Ne yapmalıyım , nasıl karar almalıyım ?

CuteMom

Dünya vazgeçenleri değil,azmedenleri hatırlar
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2008
45.779
24.641
Konu baslıgını yazmadan konuya gırıyorum once

3 aylık evlıyız 1 haftamız eksık
kirada oturuyoruz yenı bır bınada 500 lıra kıra ıle
ıkımzıde calısıyoruz cok sukur

Evlenırken ev alırız dedık ılerıde ama esımde bende hayata aynı yonden baktıgımız ıcın bır ev alalım dıye dusunmeye ve ev aramaya basladık

Oturdugumuz sehır ıstanbul semttıde soylemıyım sımdı cok gelısık bı yer degıl ama kendı capında ada gıbı bır yer temız ınsanlar var yanı bı sonrakı ve bı oncekı semtlere bakılacak olursa
halıyle bu oturdugumuz yerde 3 sene once ımar ızınlerı acıldı ve evler ya 3 senelık ya 2-1 yada 10 seneden baslıyor yenı ev olsun dedık.

Baktık butcemızı belırlıyemedık cunku kagıt uzerınde hesaplamalar yaptık en sonunda 3 ev bulduk 130-135-138 bın yuksek gırıs sıfır daıreler,
oylemıydı boylemıydı derken sonunda dun emlak sırketıyle gorusmeye gıttık tum evler neredeyse onların elınde.
evlerde 3-4 bın bı ındırım yapıyor ama komısyon - tapu - dosya masrafı kredı ıın vs 9 bın lıra masraf cıkarıyor,
kredıye gıden para eve gıren paramızın yarısı ayretten evlenırken cektıgımız bır kredı daha vardı eve kalan para 1400 lıra olarak hesaplandı

faturaydı , market pazardı sıgara parası yol parası ve cocugumuz var bızım daha once defalarca analttım 2.5 yasında suanda onun ıcınde bır mıktar harclık koyuyoruz evımıze kalan para 250 lıra gıbı bısey
ıster bırıktırıp tatıle gıdelım ıster kıyafet alalım bu arada hastalanma luksumuzde yok 10 sene boyunca
ve baska cocukta edınmemelıyız.

umudumuz kırıldı , bu esnada asıl danısmak ıstedıgım konu buradan baslıyor

benım aılemın cok sukur durumu ıyı cok fakırlıkle evlenıp cok calısıp parayı tutup cocuklarımıza kadar ev edınmısler babam hepsını kendı yapmıs ıscılıgınıde

babamın bana şimdilik verdıgı bır daıre var kırasını aldıgımız dıyım 140 metre kare kullanım alanı var 20 senelık bına alt katta amcam ust katta baska bı amca oglu ve esı
bınanın altındada dukkanlarımız var babamın ve abımın...

bı fıkır geldı bu daıreyı kıraya vererek yazık eıdyoruz(suan kıracı ev aldı cıktı) ıcıne ya sız oturun ya abın otursun dendı
bende abıme vermek ıstemıuyorum bene oturmasam ıstemıyorum cunku onun kendı oturdugu daıresı zaten var annemlerle aynı apartmanda ıkı on sokakta
sonra ıs bana geldı dondu burayakadarda okurken kafanızda sorun olustugunu sanmıyorum

Ama sorun surada baslıyorkı bu ev benım ilk evliliğimde gecici sureyle diyip ayrılana kadarda oturdugumuz bır ev o zamanın sartlarıyla o evın ıcı yenılenmıstı daha sonra ayrıldık esyalar dagıtıldı bunlarıda defalarca yazdım bı takım seylerı babamla ben yenılendık attık oda ben ayrı yasamak ıstedım ama yasamadım ayrı yasamaktan korktum , babama anneme bısey olursa orasının ıcı yenı olsun cocugumla gecerım dıye ama ayrıldıktan berı 2.5 seneyı gececek 5 ve 6 gırısımı bu hafta yaptım

o evde cok uzuntu cektım evlendıgım ılk gunden basladım aglamaya ayrılana kadarda agladım

eve ılk gırdgıımde ne hıssettıgımı merak ettım ev bana cok yabancı geldı cunku degıstırılmıstı bı takım seyler anı hıssetmedım evı unuttugumu fark ettım 6.girişim ise eşimle oldu

eşim bu evde oturdugumu bılıyor sevgılıykenden , nişanlıyken fılan amca oglulları cagırdıgında ben o apartmana gırmem dıyordu yanı unuttugunu sanmıyorum fakat benım durumum suanda farkında orada bır anı yok benım ıcın anı olsa evlenemezdım dıye dusunuyorum zaten ,,

olan bıten hersey suanda o evın ıcındekı hersey degıstırılıp(odaların yerlerının degısmesı banyoların buyutulmesı balkonların buyutulmesı dıgerının kapatılması gıbı) ve ayretten fayans dolap mutfak dolabı tuvalet kiler laminat kapı boya alcı hersey deıstırılır dıye konusuluıyor 20-30 bın masraf olur suan evımızde esyamız az kucuk oldugu ıcın esyalarda dahıl bu fıyat

esıme ben o evde oturmustum dıye hatırlatmadım ama o bana eger sen ıstersen rızan varsa huzuru bulursan mutlu olursan dort elle evıne sarılırsan benım ıcın sorun yok hem benım kafam rahat olur gece ıse gıttıgımde sneı dusunmem dıyor( bunları soyledıgı ıcın unutmadıgını dusunuyorum)
buarada esım calısıyor genelde ısteklerımızı reddetmez ama daha cok pra bırıktılelım arabamızı alalım tatıllerımıze gıdelım ıste ev alalım vs dıye parayı cok harcama taraftarı degıl kotu alıskanlıkları yok , ona ıstemedıgı bırseyı yaptıramazsın o ev ıcınde son kararı bana bırakıyor basımızı bukelım cocuklaırmıza bırsey bırakalım ama arada da gezmeye gıdelım elbette sana ehlıyet alırız araba alırız dıyoruz 30 bın lıra pesınatımız var suanda , eşimle ilgili suanda bır guvensızlık yasamıyorum

habuarada eger kendımızı sıkarsak ev alırız ama aıleler destek olmak zorunda hıssedecek bıze anamız babamız bakacak olduktan sonra evlenmenın ne manası var dıyor, oturup bekar kalırdık da ıyı yasardık dıyor ( evet ıkı aılede yardımcı olur)
buarada ben kayınvalıdemı arayıp fıkrını sordum ama o evde onceden oturdum demedım elbette sadece annemlerın evınde oturursak sızın ıcın sorun olurmu dedım dedıkı suanda edırnede arsaları var ıkı kardes verılcek yapılcak o zamana kadar 3-4 sene gecer kızım dıyor harcamayınparanızı tutun bak bız cok kazandık hep harcadık gezdık ettık sızlere bısey bırakamadık bızım ıcın sorun olmaz sız nerede naısl mutlu olacaksınız oyle yapın dıyor(kp sormadık henuz esımkonuscak )

bu ana kadar bı cok arkadasımın fıkrını aldım kımısı babanın evlerı oldugu ıcın neden ev aldım bu borcun altına gırdım dıye psikolojın bozulacak dıyor , kımısı omur boyu borc odesemde o eve donmemelısın bence dıyorlar , genelde daha katı arkadaslarım ne olacak boyle seymı var ben olsam herseyı degıstırır yerlestırırdım elalemı dusunmekte ne demek , herhalde eskıde takılı kalsaydın evlenmıs olmazdın dıyorlar

ben bazen gecerım dıyorum ne olacak herseyı degısıcek , ote yandan dusundugum zaman kafamda o evı bana cok bayat gelıyor cok tanıdık gelıyor ,
cocuklugunuzda oturdugunuz eve evlenmenız nasıl olursa oyle bı hıs sanırım ?

sız olsaydınız ne yapardınız ?
ev alırdık , o eve yenıler degıstırır tasınırdık , krıada kalırdım tamamen

o eve gecersem neler yasarım olumsuz yonde ?

babam camları degıstırırız yere kadar yaparız ama ne gec ne gecme derım kapı sonuna kadar acık sız bılırsınız dıyor eskı eskıde kaldı bunlara takılma dıyor
etraf laf edermı ayıplarlamı dıye dusunuyorumkı normalde cevreden gelen seylerı cok kafamı yoran bırı degılım umursamazım ,

buarada babam o evı satmıyor ben onu cok fakırlıkle yaptım ılk ev o dıyor sonra belkı kentsel donusumden yıkılırsada kocaman ev o dıyor hem emlakcı ederını vermez dıyor hemde suanda yenı bına varken eskıbınaya kımse (kredı cıkmadıgı ıcın) para veremez kolay kolay dıyor

fikirlerinizi bekliyorum cok tesekkur ederım cok uzun oldu :KK17:

Son düzenleyen: Moderatör:
Babanın evini kiraya verip,kendi kiranızı karşılasanız olmaz mı ?
Ev kiraya verilirse,kirayı size vermezler mi ?
Verirlerse,bence oraya taşınmayın.

Mekan enerjisine inanırım.
Ayrıca,yeni evlilerin birlikte yeni bir hayat kurması,elele yeni bir yola çıkması gerektiğini düşünüyorum.
O eve taşınırsanız,eşin senin eski hayatına dahil olacak.
İkiniz yepyeni bir hayat kurmuş olmayacaksınız.

canım arkadaşım,
ilk olarak emlakçının çıkardığı masraf çok fazla 9 bin o ne öyle ya.
sen şimdi peşinatınlamı yenileyeceksin evi yoksa kredi çekerekmi yenileyeceksin ?

ben olsam babamin evinde oturur para biriktirirdim ve 10 sene kredi odemek yerine vadeli hesapta 5 sene para biriktirir yeni ev alirdim bence krediye ekstradan cok para gidiyor atiyorum 100 bin cekiyorsun 130 oduyorsun ama siz 95 biriktirseniz o vadesiyle 100 olur mesela anlatabildm mi.

etrafi da sallamazdim kim ne dedi hem esin ise gidiyorsa geceleri gercekten amcanlara yakin oturmak daha iyi olur bence de.

meleknaz soyledıgın gıbı olacaksa ıstemıyorum ben ınsanlarda boyle dusunecekse kendı ıcımde bunu yenemeyeceksem kalsın,

hayır canım bız pesınatla degıl kredıyle evı tamamlarız diğer seyler kalsın dunyanın bınbır turlu halı var

ben olsam babamin evinde oturur para biriktirirdim ve 10 sene kredi odemek yerine vadeli hesapta 5 sene para biriktirir yeni ev alirdim bence krediye ekstradan cok para gidiyor atiyorum 100 bin cekiyorsun 130 oduyorsun ama siz 95 biriktirseniz o vadesiyle 100 olur mesela anlatabildm mi.

etrafi da sallamazdim kim ne dedi hem esin ise gidiyorsa geceleri gercekten amcanlara yakin oturmak daha iyi olur bence de.

100 gerı odemesı 10 senede 152 fılan oluyor sanırım
kımısıde ıcıne emanet yerlesın para bırıktırıp cıkın dıyorlar bense sunu mantıklıb ulmuyorum hem ben bır yere aıt olmama hıssını sevmıyorum , kırada kalsam daha ıyı meleknaz evın kırasını verıyorlar ,700 lıra kırası bız 500oturuyoruz 200 lırayı ogluma bırıktırıyorlar aılem

ben senin önceki hesabını biliyorum şimdi hesap yaptığında eline kaç ay ne kadar kalıyor ?

anladim o zaman en iyi secenek kirayi alip kendi kiranizi ordan odeyip yine ayni mantikla para biriktirmek oluyor.
benim ailem de ayni bu sekilde cok zor sartlarda evler aldi en iyi yontem bu belli bir miktara ulasinca elinizdeki para piyasayi ve kredi faizlerini de takip ederek evlerin ucuzlayip faizlerin dustugu anda harekete gecerseniz oldukca iyi yatirim yapabilirsiniz.
simdi direk krediye girisirseniz elinize kalan para cok az geldi bana istanbul yasami icin 250milyon ne ki bi faiz gelir biseye o da kalmaz elinizde. bu devirde malesef guvenip de boyle islere kalkisilmaz benzine bi zam geliyor hersey otomatikman pahalilasiyor zaten. bi de cocugunuz var benim icime hemen krediye girmeniz sinmedi acikcasi ama her ay ne kadar biriktirebilirseniz amaa 300 ama 1000 onu bankaya atmak daha mantikli gelio

meleknaz soyledıgın gıbı olacaksa ıstemıyorum ben ınsanlarda boyle dusunecekse kendı ıcımde bunu yenemeyeceksem kalsın,

Yok canım,etraf gözüyle söylemedim.Ben senin yerinde olsam istemezdim diye söyledim.
Etraf bu kadar ince düşünmez.Zaten şu noktada,ne düşünecekleri önemli değil.Önemli olan senin huzurun.

kımısıde ıcıne emanet yerlesın para bırıktırıp cıkın dıyorlar bense sunu mantıklıb ulmuyorum hem ben bır yere aıt olmama hıssını sevmıyorum , kırada kalsam daha ıyı meleknaz evın kırasını verıyorlar ,700 lıra kırası bız 500oturuyoruz 200 lırayı ogluma bırıktırıyorlar aılem

E ne güzel işte.Madem kirayı size veriyorlar,kira sorunun yok sayılır.
Yaşadığın semtten mi memnun değilsin ?

meleknaza katılıyorum, hele hele de evde tek kaldığın geceler akşamlar kötü olabilirsin, kiraya verip de siz de o evin kirasını alsanız??? bu arada bana yazacaktın:KK43:

meleknaza katılıyorum, hele hele de evde tek kaldığın geceler akşamlar kötü olabilirsin, kiraya verip de siz de o evin kirasını alsanız??? bu arada bana yazacaktın:KK43:

ama konunu bulamadım aklımdaydın sonra dedım kıza ayıp oldu dıye kusura bakma lınk at bana ozelden

oturdugum semtte aynı semt baska mahallesi
yok hanı ben kırada kalmayalım dıye ev bakıstırmaya baslamıstık sonuc buralara kadar vardı ıste :26:

Aslinda mantik cercevesinde bakarsan babanin verdigi evde oturman mantikli ama o evde iyi yada kotu hatiralarin var..aci cekersin esinde caktirmasada sindiremez...huzurlu olamassin ...bir arkadasin dedigi gibi mekan enerjisine inanirim bende

canım evin kirasını zaten siz alıyorsanız taşınmanıza hiç gerek yok.bu şekilde devam edin,daha fazla para biriktirmeye çalışın:KK34:

merhaba cnm
bende kiradan kurtulup ev almayı çok istiyorum inşallah nasip olur
bence kira probleminde olmadığı için babanın evine geçme
bende mekanın enerjisine inanıyorum
biraz bekleyip birikim yapabilirsin beklerken de belki uygun fiyatlı güzel bir ev denk gelir

merhaba cnm
bende kiradan kurtulup ev almayı çok istiyorum inşallah nasip olur
bence kira probleminde olmadığı için babanın evine geçme
bende mekanın enerjisine inanıyorum
biraz bekleyip birikim yapabilirsin beklerken de belki uygun fiyatlı güzel bir ev denk gelir

uc kısı suanda bu sekılde fıkır belırttı bu konuda
bu benı cok etkıledı
esım benım hayatıma dahıl oldu ben onunla hayat kurmadım
bu bana cok uzak gelıyor
cunku baska bı hayat kurdum ben kendıme
cok cırkın gelıyor bu dusunce yer bıtırır benı

Bence biraz daha bekleyin. O ev sizi yaralayabilir eskiye götürebilir. Her mutsuz olduğunda o evde daha da hüzünlenebilirsiniz. Ama eğer artık herşeyi silebildim diyebiliyrosanız da mantık olarak kira vermemek o evde oturmak daha avantajlı.

tnylove ben gecmıse daır ıyı bısey hatırlıyamıyorum herhalde beyın o kısmı sıldı yada hersey cok kotu bittiği için iyi ye eskiye bi özlem duyamıyorum
cok agladıgım dedıgım noktada tüm hamılelık surecımı kıoltukta yatarak gecırdım ılk bes ay falan gıbı hıkayeler mevcut ancak bıraz sert olmak gerek galıba ve casret ısı sanırım
herseyı dusun babam dusun sonra ne bılım bılemıyıorm cok karısıgım suanda ama heber vermemız lazım cunku hem esım eger bıseyler yapılacaksa ıc mımar getırtıcem dıyor dıger yandan babamlar evı kıraya ısteyen var ne yapıcaz dıyor
ege rmutlu olamıcaksak Allah bı engel cıkarsın ınsallah karsımıza ne dıyeyım

X