Nevreste'nin Mutfağı

$3.jpg $2.jpg $1.jpg $4.jpg Sivriceden kareler bu yaz tatilde ordaydık:KK55:

$5.jpg $6.jpg $7.jpg $9.jpg $8.jpg Bunlarda 3 yıl önce kebanda çektiklerim:KK55:

YUMURTALI MANTAR SOTE

$6 (6).jpg
500gr mantar
2 biber
1 kurusoğan
2-3 diş sarmısak
Domates
1Tatlı kaşığı salça
2-3 yumurta
Tuz,karabiber
YAPILIŞI
Kurusoğan ve sarmısak yağ ile tavaya alınıp kavrulur..Biraz kavrulunca biberler atılır.Sonra salça eklenip kavrulur.Üzerine mantarlar ve domates (buzlukta ki domatesim bitti yazdan kavanoza yaptığım domates sosu ile yaptım)eklenip kavurmaya devam edilir...Üzerine 1 bardak su karabiber,tuz eklenerek suyu çekene kadar kısık ateşte pişirilir...Servis yapmadan önce yumurta kırılır..Pişirilir Afiyet olsun...

TAVUKLU PİLAV
$7 (6).jpg

Tavuklar tencereye alınıp haşlanır...Sonra parçalanır..Tavaya tereyağı konur üzerine 1 kase yıkanmış pirinç eklenerek kavrulur..Üzerine 2 kase tavuk suyu eklenerek pişirilir...Tavuklar tavada tereyağı ve tuz ile biraz çevrilir...Sonra servis edilir...Afiyet olsun:)

$1 (6).jpg $2 (6).jpg $3 (6).jpg $5 (6).jpg $8 (5).jpg

YUMURTALI MANTAR SOTE

Eki Görüntüle 677495
500gr mantar
2 biber
1 kurusoğan
2-3 diş sarmısak
Domates
1Tatlı kaşığı salça
2-3 yumurta
Tuz,karabiber
YAPILIŞI
Kurusoğan ve sarmısak yağ ile tavaya alınıp kavrulur..Biraz kavrulunca biberler atılır.Sonra salça eklenip kavrulur.Üzerine mantarlar ve domates (buzlukta ki domatesim bitti yazdan kavanoza yaptığım domates sosu ile yaptım)eklenip kavurmaya devam edilir...Üzerine 1 bardak su karabiber,tuz eklenerek suyu çekene kadar kısık ateşte pişirilir...Servis yapmadan önce yumurta kırılır..Pişirilir Afiyet olsun...

TAVUKLU PİLAV
Eki Görüntüle 677496

Tavuklar tencereye alınıp haşlanır...Sonra parçalanır..Tavaya tereyağı konur üzerine 1 kase yıkanmış pirinç eklenerek kavrulur..Üzerine 2 kase tavuk suyu eklenerek pişirilir...Tavuklar tavada tereyağı ve tuz ile biraz çevrilir...Sonra servis edilir...Afiyet olsun:)

Eki Görüntüle 677491 Eki Görüntüle 677492 Eki Görüntüle 677493 Eki Görüntüle 677494 Eki Görüntüle 677497

mantarin her türlüsünü cok severim :KK56::KK56: ellerine saglik nevosum harika yapmissin herzamanki gibi :KK16::KK16:

YUMURTALI MANTAR SOTE

Eki Görüntüle 677495
500gr mantar
2 biber
1 kurusoğan
2-3 diş sarmısak
Domates
1Tatlı kaşığı salça
2-3 yumurta
Tuz,karabiber
YAPILIŞI

TAVUKLU PİLAV
Eki Görüntüle 677496

Eki Görüntüle 677491 Eki Görüntüle 677492 Eki Görüntüle 677493 Eki Görüntüle 677494 Eki Görüntüle 677497

ellerine saglik canim hemsom:KK19::KK19:ben bunu yerim :KK56::KK56:

Elde Açma Ispanaklı Börek

Malzemeler

Hamuru için;
500g un
Yarım paket kabartma tozu
Tuz
Ilık su

İç malzemesi;

1 kilo ıspanak
200g beyaz peynir
1 tane soğan
Tuz
Zeytinyağı

Yufkanın içine ;

Sıvı yağ

Üstüne sürmek için;

3 yemek kaşığı yoğurt ve göz kararı zeytinyağı

Hazırlanışı

İlk önce hamurumuzu yoğurup 20 veya 30 dk. dinlendiriyoruz. Hamurumuz dinlenirken ıspanakları yemeklik şekilde doğruyoruz ve 5-6 kez yıkıyoruz. Ispanaklar süzülürken, diğer malzemelerimizi hazırlıyoruz ve ıspanakları ekleyip harmanlıyoruz. Dinlenen hamurumuzdan bezeler alıp açıyoruz ( tepsimizin boyutuna göre). Açtığımız hamurumuza sıvı yağdan kaşık yardımıyla üzerinde gezdiriyoruz. (çok fazla yağ gezdirmeyelim ıspanağın içinde de var yağ). Ispanaklı harçtan alıp yufkamızın üzerine serpiyoruz. Yufkamızın her iki tarafından rulo seklinde sarıyoruz.. (resimdeki gibi). Bu işlemi hamurumuz bitesiye kadar devam ediyoruz ve yoğurtlu sostan yufkalarımızın üstüne sürüp 180 veya 200 dereceli fırında 25-30 dk. kadar alt üst pişiriyoruz. Afiyet olsun.
$527157_499936593387808_1482786702_n.jpg

ALINTIDIR...

bana bişiyler oluyooo:111::111::111::111::111::95::95::95::95::95:

mantarin her türlüsünü cok severim :KK56::KK56: ellerine saglik nevosum harika yapmissin herzamanki gibi :KK16::KK16:
Teşekkürler canım:KK16:
ellerine saglik canim hemsom:KK19::KK19:ben bunu yerim :KK56::KK56:
Elde Açma Ispanaklı Börek

Malzemeler

Hamuru için;
500g un
Yarım paket kabartma tozu
Tuz
Ilık su

İç malzemesi;

1 kilo ıspanak
200g beyaz peynir
1 tane soğan
Tuz
Zeytinyağı

Yufkanın içine ;

Sıvı yağ

Üstüne sürmek için;

3 yemek kaşığı yoğurt ve göz kararı zeytinyağı

Hazırlanışı

İlk önce hamurumuzu yoğurup 20 veya 30 dk. dinlendiriyoruz. Hamurumuz dinlenirken ıspanakları yemeklik şekilde doğruyoruz ve 5-6 kez yıkıyoruz. Ispanaklar süzülürken, diğer malzemelerimizi hazırlıyoruz ve ıspanakları ekleyip harmanlıyoruz. Dinlenen hamurumuzdan bezeler alıp açıyoruz ( tepsimizin boyutuna göre). Açtığımız hamurumuza sıvı yağdan kaşık yardımıyla üzerinde gezdiriyoruz. (çok fazla yağ gezdirmeyelim ıspanağın içinde de var yağ). Ispanaklı harçtan alıp yufkamızın üzerine serpiyoruz. Yufkamızın her iki tarafından rulo seklinde sarıyoruz.. (resimdeki gibi). Bu işlemi hamurumuz bitesiye kadar devam ediyoruz ve yoğurtlu sostan yufkalarımızın üstüne sürüp 180 veya 200 dereceli fırında 25-30 dk. kadar alt üst pişiriyoruz. Afiyet olsun.
Eki Görüntüle 677856

ALINTIDIR...

bana bişiyler oluyooo:111::111::111::111::111::95::95::95::95::95:

Sen çok yaramazsın hiç akıllı durmuyorsun:KK20:Nerden buluyorsun bunları:KK1:
Sağol canım teşekkürler paylaşım için:KK48:

Sen çok yaramazsın hiç akıllı durmuyorsun:KK20:Nerden buluyorsun bunları:KK1:
Sağol canım teşekkürler paylaşım için:KK48:

benmii yaramazımm:108::108::108:
facede yemek siteleri ekli bendee :89:
sağolsunlar aç bırakmıyolar beni orda :78::79::79:

aaa burayı gakgoşlar ve gakgoş gelinleri doldurmuş ne güzell. soğan dolmasını evet palulular çok güzel yapar benim pek aram yok ama

memleketin her ili güzel ammaaa gakgoşlar diyarı Elazığ başka. çok özledim memlketimi sivriceyi, kebanı, hele de en çok Harput' u.

aaa burayı gakgoşlar ve gakgoş gelinleri doldurmuş ne güzell. soğan dolmasını evet palulular çok güzel yapar benim pek aram yok ama

Canım gurbette olunca Elazığ Malatya bir sayılıyor benim için :KK69:Birde yıllarca yaşadım orda hala her yıl giderim çok severim Elazığ'ı:KK16::KK16::KK16:Topiğime gelen malatyalı hemşerilerimin genelde bir ucu senin memlekete değiyor:KK9:

Canım gurbette olunca Elazığ Malatya bir sayılıyor benim için :KK69:Birde yıllarca yaşadım orda hala her yıl giderim çok severim Elazığ'ı:KK16::KK16::KK16:Topiğime gelen malatyalı hemşerilerimin genelde bir ucu senin memlekete değiyor:KK9:

Büyülendim, gerçekden çok güzel!
Bu sene kendimizi toplamamiz gerekiyor gibi görünüyor, ama inşallah seneye:KK16:

evet hemşoyuz zaten hatta malatya şiveiyle elazığ şivesi de çok benziyor. bizim de bir ayağımız hep malatyadaydı e yakın olunca tabii. malatya yemeklerine de bayılırım.ama Harput yalan yok gözümde tütüyor resmen huzur bulduğum tek yer şu dünyada ah ah kar mı yağmış şu harputun başına gurban olam toprağına taşına vah vah :KK9:

X