NehirNilin Tarifleri :)

Nehir pastane poğaçasını da denedim :) şimdi yiyoruz :) sevdicek yarım tepsiyi bitirdi:)) tek kelimeyle muhteşem:)

Elmalı ballı nefis kek

Malzemeler;
2 su bardağı un
1 su bardağı şeker
3 çay kaşığı havuç rendesi
1 tatlı kaşığı portakal rendesi
1 çorba kaşığı tarçın
1 çay kaşığı hindistan cevizi
1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı kakao
1 su bardağı ılık su
1 yumurta
1 büyük boy soyulmuş elma
3 çorba kaşığı bal
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çorba kaşığı tahin
1 çay kaşığı peynir suyu

Yapılışı;
Fırınınızı 150 dereceye ayarlayın. Yumurta, su ve şekeri karıştırın. Karışıma geri kalan tüm malzemeleri bal ve elma hariç karıştırın.tepsiyi yağlayıp karışımı içine dökün. elmaları çok ince bir şekilde dilimleyip karışımın üzerine dizin. en üste balın yarısını gezdirin. Önceden ısıtılmış fırını 200 dereceye ayarlayıp 25 dakika pişirin. Fırından çıkar çıkmaz geri kalan balı da üzerinde gezdirin. Afiyet olsun.

elmalı kek.jpg

KREM ÇİKOLATALI ISLAK KEK

Malzemeler

• 3 yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 2 dolu yemek kaşığı krem çikolata (Sarelle)
  • 2 dolu yemek kaşığı kakao
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • Yarım çay kaşığı tarçın
  • 1 paket vanilya
  • 2 su bardağı un
Sosu için
  • 2 su bardağı süt
  • 2 tatlı kaşığı dolusu Sarelle
Yapılışı;
  • Yumurta ve şekeri beyazlayana kadar çırpın.
  • Sarelle , tarçın, kakaoyu ekleyip çırpın. Önce sıvıyağı, ardından sıcak sütü ekleyip hızla karıştırmaya devam edin. (Sıcak süt kekin daha yumuşak olmasına ve daha çok kabarmasına vesile oluyor.)
  • Son olarak un, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip karıştırın.
  • Yağlanmış tepsiye hamuru dökün.
  • 200 dereceye ayarlanmış soğuk fırına kek hamurunu sürün.
  • Kabarmaya başlayınca ısıyı 175 dereceye düşürün.
  • Toplam 20-25 dakikada kekimiz pişiyor.
  • Kek pişerken 2 su bardağı sütün içinde sarelleyi eritin.
  • Kürdan testi yapıp keki fırından alın. Kalın çöp şişle kekin her yerine delikler açın. Sarelleli sütü kekin her tarafına dökün.
  • yarım saat kadar keki dinlendirip, dilimleyerek servis edin.
14786363750_0b16c8488e_c.jpg
14786494877_cbd98eda99_c.jpg

PATATESLİ ÇİĞ KÖFTE TARİFİ

Malzemeler (8-10 kişilik)
  • 4 su bardağı köftelik bulgur(sarı)
  • 2 su bardağı sıcak su(200ml.lik klasik bardak)
  • 3 orta boy patates
  • 1 orta boy soğan
  • 7-8 diş sarmısak
  • 2 tepeli yemek kaşığı salça (Biber, domates karışık)
  • 2 yemek kaşığı isot
  • 1 yemek kaşığı k. pul biber
  • 1 tatlı kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı yeni bahar
  • Yarım limon suyu
  • 1 yemek kaşığı sumak veya nar ekşisi
  • 1.5 çay bardağı sızma zeytinyağı
  • 1 küçük kase ceviz içi
  • Bir tutam maydanoz
Yapıılışı;
  • Bulguru yoğurma kabına alıp üzerine sıcak ama kaynar olmayan su döküp karıştırın. Eğer esmer bulgur kullanacaksanız 1.5 su bardağı su kullanın.
  • Patatesi küçük doğrayıp buhara haşlayın veya kabuklu olarak haşlayıp soyun ve bulgurun içinde ezin.
  • Soğanı rendeleyin. Sarmısakları ezin. Biraz yoğurun.
  • İçine salça ve baharatları ekleyin bütünleşene kadar yoğurun. (çok uzun sürmüyor)
  • Yağını ve küçük doğranmış maydanozu, cevizi ekleyip tekrar yoğurun.
  • Küçük küçük sıkıp servis tabağına alın. Ayran veya çay eşliğinde servis edin.
6549527091_c16533f844_z.jpg
6549526869_46d236f7b6_z.jpg

BALPARMAK TATLISI

Malzemeler
  • 2 adet yumurta
  • 125 gr tereyağı
  • Yarım çay bardağı sıvıyağ
  • 4 yemek kaşığı pudra şekeri
  • Bir çimdik tuz
  • 1 çay kaşığı karbonat (yada yarım paket kabartma tozu)
  • 3-3,5 su bardağı un (Ben 2,5 bardağa yakın un kullandım)
Şerbet için
  • 2 buçuk su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su
  • Yarım limon
Bulamak için: 1 kase irmik

Yapılışı;
  • Öncelikle şerbeti hazırlayın. Şerbet malzemelerini kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan 20 dakika kadar sonra ocağın altını kapatın. Şerbet çok koyu kıvamlı olmayacak.
  • Tatlımız için, yağları,şekeri,ve yumurtayı mikserle bembeyaz olana dek çırpın.
  • Tuz ve karbonatı ekleyip karıştırın.Unu yavaş yavas ilave edip kulak memesi kıvamında bir hamur yogurun,
  • Parmak şekli verip irmiğe bulayıp tepsiye dizin.180 derecelik fırında altı üstü nar gibi kızarana dek pişirin.
  • Tatlının ilk sıcaklığı çıktıktan sonra üzerlerine ılımış şerbeti dökün.
  • En az yarım saat bekleyen tatlımız servise hazır.
15027183727_a897297569_c.jpg

HAZIR YUFKADAN LAHMACUN BÖREK

Malzemeler;
  • 4 adet yufka ( 8 adet börek için)
  • 1 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı zeytinyağı
  • 1 adet yumurta
Kıymalı harç için;
  • 200 gr. kıyma
  • 1 orta boy soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 adet domates
  • 1 adet yeşil biber
  • Bir tutam maydanoz
  • 2 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber
  • Yeteri kadar tuz
Yapılışı;
  • Börek için öncelikle harcı hazırlayın. Sebzeleri küçük doğrayıp kıymaya ilave edin. Baharatları da ekleyip karıştırın.
  • Yufkanın birini serip sos malzemesinden 4-5 yemek kaşığı döküp fırçayla her tarafına sürün.
  • Yufkayı ortadan ikiye bölün. Parçalardan her birinin: iki tarafını ikiye katlayarak uzun bir dikdörtgen oluşturun.
  • Uzun kenarları ortaya doğru katlayarak kare şekli elde edin. (Her yufkadan 2 adet börek çıkıyor. Fakat yufkalar çok büyükse 3 e bölünebilir)
  • Diğer parçayı ve diğer yufkaları da aynı şekilde hazırlayıp yağlanmış tepsiye dizin.
  • İç harcından birer kaşık karelerin üzerine yayın. İç harcı katı olmuşsa çok az su veya yağla yumuşatabilirsiniz.
  • Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına börekleri sürüp yufkalar kızarınca fırından alın.
kaytaz-bc3b6rec49fi-yapc4b1mc4b1.jpg
kaytaz.png
kaytaz-2.png

Şerbetli Çikolata Kare Tatlısı

Keki için;

• 5 yumurta
    • 100 g şeker (1 çay bardağı)
    • 50 g un (2 yemek kaşığı dolusu)
    • 30 g kakao (2. 5 yemek kaşığı dolusu)
    • bir fiske tuz
Şerbeti için;

• 2 çay bardağı toz şeker
    • 250 ml su (bir su bardağından biraz fazla)
Vanilya muhallebisi için;

• 1 litre süt
    • 1 su bardağı dolusu un
    • 50 g oda sıcaklığında tereyağı (1 yemek kaşığı dolusu)
    • 4-5 damla vanilya aroması veya 2-3 paket şeker vanilin (ben iki paket kullandım)
muhallebinin üstü için :

• 200g siyah çikolata
    • yarım çay bardağı sıvı yağ
Yapılışı;
Küçük bir kasede un, kabartma tozu, kakao ve tuz karıştırılır. Ayrı bir kaba yumurtaların beyazı ve şeker alınıp 12 dakika mikser ile çırpılır. Yumurta sarıları tek tek eklenir çırpılır (yumurta sarısını eklerken karışıma iyice yedirtin, sonra ikinci yumurta sarısını ekleyip hala mikserle hiç durmadan çırpın, bu işlemi yumurta sarıları bitene kadar uygulayın). Daha sonra unlu karışımı yavaş yavaş ekleyin (birden hepsini dökerseniz köpükler söner ve kekiniz kabarmaz). Yağlanmış borcama dökülür, önceden ısıtılmış 180 derede 15-20 dakika pişirilir. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişirilir. Soğumuş kekin üzerine sıcak şerbet dökülür. Muhallebi malzemeleri bir tencereye alınır. Kıvama geldiği zaman vanilya eklenir. Soğuduktan sonra tereyağ eklenir ve iyice çırpılır. Kekin üstüne dökülür. Bir cezvede çikolata ve sıvı yağ kısık ateşte eritilir, ılıdıktan sonra muhallebinin üstüne dökülür. En az 2-3 saat dolapta bekletilir. çikolata donduktan sonra kare şeklinde dikkatlice kesilip servis edilir. Bu tatlıyı denemeyen çok pişman olur bayram için tekrar yapılması istendi. Keki ıslak browni tadında, muhallebisi de tavuk göğsü anımsatıyor.

Not : Muhallebinin üstüne çikolatanın yerine kavrulmuş badem, fındık veya sadece Hindistan cevizi serpebilirsiniz, her haliyle ŞAHANE :)

28*18 cmlik borcam kullandım.

serbetli-cikolata-kare-tatlisi-6.jpg
serbetli-cikolata-kare-tatlisi-7.jpg
serbetli-cikolata-kare-tatlisi-8.jpg

Alman pastası

Hamuru için:
  • 2 bardak ılık süt
  • 1 paket yaş maya 42 gram
  • 1 adet yumurta
  • yarım su bardağı sıvı yağ
  • 3 çorba kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı mahlep
  • 5,5 su bardağı un
Kreması için:
  • 4 su bardağı süt
  • 5 çorba kaşığı tepeleme un
  • 1 su bardağı şeker
  • 2 paket vanilya
  • 1 paket toz krem şanti
Üzeri için:
  • 1 paket hazır çikolata sosu
  • hindistan cevizi veya antep fıstığı tozu
Yapılışı;
Öncelikle hamur için süt, maya ve şekeri yoğurma kabında eriyene kadar karıştırın, ardından yumurtayı, yağı, tuz ve mahlebi ekleyin. Unu azar azar ilave ederek yoğurun. Ele yapışmadığı anda olmuş demektir. İyice yoğurun bir şeye sarın ve 45 dk mayalanmaya bırakın fazla kabarmayacak. Hafif kabarsa yeterli, hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar alın ortası delik simit şeklinde yaparsanız. Hamuru hiç bölmeden bezenin tam ortasını parmağınızla delik açın, elinizle büyüktün ortasını baya açın çünkü kabarınca orta delik kısmı kaybolabilir veye direk yuvarlak poğaça şeklinde ya da uzunlamasına da yapabilirsiniz. Resimlerdeki gibi yağlı kağıt veya yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin. Bütün hamuru yaptıktan sonra tepsinin üzerini sofra bezi ile örtün tam 1 saat mayalansın. O mayalanırken krema için tencereye süt, şeker ve unu ilave edip iyice karıştırın. Orta ateşte kaynayıp katılaşana kadar pişirin. Katı bir krema olacak bu sizi korkutmasın. Ocaktan alın ve vanilyayı ekleyip soğumaya bırakın. Mayalanan hamuru 195 derecelik soğuk fırında altı üstü kızarana kadar pişirin. Çabuk pişiyor sürekli kontrol edin. Fırından çıkınca iyice soğusun hazır çikolata sosunu paketteki tarife göre hazırlayın kenarda dursun. Kremanın içine bir paket toz krem şantiyi koyun mikserle 5 dk kadar çırpın. Soğuyan hamurları bıçakla ikiye kesin ortadan aralarına kaşıkla krema koyun uygun bir borcama dizin. Üzerlerine çikolata sosundan kaşıkla dokun hindistan cevizi veya antep fıstığı tozuyla süsleyebilirsiniz. Buz dolabında dinledikten sonra servise hazır pastanelerdeki alman pastalarından hiç bir farkı yok. Hatta daha güzel bu tarifi kime verdiysem çok beğenildi. Bu ölçülerle 16-17 adet çıkıyor siz daha az olsun derseniz hamurlar piştikten sonra yeteri kadarını yapın. Geri kalanı buzluğa atın tekrar yapmak istediğinizde çıkartıp yapabilirsiniz. Ben hep öyle yaparım. Afiyet olsun.

alman-pasta-.jpg

Şerbetli Çikolata Kare Tatlısı

Keki için;

• 5 yumurta
    • 100 g şeker (1 çay bardağı)
    • 50 g un (2 yemek kaşığı dolusu)
    • 30 g kakao (2. 5 yemek kaşığı dolusu)
    • bir fiske tuz
Şerbeti için;

• 250 ml su (bir su bardağından biraz fazla)
Vanilya muhallebisi için;

• 1 litre süt
    • 1 su bardağı dolusu un
    • 50 g oda sıcaklığında tereyağı (1 yemek kaşığı dolusu)
    • 4-5 damla vanilya aroması veya 2-3 paket şeker vanilin (ben iki paket kullandım)
muhallebinin üstü için :

• 200g siyah çikolata
    • yarım çay bardağı sıvı yağ
Yapılışı;
Küçük bir kasede un, kabartma tozu, kakao ve tuz karıştırılır. Ayrı bir kaba yumurtaların beyazı ve şeker alınıp 12 dakika mikser ile çırpılır. Yumurta sarıları tek tek eklenir çırpılır (yumurta sarısını eklerken karışıma iyice yedirtin, sonra ikinci yumurta sarısını ekleyip hala mikserle hiç durmadan çırpın, bu işlemi yumurta sarıları bitene kadar uygulayın). Daha sonra unlu karışımı yavaş yavaş ekleyin (birden hepsini dökerseniz köpükler söner ve kekiniz kabarmaz). Yağlanmış borcama dökülür, önceden ısıtılmış 180 derede 15-20 dakika pişirilir. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişirilir. Soğumuş kekin üzerine sıcak şerbet dökülür. Muhallebi malzemeleri bir tencereye alınır. Kıvama geldiği zaman vanilya eklenir. Soğuduktan sonra tereyağ eklenir ve iyice çırpılır. Kekin üstüne dökülür. Bir cezvede çikolata ve sıvı yağ kısık ateşte eritilir, ılıdıktan sonra muhallebinin üstüne dökülür. En az 2-3 saat dolapta bekletilir. çikolata donduktan sonra kare şeklinde dikkatlice kesilip servis edilir. Bu tatlıyı denemeyen çok pişman olur bayram için tekrar yapılması istendi. Keki ıslak browni tadında, muhallebisi de tavuk göğsü anımsatıyor.

Not : Muhallebinin üstüne çikolatanın yerine kavrulmuş badem, fındık veya sadece Hindistan cevizi serpebilirsiniz, her haliyle ŞAHANE :)

28*18 cmlik borcam kullandım.

Eki Görüntüle 1252854 Eki Görüntüle 1252855 Eki Görüntüle 1252856

uffff çok güsel görünüyo ya baya teferruatlı ama keki muhallebisi anca h.sonu yapabilirm eline sağlık canm

BALPARMAK TATLISI

Malzemeler
  • 2 adet yumurta
  • 125 gr tereyağı
  • Yarım çay bardağı sıvıyağ
  • 4 yemek kaşığı pudra şekeri
  • Bir çimdik tuz
  • 1 çay kaşığı karbonat (yada yarım paket kabartma tozu)
  • 3-3,5 su bardağı un (Ben 2,5 bardağa yakın un kullandım)
Şerbet için
  • 2 buçuk su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su
  • Yarım limon
Bulamak için: 1 kase irmik

Yapılışı;
  • Öncelikle şerbeti hazırlayın. Şerbet malzemelerini kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan 20 dakika kadar sonra ocağın altını kapatın. Şerbet çok koyu kıvamlı olmayacak.
  • Tatlımız için, yağları,şekeri,ve yumurtayı mikserle bembeyaz olana dek çırpın.
  • Tuz ve karbonatı ekleyip karıştırın.Unu yavaş yavas ilave edip kulak memesi kıvamında bir hamur yogurun,
  • Parmak şekli verip irmiğe bulayıp tepsiye dizin.180 derecelik fırında altı üstü nar gibi kızarana dek pişirin.
  • Tatlının ilk sıcaklığı çıktıktan sonra üzerlerine ılımış şerbeti dökün.
  • En az yarım saat bekleyen tatlımız servise hazır.
Eki Görüntüle 1252791

bu tatlı gerçekten çok güsel oluo denemeyen varsa denemeli hem hafif üstündeki irmikte çok yakışıor

uffff çok güsel görünüyo ya baya teferruatlı ama keki muhallebisi anca h.sonu yapabilirm eline sağlık canm

bu tatlı gerçekten çok güsel oluo denemeyen varsa denemeli hem hafif üstündeki irmikte çok yakışıor

Bende yarın akşam tekrardan yapıcam sütlü olanı canım hafta sonu deneyebilirsin korkulduğu gibi değil :KK70:Tatlı hastası olarak sende bendensin sanırım denedikçe yorumlarını beklerim:KK54:

Bende yarın akşam tekrardan yapıcam sütlü olanı canım hafta sonu deneyebilirsin korkulduğu gibi değil :KK70:Tatlı hastası olarak sende bendensin sanırım denedikçe yorumlarını beklerim:KK54:
afiyet olsun canm gerçekten çok güsel görünüor emin tadıda müthiştir.uğraşmayı seviyorum aslında mutfakta olmayı seviyorum çokta özenerek yapmaya çalışıorum öle baştan sağma oldu bittiye getirmeyi sevmedğim içinde baya vaktimi alıor
2 haftalık evliğim artık evimde yapıcam yeni tatları paylaşımların için teşekkürler canm okadr sayfa yazmışssın eline sağlık
denedikçe yazarım canm takipteyim :)

afiyet olsun canm gerçekten çok güsel görünüor emin tadıda müthiştir.uğraşmayı seviyorum aslında mutfakta olmayı seviyorum çokta özenerek yapmaya çalışıorum öle baştan sağma oldu bittiye getirmeyi sevmedğim içinde baya vaktimi alıor
2 haftalık evliğim artık evimde yapıcam yeni tatları paylaşımların için teşekkürler canm okadr sayfa yazmışssın eline sağlık
denedikçe yazarım canm takipteyim :)

Gel beraber olsun canım :KK70:Bende muftakla uğraşmayı çok severim yeni tatlar yeni lezzetler hep cezbetmiştir öyle bir hevesin varsa seninde ne güzel eşinle beraber tadacaksınız artık :KK60:Severek yapılan herşey güzel olur :KK37:

Gel beraber olsun canım :KK70:Bende muftakla uğraşmayı çok severim yeni tatlar yeni lezzetler hep cezbetmiştir öyle bir hevesin varsa seninde ne güzel eşinle beraber tadacaksınız artık :KK60:Severek yapılan herşey güzel olur :KK37:
saol canm hevesim var ama bazen üşeniorum :KK48: valla eşim bişey yemio ya çok yemek seçer kuş kadar yiyor onun yüzünden ben kilo alcam ya ama alışcak yedircem zorla artık napayım okadr uğraşcam sonuçta:KK69:geçen cuma bir tane ekmek aldım hala bitmedi düşün artık bi haftada bi ekmek onuda ben sabah işe giderken bi dilm falan yiyomda öle bitio

saol canm hevesim var ama bazen üşeniorum :KK48: valla eşim bişey yemio ya çok yemek seçer kuş kadar yiyor onun yüzünden ben kilo alcam ya ama alışcak yedircem zorla artık napayım okadr uğraşcam sonuçta:KK69:

Biri benim nişanlımı anlatıyor sandım bir an :KK70:Şuanda evlerinde gözlemlediğim kadarıyla çok az yiyor bir çorba belki bir sulu yemek yiyip doyuyor ya ben ki 2-3 çeşit en az yemek yiyen insanım az da olsa yerim salata yoğurt tarzı şeyler hiç eksik olmaz soframızdan öyle büyüdük işte bu alışma tarzı ilk başlarda zorlayacak farkındayım:KK51:Tatlı hastasıyım ama hiç olmazsa istemez herhalde belki sütlü tatlılardan olabilir yani ne yapalım zorlayarak iştahlarını açacağız alışacaklar elbet yıllardır alışılmış bir damak tadı var kolay değil:KK35:

X