NehirNilin Tarifleri :)

Çikolatalı fırın cheesecake

Malzemeler ;
•2 kare paket bitter çikolata (160 gr)
•1 kare paket sütlü çikolata (80 gr)
•4 paket krem peynir- 800 ml (mümkünse trakya çiftliği)
•1 su bardağı toz şeker
•2 çay kaşığı vanilya tozu
•3 yumurta (oda ısısında)
•150 ml sıvı krema (bir küçük paketi 200 ml oluyor,azaltarak kullanın)
•1 yemek kaşığı kakao

tabanı için ;
•1 paket kakaolu büskuvi (ben eti kullandım)
•100 gr tereyağı

Yapılışı;
Öncelikle fırınımızı 180 dereceye getirip ısınmaya bırakalım. 20 cmlik bir kelepçeli kalıbın tabanını ve yanlarını (her tarafını) pişirme kağıdı ile çevreleyelim.
Büskuvileri robotta un haline getirelim. Benim robotum bozuktu elimle ufaladım , cheesecake ayrı bir güzel oldu..denemenizi tavsiye ederim.. tereyağımızı eritelim ve büskuvilerimiz ile karıştıralım. kelepçeli kalıbımızın alt tabanına büsküvili karışımımızı bastırarak yayalım. ve sırası gelene kadar buzdolabına kaldıralım.
Derin bir çırpma kabına 4 paket krem peynirimizi ekleyelim ve mikser ile yumuşayınca kadar çırpalım. daha sonra şeker ve vanilyaı ekleyip tekrar çırpalım. Bir defada tüm yumurtaları ekleyip yumuşak kıvamlı bir karışımımız olana kadar çırpmaya devam edelim. Bu arada çikolatalarımızı benmari usülü eritelim. Kakao ile sıvı kremayı ayrı bir kapta karıştıralım ve peynirli karışımımıza ekleyip bir iki defa çırpalım. En son erimiş çikolatalarımız ekleyip tüm karışımı güzelce mikser yardımı ile çırpalım.
Büskuvili tabanımızı buzdolabından çıkartıp karışımımızı üzerine dökelim. Ve en üstünü spatula ile düzgünleştirilim. Önceden ısıttığımız fırınımızda 1 saatten fazla pişirelim. Cheesecake'in üzeri iyice kabarıp kızarana kadar pişirmemiz gerekmektedir..
Piştikten sonra tezgahta soğutalım. Soğuduktan sonra ise buzdolabına kaldıralım ve en az 1 gece bekletelim. Ertesi gün buzdolabından çıkaralım ve kağıtlarını çıkaralım.Servis tabağımıza alalım ve dilimleyip dilimlerin üzerini çikolata ile süsleyelim..

Ispanaklı rulo

Malzemeler:
*Yarım kilo ıspanak
*3 yumurta
*1 çorba kaşığı tepeleme un
*2 çorba kaşığı sıvıyağ
*1 küçük kuru soğan
*tuz,karabiber
İçine:
*500 gram süzme yoğurt (koyu kıvamlı olsun)
*2-3 diş sarımsak
*2-3 adet közlenmiş kırmızı biber
*İstenirse ceviz

Yapılışı:
1)Ispanakları haşlıyoruz.
2)Suyunu süzüp blendırdan geçiriyoruz.
3)Yumurtaların sarılarıyla beyazlarını ayırıyoruz.
4)Yumurta sarılarını ve ıspanağı bir kaba alıyoruz.Tuzu ve karabiberi ekliyoruz.
5)Bu arada incecik kıyılmış soğanı kavurup soğuyunca ıspanak yumurta karışımına ilave ediyoruz.
6)Tel çırpıcı ile iyice çırpıyoruz.En son unu da ilave edip tekrar karıştırıyoruz.
7)Yumurta aklarını mikserin en yüksek devrinde 2-3 dakika çırpıp kar haline getiriyoruz.Diğer karışıma ilave ederek yavaş yavaş karıştırıyoruz.
8)Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dökerek düzgünce yayıyoruz.
9)180 derecede ısıtılmış fırında 20-25 dakika pişiriyoruz.
10)Fırından çıkınca 1 dakika bekletip henüz sıcakken pişirme kağıdı ile birlikte rulo yapıp 5 dakika bekletiyoruz.
11)İçi için sarımsakları dövüp tuz ilave ederek süzme yoğurtla karıştırıyoruz.
12)Hazırladığımız karışımı ıspanak rulosunun içine sürüyoruz.
13)Üzerine közlenmiş biberleri koyuyoruz (isterseniz doğrayarak koyun).
14)Tekrar rulo yapıyoruz.
15)Soğuyunca dilimleyerek servis yapıyoruz.

inş.canım ne zaman yaparım bilmiyorum
çünkü tatlıyı sevmem canımın istemesi lazım

ne mutlu sana yapıp resmini çekip paylaşıyorsun,
diğerlerin ki tariflerden çok sohbet var,ne güzel sen bunu yapmamışsın hep tariflerini paylaşmışsın

ne mutlu sana yapıp resmini çekip paylaşıyorsun,
diğerlerin ki tariflerden çok sohbet var,ne güzel sen bunu yapmamışsın hep tariflerini paylaşmışsın

Çok teşekkürederim canım elimden geldigince yapmaya çalışıyorum banada kolaylık ilerisi için inşallahSohbete gelince çok fazla yazanım yok nedense pek begenilmedim ya da sohbet etmek isteyen denemek isteyen yok sanırım olsun amacım bildiklerimi paylaşmak bir yararım oluyorsa ne mutlu bana

Patatesli Katmer Poğaça

Malzemeler;
1 su bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yumurta (akı içine, sarısı üstüne)
1 yemek kaşığı kurumaya ya da 20 gr yaş maya
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı toz şeker
Aldığı kadar un

Arasına;
75 gr tereyağı (oda sıcaklığında yumuşatılmış)

İçi için:
1 adet soğan
4 orta boy patates
Kırmızı biber
Pul biber
Tuz
2-3 kaşık sıvı yağ

İç harcın hazırlanması: Soğanı küçük küçük doğrayın sıvı yağda kavurun. Soğanlar pembeleştiğinde haşlanmış ve rendelenmiş patatesi ekleyin. Baharatlarını da ilave ederek iyice karıştırın. 3-4 dakika kavurup ocaktan alın.

Yapılışı;
Mayayı yarım çay bardağı ılık suda eritin. Diğer malzemeleri de ekleyerek hamuru yoğurun. 8 bezeye bölüp, her bezeyi tabak boyutunda açın. Açtığınız hamurların arasına yumuşak tereyağından sürerek üst üste dizin ( en üste tereyağ sürülmeyecek sadece hamurların aralarına sürülecek). Üst üste dizilmiş hamurlar büyükçe açılır. Hamuru pizza dilimi şeklinde kesin. Benim hamurum 18 dilim olacak şekilde kesildi. Hazırlamış olduğunuz iç harçtan koyarak sigara böreği sarar gibi hamuru çok sıkmadan sarın. Yağlı kağıt serilmiş ya da yağlanmış fırın tepsisine dizin.Yarım saat tepside mayalanmasını sağlayın. Üzerlerine yumurta sarısı sürün, susam serpin. 180 derece fırında altı üstü kızarana kadar pişirin. Afiyet olsun.

Tavuklu Milföy Böreği

Malzemeler;
4 adet milföy
1 kase haşlanmış tavuk eti
1 su bardağı süt
2 yemek kaşığı tepeleme dolu un
1 yemek kaşığı tereyağı
Yarım çay kaşığı karabiber
1 adet yumurta
Tuz

Yapılışı;
Tereyağını küçük bir tavada eritin ve unu kavurun. üzerine sütü ilave ederek çırpma teli ile topak kalmayacak şekilde çırpın. Tuz ve karabiberi ekleyerek göz göz oluncaya kadar karıştırarak pişirin. Didiklenmiş tavuk etlerini hazırlamış olduğunuz beşamel sosun içerisine ekleyerek karıştırın.
İlk olarak böreği yaparken altına yağlı kağıt serin ya da tepsinin için de yapın ki sonradan taşırken zorlanmayın. Ben sermeden yapmıştım taşırken zahmet oldu, başta yapsaydım ne gerek vardı bu kadar uğraştım diye kendime kızdım
Çözülmüş olan iki tane milföy hamurunu yan yana koyarak oklava ile biraz genişletin. Diğer iki milföylerden şeritler keserek ilk olarak kenarlara birer sıra koyalım ve havuz şekline getirelim. İç harcını orta kısma koyarak kalan şeritlerden üstüne çapraz şekilde sıralayalım. Üzerine yumurta sarısı sürerek 175 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Afiyet olsun.

canım merhaba,

ben bunu denerim çok güzel görünüyorr paylaşım için teşekkürler

Çikolatalı Muz Dilimleri

Malzemeler;
2 adet muz
80 gr çikolata
Hindistan cevizi

Yapılışı;
Öncelikle muzların kabuğu soyulup dilimlenir (bir parmak kalınlığında). Yağlı kağıt serilen bir tabağa dizilerek buz dolabına koyulur. Muzlar soğuk olduğunda çikolatanın donması kolay olacaktır. Çikolata benmari usülü eritilir. Soğuması için 10 dk kadar beklenir. Geniş bir tabağa hindistan cevizi dökülür. Dolapta bekletilen muzlar önce çikolataya daha sonra da hindistan cevizine batırılır. Servisten önce bir süre daha dolaba alınır. Misafirlerinize ikram edebileceğiniz enfes muz dilimleriniz hazır. Afiyet olsun

Pratik Patatesli Börek

Malzemeler;
3-4 tane patates
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı sıvı yağ
2 tane yumurta(içine)
1 tane yumurta(üstüne)
Yarım demetten biraz az maydanoz ya da dereotu
1 paket kabartma tozu
Baharat (karabiber,tuz,kırmızı pulbiber,kekik,kimyon,nane)
1,5-2 su bardağı un

Yapılışı;
Patatesleri minik minik küp olacak şekilde doğrayın. Üzerine yoğurt, sıvı yağ, 2 yumurta, İnce kıyılmış maydanoz veya dereotu( Ben ikisinden de koyuyorum), kabartma tozu, tuz, baharat ve 2 bardak kadar unu(cıvık olursa az daha koyabilirsiniz) katın ve karıştırın. Yağlanmış fırın tepsisine dökün ve yayın. Üzerine de 1 yumurtayı çırpıp her yerine gelecek şekilde sürün. Yaklaşık 180 derecelik fırında üzeri nar gibi kızarana dek pişirin.Dilerseniz üzerine yoğurtlada servis yapabilirsiniz.Afiyet olsun.

Yoğurtlu Patates Böreği

Malzemeler;
1 adet yufka

İçi için;
2 adet patates
1 çay bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
Yarım çay bardağı süt
Kırmızı tozbiber
Karabiber
Pul biber
Tuz

Sosu için;
1 adet yumurta
Yarım çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı süt

Üzeri için;
1 kase yoğurt
3 diş sarımsak
1 çay kaşığı tuz

Yapılışı;
Haşlanmış patatesleri çatal yardımı ile güzelce ezin. Baharatları, sütü ve kaşar peynirini ilave ederek karıştırın. Kıvamı çok katı olursa süt ilave edebilirsiniz.
Yufkayı rulo halinde sarıp bir 1cm genişliğinde dilimleyin. Daha sonra kestiğiniz şeritleri açarak karıştırın. Yarısınız 24cm çapındaki yağlanmış yuvarlak borcama serin üzerine yumurta, sıvı yağ ve süt ile hazırladığınız sostan sürün. Patatesli harcı yufkaların üzerine serin, kalan yufkaları da tepsiye döşeyin. Üzerine kalan yumurtalı sosun tamamını gezdirin. 280 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirin.
Fırından aldığınız böreği dilimleyin, üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek servis edebilirsiniz. İsterseniz yağlı sos yapabilirsiniz. Afiyet olsun

Dondurmalı İrmik Helvası

Malzemeler;
500g irmik
1 paket margarin (250g)

Şerbeti için;
2 su bardağı süt
1 su bardağı su
2,5 su bardağı şeker

Üzeri için;
Fıstık

İçi için;
Sade dondurma

Yapılışı;
Süt, su ve şekeri küçük bir tencereye alın, şeker eriyene kadar karıştırarak ısıtın. Kaynamasına gerek yok şeker erise yeterli gelecektir. Sonra ocağı kapatarak irmiği kavurmaya başlayabilirsiniz.
İrmiği rahatça kavurabileceğiniz bir tencereye margarini alın ve eriyene kadar bekleyin. Margarin eridikten sonra irmiği ilave edin, tahta bir kaşık ile irmiğin rengi koyulaşana kadar sürekli karıştırarak kavurun. Helva yapmak aslında çok basit ama kavurma aşaması gerçekten kuvvetli bir kol istiyor. İki kişi iseniz süper arada bırakıp kaçabilirsinizİrmiğin rengi dönüp nefis kokularını saldığında isterseniz küçük bir kaba bir kaşık irmikten alarak üzerine bir kaşık şerbet döküp rengini kontrol edebilirsiniz. Ben açık renk sevmediğimden iyice kavurdum sonra rengi yeterli geldiğinde ilk olarak elinize tencerenin kapağını alarak çok dikkatlice şerbeti dökün. Hemen tencerenin kapağını kapatın, şerbet sıçrayabilir. Daha sonra 6-7 dk kadar karıştırarak koyulaşmasını bekleyin. Ocağı kapatın ve tencerenin de kapağını kapatarak helvanın demlenmesini bekleyin. Helva soğuduktan sonra hatta ılıkken daha çok seviyorum. Karıştırıp küçük bir kaseye streç film sererek, tabanına ve kenarlarına helvadan döşeyin. Ortasına dondurma koyarak, ters çevirin. Üzerini fıstık ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.Dondurma çabuk eriyeceginden kısa sürede servis yapmanızı öneririm.Afiyet olsun

Yelpaze Patates

Malzemeler;
Taze patates (büyük boy olanlardan, miktarı kişi sayısına göre ayarlayabilirsiniz)
Zeytinyağı
Tuz
Biberiye
2-3 diş sarımsak

Yapılışı;
İlk olarak patatesleri bol su ile iyice yıkayın.
Daha sonra ince dilimler şeklinde kesin. Ancak dilimlerin alt kısımlarını tamamen koparmamaya dikkat edin. Bu işlem için çok kullanılan bir yöntem. Patatesin tabanını düzleyip kesme tahtasında hareket etmesini önledikten sonra her iki yanına tahta kaşık koyarak sabitleyin. Dilimleri keserken bıçağınız tahta kaşıkların alt kısmını kesemeyeceği için dilimler tamamen patatesten ayrılmamış olur ve yelpaze şeklini alırlar.
Fırça yardımı ile patatesi yağlayın. Dilimlerin arasına da yağların girmesi için eliniz ile aralarını hafif açın. Yine aynı şekilde tuz serpin. 4-5 dilimde bir incecik dilimlenmiş sarımsaktan bir parça koyun. Taze biberiye ya da taze baharatlardan da bir kaç dilimin arasına serpiştirin. Fırın torbasına koyarak ağzını sıkıca kapatın. 220 derecede ısıttığınız fırında patates iyice yumuşayana kadar pişirin.
Bu süre patatesin boyutuna göre değişir, zaman zaman kontrol ettikten sonra yaklaşık olarak 55.dakikadan sonra poşetten çıkarttım. Fırının sıcaklığı ile servis zamanına kadar beklettim(10-15dk kadar).
Bu tarifi küçük patateslerle de çok daha kısa sürede ve aynı lezzette şık bir sunum ile yapabilirsiniz. Kahvaltılarda, et yemeklerinin yanına nefis kokusu ve tadı ile çok yakışacağını düşünüyorum.
Afiyet olsun.

Balsamik soslu sebzeli köfte

Malzemeler
Köfte için;
300 gram köftelik yağsız kıyma
1 adet kuru soğan
1 adet yumurta
3 dilim bayat ekmek içi ya da 4 yemek kaşığı galeta unu
10 dal maydanoz
1 diş sarımsak
Tuz, karabiber

Köfteye katmak için;
1 adet kuru soğan
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 adet büyük sarı dolmalık biber
1 adet büyük kırmızı dolmalık biber
1 adet büyük yeşil çarliston biber
3-4 diş ezilmiş sarımsak
Yarım tatlı kaşığı toz fesleğen
Yarım tatlı kaşığı kekik
Yarım tatlı kaşığı rezene
Tuz, karabiber

Üstü için;
Yarım su bardağı ketçap

Yapılışı;
Öncelikle köfteye katılacak malzemeleri hazırlamak için sarı, kırmızı ve yeşilbiberi tavla zarı büyüklüğünde doğrayın.
Genişçe bir tavaya zeytinyağını koyup yemeklik doğradığınız soğanları ekleyip yumuşayana kadar kavurun.
Doğradığınız biberleri de ekleyip 5 dakika kadar daha yumuşayana kadar kavurmaya devam edin.
Kekik, rezene, fesleğen, sarımsak, tuz ve karabiberi de ilave edip 1-2 dakika kadar kavurun ve ocağın altını kapatıp karışımı kenara alın.
Köfte için kıymayı yoğurma kabına alın.
Üzerine rendelenmiş soğanı, sarımsağı, ekmek içlerini (ya da galeta ununu), doğranmış maydanozları, yumurtayı, tuz ve karabiberi ekleyip yoğurun.
Kenara aldığınız biberli karışımı da köfteye katıp iyice yoğurun.
Bir çorba kepçesi yardımı ile karışımızdan bir kepçe alıp elinizde yuvarlayın ve yağlanmış ya da yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin. 6 adet yuvarlak top köfte çıkıyor.
Üzerine sürmek için bir bardağın içine ketçapı koyup balsamik sirke ile açın.
Silikon fırça ile köftelerin üzerine sürün.
Önceden ısıtılmış 160 derece fırında üzerleri kızarıncaya kadar yaklaşık 35-40 dakika pişirin.
Yanında yeşilliklerle dilimleyerek sıcak servis yapın.

Somonlu rulolar

Malzemeler
4 dilim tost ekmeği
1 paket somon füme
2 yemek kaşığı süzme yoğurt
70 gram süzme peynir (bir kalıbın dörtte birinden az)
1 adet salatalık
1 adet köz biber
2 yemek kaşığı bezelye
4-5 dal dereotu
Çörek otu

Yapılışı;
Tost ekmeklerinin kenarlarını bıçak yardımı ile kesin ve bir merdane ile ekmekleri inceltin.
Bir kabın içine süzme yoğurdu ve süzme peyniri koyup çatalla ezerek karıştırın.
Ayrı bir yerde salatalığı soyup ufak küpler halinde doğrayın.
Dereotunu ince ince kıyın.
Bezelyeleri biz ezici ile ezerek püre haline getirin.
Hazırladığınız yoğurtlu karışıma, dereotunu, salatalığı ve bezelyeyi ilave edip iyice karıştırın.
Bu iç harcınız olacak.
İncelttiğiniz ekmeklere önce ince bir kat yoğurtlu iç harcınızdan sürün.
Üstlerine somon füme yerleştirin.
Somon fümelerin üstüne tekrar karışımdan sürün.
Ekmeğin rulo yapmaya başlayacağınız ucuna köz biberden bir parça koyun.
Streç film üzerine çörek otu serpin ve ekmeğinizi üzerine yerleştirin.
Streç film yardımı ile sıkıca rulo yapın ve yaklaşık 1 saat kadar tüm ekmeklerinizi buzlukta bekletin.
Çıkardıktan sonra streç filmleri açın ve bir parmak kalınlığında verev şekilde dilimleyerek bol dereotu ile servis yapın.
Afiyet olsun.

Cevizli stroysel

Malzemeler
Hamur Malzemeleri;
4,5 su bardağı un
1 su bardağı süt (oda sıcaklığında)
3 çorba kaşığı toz şeker
1 adet yumurta
2 paket Yuva maya kuru maya (22 gram)
Yarım paket margarin (125 gram)
Yarım limonun kabuğu
Yarım limonun suyu
1 çay kaşığı vanilya

Üzeri için;
1 adet yumurtanın sarısı

İç Harcın Malzemeleri;
1 su bardağı süt
1 kahve fincanı toz şeker
Yarım kahve fincanı bal
1 su bardağı dövülmüş ceviz
2 adet yumurta
1 çay kaşığı tarçın

Stroysel Malzemeleri;
100 gram margarin
1 kahve fincanı toz şeker
1,5 su bardağı un
Yarım limonun suyu
1 çay kaşığı vanilya

Yapılışı;
Önce hamuru hazırlamak için unu genişçe bir yoğurma kabına koyun.
Ortasını açıp kuru mayayı dökün (önceden eritmenize gerek yok).
Sırası ile hamur için gerekli diğer tüm malzemeleri ekleyip kaba yapışmayacak kulak memesi kıvamında bir hamur oluncaya kadar hamuru yoğurun.
Hazırladığınız hamurun üzerini örterek sıcak bir yerde kabarmak üzere dinlenmeye bırakın.
Hamurunuzu yüzeyinin düzgün olmasına, çatlaklar olmamasına dikkat edin.
Hamurunuz iki katı büyüklüğüne ulaşana kadar yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin. Ortamınız ne kadar sıcaksa o kadar çabuk mayalanır.
Mayalanma süresinin sonuna doğru çıkan gazları çıkarmak için yumruğunuzla hamurun üzerini 3-4 kez bastırın.
Mayalanma işleminin tamamlandığını anlamak için hamurunuza parmağınızla bastırın. Parmak iziniz aynen kalıyorsa mayalanmış demektir.
Bu arada iç harcınızı hazırlamak için bir tencereye süt, toz şeker ve balı alıp kaynatın.
Sonra sırası ile ceviz, yumurta ve tarçını ilave edip iyice karıştırın ve ılınması için kenara alın.
Mayalanan hamurunuz ikiye ayırın.
Her bir parçayı dikdörtgen şeklinde açıp içine iç harcınızı yayın.
Boylamasına soldan ortasına gelecek kadar kıvırın.
Diğer tarafı da onu üstüne kapatın ve ek yeri alta gelecek şekilde yağlanmış fırın tepsisine yerleştirin.
Üzerine yumurta sarısı sürün ve hamurunuzu yarım saat kadar daha bu şekilde bekletin.
Stroyseli hazırlamak için margarin ve toz şekeri karıştırın.
Üzerine vanilya, limon ve elenmiş un ilave edip iyice yoğurun.
Sertleşmesi için buzdolabına kaldırın.
Yarım saat kadar sonra bekleyen hamurunuzun üzerine rendeleyin.
Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında yaklaşık 30 – 35 dakika kadar pişirin.
Ilınınca dilimleyerek servis yapın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…