NehirNilin Tarifleri :)

Afiyet olsun canım ellerine sağlık begenmene çok sevindim bende yogunum buaralar arkadaşlarımın dügünleri falan pek giremiyorum

Ramazan yaklaştığı için dün annemle birlikte yufka açtık.Tabi annem açtı biz yardım ettik.Hamuru merdaneyle biraz büyültüp anneme verdik o açtı.Ben de sizin için resimledim.Hamur açılır da yufka yağlaması yenmeden olur mu olmaz tabi.

Bu resimleri aktif olan her başlığa ekliyorum.Çünkü hepinizi takip ediyor ve seviyorum:)

Bu da yufka yağlaması ve sacda hamurişi.

Nefis olmuş canım nefis annişinle senin ellerine emegine sağlık nasıl canım çekti açıkmıştımda görmem iyi olmadı ama ya Bir dilim alayım bakıyım ordanAğaçların altında rüzgara karşı yemek vardı onları şimdi domates peynirlede nefis olur bilirim uff istiyorum ben istiyorum

Teşekkür ederiz canım.Ben de işteyim kahvaltı yapmadım daha yanıma getirmiştim gel beraber yiyelim.Ya da ben senin için de yiyeyim.

Ev Yapımı Fındık Ezmesi.

Malzeme;

Fındık,pudra şekeri ve vanilya.Hepsini robotta eziyoruz bu kadar.

Teşekkür ederiz canım.Ben de işteyim kahvaltı yapmadım daha yanıma getirmiştim gel beraber yiyelim.Ya da ben senin için de yiyeyim.
Kekşe gelebilsem benim içinde ye kuzum afiyet olsun
Ev Yapımı Fındık Ezmesi.

Malzeme;

Fındık,pudra şekeri ve vanilya.Hepsini robotta eziyoruz bu kadar.

Çok tehlikeli birşey bu çok

Vişneli Puding Tatlısı

Malzemeler;
1 paket vanilyalı puding
2,5 su bardağı vişne suyu
5 yemek kaşığı irmik
10 yemek kaşığı şeker
4 su bardağı süt
1 paket burçak bisküvi

Yapılışı;
Vanilyalı puding ile vişne suyu karıştırılarak koyulaşana kadar pişirilir. Borcam veya kek kalıbı ıslatılır. Vişneli puding dökülür. Bir kenara alınır.
Puding biraz ılık hale gelince üzerine rondodan geçirilmiş bisküviler serpilir.
Ardından irmik, şeker ve süt karıştırılarak koyulaşana kadar pişirilir. Soğuyup ılık hale gelince, bisküvilerin üzerine dökülür.
Tatlı iyice soğuyunca buzdolabında 1 gün dinlendirilir. 1 gün olmazsa en az
4-5 saat buzdolabında bekletilmeli.
Soğuduktan sonra dilimlenerek servis yapılır.

Yaz Rüyası Tatlısı

Malzemeler;
Yarım paket kakaolu puding(dr.oetker)
Yarım paket muzlu puding(dr.oetker)
Yarım paket çilekli puding(dr.oetker)
1 tane muz

Yapılışı;
Pudinglerimizi paketin üzerinde belirtilen miktar süt ile hazırlayalım sıra ile servis kaselerine dökelim. (çok sıcak olursa birbirine karışır dikkat edelim). Süsleme için muzlarımızı dilimleyip üzerine koyalım. Afiyet olsun

Küçük Zarf Börek

Malzemeler;
4-4,5 Su bardağı un
tek kullanımlık instant maya
1 su bardağı ılık süt
2 adet yumurta(birinin sarısı üstüne)
1 su bardağından 2 parmak eksik sıvı yağ
tuz.

Üstüne ;
yumurta sarısı
çörek otu ve susam

İçine;
beyaz peynirli maydanozlu harç veya rende kaşar peyniri.

Yapılışı;
Bir kapta un, maya ve tuzu karıştırın. Sıvıyağ ve yumurtayı ilave edip sütü azar azar ilave edip hamuru yoğurun. Hamur ele yapışmayıp iyice yoğrulursa kabı bir yere alıp üstünü kapatın, 20 dakika mayalandırın.
Mayalanan hamurdan bir parça koparın pasta tabağı kadar açın. Zarf şekli vereceğimiz için hamurun kenarlarını bıçakla kesip kare yapın. Ortaya istediğiniz bir harcı koyup iki karşılıklı köşeleri birleştirip yapışmasını sağlayın. Bu işlemi tüm hamura uygulayın kesip artan hamurlara da aynı işlemi yapın. Yağlı kağıt veya hafif yağlanmış tepsiye dizin. Üstüne yumurta sarısı sürün. Ben kaşarlı olanlara susam beyaz peynirli olanlara çörekotu serptim. 20 Dakika tepsi mayası gelsin diye bekletin.
Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında üstleri kızarana kadar bekleyin.

Kremalı Kahve

Malzemeler;
2 su bardağı süt
3 çay kaşığı Türk kahvesi
2 tatlı kaşığı toz şeker
1 su bardağı krem şanti

Süslemek için ;
Tarçın
Çikolata rendesi

Hazırlanışı;
Süt, şeker ve kahve cezveye koyularak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca ocaktan alınarak fincanlara paylaştırılır. Bu sırada hazırlanan krem şanti kahveler soguduktan sonra her bir fincana paylaştırılır. Üzeri tarçınla veya rende çikolata ile süslenip servis edilir. Şeker miktarını isteğinize göre artırıp azaltabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tavada Yumurtalı Tost

Malzemeler;
2 dilim jumbo tost ekmeği
Kaşar peyniri
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı tereyağı
3 yemek kaşığı sıvı yağ
Tuz

Yapılışı;
Tost ekmekleriniz kenarlarını kesin. Dilimlerden bir tanesinin üzerine ince kesilmiş kaşar peyniri serin diğer dilimi de üzerine kapatın. Üçgen şeklinde olacak şekilde tostu ikiye kesin. Genişçe bir tabağa yumurtayı kırıp tuzunu ekleyin ve çırpın. Tostların her iki yüzeyini de yumurtaya bulayın. Ekmeklerin yumurtayı tamamen çekmesini sağlayın. Tavaya sıvı yağ ve tereyağını koyarak ısıtın. Önemli nokta, küçük ocakta en kısık ateşi kullanacaksınız. Yağ kızdıktan sonra tostu tavaya alarak her iki yönünü de kızartıp, peynirlerin erimesini bekleyin. Kısık ateşte yavaş yavaş pişecektir.

Domates soslu köfteli makarna

Malzemeler:
•1 yumurta
•tuz & karabiber
•1 kuru soğan, yemeklik doğranmış
•6 diş sarımsak, dövülmüş
•yarım su bardağı galeta unu (ben irmik kullandım)
•1 su bardağından 2 parmak az parmesan peyniri (ben kaşar kullandım)
•yarım kg kıyma
•1 tatlı kaşığı italyan baharatı (kekik, mercanköşk, kekik, fesleğen, biberiye ve adaçayı karışımı)
•2 yemek kaşığı zeytinyağı
•3 domates, küp küp doğranmış
•1 paket çubuk makarna

Hazırlanması:
1.Geniş bir kasede yumurta, çeyrek su bardağı su, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karabiberi karıştırın. Soğan ve sarımsağın yarısını ekleyin. Galeta ununu, peynir, kıyma ve yarım tatlı kaşığı italyan baharatını ekleyin. Yavaşça yoğurun. Dilediğiniz boyutta köfteler yuvarlayın.
2.Tavada 1 yemek kaşığı yağı kızdırın. Köftelerin yarısını ekleyip 6 dakikada her yanını kızartın. Delikli süzgece alıp kalan köfteleri pişirin. Köfteleri çıkarınca aynı tavaya kalan soğan ve sarımsağı ekleyin. Yarım tatlı kaşığı italyan baharatını, tuz ve karabiberi serpin. Domatesleri ve bir bardaktan 2 parmak eksik suyu ekleyip 5 dakika çevirin. Köfteleri bu sosa ekleyin, kapağı kapatın, altını kısın ve 20 dakika pişirin.
3.Bu arada bir geniş bir tencerede yarısına gelecek kadar suyu kaynatın. Su kaynayınca bir tatlı kaşığı tuz ekleyin. Çubuk makarnaları ekleyip 9 dakika pişirin. Pişince suyunu süzün. Köfteleri sostan alıp bir kaseye koyun. Kalan sosu makarnalara karıştırın. Üzerlerinde köfteyle servis yapın.

Limon ve Domates Eşliğinde Bulgurlu Tavuk

Malzemeler:
•2 yemek kaşığı zeytinyağı veya sıvıyağ
•1 orta boy soğan ve birkaç arpacık soğan, ince doğranmış
•10 tavuk pirzola, kemiklerinden ayrılmış
•7-8 cherry domates veya 3-4 küçük boy domates, doğranmış
•3 diş sarımsak
•dörtte bir limon kabuğu rendesi
•1 su bardağı bulgur
•yaklaşık 1 bardak kaynamış su veya tavuk suyu
•yarım tatlı kaşığı tuz
•1 bardak donmuş veya konserve bezelye
•1 limon, dilimlenmiş

Hazırlanması:
1.Yağı ve tavukları tavaya alın. Her iki tarafını da iyice pişirin. Pişince tavukları tavadan bir tabağa alın. Aynı tavadaki yağ ile soğanları kavurun. Domates, sarımsak ve limon kabuğunu tavaya ekleyin. 2-3 dakika pişirin.
2.Tavukları tekrar tavaya alın. Biraz daha pişirip bulgurları ekleyin. Üzerini bir miktar geçecek kadar kaynamış suyu ve tuzu ilave edin. Tavanın kapağını kapatıp bulgurların suyu çekmesi sağlayın.
3.Çekince bezelyeleri ekleyin. Limon dilimleri eşliğinde servis yapın.

Ispanaklı Köfte

Malzemeler:
•yarım kg kıyma
•2 dilim bayat ekmek içi, ıslatılmış ve sıkılmış
•2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı veya sıvıyağ
•yarım tatlı kaşığı tuz
•1 yemek kaşığı yoğurt
•1 yumurta

•içi:
•1 kuru soğan
•yarım kg ıspanak

Hazırlanması:
1.Ispanakları yıkayıp doğrayın. (köklerini kök kavurma için saklayabilirsiniz.) Doğranmış soğanla beraber kavurun.
2.Köfte harcı için gereken malzemeleri yoğurun. Yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp elinizde yuvarlayıp baş parmağınızla ortasını açın.
3.Köftenin ortasına 1 çay kaşığı ıspanaklı harçtan koyup kapatın ve yağlanmış tepsiye alın. Hepsini tamamlayınca 200C fırında pişirin.

Sandal Sefası

14 adet

Malzemeler:
•7 adet bostan patlıcanı
•kızartmak için sıvıyağ
•1kg antrikot et
•2 yemek kaşığı zeytinyağı
•4-5 adet domates
•3-4 adet sivribiber
•tuz
•üzerlerine kaşar peyniri rendesi(isteğe göre)

Hazırlanması;
1.Bol sıvıyağı kızartma tenceresinde iyice kızdırın. Patlıcanları birer birer uzunlamasına ikiye kesip kabuklarını soymadan yüksek ateşte önlü arkalı kızartın. Kağıt havlunun üzerine alıp fazla yağını süzdürün. Kalan patlıcanlara da aynı işlemi uygulayın.
2.2 yemek kaşığı zeytinyağını kızdırın. Antrikotu ilave edip bıraktığı suyu iyice azalana kadar pişirin. Biberleri ve domatesi doğrayıp tuzla birlikte ete ekleyip pişirin.
3.Patlıcanların ortasını çatalla bir miktar ezin. İçlerine etten bir kaşık koyup fırın kabına dizin. (Eğer yemeği akşam için hazırlıyorsanız servise yarım saat kalana kadar üzerini folyoyla örtüp fırında bekletin.) Etin suyu kaldıysa bu suyu kalmadıysa bir miktar salçalı suyu kabın altına dökün. 200C fırında pişirin. Fırından çıkartırken üzerlerine peynir rendesi serpin.(isteğe göre)

Kağıtta Tavuk But

1 porsiyon

Malzemeler :
•iri bir tavuk budu (kalça ile birlikte)
•1 çorba kaşığı tereyağı
•2 diş sarımsak
•1 halka ince limon dilimi
•tuz
•karabiber
Anason ( isteğe göre)

Hazırlanması:
1.Tavuk budunu, hafif yumuşattığınız tereyağı, tuz ve karabiber ile sıvayın.
2.Yeterli boyutlarda bir yağlı kağıda yerleştirin, üzerine anasonu,dilimlenmiş sarımsakları ve limon dilimini koyun.
3.Yağlı kağıdı paket yapıp, fırın tepsisine yerleştirin.
4.Önceden 200C ısıtılmış fırında 35 dakika pişirin.
5.Kağıt ve tavuk iyice kızarınca, servis tabağına alın, kağıdı uçlarından açıp altına kıvırarak servis yapın.

Çikolata soslu yalancı tavuk göğsü

Malzemeler:
•150 gr. margarin veya sıvıyağ
•1 su bardağı un,
•1 kaşık nişasta,
•1,5 su bardağı şeker,
•1 paket vanilin,
•1,5 litre süt,
•1 paket çikolata sosu.

Yapılışı:
1.Margarini bir tencerede eritin.
2.Unu ve nişastayı ekleyip unun kokusu çıkana kadar kavurun.
3.Şekeri, vanilini ve 1 litre sütü ekleyerek muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin.
4.Pişince ocaktan alıp mikserle soğutun.
5.Dikdörtgen bir borcama yayıp buzdolabına kaldırın.
6.Çikolata sosunu yarım litre süt ile pişirin.
7.Sosu bir miktar ılıtıp borcamdaki tatlınızın üzerine yayın.
8.Dilerseniz hindistancevizi, toz antepfıstığı ve fındık kırıkları ile süsleyerek servis yapın.

Son düzenleme:
Poğaça

Malzemeler:
•250 gr tereyağı (yumuşak)
•2 yumurta (1 sarı üzerine)
•1 tatlı kaşığı tuz
•1 kaşık şeker
•1 çay fincanı süt
•yarım paket maya
•un

Hazırlanması:
1.Hamuru yoğurup hemen şekil verin. İçini koyup yuvarlak poğaça yapın.
2.Hafif bastırın. Yumurta sarısı sürüp çatalla çizin. 10-15 dak. bekletin. 180 derecede pişirin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…