Nevreste'nin Mutfağı

HANGİ BAHARATLAR HANGİ YEMEKLERDE NASIL KULLANILIR

Baharatlar 7 ana grupta incelenir
Köklerinden faydalanılanlar: Karaturp, kırmızıturp...
Gövdelerinden faydalanılanlar: Zencefil, tarçın...
Yapraklarından faydalanılanlar: Nane, kekik, defne...
vE Soğan yapısında olanlar: Soğan, sarımsak...
Çiçeklerinden faydalanılanlar: Karanfil...
Meyvelerinden faydalanılanlar: Kimyon, anason, karabiber, kırmızı biber, vanilya...
Tohumlarından faydalanılanlar: Hardal, Hindistancevizi...

Acı kırmızı, toz biber:
Güney Amerika kökenli bir baharattır. Acı ve tatlı taze biberlerin kurutulup, dövülmesinden elde edilir. Sıcak yöre yemeklerinin çoğunda kullanılır.

Çörekotu: Ekmeklerin üzerine pişirilirken serpilir. Çöreklerde de kullanılır. Salatalarda da çörek otu kullanılabilir.

Defne: Defne ağacının yaprağıdır. Çeşitli balık, et, kümes ve av hayvanlarının etlerinden yapılan yemeklerde, kebaplarda, ayrıca bazı turşu ve konservelerde kullanılır.

Hint cevizi: Bir diğer adı "muskat'tır. Beşamel sos ve benzerleri ile peynirli yemeklerde kullanılır. En ince rendede çekilir. Acımsı tadından ötürü küçük miktarlarda kullanılmalıdır.

Hardal: Bu bitkinin tohumu, un durumuna getirilir ve sirkeyle karıştırılarak macun kıvamında bir karışım yapılır. Izgara etlerin yanında ve bazı soslarda kullanılır.

Karabiber: Dünyanın en çok kullanılan baharatıdır. Kuru ve siyah tanelerinin baharlı ve acı bir tadı vardır. Hemen hemen her türlü yemekte tane veya toz durumda kullanmak mümkündür.

Karanfil: Bu bitkinin koyu renkli, küçük çivi biçimindeki tomurcukları kurutulur ve öğütülerek toz haline getirildikten sonra veya dövülmeden tane olarak kullanılır. Kompostolarda, bazı tatlılarda, şerbetlerde, keklerde, dondurmalarda, soğanla birlikte bazı yahnilerde kullanılır. Elma ile ilginç bir uyumu vardır.

Kimyon: Akdeniz kökenli bir baharattır. Doğu Avrupa'da ekmeklerde sık kullanılır. Soğuk etlerin yanlarında servis yapılır. Avrupa'da bazı peynirlerin yapımında malzeme olarak yer alır. Daha çok Anadolu'da yetişir. Türk mutfağında, köftelerde, bazı et yemeklerinde ve sucuk yapımında kullanılır. Pişmemiş etin kokusunu alabilen bir baharattır.

Köftebaharı: Bu baharat, değişik baharatların belirli ölçülerde karıştırılıp öğütülmesinden elde edilir. Kişniş, karabiber, kırmızı biber, karanfil, defneyaprağı ve kekikten oluşur. Daha çok köftelerde kullanılır.

Kişniş: Kişniş genellikle şuruplarda kullanılmaktadır. Kişniş şekeri pastacılıkta ve bazı et yemeklerinde de kullanılmaktadır. Bitkinin yaprak ve filizleri de çorba ve salatalara doğranarak yenir.

Köri: Genellikle zerdeçal, kişniş, kimyon, biber, karanfil, kakule, zencefil, Hindistancevizi, demir hindi ve acı kırmızıbiberden oluşan Hint kökenli bir baharat bileşimidir. Özellikle et yemeklerine çok özel bir lezzet verir.

Nane: Nane bitkisinin kurutulmasıyla elde edilir. Tazesinin kullanıldığı her yerde, çorbalardan sebzelere kadar birçok yemekte kullanılır. Etlerden koyun ve kuzuya konulur. Ayrıca genellikle salatalarda da kullanılır.

Kekik: Anadolu'nun hemen her yerinde bulunan bir ottur. Daha çok dağlarda yetişir. Kurutularak kullanılır. Etlerde, ızgaralarda, sebzelerde ve balıklarda kullanılır. Özellikle çorbalarda nane gibi kekik de bol kullanılır.

Kırmızı pul biber: Acı taze biberlerin kurutulup pul haline getirilmesiyle elde edilir. Toz biber gibi sıcak yöre yemeklerinin çoğunda kullanılır.

Safran: Akdeniz çevresinde yetiştirilen soğanlı bir bitki olan safranın üst kısımlarının kurutulmuşudur. Safran kullanıldığı yemeğe sapsarı bir renk verir. Bazı balık ve deniz mahsulleri yahnilerinde, pilavlarda ve sütlü-pirinçli tatlılarda kullanılır. Çok pahalı olduğu için bazen yerine zerdeçal kullanılır.

Sumak: Türkiye kökenli küçük ve bodur bir ağaçtan elde edilen bir baharattır. Etli yaprakları ve meyveleri toz haline getirilip kullanılır. Ekşimsi bir tadı vardır. Ortadoğu'da çok yaygın olarak bilinir ve kullanılır.

Susam: Bir metre boyunda, yağ veren otsu bir bitkidir. Hindistan, Çin ve Sudan'da yetişir. Türk mutfağında simit gibi çeşitli hamurlu yiyeceklerde ya da tahin yapımında kullanılır. Uzakdoğu'da ise etlere tat vermek üzere yemeklere katılır.

Yenibahar: Başta Jamaika olmak üzere, Meksika ve Malezya'da yetiştirilen Yenibahar, "Pimento Officinalis" adlı bitkinin olgunlaşmamış meyvelerinden elde edilir. Kullanılan kısmı meyvesidir. Etli yemeklerde, köfte, sosis, çeşitli tatlı ve dolmalarda kullanılır.

Tatlı kırmızı toz biber: Tatlı kırmızıbiberlerin kurutulup öğütülmesiyle elde edilmiş bir lezzet vericidir. Yahniler, harçlar, soslar ve çorbalarda kullanılır.

Tarçın: iki yüzyıl öncesine kadar, bugünkü karabiber kadar yaygın kullanılan bir baharattır. Günümüz Türk mutfağında bazı harçlar ile sütlü tatlıları lezzetlendirmek üzere kullanılır.

Vanilya: Meksika kökenli bir baharattır. Pastacılık ve şekercilikte krema, kek, dondurma, komposto ve sütlü tatlıları lezzetlendirmek için kullanılır.

Zencefil: Bir bitkinin toprak altında kalan gövdesinin kurutulmasıyla elde edilir. Genellikle şerbet ve meşrubat yapımında kullanılmaktadır. Dünya mutfaklarında çeşitli yemeklerde yoğun olarak kullanılan açık renkli bir baharattır.

$Fotoğraf0925.jpg $Fotoğraf0924.jpg

hayırlı kandiller!!!

bende kandil diye kimilerinin hamur kızartması bizimse "pişi" dediğimiz hamur işini ve irmik helvasını yapınca eklemek istedim:KK34::KK34::KK34:

Merhaba,Elossa 'nin mutfagindan sonra sizinde takipciniz olacagim kesin.ne becerikli hatunlarsiniz :nazar:cok basarilisiniz gercekten ve tebrik ediyorum..bu arada ilk bir iki sayfaya baktimda (devamina bakacagim tabiki) anali-kizli,sIkma kofte...bunlari herkes bilmez ,malatya yoresine ait yemekler bunlar.sizde malatya limisiniz yoksa sadece malatya yoresine ait yemeklermi yapiyorsunuz?:26:Bu arada ben Malatya liyim:KK34:

BUĞDAY KAVURGASI
Buğdaylar yıkanır teflon tavada veyahut sac ta tuz eklenerek iyice kızarana kadar karıştıra karıştıra kavrulur:KK56:Ayrı tavada kayısı çekirdeği de kavrulup eklenir bir iki çevrilir..:KK56:Kış akşamlarının vazgeçilmez çerezidir:KK34::KK16::KK16:
Eki Görüntüle 613670 Eki Görüntüle 613671 Eki Görüntüle 613672

yukardaki mesajimi dedigim gibi birkac sayfa soyle bakip yazmistim ama simdi bitirdim butun sayfalari:KK34:buram buram memleket kokuyor :KK16:cok beceriklisiniz tebrikler tekrardan :nazar:butun tarifler cok cok guzelde su bugday kavurmasi beni ayri bir etkiledi :KK5:gecmise gittim taaaa eskilere cocukluguma,aileme,memleketime...annem yapardi hatta sactan tabaga doker dokmez yemeye calisirdikta elimiz yanardi ona ragmen israrla yemeye calisirdik..simdilerde dizilere bakarken cekirdek citliyoz ozamanlar bugday kavurmasi yerdik :KK9:siede kesin bilirsiniz bide annem sIkca un helvasi ve nisasta helvasi (jel gibi) yapardi..bideee :26:ekmek kavurmasi yapariz biz bilirsiniz bayatlayan ekmekleri(biz los ekmek deriz) kurutup sganli,biberli,salcali falan..bideee sacta yufka ekmegini kirip sarimsakli yogurt ile yerdik..bidee sulu patlican yemegimiz vardir ben en cok icindeki kurutulmus patlisan saplarini secerdim :KK9:kiraz ve fasulye yapraginida bir tek biz sarma yapariz..ayy ne cok sey hatirladim ve duygulandim :KK5:
emeginize,ellerinize saglik hemsom :KK34:

Merhaba,Elossa 'nin mutfagindan sonra sizinde takipciniz olacagim kesin.ne becerikli hatunlarsiniz :nazar:cok basarilisiniz gercekten ve tebrik ediyorum..bu arada ilk bir iki sayfaya baktimda (devamina bakacagim tabiki) anali-kizli,sIkma kofte...bunlari herkes bilmez ,malatya yoresine ait yemekler bunlar.sizde malatya limisiniz yoksa sadece malatya yoresine ait yemeklermi yapiyorsunuz?:26:Bu arada ben Malatya liyim:KK34:

Teşekkürler canım:KK16:
Evet malatyalıyım hemşeriyiz:KK34:

yukardaki mesajimi dedigim gibi birkac sayfa soyle bakip yazmistim ama simdi bitirdim butun sayfalari:KK34:buram buram memleket kokuyor :KK16:cok beceriklisiniz tebrikler tekrardan :nazar:butun tarifler cok cok guzelde su bugday kavurmasi beni ayri bir etkiledi :KK5:gecmise gittim taaaa eskilere cocukluguma,aileme,memleketime...annem yapardi hatta sactan tabaga doker dokmez yemeye calisirdikta elimiz yanardi ona ragmen israrla yemeye calisirdik..simdilerde dizilere bakarken cekirdek citliyoz ozamanlar bugday kavurmasi yerdik :KK9:siede kesin bilirsiniz bide annem sIkca un helvasi ve nisasta helvasi (jel gibi) yapardi..bideee :26:ekmek kavurmasi yapariz biz bilirsiniz bayatlayan ekmekleri(biz los ekmek deriz) kurutup sganli,biberli,salcali falan..bideee sacta yufka ekmegini kirip sarimsakli yogurt ile yerdik..bidee sulu patlican yemegimiz vardir ben en cok icindeki kurutulmus patlisan saplarini secerdim :KK9:kiraz ve fasulye yapraginida bir tek biz sarma yapariz..ayy ne cok sey hatirladim ve duygulandim :KK5:
emeginize,ellerinize saglik hemsom :KK34:

Buğday kavurgasını bilenlere eskiyi hatırlatmak için ekledim zaten:KK9::KK9:Başarılı olduğuma sevindim:KK9:
Canım bizim yörenin yemekleri çok güzel ve çok emekli oluyorlar:KK56:Özellikle kiraz ve fasulye yaprağı sarması yaptığımda mutlaka ekleyeceğim:KK34::KK56:
Sizi de her zaman beklerim:KK16: Sizin yemekleri de beklerim paylaşırsanız:KK56:

ACELE MANTI

Eki Görüntüle 608845 Eki Görüntüle 608846 Eki Görüntüle 608847 Eki Görüntüle 608848 Eki Görüntüle 608849 Eki Görüntüle 608850 Eki Görüntüle 608851 Eki Görüntüle 608852
HAMURU:2 Yumurta,2 çay bardağı su,tuz aldığı kadar un
İÇİ:Kıyma,soğan,maydonoz ve istenilen baharat
ÜZERİ İÇİN:Yoğurt,sarmısak
SOSU İÇİN:2 Kaşık yağ,nane,pul biber,salça
Tarife gerek yok galiba:KK1::KK1::KK1:
bumu acele mantı.. amanın. ben bunu bütün gün anca yaparım. sen ne kadar becerikliymişsin ya. bayıldım. devam ediyorum bakmaya. şunu yazayım dedim. .sonra geriye kaldığm yere döneceğim..tabii, arada düşen dibimi de toplamayı ihmal etmiyorum.

bumu acele mantı.. amanın. ben bunu bütün gün anca yaparım. sen ne kadar becerikliymişsin ya. bayıldım. devam ediyorum bakmaya. şunu yazayım dedim. .sonra geriye kaldığm yere döneceğim..tabii, arada düşen dibimi de toplamayı ihmal etmiyorum.

:KK1:Çok teşekkür ederim beğenmenize sevindim:KK16:Ama sahiden katlama işi olmadığından çabuk oluyor:KK17:

Eki Görüntüle 612127 Eki Görüntüle 612121 Eki Görüntüle 612122 Eki Görüntüle 612124 Eki Görüntüle 612123 Eki Görüntüle 612125 Eki Görüntüle 612126 Eki Görüntüle 612128 Eki Görüntüle 612129 Eki Görüntüle 612131 Eki Görüntüle 612130 Eki Görüntüle 612120
KAYSERİ YAĞLAMASI
MALZEMELER
HAMURU İÇİN:
4 su bardağı su
8.5 su bardağı un
1 paket maya
tuz
HAMURUN YAPILIŞI:
Tüm malzemeler karıştırılıp 1 saat üstü kapalı bekletilir..Hamur mayalandıktan sonra küçük bezeler alınır ve açılır,teflon tavada pişirilir..
Bu ölçüde ki hamuru 20 ye böldüm 20 tane ekmek oldu...13tanesini kullandım 5 kişi rahatlıkla yedi...Ekmekler büyük servis tabağı büyüklüğünde oldu:))
İÇ MALZEMELER
250 gr kıyma
3 domates(ben buzluktan çıkartım)
2 kırmızı veya yeşil biber(ben buzluktan çıkarttım)
1 kuru soğan
1 diş sarmısak
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
İÇ MALZEMENİN YAPILIŞI
Önce soğan sarmısak ve kıyma kavrulur.Biberler atılıp çevrilir.İyice kavrulduktan sonra domates ve biber salçası eklenir ve domatesler eklenir üzerine tuz ve karabiber ve 2 su bardağı su ekleriz.İyice özleştirilir ve altı kapatılır...
Sonra ekmek bir tepsi ve borcama konur ve üzerine sostan heryerine gelecek şekilde sürülür .Tüm ekmekler bitene kadar bu işlem yapılır...Sonra istenilen kadar parçaya bölünür..Servis tabağına alınır tabağın yanına sarmısaklı yoğurt konur ve bu yağlama rulo yapılıp sarmısaklı yoğurda batırılarak yenir..Afiyet olsun.....:))))

Allahım sana geliyorum. ne severim bunu ben.. bayılıciim şimdi. benim acilen bu topikten çıkmam lazım..muhteşemsin.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 608803 Eki Görüntüle 608804
EV YAPIMI BAKLAVA
HAMURU İÇİN:1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ
1 ÇAY BARDAĞI SÜT
2 YEMEK KAŞIĞI YOĞURT
2 YUMURTA
1 YEMEK KAŞIĞI SİRKE
1 PAKET KABARTMA TOZU
4 SU BARDAĞI UN
ŞERBETİ İÇİN:5 SU BARDAĞI ŞEKER
4 SU BARDAĞI SU
1 ÇAY KAŞIĞI LİMON
DĞER MALZEMELER:CEVİZ-ANTEP FISTIĞI
NİŞASTA
MARGARİN,TEREYAĞ,SIVIYAĞ

Hamur yoğrulur.Küçük bezler alınır(60 BEZE OLACAK)sonra bezeler 10 ar ,10 ar ayrılır...Her 10 beze tabak büyüklüğünde aralarına nişasta sürülerek açılır.....Sonra tepsi büyüklüğünde büyütülerek tapsiye serilir...3 kat üst üste konulur..Arasına dövülmüş ceviz veyahut dövülmüş antep fıstığı konur.Tekrar 10 ar 10ar bezeler açılıp,büyütülür...En son kat serilip,istenilen şekilde kesilir..Üzerine 1 paket margarin eritilip(isteğe bağlı tuzsuz tereyağıda olabilir),1su bardağıda sıvıyağ eklenip soğuduktan sonra tepsinin tamamına gelecek şekilde dökülür... 175 derece fırında kızarana kadar pişirilir....Şerbeti kaynatılır..İkiside ılıyınca dökülür....Ve servise hazır Afiyet olsun:))))))))

cokk güzel görünüyor elinize saglık canım

X