Ne şartlarda yaşayan insanlar var...Çok üzüldüm

belki o insanları 1 ekmek alamadan 1 gün geçiriyorlardır
geçen gün Burger King'de aldığım hamburgerin eti baya yanmıştı
eşim aldı müdüre gösterdi değiştirir misiniz diye
adam aldı baktı,hopppp koca hamburgeri attı çöpe...
içim acıdı benim
yazık keşke sokaktan geçen fakir birine verseydi diye geçirdim içimden...

içim acıdı benim

bence bir insan kendi yemeyeceği bir şeyi başkasına vermemeli...bu çok onur kırıcı..
o zaman dikkatli olacaklar yakmayacaklar...bir sürü aç insan var....

canım ya çok teşekkürederim böyle bi yazı yazdığın için halimize şükretmemiz gerektiğini hatırlattın, bide insanlık için bişeyler yapmak lazım, ne gelirse elden geçen bi arkadaşım anlattı, okula giden oğlu var, sınıf arkadaşı varmış oğlunun, hiç kantine gidemiyormuş bi şekilde öğrenmişler, arkadaşımda kantinciye bu çocuk için para bırakmış, bi çeşit çocuğa kredi açmış yani, öyle hoşuma gittiki bu düşüncesi,bizimde elimizden gelen bişi olmalı, okullara gidip yönetimle konuşup,en azından bi çocuğa bi ayakkabı bi palto alabiliriz aslında ama tabe parfümümüzden daha önemli bulup para ayırabilirsek.....

bende veli zıyaretleri yapıyorum..evi arabası olup cocuğuna bir ayakkabı almayı cok gören ıle ustü başı tertemiz tum okul arac gercleri tam ama evlerinde soba olmayıp minderin üzrinde oturan velilerimi de gördüm ve görüyorum...

feysbukta bi grup açılmıştı böyle bende üyeydim,kırtasiye oyuncak kıyafet yardımı yapılıyor-batıdaki çocukların burun kıvıracağı 12 lik boyaya bile öyle aşkla bakan fotolar koymuşlar ki!izmirdeyim laale bilir izmirde gürçeşme diye bir semt var göçmen mahallesi-tabir-i cazise allahın unuttuğu yer derler-otobüsle 30 dk .geçtikten sonra lüks semtimiz alsancak gelir,yarım saat arayla gördüğüm bu keskin geçiş şok etmişti beni..böyle gazetede röportajları bakıyorum gereksiz gereksiz sanatçılar ayakları yerden kesecek aşk arıyorum vs..tuzu kuru hepsinin hiç utanmıyorlarmı ortalığa ateş düşmüş ettikleri laflara bak-söz veriyorum kendi kendime hep allahım maddi manevi ügç ver -ömrümü kadınlar çocuklar ve hayvanlar için güzel birşeyler yapmak istiyorum diye..

canım o ailenin okul ihtiyaclarını,okul müdürünüz ödeneklerden karşılasa.ne güzel olur,bazen zengin aileler,çocuklara kıyafet,kırtasiye yardımı yapıyor.müdür beyle görüşüp,hiç olmassa küçüçükte olsa yaraları sarılsa.allah yar ve yardımcısı olsun.o ve onun gibi ailelerin.amiinn

ya, ben düşünceme bir cevap almak isterdim...çünkü düşücelerinizde zıtlık var gibi geldide

içim acıdı benim

TALIHSIZ BIR YORUM OLMUS............:teselli:

fakır neden kötuyu yesın.. yanmısı bayatı yesın onu anlamadım yanii

TALIHSIZ BIR YORUM OLMUS............:teselli:

fakır neden kötuyu yesın.. yanmısı bayatı yesın onu anlamadım yanii

vallahi bende anlamadım...fakirler insan sınıfına girmiyor galiba:kızgın:
onlara nerede bayat ,bozulmuş gıda var onlar veriliyor :kızgın:
sonuçta sen yanmış yada bayat diye birşeyi yemiyor sağlığına özen gösteriyorsan ayısını onlar içinde göstermelisin..şahsen ben yemediğim bir şeyi kimseye ikram etmem yada vermem..o zaman nasıl onları düşünüyorsun?

biz de okulumuzda kampanya düzenledik geçen hafta
kullanılmayan giysi ayakkabı oyuncak vs topladık sağlık ocağına gönderdik
ordan dağıtımı yapılacak
modası geçti, sıkıldım dediğim bir sürü eşyayı yolladım
aslında ne komik sebepler değil mi
bizim sıkıldıklarımız birilerinin çıplak ayağını koruyor
sevinsem mi üzülsem mi bilemiyorum
bu arada nolur kesilen kurbanlar derin dondurucuları doldurmasın
ihtiyacı olanlara gitsin
şimdiden iyi bayramlar

Çok mersi arkadaşım..
Genelde böyle acı konuları yorum yazmayı sevmiyorum..
Ama birebir yaşadıklarım geldi gözümün önüne..:nazar:
Elimizden ne geliyorsa yapmak zorundayız..
Allahım bizlere ne verdiyse paylaşmalıyız ki kıymeti olsun değerlerimizin..
Cebimizde saklamak,bankaya atmak nereye kadar?:bbo:

haklisin arkadasim zaten dünyada fakirlerin bu derece cok ve kötü durumda olmasi imkani olanlarin görevini yerine yeterince getirmemesinden kaynaklaniyor oysa cogu insan adeletsilikden yakiniyor asil adeletsizligi bu insanlara yardim etmeyenler yapiyor osmanli devletindeydi sanirim yalnis hatirlamiyorsam zengin olanlar fakirlere vergi vermek zorundaydilar simdi sene bir zekat ve sadaka vermeye erinen okadar pinti insan varki Allah zor durumda olan insanlarin yardimcisi olsun

içim acıdı benim

yazdıklarınızdan sonra güzel bir cümle olmamış:kızgın:

Cok guzel bir konu...
Allahim bizlere her zaman paylasma sevgisine ver
O kadar çok insan varki boyle durumlarda olan...
Rabbim onlara yardimci olsun, bizlerde gordugumuz duydugumuz yerde paylasalim, verelim, el uzatalim.
Fakirler ama onlarin gonulleri çok çok zengin.

içim acıdı benim

çok güzel bir konu açmışsın megilara
ama keşke öyle yazmasaydın
sonuçta senn yiyemedeği birşeyi başkası fakir dahi olsa vermk çok ayıp
dinimzde de bu böyledir yiyemyeceğin yemeği komşuna yada bi başkasına vermek günahtr

hele o da yanmış bi etmiş sonuçta
ama şunu da biliyorum ki yanlış anlaşıldın
sen öyle düşünen bi insan olsan zaten böyle konu açmazdın

Son düzenleme:
cok uzuldum allah yardimcilari olsun onlari dusundukce bizim yasadiklarimiz dertmi diyorum bazen cok zor bir durum gercekten bende taniyordum birini okuldan para toplaniyormus ailenin kendine bakacak durumu yok birde okul para para diye tutturyor ozelliklede cocugu butun herkesin icinde tersleyen egitimcilerde oluyor onlarda vijdan yok galiba yokluk gormemisler neyse cok tesekkurler canim boyle bir konuya degindigin icin.

Son düzenleme:
bende bi veliyim sizin gibi öğretmenler iyki var bence oranın belediyesine gidip yardım etmelerini sağlayın büyük sevaba girersiniz bende babasız çoçuk okutuyorum aç değiliz açıkta değiliz her kötüle karşın namusumla çalışıyorum ama zor çok zor yaşayan bilir

Babam memur, annem ev hanımı. 3 kardeşiz. Bir kız 2 erkek. Üçümüzde okuyoruz ve zehir gibiyiz. Hepimiz eve taktirler teşekkürler getiriyoruz. Evimiz kira, gurbetteyiz. Giriş kat, küçücük bir ev.Kışları belediyenin verdiği kömürle ısındık. Annem evde ekmek yaptı. Bakkal ekmeği derdik o zaman markette satılanlara, kokusu ne güzel gelirdi. Hiç almazdık bakkal ekmeği, alamazdık. Pahalıya gelirdi çünkü. Muz hiç evimize girmezdi bile. Zeytin varya bildiğiniz zeytin, onu bile iki lokmada yiyin derdi kurban olduğum annem. Yetiştiremezdi çünkü.

İlkokuldan sonra zenginlerin bilmem kaç para verip dershanelere gönderdikleri, özel ders aldırdıkları çocuklarla aynı okulu kazandım sırf kendi çabamla. 5 sene aynı kabanı aynı çizmeyi giydim. Hiç bir zaman "anne keşke benimde arkadaşlarım gibi kabanım olsun, kıyafetlerim olsun"demedim.2-3 kıyafetim vardı sadece, bazen annemin kıyafetlerini giyerdim yokluktan. Sonra büyüdük, 3 kardeş üniversiteli olduk. Herkes gıptayla baktı bize. Hatta şaşırdılar. Bunlar nasıl yapıyorda çocuklarını okutabiliyorlar. Bu çocuklar nasıl insanlar. Bu anne babanın sırrı ne. Hiç unutmam, annemi çok üzen, bir o kadarda kamçılayan bir olay. Apartmandaki kadınlar toplanmışlar birinde oturuyorlar. Güya iyi durumdaki bir kadın anneme ben okulu kazanınca" hangi imkanlarını seferber edip te okutacaksın onları" demiş. Anacığım o kadar üzülmüştü ki buna.

Çok şükür okuduk hepimizde. Abim çevre il müdürlüğünde daire başkanı şu anda. Kardeşim matematik öğretmeni, içlerinde en uyduruğu ben kaldım kanımca bende gariban halkla ilişkiler mezunuyum ama çok şükür ekmeğimi kazanıyorum.Evim var arabam var. Çocuklarıma yetebiliyorum. En önemliside insanım. Yokluğun ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. İsteyipte alamamanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bir zeytinin değerini çok iyi biliyorum.

Ve kendimi çok şanslı hissediyorum, çünkü hayattaki nice şeylerin kıymetini biliyorum. Çok küçük yaşlarda öğrendim bunları. O kadar güzel aile terbiyesi aldımki bu kat kat daha değerli benim için. Oturduğumuz yerde herkes parmakla gösterirdi biz 3 kardeşi.

Bugünlerimiz için çok şükür sana yarabbim.Rabbim anamı babamı sevdiği cennetlik kullarından eylesin inşallah. Öyle yoklukta bile bizleri okuttular hepimizin eline ekmeğini verdiler. :nazar:

ben bazen bazı kendini bilmez öğretmenlere çok kızıyorum yaa.
öğrencinin durumunu bilmeden etmeden
getireceksin bu parayı diyip sık boğaz ediyorlar
öğrenciyi arkadaşları arasında rencide ediyorlar
bi örnek vereyim.bizim bi komşunun durumu çok kötü yeşil kart vs yok.
oğluda okula gidiyor öğretmenleri bir iş için para toplayacakmış
çocukta öğretmenim benim durumum yok ben bu parayı getiremeyeceğim demiş
bababın bana harçlık verecek parası bile yok demiş
çocuğa başlamış bağırmaya
sizin gibileri çok görüyoruz biz seni böyle ailen doldurdu dimii demiş öğretmen
parayı hemen yarın getireceksin diye arkadaşlarının arasında bi güzel azarlamış
böyle anlayışsın kıt olan öğretmenlere çok kızıyorum ben.
geçende bi programda izledim.öğretmen sınıfa 25 ytl değerinde bir kitap aldırmış
bi öğrencinin maddi acıdan durumu yeterli olmadığında alamamış o kitabı
öğrencide öğretmenim ben alamadım arkadaşımın yanına geçip bakabilirmiyim demiş.öğrencinin durumuda herkez tarafından biliniyor fakirler.
öğretmende çık dışarı git nerden temin edeceksen al gel.ben burda 1 haftadır bağırıyorum bu kitap alınacak diye.beee insafsız,be insanlık duyguları körelmiş öğretmen, göya öğretmen
sen çıkar cebinden ver. hadi veremedin git hangi bölümü işliyorsan o bölümün fotokopisini çek ver öğrenciye.ne biliimm bir sürü çözüm yolu var.yazıklar olsun o öğretmene onca yıl okumuşsun ama en önemli olan şeyi öğrenememşsin İNSANLIĞI.

X