Nevreste'nin Mutfağı

nevresteeeeeeeee açımmmmmmmm açççççççççççççç.diyettekilere yazık ama yaaaaaa....
senden bir şey rica edeceğim..bir gün sıkma-gözleme yapar mısın? kaç kere denedim ama hamur gayet iyi oluyor..açmaya gelince sorun pişirince de sert oluyor...ölçüleriyle bir tarif paylaşırsan seviniirm...

$19.jpg $7.jpg $9.jpg $12.jpg $11.jpg $15.jpg $16.jpg $21.jpg $24.jpg $27.jpg $26.jpg $5.jpg
KAYSERİ YAĞLAMASI
MALZEMELER
HAMURU İÇİN:
4 su bardağı su
8.5 su bardağı un
1 paket maya
tuz
HAMURUN YAPILIŞI:
Tüm malzemeler karıştırılıp 1 saat üstü kapalı bekletilir..Hamur mayalandıktan sonra küçük bezeler alınır ve açılır,teflon tavada pişirilir..
Bu ölçüde ki hamuru 20 ye böldüm 20 tane ekmek oldu...13tanesini kullandım 5 kişi rahatlıkla yedi...Ekmekler büyük servis tabağı büyüklüğünde oldu:))
İÇ MALZEMELER
250 gr kıyma
3 domates(ben buzluktan çıkartım)
2 kırmızı veya yeşil biber(ben buzluktan çıkarttım)
1 kuru soğan
1 diş sarmısak
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
İÇ MALZEMENİN YAPILIŞI
Önce soğan sarmısak ve kıyma kavrulur.Biberler atılıp çevrilir.İyice kavrulduktan sonra domates ve biber salçası eklenir ve domatesler eklenir üzerine tuz ve karabiber ve 2 su bardağı su ekleriz.İyice özleştirilir ve altı kapatılır...
Sonra ekmek bir tepsi ve borcama konur ve üzerine sostan heryerine gelecek şekilde sürülür .Tüm ekmekler bitene kadar bu işlem yapılır...Sonra istenilen kadar parçaya bölünür..Servis tabağına alınır tabağın yanına sarmısaklı yoğurt konur ve bu yağlama rulo yapılıp sarmısaklı yoğurda batırılarak yenir..Afiyet olsun.....:))))

3gündür netimde sorun vardı yeni tarifler ekleyeceğim:KK56:
devamını sabırsızlıkla bekliyorummm:KK56::KK56:

Gözün çıkmasın jaleda canımda tatlı istiyodu oyyyyyyy :KK5::KK5::KK5::KK5::KK5::KK5:
:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:ya sorma bende çok fenayım helede kadayıf görünce kendimden geçiyorum:111::111::111:
evde bunun gibi tutturamıyorum bende hazıra dayndım:125::125::125:
Eki Görüntüle 612058 Eki Görüntüle 612057
ANTEP USULÜ SARMA VE DOLMA
İÇ MALZEMESİ
3 bardak pirinç
1 tatlı kaşığı kimyon
2 yemek kaşığı nar ekşisi
1 kuru soğan
1 baş sarmısak
5-6 kaşık iç yağ(ANTEPLİLERİN DOLMASININ PÜF NOKTASINI SONUNDA BULDUM BENİM YAPTIĞIMDAN FARKLI SADECE BUNU KOYUYORLARMIŞ:))))
1kg salamura yaprak
10 tane patlıcan kurusu
15 tane biber kurusu
YAPILIŞI
Yaprak eğer tuzlu ise 1 gün önceden suda bekletilir...Patlıcan ve biberler sıcak suda kapağı kapalı yumuşayana kadar bekletilir...
İçmalzeme bütün malzemler çiğden karıştırılır ve yoğrulur sonra yapraklar sarılır..Biber ve patlıcan doldurulur.Yapraklar altta biberler ve patlıcanlar üste olacak şekilde yerleştirilir...Üzerine 3-4 yemek kaşığı zeytin yağı gezdirilir ve üzerine bir tabak kapatılır üzerine gelecek kadar kaynamış su konur ve iyice pişene kadar pişirilir.Afiyet olsun:)))
bak bak bakkkkk yemede yanında yat:KK56:benim memleketimin yemeği:KK16:
ben nar ekşisi yerine sumak yada limon tuzu kullanıyorum hafif ekşi olunca çok daha güzel oluyo:125::125:

nevresteeeeeeeee açımmmmmmmm açççççççççççççç.diyettekilere yazık ama yaaaaaa....
senden bir şey rica edeceğim..bir gün sıkma-gözleme yapar mısın? kaç kere denedim ama hamur gayet iyi oluyor..açmaya gelince sorun pişirince de sert oluyor...ölçüleriyle bir tarif paylaşırsan seviniirm...

Canım sıkma ve gözleme yaparken ocağın altı kıslı olmayacak çabuk pişmesi lazım kısık ateşte çok kalırsa kuru olur:KK34:Eğer sorun bu değilde hamuru sert mi tutuyorsun acaba:44:

:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:ya sorma bende çok fenayım helede kadayıf görünce kendimden geçiyorum:111::111::111:

ben nar ekşisi yerine sumak yada limon tuzu kullanıyorum hafif ekşi olunca çok daha güzel oluyo:125::125:

Tamam inşaallah ama herkesten bekliyorum:KK16:
Evet olabilir sumak ve limon tuzu:KK16:
Anteplimisin:KK34:

Eki Görüntüle 612127 Eki Görüntüle 612121 Eki Görüntüle 612122 Eki Görüntüle 612124 Eki Görüntüle 612123 Eki Görüntüle 612125 Eki Görüntüle 612126 Eki Görüntüle 612128 Eki Görüntüle 612129 Eki Görüntüle 612131 Eki Görüntüle 612130 Eki Görüntüle 612120
KAYSERİ YAĞLAMASI
MALZEMELER
HAMURU İÇİN:
4 su bardağı su
8.5 su bardağı un
1 paket maya
tuz
HAMURUN YAPILIŞI:
Tüm malzemeler karıştırılıp 1 saat üstü kapalı bekletilir..Hamur mayalandıktan sonra küçük bezeler alınır ve açılır,teflon tavada pişirilir..
Bu ölçüde ki hamuru 20 ye böldüm 20 tane ekmek oldu...13tanesini kullandım 5 kişi rahatlıkla yedi...Ekmekler büyük servis tabağı büyüklüğünde oldu:))
İÇ MALZEMELER
250 gr kıyma
3 domates(ben buzluktan çıkartım)
2 kırmızı veya yeşil biber(ben buzluktan çıkarttım)
1 kuru soğan
1 diş sarmısak
İÇ MALZEMENİN YAPILIŞI
Önce soğan sarmısak ve kıyma kavrulur.Biberler atılıp çevrilir.İyice kavrulduktan sonra domates ve biber salçası eklenir ve domatesler eklenir üzerine tuz ve karabiber ve 2 su bardağı su ekleriz.İyice özleştirilir ve altı kapatılır...
Sonra ekmek bir tepsi ve borcama konur ve üzerine sostan heryerine gelecek şekilde sürülür .Tüm ekmekler bitene kadar bu işlem yapılır...Sonra istenilen kadar parçaya bölünür..Servis tabağına alınır tabağın yanına sarmısaklı yoğurt konur ve bu yağlama rulo yapılıp sarmısaklı yoğurda batırılarak yenir..Afiyet olsun.....:))))

YETER yaaa yeter vllahi şişip patlıycam şimdi :KK1::KK1::KK1::KK1:

Benımki beni almakdan vazgeçmeden ben nikahi basayım yoksa bu beceriksizlikla kalırım evde :KK53::KK53::KK53::KK53:

X