NehirNilin Tarifleri :)

Şekerli kurabiye

Malzemeler; (48 adet kurabiye)
25o gr margarin (oda ısısında) (Ben tereyağı kullandım)
1 su bardağı yoğurt
1,5 su bardağı toz şeker
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
2 yumurta
5,5 – 6 su bardağı un (Ben 6,5 su bardağı kullandım)

Üzeri için;
2 yumurta sarısı
Toz şeker
Fındık

Yapılıışı;
1. Fırınımızı 180 ˚C ‘de ısıtıyoruz.
2. Un hariç diğer malzemeleri karıştırıyoruz.
3. Unu azar azar ilave ederek yumuşak kıvamda bir hamur elde ediyoruz.
4. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak çubuk şeklinde yuvarlıyoruz. Bir ucunu kıvırıp diğer ucunu etrafına doluyoruz.
5. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizerek üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Toz şeker serperek orta kısımlarına birer adet fındık yerleştiriyoruz.
6. Önceden ısıtılmış 180˚C fırında yaklaşık 40 dk. kurabiyeler kızarıncaya kadar pişiriyoruz

Son düzenleme:
Vişne sulu muhteşem ıslak kek

Malzemeler:
• 4 yumurta
• 2 su bardağı toz şeker
• 1 su bardağı sıvıyağ
• 1 su bardağı süt
• 2 su bardağı un
• ½ su bardağı kakao
• 1 paket kabartma tozu
• 1 paket vanilya

Sos için :
• 1 su bardağı vişne suyu
• ¼ bardak süt

Yapılışı;
1. Fırınımızı 180 ºC’ye ayarlıyoruz.
2. 24 ya da 26 cm’lik çember kalıbın tabanına yağlı kağıt seriyoruz. Kenarlarına sadece un serpip elimizle üzerinden geçiyoruz.
(Bu ölçülere denk gelen fırın tepsisi de olabilir. Portakal ağacındaki tarifte kare borcam kullanılmış, alternatif olarak kullanılabilir.)
3. Toz şeker, sıvı yağ, süt ve kakaoyu derin bir kap içerisine alıp mikser ile yaklaşık 2 dakika çırpıyoruz
4. Karışımdan ¾ su bardağı ayırıyoruz.
5. Başka bir kap içerisinde 4 yumurtayı mikser ile iki katı hacme ulaşıncaya kadar (yaklaşık 2 dakika) çırpıyoruz.
6. Çırpılmış yumurtaları kakaolu karışıma ekleyip tekrar mikser ile 2 dakika çırpıyoruz.
7. Mikseri bırakıp spatula yardımı ile elenmiş un, kabartma tozu ve vanilyadan oluşan kuru karışımı sıvı karışıma yediriyoruz.
8. Kalıba boşaltarak önceden ısıtılmış fırında, ilk 20 dakika fırın kapağını açmadan olmak üzere 40 dakika pişiriyoruz. Bu aşamada orta kısım en son pişen bölge olduğu için pişme süresinin sonuna doğru kürdan batırıp pişip pişmediğini kontrol etmek iyi olacaktır.
9. Fırını kapatıp kekin üzerine 1 su bardağı vişne suyunu döküyoruz.
10. 2-3 dakika çekmesini bekledikten sonra önceden ayırdığımız ¾ su bardağı sosun içerisine ¼ su bardağı sütü ilave edip karıştırıyoruz ve kekin üzerine döküyoruz. Bir iki yere çatal batırıyoruz.
11. Kalıbı tekrar kapatmış olduğumuz fırına yerleştirip, fırın sıcaklığında sosu çekmesini sağlıyoruz.

SANDAL KABAK

Malzemeler

3 adet kabak orta boy

1 adet soğan büyük boy

5-6 adet domates

sarımsak

tuz,kekik,pul biber

kaşar

YAPILIŞI ;

Kabaklarımızı soyduktan sonra diriliğini alması için 10-15 dk haşlıyoruz

ncak cok haslamayın tamamen yumusamayacak (çünkü fırınlıyacağız)

ben 15 dk hasladım) sonra kabakları dikey olarak ortadan ikiye kesip içlerini (çekirdeklerini) oyarak cıkartıyoruz

diğer yanda soğanımızı zeytinyağı ile kavuruyor küp küp doğranmış domateslerimizi ekliyoruz ben lezzetli olması için 2-3 diş sarımsakta attım

aslında oydugumuz kabakalrdan cıkan içi burayada ekleyebılırsınız ama ben eklemedim

sonra bu harç ile kabakalrımı dolduruyor üzerine rendelenmiş kaşarlardan koyuyor ve fırına veriyoruz

Kabağı farklı şekilde ve daha lezzetli kılmak için çok güzel bir tarif öneririm

Hatta buna kıyma,tavuk ilave ederek yapanlarda var ama eşim hafif tercih ettiği için ben bu şekilde yaptım

Son düzenleme:
Tuzlu kek

Malzemeler :
3 yumurta
3 su bardağı un
2/3 su bardağı zeytinyağ
1 su bardağı yoğurt
1,5 çay kaşığı tuz
1 paket kabartma tozu
1/2 bardak su
1 su bardağı ezilmiş beyaz peynir
1 su bardağı doğranmış siyah ve yeşil zeytin
Üzerine serpmek için çörekotu, susam

Yapıılışı;
1. Öncelikle fırınımızı 160 dereceye getirip ısınmasını sağlıyoruz.
2. Yumurtalarımızı tuzla birlikte 4-5 dakika çırpıyoruz.
3. Daha sonra sırasıyla zeytinyağı, yoğurt ve suyumuzu ilave edip çırpmaya devam ediyoruz
4. Malzemeler iyice karıştıktan sonra mikseri bırakıp tahta kaşık yardımı ile elenmiş un ve kabartma tozunu karışıma ilave ediyoruz.
5. Son olarak beyaz peynir ve zeytinleri de ilave ederek yağlanmış kalıbımıza boşaltıyoruz.
6. Üzerine çörekotu ve susam serperek 160 derecede yaklaşık 1 saat pişiriyoruz.

Hep kekler tatlı olucak diye bir kaide yok böyle nefis tuzlu kekte olur

Son düzenleme:

Malzemelerden belli canım ne kadar nefis olacağı ellerine sağlık paylaştığın içinde ayrıca teşekkürederim kuzum sarımsak bu tarz yemeklere çok lezzet katıyor ve hafif lezzetler arıyanlar için tavuksuz etsiz hali çok iyi oldu bende bu şekilde tercih ederim
Hemen deniycem ve sana bildiricem canım benim teşekkürederim:13:

boş zamanımda paylaştıklarını inceleyeceğim.
çünkü az bir zamanda gözden geçirilmeyecek kadar güzel görünüyorlar.
emeğin için teşekkürler:))))))))))))

sanırım portakal agacının tarifi
bende denedim bu tarifi ama dagılıyor ya niye acaba:44:
ama tadında sorun yok

Tiramisu

Malzemeler :
Kek için :
• 4 yumurta (oda sıcaklığında)
• 1 su bardağı toz şeker
• 1 su bardağı un
• ¼ su bardağı nişasta
• ½ su bardağı kakao
• ½ çay bardağı (küçük) sıcak su

Krema için :
• 2 + ½ su bardağı süt
• ¼ su bardağı un
• ¼ su bardağı mısır nişastası
• ½ su bardağı toz şeker
• 1 paket labne peyniri (200 gr)

Keki ıslatmak için :
• 1 su bardağı süt
• 1 yemek kaşığı granül kahve

Üzerine serpmek için :
• 3 yemek kaşığı kakao
*** Su bardağı ölçüsü 250 mililitreliktir.

1. Yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarını soğukken ayırıp oda ısısına gelmeleri için yarım saat bekliyoruz. (Oda ısısına gelmiş yumurtaların beyaz ve sarısını ayırmak zor olduğu için bu yöntemi tavsiye ediyorum)
2. Fırını 170 ºC’ye ayarlıyoruz. 24 cm’lik kelepçeli yuvarlak kalıbın tabanına yağlı kağıt sererek kenar kısımlarına elimizle un gezdiriyoruz.
3. Un, kakao ve nişastayı beraberce eliyoruz.
4. Yumurta aklarını mikser ile hafifçe köpüklenmeye başlayıncaya dek (yaklaşık 1 dakika) çırparak toz şekerin yarısını ilave ediyoruz. Kabı ters çevirdiğimizde dökülmeyecek kıvama gelene kadar çırpıyoruz.
5. Yumurta sarılarını ve toz şekeri başka bir kapta çırpıyoruz. Çırpmaya devam ederken ½ çay bardağı sıcak su ilave ediyoruz. Mayonez kıvamına gelinceye dek çırpma işlemini sürdürüyoruz.
6. Yumurta sarılarını yumurta aklarının olduğu kaba ilave ederek spatula ya da metal bir kaşık yardımı ile söndürmeden hafifçe karıştırıyoruz.
7. Elenmiş kuru karışımı da ilave ederek aynı şekilde karıştırıyoruz.
8. Hamuru kalıba dökerek önceden ısıtılmış fırında 30 – 35 dakika, fırın kapağını açmadan pişiriyoruz.
9. Piştikten sonra tel ızgara üzerinde soğutarak ikiye bölüyoruz.
10. Krema için labne peyniri hariç gerekli tüm malzemeyi muhallebi kıvamında pişiriyoruz.
11. Kaynama noktasına gelince ocağı kapatıp peyniri ilave ederek mikser ile 7-8 dakika çırpıyoruz.
12. Muhallebi soğurken üzerinin sertleşmemesi için arada sırada çırpma işlemini kısa süreli tekrarlayabiliriz.
13. İkiye böldüğümüz kekin taban kısmını tekrar kalıba yerleştirerek bir bardak süt içerisinde erittiğimiz kahve karışımının yarısı ile ıslatıyoruz.
14. Üzerine muhallebinin yarısını döküp eşit bir şekilde yayıyoruz.
15. Kalan yarım bardak kahveli karışım ile kekin üst kısmını ıslatıp taban kısmın üzerine kapatarak kalıbı çıkarıp muhallebinin kalanını en üste döküyoruz.
16. İyice soğuduktan sonra süzgeç yardımı ile kakao serpiyoruz.
17. Buzdolabında en az 3-4 saat soğuttuktan sonra servis yapıyoruz.

boş zamanımda paylaştıklarını inceleyeceğim.
çünkü az bir zamanda gözden geçirilmeyecek kadar güzel görünüyorlar.
emeğin için teşekkürler:))))))))))))
Hoşgeldin canım çok teşekkürederim begenmene sevindim herzaman beklerim
sanırım portakal agacının tarifi
bende denedim bu tarifi ama dagılıyor ya niye acaba:44:
ama tadında sorun yok

Hayır canım portakal ağacının degil diye biliyorum seneler önce bir kitaptan almıştım sanırım defterimde öyle kayıtlı tam tutuyor kalın ve lezzetli bir dagılma olmuyor bende her yiyen birdaha istiyor ama :26:

bayılırımmmmmmmmmmmmmm

bende tam hatırlamıyorum canım aklımda öyle kalmış ben yaptım tepside dagıldı
servis yapamadım tepside yedik
ben portakal agacından aldım ordada yazan olmuş dagılıyor diye

bayılırımmmmmmmmmmmmmm
Bende kedidillisini tercih ediyorum genelde ama böylede güzel
bende tam hatırlamıyorum canım aklımda öyle kalmış ben yaptım tepside dagıldı
servis yapamadım tepside yedik
ben portakal agacından aldım ordada yazan olmuş dagılıyor diye

Benim tarifimmi bir bakarım canım ama genelde baktıgım sitelerde hiç 3lü kullanmıyorlar 2 bardak 1 bardak ölçülerinde onlarda ince dilim oluyor o yüzden senelerdir hep bu tarifi uyguluyorum

Benim tarifimmi bir bakarım canım ama genelde baktıgım sitelerde hiç 3lü kullanmıyorlar 2 bardak 1 bardak ölçülerinde onlarda ince dilim oluyor o yüzden senelerdir hep bu tarifi uyguluyorum

Canım baktım tarife o tarifte margarin kullanılmış ben sıvıyağla yapıyorum belki bunun etkiside olabilir hiçbir sorun yaşamadım bu şekilde emin oldugum tatlılarımdan

bide sıvıyagla denemek lazım teşekkür ederim canım

İnşallah dagılma olmadan memnun kalırsın canım sıvıyağla yapılmalı zaten dogrusuda bu bence çok begenirim portakal ağacını tariflerindede sorun yaşamadım ama böyle olmasına üzüldüm açıkcasısonucu yaz bana merak ederim ben

Nehirnilcim nasılsın ya yarın kahvaltıda mısfırlerım var bana guzel bır kahvaltı menusu yazsana neler hazırlayabılırım?

Bir de kahvaltıya yakısacak bır tatlı (sütlü tatlı?)

Nehirnilcim nasılsın ya yarın kahvaltıda mısfırlerım var bana guzel bır kahvaltı menusu yazsana neler hazırlayabılırım?

Bir de kahvaltıya yakısacak bır tatlı (sütlü tatlı?)

İyim kuzum sen nasılsın kahvaltı bütün seçenekleri gözümün önüne serdi canım ben kararsız bir insanım yapma bunu bana ayırt edemem ben tek lokmalık pizzalardan hazırlayabilirsin yumurtalı tavada patates pizzası yapabilirsin patatesli yada ıspanaklı muffin yapabilirsin börek çeşitlerinden hangisini uygun görüyorsan deneyebilirsin patatesli çıtır börek tarifimi öneririm dereotlu poğaçamı çok seviyorumKrep olabilir domateslerle salamlarda süslenebilir
Sütlü tatlı gider saray sarması tatlımı öneririm hep ilk denediklerime kıyamıyorum görüyormusun

Son düzenleme:
şimdi ne düşündüm tost ekmegınde pızza yapıyoruım ben cok guzel oluyor o pızzalardan yapıım dıyorum sonra sutlu tatlı yerıne pudınglı kurabıye yapıım ortaya yumurta haslıyım bunun yanında kahvltılklarım olucak zeytın cesıtlerı sıyah yesıl peynırler beyaz kasar cecıl domates salatalık pastırma t.yag gibi zamanım kalırsa derotlu pogacadan yapabılırm bu gece ..cunku utumde var yarında fuarım var ...:S yabancı degıl mısfrım k.pederm

Cupcake yapımı için mudcake (çamur kek) tarifi 1 ;

Malzemeler;
•60 gr bitter kuvertür çikolata
•1,5 çay bardağı su (160 ml)
•90 gr tereyağı veya margarin
•1 su bardağı + 1 kahve fincanı esmer şeker (220 gr)
•2 yumurta
•5 çorba kaşığı un ( 100 gr)
•2 çorba kaşığı kakao
•40 gr - 1 kahve fincanı parça fındık veya badem

Yapılışı;
Öncelikle fırınımzı 170 dereceye getirip ısıtmaya başlayalım.
Çikolata veya suyu orta boy bir cezvenin içerisinde eritelim.
Yağ, şeker ve yumurtaları mikser ile incelip rengi açılana kadar çırpalım. Bu karışıma birlikte elenmiş un ve kakaoyu, parça kuruyemişleri ve sulu çikolatayı ilave edip homojenleşinceye kadar tekrar çırpalım.
Tam ağızlarına gelecek kadar kağıtlarımıza karışımımızı bölüştürelim.
Önceden ısıttığımız fırınımızda yaklaşık 25 dakika pişirelim.
Üzerine ganaş hazırlamak isterseniz, 100 gr sütlü kuverturu 60 ml sıvı krema ile birlikte eritip oda ısısında hafif sertleşinceye kadar bekletip soğumuş cupcake'lerin üzerilerine sürüp servis yapabilirsiniz..

Cupcake yapımına uygun mudcake (çamur kek) tarifi 2;

Malzemeler;
•150 gr tereyağı veya margarin
•60 gr bitter kuvertür
•330 gr- 2 subardağı tozşeker
•1 çay bardağı su
•1 kahve fincanı kahve likörü veya irish aroması veya nescafe
•2 su bardağı un
•1 tepeleme çorba kaşığı buğday nişastası
•1 tepeleme çorba kaşığı kakao
•1 iri yumurta

Yapılışı;
Öncelikle fırınımızı 170 dereceye getirip ısıtmaya başlayalım.
Yağ, çikolata,şeker,su ve kahveyi ısıya dayanıklı bir kaba alıp benmaride tüm karışımı karıştırıp eriterek homojen hale getirelim.
Bu karışımı geniş bir çırpma kabına aktarım 5-6 dakika kadar mikser ile çırparak havalandırarak soğutalım.
Karılıma önce birlikte elenmiş un, nisaşta ve kakaoyu ilave edip çırpalım. En son yumurtayı ekleyip karışım homojenleşene kadar tekrar çırpalım.
Eğer cup ölçüleriniz varsa 1/4 cup ile karışımı kağıtlara paylaştıralım. Eğer yoksa kağıtları yarı yarıya doldurarak paylaştıralım.
Önceden ısıttığımız fırınımızda yaklaşık 40 dakika pişirelim.
Her iki tarifte de kekler fazla kbarmayacak üzerileri düz kalacaktır. Önemli olan içlerinin yumuşak ve iyi pişmiş olmasıdır.
Her iki tarifte de kekleri fırından çıkarttıktan sonra 1 saat kadar tezgahın üzerinde soğutmayı ihmal etmeyin.

Tost ekmeginde pizza fırında üzerlerine malzeme dizerek yapılan dimi kuzum onuda söylüycektim oda pratik güzel bir sunum lezizde işlerin varsa kendini çok yorma dediklerinde gayet güzel doyurucu göz doyurucuda kahvaltılıklarda var sonuçta güzel bir sunumla şahane dururlar zaten yakınmış misafirler sen gelirsin üstesinden canım benim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…