Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

Ellerinize sağlık çok güzel görünüyorlar

kesinlikle sende sorun var hem de çooook büyük bir sorun şayet makarna kilo aldırmasaydı aşağı da ki çizelgem öyle olmazdı

bekarken sırf kilo alabilmek için zorla makarna yerdim geceleri öyle yatadım....sonraları alışkanlık oldu iyice şimdi gece oldumu makarna makarna diye sayıklıyorum..:) ama senelerdir inan abartısız hemen hemen her gece bir tabak yerim ama hiç fark yok...bekarken de 54 kiloydum hala 54 kiloyum...
metabolizma meselesi diyecem ama bu kadar makarnaya metabolizma mı dayanır

ahretlik bugün ne pşireceğine karar verdinmi?? balık demiştin yapıcakmısın?
ben yeşil mercimeği ıslattım, bir iki saate kadar yaparım inşallah...yanına da spagetti yapıcam...salçalı soslu :)
çorba yapmayacam çünkü eşim çorbayı görünce diğer yemekleri yemez..çok sveer çorbayı...o yüzden ben yemek yanına çorba yapmam pek...çorba yapacağım zaman da yemek yapmam...
aşırı düşkün çorbaya :) bu arada biberon neden resim eklemiyor, bi ayar çek ausum gözdemize :) haketti :)

Hmmm Karatay diyetini çok duydum ama hiç denemedim . Ben zaten 2 yıl kadar önce 40 kilo vermiştim canım 1 yılda da 6 kilo kadar geri aldım , onları verme derdindeyim şimdi canım.

Geleyim bir ara sayfanıza , burada da diyet takımına girdim , bakalım

Yapıcağım canım , çorbamı yaptım , balıkta yapayım , koyarım .İstavrit aldım .

Biberoooooooooooooon , yemek yapmayıp , Bağdat caddesinde mi yiyorsunuz her öğün , de bakem

sende sorun var

pancar haşlanıp üzerine sarımsaklı yoğurt dökülünce

Eklentiler

• $Görüntü0260.jpg
    38,3 KB · Görüntüleme: 125

yayla çorbasimalzemeler : 1 çay br pirinç, 1 yumurta sarisi , 125 gr yogurt, 2 ka$îk çig krema,1 ka$ik un ,uzeri için sivi yag nane kekik
pirinci ha$layip sogutuyorum, bi tencerede yogurt un krema krema ve suyu ozuyorum topakla$tirmadan, pirincide buna katip kaynayincaya kadar kari$tiriyorum ,2 dk da oylece kaynatip altini kapatiyorum .. sivi yagda nane kekik yakip uzerine dokuyorum .. benim çocuklar hasta yken i$tahsiz olduklari bi donemde yerler yayla çorbaisni, çok seviyolar :) kremayi da yeni ke$fettim , daha bi guzel oluyor sanki kremayla yogurtlu çorbalar ..

kömbe
yarim pkt ya$maya(kuru mayada olur ) ,1 yk tuz, yarim yk $eker ,un su ile sert olmayan bi hamur yogurup mayalanmasi için bi kenara aliyoruz ..hamur mayalaninca resimdeki buyuklukde yumaklar tutuyoz
iç malzemesi : 200 gr kiyma ,minik dogranmi$ 2 buyuk ba$ sogan, tuz ,yag, sevdiginiz baharatlar ., bunlari kari$tiriyoz bi kapta..
ayri bi tasdada sivi yag ve yogurt u kari$tiriyoz .. devalini resimlerle anlatiyim :)

yumaklari tepsi buyuklugunde açip( ne ince nede çok kalin olacak) once yogurtdan surup sonrada kiymayi yayiyoruz, uzerine ikinci yuyfkayi serip yogurtluyoz, ka$ikla yari keser gibi iz yapip 200 derecede pi$iriyoruz , ve sofra bezinin arasina koyup uzerini ortiyoz, 10 dk dinlense guzel olur yumu$acik oluyor ..
afiyet olsun

Son düzenleme:
pancar haşlanıp üzerine sarımsaklı yoğurt dökülünce

çok güzel görünüyor trust ama bu sanırım bizim iç anadolunun pancarlarından değil...bizimki şeker pancarı ve haşlayıp kabuğunu soyup yeriz biz...yani böyle sarımsaklı yourtla yenmez çünkü çok tatlı olur bizimki...aynen kabak tatlısı varya onu yer gibi yeriz...buda değişikmiş..tadı nasıl acaba merak ettim, görüntüsü çok güzel ellerine sağlık...

maralcım bu ne böyle yaa :) ayy çok leziz görünüyor karnım tok ama valla olsa en az iki dilim yerdim...hımm çok güzel olmuş ellerine sağlık canım...
bizde kömbe yaparız ama böyle değil, demekki her yörenin yapım şekli farklı :) biz ufak ufak hamuru açıp içine haşhaş koyup sararız sonra gül gibi kıvırır pşiririz...
ama buda çok güzel olmuş afiyet olsun bi ısırık da benim yerime ye :)

te$ekkurler canim, bu mara$ kayseri yoresinden bi tur
ben afyonluyum bizde bilmeyiz e$im çok sever bende ogrendim yapa yapa :)
denemeni tavsiye ederim
bide ince olmu$ hamuru, o tepsi e$imle bana yetmedi

AĞLAYAN PASTA

Keki için malzemeler :

4 yumurta
1,5 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
1 su bardağı sıvı yağ
1 paket kakao
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
2 su bardağı un

Muhallebisi için malzemeler :

1 paket sade kremşanti
1,5 su bardağı toz şeker
3 su bardağı süt
1 kahve fincanı un

Çikolata sosu için malzemeler :

2 çay bardağı süt
yarım çay bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı nişasta
1 yemek kaşığı kakao
200 gr çikolata

Yapılışı ;
4 yumurta ve toz şeker iyice çırpılır. İçine kakao, süt ve sıvı yağ eklenir. Sonra da vanilya kabartma tozu ve un eklenerek iyice karıştırılır. Dikdörtgen şeklinde bir borcama dökülüp 170 c sıcak fırında 30-40 dk pişirilir. Kek ılındıktan sonra üzerine 2,5 su bardağı süt dökülerek yumuşatılır. Muhallebisi için süt, şeker ve un muhallebi kıvamına gelene kadar devamlı karıştırılarak pişirilir. Ilınınca 50 gr margarin katıldıktan sonra ara ara karıştırılarak soğutulur. Buzdolabında en az 3-4 saat bekletildikten sonra soğuk kremşantiyle iyice çırpılır. Daha sonra bu karışım kekin üzerine dökülür. Sonra çikolata sosu için süt, şeker, nişaşta ve iyice karıştırılarak pişirilir. Üzerine çikolatalar küçük küçük kırılarak ilave edilir. Tüm malzeme iyice karıştırarak çikolataların erimesi sağlanır. Piştikten sonra buzdolabında 3-4 saat soğumaya bırakılır. Pasta kare kare kesildikten sonra hazırlanan çikolata sosu üzerine dökülür.Afiyet Olsun!..

KESME ÇORBASI...
erzurumlular kesme çorbası diyor ama bildiğimiz yeşil mercimek yemeği işte :)

bir su bardağı mercimeği ıslatıp haşlıyoruz...sonra soğan ve salça kavurup mercimekeleri döküyoruz....biraz kavrulduktan sonra kaynar su döküyoruz, normal yemeğe döktüğümüz sudan biraz fazla olacak çünkü mercimek suyu çok çeker...
pişmasine 10 dakka kala bir avuç erişte koyuyoruz...ev yapımı erişte benimki ama hazır paket eriştelerden de olabilir...tuzda ekleyip altını kısıp yavaş yavaş pişiriyoruz...afiyet olsun :)

maralcım çok lezzetli görünüyor ellerine sağlık.. dünkü bahsettiğim tatlıyı yapıcaktım bende ama fırsatım olmadı...
yarın inşallah bi aksilik olmazsa...bu arada maralcım sakın buradan ayrılma :) çok güzel tariflerin var seni kaçırmayalım :)

Son düzenleme:

ellerine saglik canim
ben bunu yarin yapayim mercimekde varmi bilmiyorum evde :)
yanina ne gider demi$tin mercimegin

bu paastamin uzerine pasta tanimam gazelim
mutlaka deneyin
ba$ka forumdada payla$tim, çok ki$i yapti begenmeyen çikmadi :))

yok kiz bugunluk boyle oldu her zaman boyle degi$ik yemek bulamazsiniz bendee.... :)

ellerine saglik canim
ben bunu yarin yapayim mercimekde varmi bilmiyorum evde :)
yanina ne gider demi$tin mercimegin

pirinç veya bulgur pilavı yanına yakışmaz canım daha önceden beri hep yaptığım için bilyorum...en çok makarna salata tarzı şeyler yakışıyor...ben salçalı spagetti yaptım ama unutmuşum onu çekmeyi :) çünkü mercimeği öğleden sonra yapmıştım o anda çekmiştim, makarnayı yarım saat önce yaptım hiç aklıma gelmemiş :) ama zaten makarna bildiğimiz makarna :)
suyu kaynat makarnayı dök bitti :)
makarna yap yanına çok beğenerek yedik biz..size de afiyet olsun...mercimek çok besleyici hemde yeşil olanı..tavsiye ederim..

mutlaka deneyin

yok kiz bugunluk boyle oldu her zaman boyle degi$ik yemek bulamazsiniz bendee.... :)

olsun canım benim, zaten bu topiğin amacını aus söylemişti hatırlarsan, illa çeşit çeşit enfes yemekler paylaşmak zorunlu değil, maksat akşam mutfaklarımızda ne pişiriyoruz...
hatta ben takılıyorum aus'a iki yumurta bile kırsam paylaşayımmı diye :) paylaş diyor... :)
maksat ne olduğu değil, ne piştiği...

mutlaka deneyin

çok leziz görünüyor maralcım ama baya da zahmetli ve baya malzemeli...
ben bi arkadaşımda yemiştim o da ağlayan pasta demişti adına...ama onun beyazdı muhallebisi...kakao koymadan yapmış demekki...ama ben bunu bi denemek istiyorum canım...çok sağol eklediğin için...

kremam beyaz canim , uzerindeki sos kakaolu o aglami$ ya sen kremayi ondan goremedin herhalde :)

çocuklar uyusun ayrintili resimleriyle gelirim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…