Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

slm kızlar, niye kimse yok
artık paylaşım yapan azaldı yahu...gözde kurtarırdı topiği oda yok :)
ben bugün günlerdir canımın çektiği şeyi yapıcam :) kısır :)
birde çorba falan yaparım...tatlı olarak dünden beri irmik helvası var aklımada bakalım...
annemin tarifiyle yapıcam,bakalım nasıl olacak eklerim resimleri..herkese hayırlı iftarlar...

Bugün çok yorulduk yaa islim kebabı pılav mercımek corbası patates püresi cacık ve kadayıf tatlısı.. oyhh yazarken yoruldummm

Kadayıfım kızlar annemler cook begendı serbetlı olmasına ragmen cok hafıf buldular

kızlar annemin senelerdir yaptığı tarifi yaptım...gerçekten çok lezizdi, tıka basa doyduktan sonra bile çatlayana kadar yedik :)
ama bu tarif su ile yapılıyor, isteyen süt de koyabilir tabi ama ben sütlü olanı sevmiyorum...birde süt sudan daha yoğun olduğu için belki ölçü tutmayabilir..işte tarifi...
malzemeler..
1 su bardağı irmik
1 su bardağı şeker
2,5 su bardağı kaynar su
125 gr. margarin veya tereyağı...( ben hem tereyağı hem margarin koydum..hepsi tereyağı olursa biraz ağır olabilir, hatta azcık da sıvı ekleyebilirsiniz parlaması için...)
1 paket vanilya
bir avuç kadar iri çekilmiş ceviz,fındık, antep fıstığı veya dolmalık fıstık (evinizde hangisi varsa)
yapılışı..
yağı tencereye alıp eritin, sonra irmiği ekleyip kısık ateşte yaklaşık 15 dakka kavurun...devamlı kavurmak ve kısık ateşte olması çok önemli...yüksek ateş olursa fazla kavrulur ve yanık kokar, eğer karıştırmadan kavurursanız her yeri aynı pişmez ve yine tadı bozuk olur...sürekli karıştırarak kısık ateşte rengi kahverengiye yakın olana dek kavurun..
sonra kayanar suyu dökün ve altını kapatın...kapağını kapatıp dinlenmeye bırakın, yirmi dakka dinlenmesi yeterli..
sonra içine şekeri cevizi ve vanilyayı ekleyip tekrar şöyle bi karıştırın ve kapağını kapatın..10 dakka daha dinlensin..ardından kaselere koyup servis yapın süsleyin...lezzeti garanti :) afiyet olsun... (resim altta)

Son düzenleme:
selam kızlar
sayfa 90a kadar okuyabildim ama bir süredir sizi takip ediyorum
ufak bir oğlum var 3,5 yaşında ondan dolayı pek uzun kalamıyorum internette...
gene de size yazmak istedim
topiği de sizi de çok sevdim çok doğalsınız:)

benim dün akşamki menüm: mercimek çorbası
patatesli bezelyeli yemek
börülce salatası
yoğurt
domates salatası

mercimek zaten çok doyurucu biz çorba yapınca ikinci bir yemek pek yiyemiyoruz diğerlerini hafif tuttum tatlı da yapmadım kayınvalideme gittik o helva yapmıştı ondan yedik bir de meyve yedik işte....

mercimek çorbam herkesin bildiği gibi önce soğan, biber, bir bardak mercimek, 4 bardak su tuz ile mercimekler iyice patlayana dek pişirdim, sonra blendırdan geçirdim, bir yandan da tereyağında salça ve su ile sos yaptım mercimeğe en son kattım eğer kıvam tutmazsa sıcak suyla açıyorum karabiber pulbiber koyuyorum o kadar. eşim sevmediği için patates katamaıyorum artık sade seviyor. oğlum da bir tek bu çorbayı içiyor.

patates yemeği: soğan kavurdum patates - tavuk göğüs- domates- konserve bezelye- koyup pişirdim işte klasik o da... en son da baharatlarını ve tuzu ekledim...

aslında hazır bezelye almam ama bir önceki gün çin salatası için almıştım yarısını kullanmıştım ziyan olmasın dedim... :)

börülceyi bilirsiniz haşlayıp tuz sarımsak ve limonla yapıyoruz

almadık zaten hepsini o yedi :) bu arada neden kimse paylaşım yapmıyor yaa, herkese gönül koydum

Oy benim ahretim hemende gönül koyarmış

Ama canım benim sen sorsana ben hiç evde miyim diye ?

Kaç gündür iftarlardayım .

Bugünde eşimin aile eşrafını toplu ağırlıyorum . Eeee gittik gittik şimdi sıra bende

Hepsi beraber gelmeyi seviyor , epey kalabalık ama güzel geçiyor ve tabii yorucu

Şekercik hoş geldin

Burada gerçekten güzel ve samimi paylaşımlar yapıyoruz , sende katılırsan seviniriz .Gazel ve benim de tam o yaşlarda bir canavarımız var . Ara ara bahsederiz okumuşsundur belki

Her zaman bekleriz , ellerine sağlık bu arada. Canım nasıl börülce salatası çekti bi bilsen Eşim yemez , oğlum yemez , oturup kendime yapayım bari

Arkadaşlar bugün epey kalabalık misafirlerim var . Daha ortada hiç bir şey yok , şimdi gireceğim mutfağa

Menümü yazayım , bir bakın bakalım , ekle ya da çıkar dedikleriniz var mı ? Arada gelir bakarım , mutfaktayım bugün sürekli.

• Kıymalı Tarhana Çorbası , kıtır ekmekli
  • Börek ( peynirli,dereotlu çıtır börek ve mini paçangalar )
  • Zeytinyağlı Barbunya
  • Kuru kırmızı biber dolması Zeytinyağlı
  • Ali Nazik
  • Beşamel Soslu Sebzeli Tas Kebabı
  • Pilav
  • Cacık
  • Salata
  • Dondurmalı İrmik Helvası
  • Çayın yanında da ilerleyen saatlerde çilekli yaş pasta

Hemen mutfağa uçmalıyım , hatta önce eşimi uyandırayım da kasaba gitsin

Ya bu arada ben irmik helvasını dondurmalı yapacağım da , şimdi porsiyonları hazırlasam önceden , eee dondurmalar erir . Servis edeceğim sırada hazırlasam uzun sürer , çok bekletirim , çünkü çok kişi var .

Yapıp dolaba koysam , yine erir mi içinde ya da irmik soğuk olur mu ki ?

Çok ikram etmek istiyorum ama kafam karıştı :44:

kuzum günaydın :)
bende sana bir kaç gün önce yaptıgım içli köftenin resmini ekliyim :)

Ellerine sağlık zeynepcim , benim bildiğim içli köfteden farklı duruyor sanki , tarif yazsana canım .

ausencia bakamadım bir kaç gündür topigine
sende ugramıyorsun artık unuttun bizi

Yok unutmadım ya evde değilim , olduğumda da pek siteye girmedim bu ara .

Yarışmaya katıldın mı sen ?

hoşgeldin arkadaşım aramıza
ellerine sağlık
yemeklerinin fotoğraflarınıda bekliyoruz
almadık zaten hepsini o yedi :) bu arada neden kimse paylaşım yapmıyor yaa, herkese gönül koydum

ooo daha ne olsun ablam ya
yarışmaya katıl bence bu menüyle
bir ara gördüm yarışma topiğinde yazmıştın misafirlerim var falan diye
katılcakmısın
bence mutlaka katıl
hem yemek yapıp hem fotoğraflamakda zor gerçi ama sen halledersin
bu arada dondurmalı irmik helvası kalabalık misafire yapmak sorun ya
servis esnasında yapman lazım başka çare yok çünkü illa ericek dondurma
yapıp dolaba koysan yine erir dondurma anca buzluğa koyman lazım öylede irmik hiç olmaz
küçük küçük kaselerde yap istersen yanına dondurma koyarsın benim aklıma başka birşey gelmedi:26:

gazelim irmik helvan harika görünüyordu
çok canım çekiyor
ama geçen gün yapamadım ya
ondan sonra yapma hevesim kaçtı valla
bu arada bende uzun süredir paylaşım yapmıyorum
ama bana darılma valla
kendimi hiç iyi hissetmiyorum
depresyonda gibiyim inan
elim kolum kalkmıyor
herşey üstüme üstüme geliyor
bir ton iş var her gün sürüne sürüne yapıyorum desem yeridir
bu ara herşey üst üste geldi yine çok bunaldım

ben olsam dondurmalı yapmazdım helvayı. erir, bir de kalabalık diyorsun, yetiştirmesi zor daha az misafirin gelince ikram et bence... ya yanında dondurmayla servis et ya da sütlü bir tatlı yap bir sürü yemek yapıyorsun sonrasında hafif olur ya da benim bir şöbiyet tarifim vardı ondan da yapabilirsin:)

hoşbulduk arkadaşlar... evet okudum sizin yaramazları... benim bu aralar biraz canım sıkkın, bikaç gündür fark ediyorum sanki bir gözünde kayma var önceden yoktu hiç böyle bir şey. bu sırlar çok tv izliyor yoruluyor ondan mı ki hatta bir topic açıp sordum annelere hemen dr a götür kayma olabilir gerçekten demişler moralim bozuldu yaaaa(( tv izleme diyorum ama dışarı çıkamıyoruz hiç, çok sıcak bunalıyor çocuk evde. yakında taşınıyorum tv yi bırakacağım burda sanki ne işe yarıyor?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…