NehirNilin Tarifleri :)

renkli patates topları

40-45 adet

malzemeler;
•8-9 orta boy patates
•1-2 yemek kaşığı tereyağı
•tuz
•3 adet havuç, rendelenmiş
•küçük bir demet dereotu veya maydanoz, doğranmış
•kırmızı biber,kaşar rendesi,çörek otu,susam

hazırlanması;
1.patatesleri haşlayıp, kabuklarını soyun. ezme aleti ile hepsini geniş bir kapta ezin. tereyağını ilave edin. patateslerin sıcaklığı ile yağın erimesini sağlayın. en son tuzunu,kaşar rendesini ekleyip karıştırın.
2.ayrı ayrı tabaklara bütün malzemeler, koyun. patatesten bir miktar alıp avcunuzda top yapın. daha sonra bu topu havuca bulayıp tabağa yerleştirin. bu işlemi tüm malzemeler bitene kadar tekrarlayın.

$3_RENK~1.JPG

Bağlama poğaça

hamur malzemeleri;
•2 su bardağı ılık süt
•1 su bardağı yoğurt
•1 su bardağı sıvı yağ
•2 yumurtanın beyazı (sarıları üzerlerine sürülecek)
•1 tatlı kaşığı toz şeker
•2 tatlı kaşığı tuz
•1 tatlı kaşığı kabartma tozu
•50gr yaş maya
•aldığı kadar un

iç malzemeleri;
•peynir ve maydanoz

üzerine;
•rendelenmiş kaşar peyniri
•susam
•çörek otu
•ay çekirdeği içi
•2 yumurtanın sarısı (ben hamurdan artan yumurta sarıları az gelince iki tane daha ekledim. artan yumurta beyazlarını da peynirli içe karıştırabilirsiniz.)

hazırlanması;
1.mayayı ılık sütte eritin. yoğurma kabına bir miktar unu alıp tuz, şeker ve kabartma tozu ile karıştırın. eriyen mayayı azar azar una ekleyin. bir elinizle yoğururken diğer elinizle yavaş yavaş yoğurdu, yağı ve yumurta beyazlarını ekleyin. bu arada gerektikçe un ilave edin. un yeterli gelince hamuru bir süre daha yoğurun. daha sonra üzerine bir bez örterek oda sıcaklığında 1-1,5 saat bekletin.
2.hamur kabarınca 1-2 defa daha yoğurun. daha sonra hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler alıp açın. içine 1 tatlı kaşığı maydanozlu peynirden koyup iyice kapatın ve rulo yapın. bu ruloyu biraz esneterek düğüm atın. düğümü yağlı kağıt serili tepsiye dizin. bu işlemi hamur bitene kadar tekrar edin.
3.fırını 225C'ye getirin. ısınınca fırını kapatın. poğaçaların üzerlerine yumurta sarısı sürün. çok az rendelenmiş kaşar serpin. daha sonra karıştırdığınız çörek otu, susam ve ay çekirdeğini serpin. tepsiyi kapalı haldeki fırında 5 dakika bekletin. tepsi hala içinde iken fırın ısısını 180C'ye getirin. poğaçaların üzerleri kızarana kadar (yaklaşık 20-25 dakika) pişirin. (fırının içinde bekletme işlemi tarifte yoktu ama ben her mayalı hamur için aynısını yapıyorum.)

$baglamapogaca1.jpg

kalburabastı tarifininz var mı:))

Var canım denedigim bir tarif henüz sıra gelmemişti ama senin için düzenleyip birazdan eklerim :KK16:
Nehir bizde bunun adı tavada hamurişi.:KK1: Dün gece sahurda yedim.Çok lezzetli birşey ama çok tehlikeli kilo açısından.:KK53:

Çok tehlikeli çok lezzetli oldugu için yediriyordu fazlada agır gelmiyor bana geldin kilolar napalım :KK8::KK52:

Kalburabastı

Malzemeler
•125 gr.tereyağı(oda sıcaklığında)
•1 çay bardağı sıvıyağ
•1 çay bardağı yoğurt
•1 yumurta
•1 çay bardağı irmik
•bir fiske tuz
•bir paket vanilya
•yarım paket kabartma tozu
•Aldığı kadar un(yaklaşık 3-3,5 su bardağı)
•1 su bardağı ceviz
•İÇİNDE ŞEKER YOK

ŞURUP İÇİN:3.5 su bardağı şeker,3.5.su bardağı su,yarım limon suyu

Kalburabastının yapılışı;
Hamur malzemeleri ile yumuşak bir hamur yapın.Cevizi hamura katıp yoğurun.Veya açıp içine koyun.Oval şekiller verip,rendeye veya kalbura bastırın.200 derecelik fırında kızarana kadar pişirin.Tatlı soğuduktan sonra sıcak şurubu üzerine dökün.

$kalburabasti.jpg

Son düzenleme:
Kalburabastı

Malzemeler
•125 gr.tereyağı(oda sıcaklığında)
•1 çay bardağı sıvıyağ
•1 çay bardağı yoğurt
•1 yumurta
•1 çay bardağı irmik
•bir fiske tuz
•bir paket vanilya
•yarım paket kabartma tozu
•Aldığı kadar un
•1 su bardağı ceviz
•İÇİNDE ŞEKER YOK

ŞURUP İÇİN:3.5 su bardağı şeker,3.5.su bardağı su,yarım limon suyu

Kalburabastının yapılışı;
Hamur malzemeleri ile yumuşak bir hamur yapın.Cevizi hamura katıp yoğurun.Veya açıp içine koyun.Oval şekiller verip,rendeye veya kalbura bastırın.200 derecelik fırında kızarana kadar pişirin.Tatlı soğuduktan sonra sıcak şurubu üzerine dökün.

Eki Görüntüle 752980

çok teşekkür ederim ellerin dert görmesin

Patates köftesi

malzemeler;
•1 kg patates
•200 gr. kaşar peyniri veya 1 büyük kuru soğan
•2 kahve fincanı patates nişastası
•3 yumurta
•2-3 yemek kaşığı un
•tuz, karabiber
•sıvı yağ

Hazırlanışı;
1.patatesleri kabuklarıyla haşlayın.
2.yumuşayınca kabuklarını soyup ezin. un dışındaki diğer malzemeleri ekleyip köfte harcı yapın. (harç elinize yapışıyorsa biraz daha nişasta ekleyin.)
3.harç ile köfteler yapıp, una bulayın ve kızgın yağda kızartın.

$PATATE~1.JPG

Elmalı Tatlı

krema malzemeleri;
•750ml süt
•1 yumurta
•2 yemek kaşığı tereyağı
•3 yemek kaşığı un
•1 su bardağı şeker
•1 paket vanilya

içine;
•dövülmüş ceviz, kuru üzüm, tarçın

ayrıca;
•4 veya 5 adet sarı elma
•toz şeker
•8 veya 10 adet pötibör bisküvi
•hindistan cevizi

Hazırlanması;
1.Elmaları soyun, ikiye kesip çekirdek yuvalarını çıkartın. Yayvan bir tencereye çekirdek boşlukları alta gelecek şekilde dizin. Üzerlerine birer yemek kaşığı toz şeker serpin. Yarılarına gelecek kadar su ekleyip dağılacak kadar yumuşamalarına izin vermeden pişirin.
2.Tereyağı hariç kalan krema malzemelerini devamlı karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin. Pişince yağı ekleyip karıştırarak erimesini sağlayın.
3.İç malzemeyi bir kasede karıştırın. Pişen elmaları sırayla alıp çekirdek yuvalarını iç malzemeyle doldurun. Üzerine bir pötibör bisküvi kapatın. Bisküvi altta kalacak şekilde borcama dizin.
4.Hepsini dizince kremayı üzerlerini ve aralardaki boşlukları kapatacak şekilde dökün. Hindistan cevizi serperek buzdolabında soğumaya bırakın.

$ELMALI.jpg

Alacalı Kek

Malzemeler;
•4 yumurta
•1 su bardağı toz şeker
•yarım su bardağı sıvıyağ
•1 su bardağı yoğurt (veya süt)
•yarım su bardağı ceviz içi (miktarı arzunuza göre değiştirebilirsiniz)
•1 limonun kabuğu
•2,5 su bardağı un
•1 paket kabartma tozu
•2 yemek kaşığı kakao

Hazırlanması;
1.Yumurtayı şekerle iyice yoğurt kıvamına gelene kadar iyice çırpın.
2.Sırayla sıvıyağı, yoğurdu, ceviz içini ve limon kabuğunu ekleyin.
3.Ardından unu eleyerek ilave edin üzerine kabarma tozunu da döktükten sonra çok fazla karıştırmadan çırpın.
4.Yağladığınız kalıba ilk olarak kek hamurunun yarısını dökün. Hamurun kalan yarısına da kakaoyu ilave edin. Kalıptakı diğer beyaz kek hamurunun üstüne dökün. Çatalla dairesel hareketler yaparak şekiller verin. (Ben annemin kaşıkla alttaki beyaz hamuru diğerinin üzerine kapattığını hatırladığım için öyle yaptım.)
5.175 derecelik fırında 45 dakika pişirin.

$imagesCAA9A5UK.jpg

Çikolatalı, Karamelli ve Cevizli Kek

Malzemeler;
•2 yemek kaşığı dövülmüş fındık
•2 yemek kaşığı dövülmüş antep fıstığı
•2 yemek kaşığı dövülmüş ceviz
•125 gr tereyağı, küçük küçük kesilmiş
•1 su bardağı (220gr) kahverengi şeker
•3 yumurta
•1 su bardağı (150gr) kekun*
•1/4 su bardağı (35gr) un
•1/4 tatlı kaşığı karbonat
•1/3 su bardağı (35gr) kakao
•100gr bitter çikolata, eritilmiş
•3/4 su bardağı (180ml) süt

karamel malzemeleri;
•40gr tereyağı
•1/4 su bardağı (55gr) kahverengi şeker
•2 yemek kaşığı krema
*ben normal un + 1,5 tatlı kaşığı kabartma tozu kullandım.

Hazırlanması;
1.Karamel için gereken tüm malzemeleri küçük bir tavaya alıp düşük ısıda şeker eriyene kadar karıştırarak ısıtın. Kaynamaya başlayınca tavayı ocaktan alın.
2.20cmlik kek kalıbını yağlayıp tabanına yağlı kağıt serin. Sıcak karameli yağlı kağıdın üzerine yayın. Dövülmüş fındıkları, antep fıstığını ve cevizleri karamelin üstüne serpip kek kalıbınızı buzdolabına kaldırın.
3.Bu arada kek karışımını hazırlayın. Tereyağı ve şekeri çırpın. Yumurtaları teker teker ekleyip, her eklemeden sonra iyice karıştırarak çırpmaya devam edin.
4.Fırını 180C'ye getirin. Unu, karbonatı ve kakaoyu eleyin. Düşük hızda karıştırıp özleşmelerini sağlayın. Çikolata ve sütü de ilave edin. Kek kalıbınızı dolaptan çıkarın. Karışımı cevizli karamelin üzerine dökün.
5.Kekinizi ısınmış fırında yaklaşık 1 saat -batırdığınız bıçak temiz çıkana kadar- pişirin. Pişince 15 dakika bekletip kalıptan çıkarın ve fırın telinin üzerinde tamamen soğumasını sağlayın.

$Cevizli_karamelli_cikolatali_kek.JPG

Son düzenleme:
Çikolatalı ve Cevizli Kek

Malzemeler;
•4 yumurta
•1,5 su bardağı şeker
•2 yemek kaşığı yoğurt
•200gr tereyağı
•10-15 adet madlen sütlü çikolata
•2 su bardağı un
•1 paket kabartma tozu (~1 tatlı kaşığı)
•1 su bardağı irice dövülmüş ceviz

Hazırlanması;
1.Yumurta ve şekeri iyice çırpın. Çikolatalardan üç-dört tanesini sonradan eklemek üzere ayırıp kalanı tereyağı ile birlikte eritin.
2.Yoğurdu ekleyip çırmaya devam edin. Çikolatalı tereyağını da ekleyip çırptıktan sonra unu ve kabartma tozunu kaba eleyin (henüz karıştırmayacaksınız).
3.Ayırdığınız çikolataları minik parçalara kırın. Cevizle beraber un+kabartma tozunun üzerine serpin. Tüm malzemeyi tahta bir kaşıkla yavaşça karıştırın.
4.Karışımı yağlanmış kek kalıbına boşaltıp 180C'de yaklaşık 40 dakika pişirin.

$kek.jpg

canım dün tatlıyı yaptım

güzel oldu hamuru ama ben sey yaptım

tam şerbeti kaynatırken eşim geldi konusurken

limon çok fazla gitti birde anlamdım hic kıvamında bir şerbet olmadı

yinede limon o kadar gitmedı sandık tatlıya döktük velhasıl kelam

ekşice bir serbet olmus..

anneme söyledım oda talıları al şerbetten süz

yeni şerbet yap soguk olsun dök dedi insalah kurtalabılırım :))

ama dun zaten hic serbet kıvamında olmadı anlamdım neden böyle oldu

ya kaca kac şerbet yapayım cok olmasa olur demı

hala aklım almıyor şerbet nasıl olmadı hadı limon kaçtıda bildigin su gibşydi..

Çikolatalı kabaklı kek

Malzemeler;
•2 su bardağı un
•1/2 su bardağı kakao
•1 tatlı kaşığı karbonat
•1 tatlı kaşığı tuz
•1,5 su bardağı toz şeker
•125gr tereyağı/margarin (sıvıyağ da olur muhtemelen)
•yarım su bardağı sıvıyağ
•2 yumurta
•1 tatlı kaşığı vanilya
•yarım su bardağı süt + 1 yemek kaşığı limon suyu karışımı (buttermilk)*
•2 su bardağı rendelenmiş kabak
•1 su bardağı damla çikolata
•yarım su bardağı ceviz içi
* bu karışımı tarife başlamadan yarım saat önce hazırlayın, beklesin.

Hazırlanması:;
1.Fırını 175C'ye getirin. Orta boy dikdörtgen bir kalıbı yağlayıp, unlayın.
2.Un, kakao, karbonat ve tuzu orta boy bir kaba eleyin. Ayrı bir kabın içinde şeker, katı yağ ve sıvı yağı çırpın.
3.Yumurtaları teker teker ekleyin. (her eklemeden sonra iyice karıştırın) Vanilyayı ekleyin. Unlu karışım ile limonlu sütü 3 seferde ekleyin. (un-süt-un-süt-un) Kabak rendesini ilave edip karıştırın.
4.Karışımı kalıba dökün. Üzerine damla çikolata ve ceviz içi serpin. 50 dakika pişirip kalıbın içinde soğumasını sağlayın.

Yanlış duymadınız içinde rendelenmiş kabak var hiç belli olmuyor tadı ve ıslak kek gibi olmasını saglıyor heleki yedikten sonra misafirlere kabak var içinde dediginizde suratlarındaki ifade görülmeye deger:KK9:

$5002466084_c4629ebaa9.jpg

canım dün tatlıyı yaptım

güzel oldu hamuru ama ben sey yaptım

tam şerbeti kaynatırken eşim geldi konusurken

limon çok fazla gitti birde anlamdım hic kıvamında bir şerbet olmadı

yinede limon o kadar gitmedı sandık tatlıya döktük velhasıl kelam

ekşice bir serbet olmus..

anneme söyledım oda talıları al şerbetten süz

yeni şerbet yap soguk olsun dök dedi insalah kurtalabılırım :))

ama dun zaten hic serbet kıvamında olmadı anlamdım neden böyle oldu

ya kaca kac şerbet yapayım cok olmasa olur demı

hala aklım almıyor şerbet nasıl olmadı hadı limon kaçtıda bildigin su gibşydi..

Canım şerbetin kıvamında olmamasını inan anlayamadım her daim yaptıgım ölçüdür tutmama gibi birşey yoktur şekerle su eşit kullanırım fazla kaynatmadınmı acaba bayagı bir kaynatsaydın muhakkak koyulaşması gerekirdi şerbeti hamura fazla gelir anlarımda şerbetin koyulaşmasını anlayamadım :44:İnşallah kurtarabilirsin canım çok üzülürüm yoksa bir sürü emek :26:2,5 su bardağı şekerle 2,5 su bardağı suyu kaynat diycemde onlarda eşit yine aynı koyulukları biraz daha az şerbetli olur bu şekilde iyice kaynat canım yogunlaşana kadar limonunu biraz daha azalt durumu bildirirsen sevinirim canım merak ettim

Son düzenleme:
Canım şerbetin kıvamında olmamasını inan anlayamadım her daim yaptıgım ölçüdür tutmama gibi birşey yoktur şekerle su eşit kullanırım fazla kaynatmadınmı acaba bayagı bir kaynatsaydın muhakkak koyulaşması gerekirdi şerbeti hamura fazla gelir anlarımda şerbetin koyulaşmasını anlayamadım :44:İnşallah kurtarabilirsin canım çok üzülürüm yoksa bir sürü emek :26:2,5 su bardağı şekerle 2,5 su bardağı suyu kaynat diycemde onlarda eşit yine aynı koyulukları biraz daha az şerbetli olur bu şekilde iyice kaynat canım yogunlaşana kadar limonunu biraz daha azalt durumu bildirirsen sevinirim canım merak ettim

dolandım geldim cevabını bekledım

sımdı kalkıp yapıyorum tadınıda aksam yıyınce yazarım

annem biraz düzelir dedı bakalım hayırlısı

canım ya annemde dedı az mı kaynattın dıye ama kaynattım gibi ay :) neyse üzülme canım ya

olur böyle seyler benle alakalı büyük ihtimal

yapayım sana haber edecem...cok sağol ilgine

X