Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

bizde dün akşam iftara davetliydik...ne pişircem diye düşünmemek çok güzel gerçekten...
bugünde oğlumu doktora götürdük grip ve öksürük fena..
öldük resmen bayılacak hale geldik sıcaktan...hastaneden çıkıp pazara uğradık...sebze falan aldık, allahım insan aç olunca pazardaki herşeyi almak istiyor :) en sevmediğim meyveler sebzeler bile nasıl leziz görünüyor anlatamam :) bi daha pazara gitmeyecem oruçluyken :)
marketten eşim alıyordu iyi oluyordu :) size tavsiyem pazara gitmeyin kızlar..:)
bugün iftara eşimin ısrarı üzerine kıl biberler varya ince ince sivri biberler, onu kızartacakmışım :) üzerine de domates rendesi sosu yapacakmışım :) canı çekmiş yapıcaz artık :)
yanına da ya çayla bişeyler hazırlarım yada tarhana çorbası ve makarna yaparım kararsızım.. ne zamandır fırında beşamelli makarna yapasım var çok seviyorum belki yaparım...eklerim yaparsam..herkse hayırlı iftarlar kızlar...

Gazelcim geçmiş olsun canım , yaz gribi oldu desene ufaklık.

Sen nasıl oldun , rahatsızmışsın geçen gün ?

Kızartamanın yanına yap bi makarna bence , iyi gider :KK56:

Bende çorba , etli patates ve pilav var .Tatlıda lokma dökülüyor çarşıda eşimin canı çekmiş , sıcak sıcak ondan getirecek .

Gazelcim geçmiş olsun canım , yaz gribi oldu desene ufaklık.

Sen nasıl oldun , rahatsızmışsın geçen gün ?

Kızartamanın yanına yap bi makarna bence , iyi gider :KK56:

Bende çorba , etli patates ve pilav var .Tatlıda lokma dökülüyor çarşıda eşimin canı çekmiş , sıcak sıcak ondan getirecek .

sağol canım allah razı olsun..kesin bize de bulaşır yarın falan hapşurmaya başlarız...evin içine grip girdimi hepimizi yoklamadan gitmiyor :) inşallah olmayız bakalım...
kalbimi okumuşsun makarnayı yaptım bile fırında pişiyor şuan :) çok severim fırın makarnayı resimlerini çektim eklicem yemekten sonra inşallah..
lokmadan bi kaç tane bana yollasana nasıl canım çekti yaa :) bugün bizde tatlı yok :) karpuzu tatlı yerine sayıcaz :KK1:

ben bayadır uğramıyorum dimi buralara:KK1:
moralim bozuk bikaç gündür
gazelcim bir senin mesajını okudum ufaklığa geçmiş olsun
makarnanıda bekliyorum
ben bir kere fırında beşamel sosla denedim yapamadım olmadı
yine denemek istiyorum

bugün bizde
izmir köfte
pilav
patatesli kafes börek
salata
kalburabastı var

kalburabastıyı dün yapmıştım
tiplerinde hayır yok ama tadları güzel oldu:KK9:
tarif eklicem harika olmuş
ama tiplerini beceremedim
eskiden yapıyordum
ama unutmuşum heralde
birde can sıkıntısından zorla yapınca olmadı sanki:KK53:

herkese iyi iftarlar:KK16:

kızlar bu tarifi bilen varmı..bence çok pratik yapmayı düşünüyorum tesadüfen gördüm...:)

Canm cesıtlı sekıllerı var bunun. Milföyle yapılanı var bence yufkadan daha guzel oluyor cıtır cıtır. Kare mılfoyu 4 esıt parcaya bol ıcıne kıymalı harcı koy mantı gibi kapat.

Son düzenleyen: Moderatör:
makarnanıda bekliyorum
yine denemek istiyorum

bugün bizde
izmir köfte
pilav
patatesli kafes börek
salata
kalburabastı var

eskiden yapıyordum
ama unutmuşum heralde

Moralın neden bozuk canm?

Kızlar bugün poğaça yaptım süper oldular fotosunu eklemeye calıscam. Ama hergun tatlı yapmıcam artk kılo almak ıstemyorum :KK43: Biraz ara vermeyı dusunuyorum tatlı ıslerıne ama dayanabılırsem tabı. Birde sahurda yemıcem artk 2 gundur yemıyorum gayet normalim yedgmdede aynı yemedgmdede

makarnanıda bekliyorum
yine denemek istiyorum

bugün bizde
izmir köfte
pilav
patatesli kafes börek
salata
kalburabastı var

eskiden yapıyordum
ama unutmuşum heralde

kalburabastı mııııı :KK53::KK53::KK53: ayy gözde yaaa :KK14::KK14: en sevdiğim tatlılardan biridir...
şekli mekli önemli değil ben yerim sen yolla bana :KK9::KK9:
içine cevizi bol bol koycan mmmmm şapır şapır şerbeti akacak...gözdem tatlı krizim tuttu valla senin yüzünden :)
napıcam ben şimdi hıhh :63:
çay içiyorduk şimdi, dur iki şeker fazla atayım çayıma da krizimi yatıştırır belki :KK60:

Kızlar bugün poğaça yaptım süper oldular fotosunu eklemeye calıscam. Ama hergun tatlı yapmıcam artk kılo almak ıstemyorum :KK43: Biraz ara vermeyı dusunuyorum tatlı ıslerıne ama dayanabılırsem tabı. Birde sahurda yemıcem artk 2 gundur yemıyorum gayet normalim yedgmdede aynı yemedgmdede

canım sahur sadece karnımızı doyurmak ve orucu rahat tutmak için değildir...sahurun çok bereketi ve sevabı var...sahursuz tutulan orucun fazileti düşer...
sahuru mutlaka yapmak lazım...bir lokma dahi olsa yemek gerekiyor...ama sen bilirsin tabi...benimki sadece tavsiye..:KK34:

canım sahur sadece karnımızı doyurmak ve orucu rahat tutmak için değildir...sahurun çok bereketi ve sevabı var...sahursuz tutulan orucun fazileti düşer...
sahuru mutlaka yapmak lazım...bir lokma dahi olsa yemek gerekiyor...ama sen bilirsin tabi...benimki sadece tavsiye..:KK34:

Evet canım bılıyorum zaten kalkıyorum daha dogrusu 4 e kadar uyumuyorum hıc bende yıyorum bir şeyler. Ama artk cok yemcm demek ıstedm :))

çok pratik ve leziz bir tarifle daha huzurlarınızdayım :KK60:
gülmeyin sağlam bi giriş olsun istedim :KK60:

malzemeler..
2 su bardağı süt
2 kaşık un
tereyağı veya margarin veya sıvıyağı...farketmez ama tere yağı daha leziz oluyor...
kaşar rendesi
ve kişi sayısına uygun makarna ( ben bir paketin dörtte birini kullandım..yaklaşık iki avuç kadar..siz kişi sayısına göre azaltıp fazlalaştırabilirsiniz..)

yapılışı...
makarnayı normal haşlıyoruz, suyunu süzdürüp soğuk suya tutuyoruz...makarnamız beklerken beşamel sosumuzu yapıyoruz..
bir tavada tereyağını veya hangi yağ kullanıyorsanız eritiyoruz, sonra iki kaşık un ekliyoruz...un kavrulunca sütü yavaş yavaş döküyoruz...bi yandan dökerken bi yandan çırpma teliyle elimiyle karıştırıyoruz ki topaklanmasın...
sonra devamlı karıştırarak fokurdamaya başlayınca altını kapatıyoruz...
makarnamızı bu sosa döküp iyice karıştırıyoruz..sonra borcam veya normal bi tepsiyi yağlayıp makarnamızı döşüyoruz..
isteyen kararbiber serpiştirebilir ben kullanmadım..oğlum sevmiyor...
üzerine kaşar rendesini de serpiştirin ve fırında üzeri kızarana kadar pişrin afiyet olsun...resimler aşağıda..

$2013-07-25 19.54.57.jpg $2013-07-25 19.56.35.jpg $2013-07-25 19.57.56.jpg $2013-07-25 19.59.10.jpg $2013-07-25 20.34.59.jpg

kızlar bu arada söylemeyi unuttum, eğer beşamel sosun kıvamı koyu olursa tekrardan süt ekleyip kıvamını yumuşatabilirsiniz...
ben eskiden beri yaptığım için ölçü kullanmıyorum bu tarife göz kararı yapıyorum..o yüzden eğer kıvamı sert olursa sütle açıyorum...

aöf ekibine mensup kızlar :) bugün gördüm yayınlamışlar...güz dönemi kayıt yenileme tarihleri belli olmuş...
16 eylülde başlıyormuş...sakın unutmayın, çünkü süresi çok az..bir haftalık bi süre...yemeklere dalıp kaçırmayalım tarihi :KK60:

aöf ekibine mensup kızlar :) bugün gördüm yayınlamışlar...güz dönemi kayıt yenileme tarihleri belli olmuş...
16 eylülde başlıyormuş...sakın unutmayın, çünkü süresi çok az..bir haftalık bi süre...yemeklere dalıp kaçırmayalım tarihi :KK60:

Bende bu sene ısletme okumayı dusunuyorum.. Ben unı mezunuyum tekrar öss fln gerekmıyor dımı?

Bende bu sene ısletme okumayı dusunuyorum.. Ben unı mezunuyum tekrar öss fln gerekmıyor dımı?

canım valla benim bildiğim öss gerekiyor barajı geçme koşulu var bildiğim kadarıyla...
ama emin değilim belki sistemde değişme olmuştur, yada her bölümün şartları farklı farklı...istersen aöf bürosuna bi telefon et sor..
bulunduğun yerdeki aöf bürosunun telefonunu googledan bul ve ara, tek tek cevaplıyorlar..istediğini sor emin olmadan tarihleri kaçırma...

Eki Görüntüle 764451 Eki Görüntüle 764452 Eki Görüntüle 764453 Eki Görüntüle 764454 Eki Görüntüle 764455

kızlar bu arada söylemeyi unuttum, eğer beşamel sosun kıvamı koyu olursa tekrardan süt ekleyip kıvamını yumuşatabilirsiniz...
ben eskiden beri yaptığım için ölçü kullanmıyorum bu tarife göz kararı yapıyorum..o yüzden eğer kıvamı sert olursa sütle açıyorum...

ben yaptım olmadı kızlar,acaba unu az oldu...beşamelin...benimki cıvık oldu aslında börek kıvamında olmalı...

Gazel ellerine sağlık.Makarna çok lezzetli görünüyor.Oğlun hastaymış.Geçmiş olsun.

ben yaptım olmadı kızlar,acaba unu az oldu...beşamelin...benimki cıvık oldu aslında börek kıvamında olmalı...

canım sütü fazla koymuş olabilirsin...yada unu az koyduysan kıvamlaşmamıştır...
evet börek kıvamında olması gerekiyor..bu tarife göre dene istersen... duruma göre sütü az az dök...hepsini birden dökme...
yavaştan dökersen kıvamını alınca kalanını dökmezsin...

Gazel ellerine sağlık.Makarna çok lezzetli görünüyor.Oğlun hastaymış.Geçmiş olsun.
sağol adracım allah razı olsun...evet biraz rahatsız bugün azcık daha iyi şükürler olsun...ilaçlar işe yaradı sanırım...

Sahurda hamburger ekmeğinden minik pizzalar yaptık.Ekmek gibi sert olmuyor yumuşak oluyor.

57WIb.jpg

Ellerinize sağlık okdar güzel gözüküyorkii inşallah tarifii yazmışsınızdırr,çünküü birazdan hamburger ekmeği alamaya gideceğimm bu tarifi denemek içinn ,oruçluyumm canım çokk çektii akşama mantı yapacaktım ama bundanda kesin yapmalıyımmm

X