NehirNilin Tarifleri :)

Patetesli borek harika oluyo baska bi internet saydasinda gorup yapmistim.herkeze tavsiye ederim

Özelden de konuşmuştuk canım. Tatlı olarak unu yapmaya karar verdim. Hatta öncesinde deneme amaçlı yapar foto da atarım
Aa evet canım Tamam beklerim bende bayrama yapıcam evde tatlı olsun baklava yapmıycaz
Patetesli borek harika oluyo baska bi internet saydasinda gorup yapmistim.herkeze tavsiye ederim

Evet canım çok güzel oluyor gerçekten muhakkak misafir ya da ikram yapacağım bir menümde ekstradan bulunur

Üfff bu tam benlik.Ellerine sağlık Nehir.Harika tarifler eklemişsin.

Sağol canım beğenmene çok sevindim magnum gibi bir tadı var bu lezzetin ama benim gibi büyük borcama yapma ince oluyor ortaboy bir borcam tercih edilmeli ya da büyüğe yapılacaksa malzemeler iki katına çıkartılmalı

Tariflere göz gezdirdim fakat gözümden kaçtı mı bilmiyorum höşmerim tarifiniz var mı acaba ??

KAHVE ÇEKİRDEĞİ ŞEKLİNDE KURABİYE

Malzemeler
  • 150 gr. tereyağı
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 2 su bardağına yakın un
  • 1 su bardağı buğday nişastası
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu (isteğe bağlı)
  • 1 tatlı kaşığı vanilya
  • 1.5 çay kaşığı kabartma tozu
Yapılışı;
  • Oda ısısında yumuşamış yağı 1.5 bardak unla beraber iyice karıştırın. Zeytinyağını, yumurtayı, portakal kabuğunu, pudra şekerini ve nişastayı ekleyip karıştırın.
  • Kabartma tozu, vanilya, kalan yarım bardak un ve kakaoyu da ekleyip kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin. (Hamur çok yumuşak olursa yayılır.)
  • Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp oval şekiller verin. Tepsiye dizdikten sonra, bir kürdanı tam orta kısmına uzunlamasına hafifçe bastırın. Yani orta kısımda hafif bir yarık olması lazım.
  • 200 derecede çok iyi ısınmış fırına kurabiyeleri sürüp, ısı ayarını 170′e düşürün. Kurabiyeler kabarmaya başladığı zaman, ısıyı 150 ye düşürün. Piştiğinden emin olunca fırından alın.

nehircim senin sodalı börek ile patatesli çıtır böreğini tekardan yaptım bayramın ilk günü bitti hepsi.

aşkıma bir tepsi patatesli börek yapıp götürdüm bayıldı canım

tarif için teşekkürler, herkese tavsiye ederim.

bu cahide sultana bayılıyorum ben kesinlikle onun ezo gelin çorbasını denemelisin canım evdekiler bayıldı ve ilk kez ezo gelin yapmıştım .

Klasik revani

Malzemeler
  • 3 yumurta
  • 1 çay bardağı şeker
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 2 su bardağı irmik
  • 1 su bardağına yakın un
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 paket vanilya veya portakal-limon kabuğu rendesi
Şerbeti için
  • 4 su bardağı şeker
  • 4,5 su bardağı su
  • Yarım limon
Yapılışı
  • Yumurta ve şekeri iyice çırpın.
  • Süt, yoğurt ve yağı ekleyip karıştırın.
  • İrmik, vanilya, kabartma tozu ve karbonatı ekleyip karıştırın.
  • Unu yavaş yavaş ekleyip kek hamuru kıvamında bir hamur elde edin.
  • Yağlanmış büyük boy dikdörtgen borcama hamuru döküp yayın.
  • 190 dereceye ayarlanmış soğuk fırına revani hamurunu sürün.
  • Üzeri nar gibi kızarana kadar pişirin.
  • Revaniyi fırından alın. Ilıyınca bıçakla keserek dilimleyin.Diğer tarafta şeker, su ve ikiye bölünmüş yarım limonu tencereye alıp kaynamaya bırakın. kaynamaya başladıktan sonra 20-25 dakika kadar kaynatın.
  • Ocağın altını kapattıktan sonra, şerbeti 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra revaninin üzerine dökün.
  • En az 6 saat bekletip üzerine ceviz veya fındık serperek servis edin.

Ellerine sağlık canım afiyet şeker olsun
bu cahide sultana bayılıyorum ben kesinlikle onun ezo gelin çorbasını denemelisin canım evdekiler bayıldı ve ilk kez ezo gelin yapmıştım .

Benimde Cahide jibek gibi bir kaç sitem var denediğim tariflerini ezogelin sevmem o yüzden denemedim ama sen diyorsan kesinlikle denemeliyim o vakit

GÜL TATLISI

Malzemeler

• 125 gr. tereyağı (yarım paket)
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı irmik
  • 1 fiske tuz
  • Yarım paket kabartma tozu
  • 3 su bardağına yakın un
(Hamurda şeker yok)

Şerbeti için

• 3 su bardağı şeker
  • 3.5 su bardağı su
  • Yarım küçük limon

Yapılışı

• Önce şerbetini hazırlayıp soğumaya bırakın. (Şerbet malzemelerini tencereye alın. Kaynamaya başladıktan sonra 25 dakika kaynatıp altını kapatıp soğumaya bırakın)
  • Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ve zeytin yağını mikserle iyice çırpın. Sütü ekleyip yeniden çırpın.
  • İrmik, tuz, kabartma tozu, vanilyayı ekleyin. Unu bardak bardak koyup elinizle yoğurun. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin.
  • Hamurdan 2 ceviz büyüklüğünde bir parça alıp, bir poşetin arasına koyun. (Ben kalın şeffaf poşetlerin arasını açarak kullandım. Bu şekilde hamurların kenarı kırılmıyor ve daha düzgün şekil alıyor.)
  • Merdaneyle fincan tabağı büyüklüğünde açın. Kalıbınız varsa kalıpla veya çay tabağını hamurun üzerine koyarak bıçakla yuvarlak şekil çıkarın.
  • Hamurun ortasını kesmeden kenarlara 4 adet kesik atın. Orta kısma ceviz koyun. (fındık da olur)
  • Poşet yardımıyla, önce bir kenarı cevizin üzerine hafifçe kapatın. Ceviz görünecek şekilde olması lazım. Sırayla diğer kenarları da gül formu verecek şekilde toplayın. Kenar kısımlarına hafifçe bastırın ki, kabarınca şekli bozulmasın.
  • Yağlanmamış tepsiye veya pişirme kağıdı serilmiş tepsiye tatlıları aralıklı olarak dizin.
  • Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırına tatlıyı sürün.
  • Üzeri güzelce kızarana kadar pişirin. Tatlıların lezzetli olması için iyi kızarması gerekiyor.
  • Soğuk şerbeti, sıcak tatlının üzerine dökün. En az 4-5 saat dinlendirin.
NOT: Bu tatlıyı ister şerbetleyip soğuttuktan sonra, ister şerbetini dökmeden saklama kabına koyup dondurucuda saklayabilirsiniz.

Gül Tatlısı

Malzemeler;

1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı sıvı yağ
1/2 paket margarin
1 çay bardağı irmik
kabartma tozu
vanilya
alabildiğince un

Şerbeti için;
4 su bardağı şeker
4 su bardağı su

Yapılışı;

lk olarak şerbeti yaparak soğumaya bırakın.
Tatlı hamurunu yoğurun ve merdane yardımı ile açın. Açtığınız hamuru çay bardağı ile kesin. Kesilen daireleri yarım ay şeklinde üst üste gelecek biçimde 3 tanesini koyarak rulo yapın. Ruloyu da bir bıçak ile ortadan ikiye keserek iki adet gül elde etmiş olursunuz. Tüm hamur için aynı işlemi yapın ve 160 derece fırında pişirin. Kurabiyeler sıcak iken soğumuş olan şerbet üzerine dökün. Afiyet olsun.

Çıtır Üçgen Börek

Malzemeler;
  • 1 kilo yufka
arası için;
  • 1 paket margarin
içi için;
  • 300 gr kıyma
  • 1 soğan
  • yarım çay kaşığı karabiber
  • yarım çay kaşığı kimyon
  • yarım çay kaşığı nane
  • yarım demet maydanoz
  • 1 yemek kaşığı salça
üzeri için;
  • 2 yumurta sarısı
  • Susam ve çörek otu
Yapılışı;

Önce soğanımızı küp şeklinde doğruyoruz ve sıvı yağ döküp kavuruyoruz içine kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. İyice kavurduktan sonra içine salçayı, karabiberi, kimyonu, naneyi tuzu ve ince doğranmış maydanozu ekleyip ocağı kapıyoruz.

Ayrı bir yerde margarinimizi eritiyoruz, ve yufkanın birini alıp içine eşit şekilde eritilmiş margarinden sürüyoruz. Sonra yufkamızı ikiye katlıyoruz ve yine tekrar eritilmiş margarinden sürüyoruz. Sonra yufkamızı tekrar ikiye katlıyoruz ve kara haline getiriyoruz. Kare haline gelen yufkamızı orta yerinden artı şeklinde kesip kesilen kısımlara gelecek şekilde içimizden koyuyoruz. Kesilen kısımdan tutup üçgen şeklinde katlıyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine yada yağlı kağıt serilmiş tepsimize böreklerimizi dizip üzerine yumurta sarısı sürüp son olarak da isteğe bağlı olarak susam ve çörek otu serperek üzerileri kızarana dek kızgın fırında pişiriyoruz. Afiyet olsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…