NehirNilin Tarifleri :)

Tarçınlı mayalı kek

Malzemeler;
•3 bardak un
•1 yumurta
•1/4 bardak sıvıyağ
•1 çay kaşığı kabartma tozu
•1 yemek kaşığı kuru maya
•bir fiske tuz
•3 yemek kaşığı süt tozu
•1 kahve fincanı toz şeker
•bir su bardağı ılık su

•ayrıca:
•toz şeker ve tarçın

•üzerine:
•200gr yoğunlaştırılmış, tatlandırılmış süt*
*ben 90gr süt kullandım.

Hazırlanması;
1.Malzemelerin hepsi karıştırılıp yoğrulur, 15 dakika bekletilir.
2.Hamurdan fındık büyüklüğünde parçalar koparılıp, yuvarlanır ve önce toz şekere sonra tarçına bulanır.
1.Ortası delik kek kalıbı yağlanır ve tarçınlı toplar kalıba serpiştirilir. Tekrar yarım saat mayalandırılır ve 180C'de yarım saat pişirilir.
2.Üzerine yoğunlaştırılmış, tatlandırılmış süt dökülür.

Canım hiç üzülmez olurmuyum koca emek yani kolay degil yaz mutlaka canımDedigim gibi hiç koyulaşmadıgını görmedim o yüzden şaşırdım bayagı bir kaynat bazen banada oluyor koyulaşmıycakmış gibi ama koyulaşıyor ayrıca genelde bazı yerlerde gördüysen suyunu fazla koyarlar hatta ben eşit yapıyorum birde sulu olmasının imkanı yok gibi neyse sen yaz canım kolay gelsin inşallah güzel sonuç alırsın:18:

Krem Karamelli Kek

Malzemeler;
•Yarıdan fazla su bardağı şeker (yakmak için)
•Krem karamel için:
•500 gr süt
•3 yemek kaşığı şeker
•4 yumurta
•vanilya
•limon kabuğu rendesi

•Kek için;
•3 yumurta
•1,5 su bardağı un
•1 su bardağı şeker
•3 yemek kaşığı kakao
•1/2 su bardağı süt
•1/2 su bardağı sıvı yağ
•1 kabartma tozu
•vanilya
•limon kabuğu rendesi
*Kesinlikle kelepçeli kalıp kullanılmaz!

Hazırlanması;
1.Yarım su bardağı şekeri teflon tavada yakın ve ortası delik veya düz bir kek kalıbının tabanına yayın. (Kalıp yağlanmayacak)
2.Krem karamel için süte tüm malzemeleri katın ve mikserle güzelce çırpın. Bu karışımı da kek kalıbına boşaltın. (Ben önceden krem karamelle ilgili okuduklarıma dayanarak sütü fazla köpürtmemeye çalıştım)
3.Keki hazırlayın. Önce yumurta ve şekeri iyice çırpın. Vanilya ve limon kabuğu rendesini katıp çırpmaya devam edin. Süt ve sıvıyağı katın. En son birlikte elediğiniz un+kakao+kabartma tozu karışımını da ekleyin ve keki de kalıba boşaltın. (Bu tuhaf görüntü sakın gözünüzü korkutmasın.)
4.Pastayı benmari usulü yani içi sıcak su dolu bir tepsinin içine oturtarak önceden ısıtılmış fırında 175C'de pişirin. (Ben kalıbı bir rosto kabının içine oturttum ve rosto kabının 3/4'ünü kaplayacak kadar kaynar su koydum.) Fırına göre pişme süresi kekten daha uzun sürebilir bir kürdanla kontrol edin.
5.Pişen pastayı dışarıda soğuttuktan sonra mutlaka bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün KENARLI bir tabağa ters çevirin. (bir bıçakla kenarları ayırın ve gerekirse kalıbın altını çok hafif ateşe tutun veya 10sn. kadar sıcak suya batırın)

canım kurtardık tatlıyı

yeniden şerbet dökünce ekşiliği gitti..

tabi yumusadı ama olsun çöpe gitmedi:)

sağol canım , benim yüzümden böyle oldu inşallah bidahine

ya birde istemeye istemeye yaptım sanırım ondan oldu

eşim istedi üşendim fikan yaparken bile aman havasında yaptım demek gerçekten sevgi katmak önemliymiş:))

Çok sevindim canım kurtardıgınıza hafif yumuşasada afiyetle yenmiştir inşallah azıcık kıyır kıyırlıgıda gitsin napalımİsteyerek yapmak önemlidir canım haklısın ama olsun böylede güzel olmuştur eminim Ramazanda hangimiz birşeyler yapmaya üşenmiyoruzki Afiyet bal şeker olsun

slm kızlar ben minik kurabiyelerden yapmak istiyorum, ona nasıl şekil veriliyor da hepsi aynı boy oluyor püf noktası nedir?? internetten baktım bulamadım, yardımcı olabilir misiniz?? şekil özürlüyüm maalesef :)

Arkadaşım merhaba,
topiğini tesadüfen buldum ve tariflerini inceledim bazılarını kaydettim denemek için
ve yukarıdaki zeytinli tarifini denedim bugün ,eşim çok beğendi
yalnız ben denemek için ölçüleri yarıya indirip daha az yaptım bidahakine tam ölçü yapıcam
takipçinim artık,diğer tariflerini de denemeye çalışıcam

Canım ben genelde ölçü şeklinde yapmıyorum misket büyüklügü ceviz büyüklügü şeklinde parçalar koparıp yapıyorum bir süre sonra elin alışıyor çok yakın oluyor ölçüleri kaşıkla falan ayarlanabilinir belki diycem bir dene bakalım püf noktası başka birşey oldugunu sanmıyorum canım

Merhaba canım hoşgeldin tarifleri begendigine sevindim ayrıca denedigin güvendigin içinde teşekkür ederim zeytinli çöreginde begenildigine sevindim yarı ölçüyle yapmak güzel fikir herkesin damak zevki aynı olmayabilir denemek lazım ufak ufak sonra begendikçe daha çok yaparsın bende bu şekilde hep yaparım her zaman beklerim denedigin olursa yorumunuda beklerim canım

teşekkürler, deneyince sonucu bildiririm

nehirnilcim ilk tarifi denedim dün tencerede fincan kek
görüntüsü çok hoş oldu ama sanırım hamuru fazla koymuşum tabanı hamur gıbı olmuş daha kabarcaktı sanırım .. yoğun kıvamlı düştü:26: çok pratik hazırladım teşekkür ederim sırada tuzlu tariflerin var keklerim de şöyle oldu uzman gözüyle bak bakalım Eki Görüntüle 758675

teşekkürler, deneyince sonucu bildiririm
Beklerim canım

Canım nefis görünüyor ellerine emegine sağlık yumuşaçıklar dimi resimdende belli oluyor çok hafifte oluyor Diger detaylar etkilememiştir lezzetini ilk denemelerde her daim karşılaşılır böyle durumlarla

hepsi birbirinden güzel tarifler ellerine sağlık nehirnil.....son sayfalara daha bakamadım ama eminim onlar da cok güzeldir.benim merak ettiğim nereli olduğun?

hindistan cevizli & damla çikolatalı kek

malzemeler:
•4 yumurta
•1 su bardağı toz şeker
•yarım su bardağı sıvıyağ
•yarım su bardağı süt
•yarım veya bir su bardağı hindistan cevizi
•2-2,5 su bardağı un
•yarım veya bir su bardağı damla çikolata
•1 paket kabartma tozu

hazırlanması:
1.kek kalıbınızı yağlayın.
2.yumurtaları mikserle çırpın. toz şekeri ekleyip çırpmaya devam edin.
3.devamlı çırparak sırasıyla sıvıyağı, sütü, hindistan cevizini ve 2 su bardağı unu ekleyin. un az geldiyse azar azar ilave edin.
4.fırını 175C'ye getirin.
5.damla çikolataları iyice unlayarak karışıma ekleyin. en son kabartma tozunu ekleyip düşük hızda çok az karıştırın. kalıba döküp ısınmış fırında içi pişene kadar -yaklaşık 40-45 dakika- pişirin.

Çaylı kek

malzemeler:
•3 yumurtanın sarısı
•1,5-2 su bardağı toz şeker
•1 su bardağı soğutulmuş demli çay
•1 su bardağından biraz az sıvıyağ
•1 veya yarım paket kakao (25gr'lık)
•2,5 su bardağı un
•1 paket vanilya
•1 paket kabartma tozu
•1 avuç fıstık/fındık/ceviz
•1,5-2 çay bardağı süt
•hindistan cevizi

hazırlanması:
1. yumurta sarılarını ve şekeri iyice karışana kadar çırpın. çayı, kakaoyu ve sıvıyağı ekleyip tekrar çırpın. bu karışımdan bir su bardağı ayırın.
2. un ve vanilyayı ekleyip karıştırın. karışımın koyuluğuna göre 1,5-2 çay bardağı süt ekleyin. fırını 175C'ye getirin.1 avuç bütün antep fıstığını ekleyin. en son kabartma tozunu ekleyip düşük hızda 1-2 kez karıştırın.
3. karışımı yağlı kağıt serilmiş orta boy kare borcama yayın.içi tamamen pişene kadar yaklaşık 40 dakika pişirin. fırından çıkarınca üzerinin kürdanla birçok yerinden delin ve ayırdığınız 1 su bardağı çaylı karışımı üzerine gezdirin. (kenarlara akıyorsa fırça yardımıyla üzerine yayın.) soğuyunca hindistan cevizi serperek servis yapın.

Eki Görüntüle 758719

Islak kek

malzemeler:
•4 yumurta
•2 su bardağı şeker
•2 çorba kaşığı kakao
•1 su bardağı süt
•1 su bardağı sıvı yağ
•1,5 su bardağı un
•kabartma tozu
•vanilya
•1 su bardağı vişne suyu

hazırlanması:
1. 4 yumurtayı, 2 su bardağı şeker, 2 çorba kaşığı kakao, 1 su bardağı süt ve 1 su bardağı sıvı yağ ile karıştırın. bu karışımdan bir su bardağı ayırın.
2. kalan karışıma 1,5 su bardağı un, kabartma tozu ve vanilya ekleyip karıştırın. (ben önce un ve vanilyayı ekleyip karıştırdım, ardından kabartma tozunu ilave edip düşük hızda bir-iki kez daha karıştırdım.)
3. kek malzemenizi kare borcama dökün, 180C'de 50 dakika pişirin. pişince fırını kapatın, üzerine vişne suyunu döküp, 3-5 dakika çekmesini sağlayın. vişne suyunu çekince ayırdığınız sütlü-kakaolu karışımı kekin üzerine dökün. keki kapalı fırına tekrar koyup harcı fırının ısısıyla çekmesini sağlayın.

Nehir ellerine sağlık.Son eklediğin ıslak keke de bayılırım.

zeytinli poğacayı denemek istiyordum ama

taze soganım yoktu o yuzden deneyemedım..

zeytını cok severım deneyecem

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…