Nevreste'nin Mutfağı

İrmik helvası

2 kişilik

Malzemeler;
*1 çay bardağı irmik
*1 çay bardağı şeker
*1 yemek kaşığı margarin, tereyağ veya sıvıyağ hangisini kullanıyorsanız (ben tereyağ ile yaptım)
*yarım çay bardağı çekilmiş ceviz
*süt

Yağı erittikten sonra irmiği kahveleşinceye kadar karıştırıyoruz, şekeri ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Cevizi ekliyoruz, biraz daha karıştırdıktan sonra üzerini geçecek kadar süt ekliyoruz. altını biraz kısıp, tencerenin kapağını kapatıp suyunu çekmesini bekliyoruz. Suyunu çekmesine yakın ocağın altını kapatıyoruz, demlendiriyoruz.

Miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken irmik ve şekeri aynı ölçüde kullanmak ve sütü üstünü geçecek şekilde ayarlamak.

Afiyet olsun :KK56:

sunum sekli cok hos ellerine saglik :KK56:

Eki Görüntüle 669012 YAZDAN KURUTULMUŞ FASULYE-PATLICAN-BİBER KAVURMASIEki Görüntüle 669013
Sebzeler iyice yıkanır ve haşlanır...Sonra tavaya 3 diş sarmısak,1 kurusoğan ve yağ eklenerek kavrulur sonra içine 1 yemek kaşığı konup kavrulur..Sonra haşlanan sebzeler ve tuz klenerek karıştırılır...Ve altı kapatılır afiyet olsun:)

Eki Görüntüle 669008

Eki Görüntüle 669009 Eki Görüntüle 669010

MERCİMEK PİLAVI
1su bardağı mercimek 7 bardak su ile tencereye konur..Pişince içine 1.5 su bardağı bulgur eklenir...Ve üzerine ayrı bir tava da eritip yaktığımız tereyağı ilave edilir...Suyunu çekene kadar pişirilir:KK56:
Eki Görüntüle 669011
ellerine sağlık nevoşum gerçekten çok güzel görünüyo:KK56::KK56:
İrmik helvası

2 kişilik

Malzemeler;
*1 çay bardağı irmik
*1 çay bardağı şeker
*1 yemek kaşığı margarin, tereyağ veya sıvıyağ hangisini kullanıyorsanız (ben tereyağ ile yaptım)
*süt

Yağı erittikten sonra irmiği kahveleşinceye kadar karıştırıyoruz, şekeri ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Cevizi ekliyoruz, biraz daha karıştırdıktan sonra üzerini geçecek kadar süt ekliyoruz. altını biraz kısıp, tencerenin kapağını kapatıp suyunu çekmesini bekliyoruz. Suyunu çekmesine yakın ocağın altını kapatıyoruz, demlendiriyoruz.

Miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken irmik ve şekeri aynı ölçüde kullanmak ve sütü üstünü geçecek şekilde ayarlamak.

ımmhhh ye beni diye bağırıyo:KK56::KK56::KK56:
bende bunu peynirli yapıyorum oda çok güzel oluyo denemniz tavsiye ederim:nazar:

sunum sekli cok hos ellerine saglik :KK56:

teşekkürler rabiş :KK19:

Evet canım haklısın... Ama canım istedi ne yapayım..:KK76: Bu helvayı yarın yapayım İnşaallah.. :KK34: ün kurabiye yiyip yatmıştım uyuyamadım mideme ağır geldi.. şimdi helva yersem yine uyuyamam... :KK50:

tatlıyı aç karnına ye canım, o zaman bişey olmaz.

bende bunu peynirli yapıyorum oda çok güzel oluyo denemniz tavsiye ederim:nazar:

hangi peyniri kullanıyosun canım..bi de hangi aşamada koyuyosun peyniri. hiç denemedim, hemen yapıp tadına bakıyım:KK8:

teşekkürler rabiş :KK19:

tatlıyı aç karnına ye canım, o zaman bişey olmaz.

hangi peyniri kullanıyosun canım..bi de hangi aşamada koyuyosun peyniri. hiç denemedim, hemen yapıp tadına bakıyım:KK8:

tuzsuz peynir farketmiyo am yağlı bir peynir olursa çok daha güzel oluyo :KK56:
peyniri en son aşamada yani sen süt kullnmışsın ben su kullanıyorum suyunu koyduktan 2 dakika sonra felan peynirini dök karıştır kapat kapağını suyunu çeksin biraz peynirler eriyo zaten sıcak sıcak servis yap :KK56:

tuzsuz peynir farketmiyo am yağlı bir peynir olursa çok daha güzel oluyo :KK56:
peyniri en son aşamada yani sen süt kullnmışsın ben su kullanıyorum suyunu koyduktan 2 dakika sonra felan peynirini dök karıştır kapat kapağını suyunu çeksin biraz peynirler eriyo zaten sıcak sıcak servis yap :KK56:

çökelik iyi olur mu acep:44: tam ortada bi çökeleğim var, ne yağlı ke kuru ne tuzsuz ne de tuzlu :KK52:

çökelik iyi olur mu acep:44: tam ortada bi çökeleğim var, ne yağlı ke kuru ne tuzsuz ne de tuzlu :KK52:
Çökelekle hiç denemedim canım ama bence deneme:KK53: mesala kaynamakta olan 1 litre süte limon sık ve ondan oluşan peynirle yap oda lezetli okur:KK19::KK56:

bak burda eklemiştim enson resimdan bir önceki resim ipeynirli irmik helvası:KK56:

Son düzenleme:
Çökelekle hiç denemedim canım ama bence deneme:KK53: mesala kaynamakta olan 1 litre süte limon sık ve ondan oluşan peynirle yap oda lezetli okur:KK19::KK56:

bak burda eklemiştim enson resimdan bir önceki resim ipeynirli irmik helvası:KK56:

1 litre süte mi:KK53: fazla gelmez mi kız. gerçi kalanını peynir gibi ye dersen orası ayrı:KK1:
ama benim çökeleğim bildiğin çökeleklerden değil. ev yapımı hakiki çökelik..öyle marketlerde satılan kötülerden değil :KK53: ben bi deneyim, sana haber veririm:KK1:

1 litre süte mi:KK53: fazla gelmez mi kız. gerçi kalanını peynir gibi ye dersen orası ayrı:KK1:
ama benim çökeleğim bildiğin çökeleklerden değil. ev yapımı hakiki çökelik..öyle marketlerde satılan kötülerden değil :KK53: ben bi deneyim, sana haber veririm:KK1:

fazla gelirse dedğin gibi kahvaltıdada yersin:KK56:
çökelekle dene ozaman canım haberde ver bakalım ntadı nasıl olmuş:KK39:

İrmik helvası

2 kişilik

Malzemeler;
*1 çay bardağı irmik
*1 çay bardağı şeker
*süt

Bu nee :KK56::KK56::KK56::KK39:
Muhteşem görünüyor:KK69:
Ellerine sağlık maxicim :KK16:

TAVUK SARMA
250gr mantar
3 tane tavuk göğsü
1 tane kuru soğan
2 tane biber(ben kırmızı biber kullandım)
2 tane domates
3 diş sarmısak
2 kaşık yoğurt
Yarım su bardağı zeytin yağı
Kekik(zahter)
Tuz
100 gr kaşar
1 kaşık domates salçası
YAPILIŞI
Öncelile tavuk göğsü uzun ince şekil de kesilir ve dövülür...Sonra yoğurt,kekik,2-3 kaşık zeytin yağı,salça ile soslanarak bekletilir...Tavaya soğan sarmısak doğranıp üzerine yağ eklenerek kavrulur sonra biber ve mantarlar eklenir ve küçük küçük doğranan domatesler ilave edilir..tuz eklenerek pişirilir ..Sebze sulanıyor suyunu çekene kadar..Sonra tavuklara üzerine soğutulmuş harç eklenerek sarılır ve pişme kabına alınır...Bütün tavuklar bitince kalan malzeme üzerine dökülür ve yarım çay bardağı su eklenerek pişirilir..fırından çıkmaya yakın kaşar rendesi eklenrek kaşarla eriyip kızarana kadar pişirilir...AFİYET OLSUN
Eki Görüntüle 642775 Eki Görüntüle 642774 Eki Görüntüle 642776 Eki Görüntüle 642777 Eki Görüntüle 642778 Eki Görüntüle 642779 Eki Görüntüle 642782
Eki Görüntüle 642780 Eki Görüntüle 642781 Eki Görüntüle 642784 Eki Görüntüle 642783 Eki Görüntüle 642785
Eki Görüntüle 642786 Eki Görüntüle 642787

Nevreste evde mantar yoktu havuç kullandım:KK1:

Ama o da harika oldu:KK42: Ellerine sağlık:KK42::KK56::KK56::KK56:

X