Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

bende dün yemeklerimi fotoğraflayıp çekemedim
bi patates püresini çektim o kadar birde biftek yapmıştım çekmeye fırsat bulamadan yendiler
bugünde ezogelin çorbayla kabak dolması yapıcam

ellerine sağlık ablacım
şu fırında kıymalı patatesi ben yapayım dedim bir gün bi ağır oldu bir ağır oldu
benim bildiğim fırında yemek daha hafif olur ayy neyi o öyle soğudum yemekten
kıyması bol oldu yağı bol oldu bir türlü beceremedim
yeni fırınımı açayım birde onunla denicem bakalım

Ay ne güzel bir konu bu. Paylasimlariniz icin tesekkür ederim.
Benim kocam cok yemek seciyor bu yüzden cok cesit yemek yapamiyorum.
Valla yemek yapmaktan insan soguyor. Bugün domates corbasi, izmir köftesi & pilav yapayim dedim
"yok aparatif biseyler yap" diyor. Ne alaka. Aksam yemegi bu aparatif ekmek arasimi yicez.
Hergün ayni seyi diyor. Diyomki bi kuru sogan bide ekmek koyayim aksam önüne yesin
Napayim ben ya (

Sağol canım.
Canım bu tarif son derece hafif , birde bunu dene istersen .Patatesler neredeyse haşlama patates kadar hafif hemde

Bazı insanlar sofraya oturup 3 kap yemek yemeyi sevmez.

Belki çayla börek , cola ile pizza , ayran yanında ekmek arası köfte gibi tercihler daha pratik gelir onlara.Sanırım eşinizde bu türden

İşiniz kolay aslında , bir gün menemen koyun önüne , bir gün tost ...Alsana aperatif deyiverin

herkese selam.....

bu akşama hamsi tava var.yanında salata....

sütlaç nefis oldu.yanık yanık yemesi hoştu.kız sevmedi(

sevgiler..

pilavin cok guzel gorunuyor tarif verirmisin ellerine saglik

teşekkür ederim canım :) veririm tabi...
bir su bardağı pirinci sıcak suda ıslatıyorum, tuzla beraber ıslanıyor...
sonra yarım çay bardağı arpa şehriyeyi yarım kaşık tereyağı ve birazcıkda sıvı yağla kavuruyorum, pembeleşince pirinci güzelce yıakyıp döküyorum tavaya, yaklaşık iki üç dakika kadar kavuruyorum devamlı karıştırarak...
sonra 2 su bardağı kaynar suyu döküyorum bir tatlı kaşığı da tuz atıyorum, bi kez karıştırıp bırakıyorum...bi daha hiç karıştırmıyorum...
suyunu iyice çekince kağıt havlu kapatıp kapağını örtüyorum....
sofra örtüsü gibi bi örtüye tavayı sarıp demlenmesini bekliyorum...bu kadar :)
yıllardır böyle yaparım :)

cok tessekurler canim cok guzel gorunuyor lapa olmamis tane tane ellerine saglik deniyecem tarifi

yayla çorbasının tarfini alabilirmiyim
ben 1 kez denemiştim beceremedim yoğurdu çok geldi birde kesildi
annemde ölçüsüz kafasına göre yapıyor o yüzden öğrenemiyorum
senden öğreneyim bari

yayla çorbasının tarfini alabilirmiyim
ben 1 kez denemiştim beceremedim yoğurdu çok geldi birde kesildi
annemde ölçüsüz kafasına göre yapıyor o yüzden öğrenemiyorum
senden öğreneyim bari

canım bende annemde yıllardır her yemeği ölçüyle yaparız :) hatta annem der ki koca kadın oldum ama ölçüsüz yemek yapmam hiç der..göz kararı diye bişey var evet ama ölçü ile yapılan her zaman garantidir...
yayla çorbasını bende bekarken pek tutturamazdım, ya yoğurdu çok gelirdi yada kesilirdi
ama evlenince bi arkadaşımdan tarifini aldım ve şükür o günden beri hiç kesilmez ve kıvamı da tam olur..
şimdi yarım çay bardağı pirinci biraz sıcak suyla haşlamaya bırakıyorum..
başka bir kapta bir su bardağı taze yoğurtu bir yumurta ile çırpıyorum iyice, sonra biraz soğuk su ekleyip ayran kıvamına getiriyorum...
suyu yavaş yavaş eklersen anlarsın zaten aynen ayran kıvamı olacak...
ayran kıvamına gelince yarım yemek kaşığı un ekliyorum, iyice çırpıyorum...sonra haşlanmaya devam eden pirinçlerin içine bi yandan dökerek bi yandan karıştırarak ekliyorum bu ayranı...
biraz hızlı karıştırman lazım ki kesilmesin... sonra çorbamız iyice fokur fokur kaynayana kadar karıştıryorsun..sakın kaynamadan önce tuz atma....tuz keser ayranı....
fokurdamaya başlayınca karıştırmayı bırak ve tuz at..yaklaşık bir buçuk tatlı kaşığı kadar...
beş altı dakika daha kaynasın...kıvamına alıcak zaten anlarsın...sonra altını kapat, kapağını da ört..dinlenmeye bırak..dinlendikçe daha özlü olur...
ufak bir tavada bir kaşık tereyağı ve biraz sıvı yağı erit kızarana kadar..
kızardıktan sonra bir tatlı kaşığı nane ve azcık pul biber ekle...
çorbayı servis yaparken üzerine bir kaşık dök.. bu kadar afiyet olsun :)

saolasın canım
ama bak yumurta diyince tüylerim diken diken olduhiç sevmem kendilerini
yumurtasız yapmıştım ben annemde öyle yapıyor yumurta koymasam bu tarife olmazmı ki

saolasın canım
ama bak yumurta diyince tüylerim diken diken olduhiç sevmem kendilerini
yumurtasız yapmıştım ben annemde öyle yapıyor yumurta koymasam bu tarife olmazmı ki

olur tabi neden olmasın :) bende sevmem ama ufaklık protein alsın diye koymadan duramıyorum...
yumurtanın bu çorbadaki işlevi terbiye amaçlı olması...birde daha kıvamlı yapıyor...annem hep der çok sulu olan çorbalara CILLIK CILLIK olmuş diye :) yumurta kıvamını artırıyor...ama koymadan da yapılabilir tabiki...farketmez..

bugün menüde neler var bakalım kızlar :)
topik sahibi uğramaz oldu bak şikayet edicem ahretlik ona göre
ben bugün tarhana çorbası yaptım, resimlerini eklerim birazdan...bizim tarhana biraz farklı iç anadolunun tarhanası...nohut falan da konuluyor bakalım beğenecekmisiniz :)
dünden kalan pilav ve et var birazda...başka bişey yapmadım...:)
sizler neler pişirdiniz bakalım??

teşekkür ederim denicem

valla ya topik sahibi yemek koymuyor küstüm artık bende koymuyorum
zaten 2 gündür pek iştah açıcı yemekler yok bizde
pazara çıkamamıştım o yüzden evde hiçbirşey kalmadı
dolap tam takır
dün sütlaç yapmıştım birde kremalı tavuk çorbası(hazır)
kabak dolması kalmıştı önceki günden birde makarna yapmıştım bol kaşarlı

bugünede yeşil mercimek çorbası yapıcam
birde dünden kalan makarna var birde salata yaparım artık napayım bugünlük böyle idare etsinler
çorbamla sütlaçın fotoğrafını eklerim artık napalım

zaten şimdi ders çalışıcam
bu kadar yaptığıma şükretsinler aç kalmıyoruz ya

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…