Nevreste'nin Mutfağı

Tereyağlı çiçek ekmek
4 bardak un
1 bardak ılık süt
yarım paket yaş maya
yarım kaşık tuz
3 kaşık şeker
3 tane yumurta
1 çay bardağı sıvıyağ
100 gr eritilmiş tereyağı
tereyağı hariç diğer malzemelerden yumuşak bi hamur yoğurun 10 dakika dinlendirin 8 parçaya bölün elinizle bastırarak büyütün tereyağına batırıp kalıba sırasıyla dizin çiçek şeklini verin200 derecede pişirin
Eki Görüntüle 676523 Eki Görüntüle 676535 Eki Görüntüle 676526
alıntıdır....

resimde gördüğünüz 1 kilo sütle yapıldı.. buraya 2 tepsilik tarifi yazıyorum2 bardak sıcak süt 1 bardak sıcak su 2 paket maya2 tane yumurta1 bardak sıvıyağ100 gr erimiş margarin3 yemek kasığı seker3 tatlı kasığı tuz un yapımı:süt su maya şeker kabın içerisinde karıştırılır ağzı kapatılıp üstü örtülür 15 20 dakika bekletilir kabaran malzemelerin içine yumurta akları tuz erimiş margarin ve sıvıyağın yarısı koyulur elinize hafif yapışan bi kıvam aldıysa kalan sıvıyağıda koyup hamuru toparlayın sıcak bi yerde mayalanmasını bekleyin 1 saat kadar bekledikten istediğimiz sekli hamurla fazla oynamadan verin yumurta sarılarını sürüüp 220 derecede pişirin..not: tepside mayalamaya gerek yok
Eki Görüntüle 676536 Eki Görüntüle 676537

alıntıdır...

Canım bunlar şahane görünüyor denemek lazım:KK56::KK19:

Malzemeler:
1 kilo yufka
50 gr tereyağ
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı su
Tuz
İç Malzemeler
2 soğan
2 domates
1 sivri biber
Yarım çay bardağı sıvıyağ
Tuz
Pulbiber
Karabiber
Üstüne rende kaşar

Hazırlanışı
Yufkayı serip yağ,su,tuz karışımını sürelim.Dörde böldüğümüz yufkayı geniş uçlarından rulo yaparak uç kısmına gelmeden elips şeklinde iki ucu birleştirip uç kısmını üstüne gelecek şekilde kapatalım.Yuvarlak sandal şeklindeki böreklerin içine bir parça yufka koyalım.Patlıcan,domates,soğan,biber ve baharatlarla yağda kavurduğumuz iç harcını ortasına koyalım.kenarlarına yumurta sarısı ve susam serpelim.Yufkaları yağlanmış tepsiye dizip fırına koyalım. Pişmesine yakın üzerlerine rendelenmiş kaşar serpip tekrar fırına verelim.Kaşar eriyince sandal börekler servise hazırdır

Eki Görüntüle 676483

ALINTIDIR..:21::21::21::KK56::KK56::KK56:

Şekli çok güzel görünüyo :KK1::KK1:

resimde gördüğünüz 1 kilo sütle yapıldı.. buraya 2 tepsilik tarifi yazıyorum2 bardak sıcak süt 1 bardak sıcak su 2 paket maya2 tane yumurta1 bardak sıvıyağ100 gr erimiş margarin3 yemek kasığı seker3 tatlı kasığı tuz un yapımı:süt su maya şeker kabın içerisinde karıştırılır ağzı kapatılıp üstü örtülür 15 20 dakika bekletilir kabaran malzemelerin içine yumurta akları tuz erimiş margarin ve sıvıyağın yarısı koyulur elinize hafif yapışan bi kıvam aldıysa kalan sıvıyağıda koyup hamuru toparlayın sıcak bi yerde mayalanmasını bekleyin 1 saat kadar bekledikten istediğimiz sekli hamurla fazla oynamadan verin yumurta sarılarını sürüüp 220 derecede pişirin..not: tepside mayalamaya gerek yok
Eki Görüntüle 676536 Eki Görüntüle 676537

alıntıdır...

Hmmmm. eline sağlık canım..Yumuşacık duruyolar ne güzel :KK56:

Bende size hazırlanması 5 dakika, pişmesi 10 dakika süren tembel işi pizza yapıcam şimdi :KK53::KK53:

Bayat ekmekleri tepsiye diziyoruz, ekmeklerin üzerine biraz su ile açılmış salça sürüyoruz ve evde ne malzeme varsa kullanıyoruz :KK53:
Ben kendi yaptığım ajvar sosunu kullandım içinde baharat da olduğu için.

Bende size hazırlanması 5 dakika, pişmesi 10 dakika süren tembel işi pizza yapıcam şimdi :KK53::KK53:

Bayat ekmekleri tepsiye diziyoruz, ekmeklerin üzerine biraz su ile açılmış salça sürüyoruz ve evde ne malzeme varsa kullanıyoruz :KK53:
Ben kendi yaptığım ajvar sosunu kullandım içinde baharat da olduğu için.

Ellerine sağlık canım şahane görünüyor:KK56:Afiyet olsun:KK16:

$image.jpg
Nevoş bunu elazığdan gedirdim :KK56:
Eşkili karışık soğan dolması:KK34:

Anam bu neee :KK53::KK53: Maşallah:KK53::KK53::KK53:
Sağol canım hasta olmasam size neler cekerdim ama bunu cektim ancak ablam biraz maharetlitir:KK16:
:KK52::KK52:Bekliyorum:KK56:

Aaaa çok ilginç hiç görmedim bunu orda ben:KK56:Ellerinize sağlık eminim çok güzeldir:KK56::KK16:

Bunu daha cok yerlisi bilmez bilmem duydunmu palu dakileri yapar diger dolmaların farki suyu eşkitir içindede bulgur reyhan kiyma maydanaz ve soğandan olur iç harcı biraz sıkıtır tipki içili köftenin dış harcı gibi suyundada sumak var :KK34:

Sağol canım hasta olmasam size neler cekerdim ama bunu cektim ancak ablam biraz maharetlitir:KK16:

Bunu daha cok yerlisi bilmez bilmem duydunmu palu dakileri yapar diger dolmaların farki suyu eşkitir içindede bulgur reyhan kiyma maydanaz ve soğandan olur iç harcı biraz sıkıtır tipki içili köftenin dış harcı gibi suyundada sumak var :KK34:

İçini nasıl hazırladıklarını bilirim tüm dolmalarını içli köfte hamuru gibi yaparlar çok güzel olur:KK56:Maşaallah ablana:nazar:

İçini nasıl hazırladıklarını bilirim tüm dolmalarını içli köfte hamuru gibi yaparlar çok güzel olur:KK56:Maşaallah ablana:nazar:

Sağol canım evet lezetli mayhoş bir tat
Ablamda bir yemek aşkı var hiç sorma ben onun mutfakta:nazar:
çıktığını görmedim en kolay yemeği bu canım :nazar:
ahh tatlılarını sana bi gün rasgellirse cekerim:KK34:

Evet badecim benim annem ve eniştem palulu bende çok giitim savaş zamanı ermenileri çok yaşamış elazığ ve ilçelerinde ondan coğu yemekleri ermenilerden almışlar ve gercekten ağız attlarını iyi biliyolar daha cok yemekleri şimdi ablamgil elazığda yaşıyolar ama palu cok şirin bir yer
Nevoş annem dış bulğurlu harcın çigerden yaapıp içli köfte yaparlarmış çok zahmetli ve çok güzel olurmuş gerci sen çigeri sevmiyosun ama yiyen pek anlamazmış bunun gibi daha bilinmeyen yemekleri var

Son düzenleme:
Evet badecim benim annem ve eniştem palulu bende çok giitim savaş zamanı ermenileri çok yaşamış elazığ ve ilçelerinde ondan coğu yemekleri ermenilerden almışlar ve gercekten ağız attlarını iyi biliyolar daha cok yemekleri şimdi ablamgil elazığda yaşıyolar ama palu cok şirin bir yer
Nevoş annem dış bulğurlu harcın çigerden yaapıp içli köfte yaparlarmış çok zahmetli ve çok güzel olurmuş gerci sen çigeri sevmiyosun ama yiyen pek anlamazmış bunun gibi daha bilinmeyen yemekleri var

bende çok gittim paluya..içli köfteleri nefistir:KK56:

palunun meşhur yemeği
ben sevmem ama annem bayılır
Ben de denemk istiyorum bakalım:KK56:
Doğrudur canım denemek lazım:KK56:
bende çok gittim paluya..içli köfteleri nefistir:KK56:
Bade canım hayırlı olsun:KK49::nazar::emir_bebek::KK52:

Son düzenleme:
X