bir bardak sut için. Hafif ama sağlıklı beslenerek ve açık havada düzenli yürüyüşler yaparak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Mayıs: Çilek kısa omurlu bir meyve. İçeriğindeki zengin vitamin (özellikle C vitamini) ve mineraller sayesinde ani enerji verip, geçiş mevsiminde ortaya çıkan yorgunluk belirtilerini giderir.

Haziran: Kısa omurlu dut ve kirazı bu ayda bol bol tüketin. Her ikisi de zengin vitamin ve mineral kaynağı.

Temmuz: Semizotu, balıktan sonra en çok omega - 3 içeren sebze. Vücut tarafından üretilmeyen bir yağ asidi olan Omega - 3, kalp hastalıklarına, zihinsel karışıklığa ve bunamaya karsı etkili.

Ağustos: Yaz meyve ve sebzelerinin en olgun zamanı. Meyveleri bol yiyin. Bunun yanı sıra balık, zeytinyağlı sebze, hafif soslu makarnaları günlük öğünlerinize paylaştırın.

Eylül: Eylül, kışa hazırlık ayıdır. Vücudu soğuk mevsime hazırlamak gerekir. Bol balık, sebze, meyve ve makarna gibi enerji verici karbonhidratlar ağırlıklı beslenin. Mürdüm erik ve fındığı hergün belli bir miktar tüketmeye özen gösterin.

Ekim: Ekim ayı omega - 3 içerikli cevizin tam zamanı. Cevizi bu aylarda bol bol tüketin. Ayrıca mantarlı nefis yemekler pişirebilirsiniz. Mantar, balık, et ve sebzelere çok yakışır. Mantarı ızgarada üzerine peynir serperek pişirip kahvaltıda da yiyebilirsiniz.

Kasım:
Kasım ayında balkabağından bol bol yararlanın. Çorbası, tatlısı ve pastası ile nefis lezzetler hazırlayabilirsiniz. Balkabağını ayrıca etli sebze yemeklerine de ilave edebilirsiniz. içerdiği bol betakaroten sayesinde kansere karşı etkili bir sebze.

Aralık:
Soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanmamak için sağlıklı beslenin. Portakal veya greyfurt suyu için. Ispanak, baklagil, et, yoğurt, muz, elma ve kuruyemişleri bol tüketin.

birde o acele mantı çok mantıklıymış cidden
eşim çok sever ama bazen yapmaya üşenirim senn yönteminle yaparım kolayca artık
eline sağlık

unutmadan senden bi ricam var canım ya
şu yağlama varya onu topikten kaldırırmısın
gelip geçip ona bakıyorum :KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:
ne muhteşem gözüküyor o ya

bunu görünce anneciğim geldi aklıma oda çok yapardı biz bekarken akşamları
ellerine sağlık
Bilmanesevindim ne güzel çocukluğunu hatırlamışsın:KK16:Benim eşim çok sever hala yaparız :KK34:

birde o acele mantı çok mantıklıymış cidden
eşim çok sever ama bazen yapmaya üşenirim senn yönteminle yaparım kolayca artık
eline sağlık
Evet canım çok kolay oluyor acil zamanlarda hemen yapılabilir:KK34:

unutmadan senden bi ricam var canım ya
şu yağlama varya onu topikten kaldırırmısın
gelip geçip ona bakıyorum :KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:
ne muhteşem gözüküyor o ya

:KK5:Ah mesajları silemiyorum yoksa seni kırmazdım:KK1::KK1:Canım tavsiye ederim sahiden çok güzel oluyor:KK56:

TEFLON TAVADA SOSLU TAVUK
Tavukları 1 tatlı kaşığı biber salçası,1 tatlı kaşığı biber salçası,3 kaşık yoğurt,kekik,tuz,pulbiber,sarmısak,2-3 kaşık zeytinyağı harmanlıyoruz sonra teflon tavaya yerleştiriyoruz hiç su eklemeden altı kısık iyice kızarana kadar iki taraflı çevirerek pişiriyoruz:KK56:Çok kolay ve pratik bir yemek:))

Eki Görüntüle 613393 Eki Görüntüle 613394

daha haftasonu yaptım bunu canım çok pratik oluyor gerçekten bende şnitzeli çok güzel yaparım bir gün yapınca ekleyeyim içine bazen açtırıp kaşar da koyurum süper oluyor..

Teşekkürler canım:KK16:

Sağol canım:KK16:

Canım kkdan tarif alıp yaptığım bir browni var sahiden süper oluyor:KK56:
BROWNİmikrodalga ayarini 600 watt a ayarlayip ,saat göstergesinide 7 dk süresine ayarlayalim bu arada kalibimizi yaglayip hazir edelim...

süt,siviyag,seker,kakao,yumurta,kabartmatozu,vanil ya sekeri ,un ve silikon(BORCAMDA DA OLUR) bir kalip....

MALZEMELER:1su bardagi süt, 1 su bardagi siviyag,1,5 su b.seker,1,5 su b.un, 4 corba kasigi kakao,3 adet yumurta,1 paket kabartmatozu,1 paket vanilya YAPILISI: öncelikle mixerle süt,yag,seker,kakaoyu iyice cirpalim.bu karisimdan 2 su bardagi ayiralim.sonra yumurtalari kirip ununu,kabartma tozunu, vanilyasini koyup,yaglanmis silikon kalip veya borcaminiz varsa keki ona koyup 600 wda tam 7 dk pisirelim cikinca sicakken ayirmis oldugumuz karisimi üzerine dökelim hepsi bukadar AFIYET OLSUN
Poğaçadan pek anladığımı söyleyemem genelde açılan şeyler yaparım topicte bir tane poğaça eklemiştim o çok güzel oluyor...:KK56:
BAYATLAMAYAN SODALI POĞAÇA
1 su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı ılık süt
1 su bardağı maden suyu(200ml)
2 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz(artırabilrsnz)
1 paket yaş maya
5-6su bardağı un
Üzeri için 1 adet yumurta sarısı
haşhaş,susam,çörek otu

yapılışı:Yoğurma kabına maya ve ılık sütü alıp karıştırın.Üzerine toz şekeri ekleyip 5 dakika köpürene dek bekletin.Maden suyu, sıvıyağ ve tuzu yoğurma kabına alın.
Kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edene kadar un ekleyip yoğurun.
Ilık ortamda 1 saat bekletin.Mayalanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın.Elinizle yuvarlayıp yağlanmış fırın tepsisine dizin.Poğaçaları fırın tepsisinde 20-30dk dakika bekletin.Sürenin sonunda üzerlerine yumurta sarısı sürün.Önceden ısıtılmış 200 derece

BUNU NETTEN ALDIM AMA DENEMEDİM ÇOK GÜZEL OLDUĞUNU DUYMUŞTUM:KK34:

12 yaşından beri zevkle yemek yapıyorum dersem yeterli olur mu:KK34:

canım çok sağol mikrodalgada pişenlere güvenemiyorum pişiyor mu sahiden sufle biliyorum ama sufle küçük kaplarda olduğu için güveniorum da bunu da deneyeyim. Hep yaptığım poğaçam var ama farklı birşey denemek istedim bunu denerim sağol.. Annem gelecek yaa herşeyin en iyisini güzelini yapmak istiyorum ona :KK16:

Grip anneme ayağım alçılı alçılı yaptığım çorbam :KK31:
Malzemeler
4 Küçük Kereviz(Yeşil yapraklarının sadece çok taze kısmı alınacak)
1 Yeşil Soğan
1 Kuru Soğan
1 Havuç
1 Yemek Kaşığı Mısır Unu
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Kadar Sıvı Yağ
1 Tatlı Kaşığı Galeta Unu
Yarım Avuç Tel Şehriye
5 Bardak Tavuk Suyu (Sıcak)
Tuz, İstenilen Baharat
Pişirme Süresi
30 Dakika
Zorluğu
Aşil Tendonu Kopuk Ayakla Çok Zor :KK14:

İlk önce tüm sebzelerimizi robotta çekiyoruz, soğanımızı da çekiyoruz, tenceremize yağı koyup soğanı kavuruyoruz arkasından salçamızı ekliyoruz salçanın kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Robotta çektiğimiz sebzelerimizi de ekleyip bir 4 dakika kadar kavurmaya devam ediyoruz, mısır unumuzu ve galeta unumuzu 1 su bardağı suda eritiyoruz tenceremize döküyoruz, kaynar 5 bardak suyumuzu tuzumuzu ekleyip 15-20 dakika kaynatıyoruz çorbamızı sonra içine yarım avuç şehriyeyi atıp bir taşım daha kaynatıyoruz indirmeden baharatımızı da ekliyoruz, ben özel bir çorba baharatımız var ondan ekledim çok az, afiyet olsun :KK16:

$sebze.jpg
$ezilmiş.jpg
$tencere.jpg
$hazır.jpg

X