Misafir ağırlamak benim için tam bir işkence

Benim eşimin ailesi çok kalabalık ben de yemek ypamayı bilmezdim. Ama yemek yapmak bu börek çörek hazırlamaktan çok daha pratik. 5 çeşit yemek 2 saate çıkar artı slatasıyla. Ama 5 çeşit ikramlıgı ben iki saate hazırlasam iki saatte o mutfagı toplamam lazım. Zaten bi yaş tatlı yapsan onun dinlenmesi var bi poğaça mayalanması var bi kurbaiye yok dolapta bekletiyorsun. Ben en başt aher gelen misafire aynı yemekleri yaparak başladım.
Bu yardımcı olmama konusu çok sinir bozucu arkaşıma giderken evden yapıp götürğyorum yarısını akrabalra giderkende erken gidip yemeklere yardım ediyorum. Toplamaya zaten mutfaga tek girerim ev sahibi zaten o gün çok yorulmuş oluyor. Biraz düşünceli olan hiç değilse tabağını kaldırır tezgaha koyar

Ay ben 5 çeşit yemeği 2 saatte zor hani yapamam elim yavaş biraz benim toparlama kısmı zaten hiç bitmiyor . Ben de gittiğim yerde hiç oturmam kendi çayımı doldururum ama insanlarda o yok yani . Zaten millete çay doldurmaktan bi dk oturamıyorum . İnsanlar aşırı rahat ya gerçekten ben misafirliğe gidiyorum henüz ikram tabakları bile hazırlanmamış oluyor mutfağa gidip yardım ediyorum şöyle rahat olsaydım yeterdi

Benim annem de el ne der diye yaşayan bir kadındı ve bonus olarak aşırı titiz hani tam sizin anlattığıniz gibi ama ben sanki anneme muhalif olmak için doğmuşum zaten çok şaşırır bizi eş dost hiç annene benzemiyorsun diye
Annem de aynı sizin gibi ölümüne temizlik en az altı yedi çeşit ama misafir geldiğinde pili bitmiş bir halde olurdu.Ben tam tersiyim ne varsa yaparım temizlik zaten elimden geldigince evimi temiz tutarım çünkü önceliğim kendim çocuklarım misafir de bize eşlik eder benim için durum bu şekilde bu döngüden kendimi zihnimi terbiye ederek YouTube den sevdigim psikologları dinleyerek çok araştırarak çıktım size de tavsiye ederim.
Annem 60 yaşında neredeyse ve günün sonunda hiç gerek yokmus keşke önceliği kendime ve aileme verseydim diyor bu süreç sadece sizi yıpratıyor umarım çözüm bulursunuz.

Ya ne güzel ben de keşke bu konuda anneme çekmeseydim . Ki şu an annem benden daha rahat . Dediğiniz gibi ben de misafir geldiğinde tamamen pil bitmiş oluyor . Baş ağrısı bel ağrısı yorgunluk . Bi an önce gitseler de uzansam modunda oluyorum . Nasıl aşacağım bu konuyu bilmiyorum

Allah'ım bana da bundan nasip et. Maşallah valla

Elinin yavaşlığı değil çok titizlikle özenerak çalıştığından patateste yamuk dogransın yani
Etler eşit olmasın. Benim kv yaşlı bide bir saate yapıyor bütün ymaaklerini ocaga koyup çıkıyo. Ben çorbanın başınd abeklemezsem ya taşar ya tutar yada kesilir o bırakıp çıkıyo dışarı.

Bu kadar sorun yapmıyorum ben. Temizliği detaylı yaparım özellikle mutfak ve banyo tuvalet. İkramlarda da yetismezse hazır alırım n'olacak ya

Okurken telaşınız geçiyor insana :) Bence biraz sakin olmaya çalışın önce.
Benim çocuk olduktan önce de sonra da bu konuda düzenim hiç değişmedi. Temizliği ve 2-3 çeşit hazırlığı bir gün önce yaparım. Misafir gününe 1-2 çeşit yemek ve temizliğin son dokunuşlarını yaparım. Böylelikle o gün pek yorgun olmuyorum iyi oluyo böyle 2 güne yayma. İkram bencede 4-5 çeşit olmalı o yüzden sana azalt diyemiycem. Temizliği yap ama aşırı detaya inmek zorunda mısın bence değilsin. Onun kusuruna bakacak insanı bir daha çağırma olur biter.

Yardımcı olmak ve fikir vermek için lütfen yazsaniz menüyü ve hangi hazirliklari stok yapıyorsunuz.
Yılbaşı masanızda hangi yemekler mezeler vardi nasil okadar cabuk hazirladiniz

Kendiniz için hiç yemek yapmıyor musunuz? Misafire göstereceğiniz özeni önce kendinize göstererek başlayın.
Bizim evde her zaman 4-5 çeşit yemek olur. Sizde de olsun,o zaman yorulmazsınız.
Nasil yetiştiriyorsunuz günde 4-5 çeşitli?
Hangi stoklariniz var?
Bizde genel olarak sulu yemek varsa yanina pilav olur.
Yada firinda tavuk patates yanina salata turşu .
Daha fazlası bana ziyan gibi

Bende sizin gibiyim malesef. İnanılmaz stres oluyorum misafir geldiğinde. Evin her yeri kusursuz olmalı yoksa rahat edemiyorum. İkramlar dört dörtlük olmalı. Bu benim bile bile isteğe sahip olduğum düşünceler değil. Çok yorucu oluyor bu yapıya sahip olmak. Hem ruhen hem bedenen yipratiyor.

Nasil yetiştiriyorsunuz günde 4-5 çeşitli?
Hangi stoklariniz var?
Bizde genel olarak sulu yemek varsa yanina pilav olur.
Yada firinda tavuk patates yanina salata turşu .
Daha fazlası bana ziyan gibi
Biz pilav yememeye çalışıyoruz. Onun yerine her zaman mevsime uygun salata ,evde mayalanmış yoğurt ve turşu bulunuyor sofrada. Böylece pilav aranmıyor,hem de akşam akşam ağırlık yapmıyor. Buzlukta her zaman evde yapılmış dondurma, mevsiminde hazırlanmış kesilmiş ayıklanmış meyveler, haşlanmış ve suyu ayrıca dondurulmuş nohut kuru fasulye bulunur, közlenmiş patlıcan biber domates, kavrulmuş kıyma,pişmiş kırmızı et, sarma ve dolma çeşitleri,içli köfte, çok gerekirse diye gözleme (normalde kendimiz yemiyoruz,misafir çocukları isterse diye bulunduruyoruz) çanak şeklinde dondurulmuş enginar, küp şeklinde kesilmiş kereviz, mevsiminde ayıklanmış taze fasulye ve bezelye,iç bakla her zaman bulunuyor. Yaz bitmeden tüm hazırlıklarımı yapıyorum. Salçalarımı eşimin halasının köyünde erkenden hallediyorum ki okul hazırlık dönemine kalmasın diye. Her sabah 5 gibi ayaktayım ben. Kahvaltı sofrası 6da hazır. Yemeklerimi sabah o saatlerde pişiriyorum. Evden çıkmadan soğutup kaldırıyorum. Porsiyonluk bölüyorum. Eve ilk gelen salatayı yapıp sofrayı kuruyor. Eşim esnaf,saat durumu belli olmuyor,sanayi yakınında oturduğumuz için bazen akşamüstü eve uğrayıp sofra hazırladığı oluyor. Yıllardır bu düzenle yaşıyoruz,ben de bu şekilde büyütüldüm, her zaman misafir ağırlayabilecek durumdayım. Ha yanlış anlaşılmasın ,misafir gelsin diye ölmüyorum,hiç sevmem ama hayat bazen zorunluluklardan ibaret olabiliyor maalesef. Hele ki eşiniz sizinkinin aksine çok geniş bir aileden geliyorsa

Çalışıyorum o yüzden sürekli misafir ağırlamam.
En son gelenler çaya gelmişti. Evi temizledim baklava dondurma kuruyemis çay ile 2 saati geçirdik.
Yeterli.

ablam misin diye okudum ama o dort çeşit yemekle vs ugrasmaz. komple sevmez misafiri. bazen biz ailecek misafirlige gidince disaridan kebap söylerler cocuk; "dogumgunume arkadaslarim gelsin" dedi diye misafir korkulu ruyasi oldugundan mekan tutan birisi.
o kadar sevmiyor ki kalabalik yapiyor diye yemek masasini gönderdiler evden:)))
o da aşiri mukemmeliyetcidir, strese girer gelen gidenden.
bense bayilirim misafir agirlamaya. hic de oyle cok ozenmem. yemek yaparim misal mutfagi savas alani gibi birakir salona gecerim. yemek biter sofra oooyle kalir tutup da hemen kaldirmam,bulasiga girismem. evime gelen samimiyette insan zaten beni bilen, seven insandır diye düşünürüm . hic kasmadigim icin cok rahatim.
hatta gecenlerde ablamlar gelmisti ev boya badanaya yardima. sisme matlari sisirdim bahcede yerde oturdular:) yemegimizi falan yerde yedik masa vs olmadigindan (gerci enistem halimize acimis olacak bir bahce mobilyasi aldi) . simdi yine bu masasiz halde (ayni zamanda koltuksuz) iki kiz arkadasim gelecek kucuk bir dogumgunu organizasyonuna. pastayi disaridan aliriz, makarna salatasi kahve falan yaparim bir de sonra misir haşlarim. oldu bitti yani ben nasil ki gittigim eve ac karnimi doyurmaya gitmiyorsam bana gelen de guzel yüzüme, sohbetime gelsin. kusur arayacaksa hic gelmesin:)
bence siz de kasmayin o kadar. gelen misafir sizin tatli sohbetinize geliyor.
ayrica probleminiz yetistirememekse mezeleri zeytinyağlılari ve tatliyi geceden yapin. onlar zaten bekleyince daha lezzetli oluyor. sicak yemek icin firin yemegi hazirlayin erkenden yapin koyun dolaba. misafirlerin gelis saatine göre acarsiniz firini

Ev toplu da olsa hazırlık süreci yine beni yoruyor
Ben boş zamanlarımda buzluğumu doldururum hep.
Elmalı kurabiye,yaprak sarma,tuzlu kurabiye çeşitleri,börek,kuru dolma..
İşim olmadığı bir gün yaparım bir çeşit 2 ölçü. Birini evdekiler yer diğeri hop buzluğa. Misafir gelmeden çıkar mis

Maşallah gerçekten enerjinizi becerinizi tebrik ederim.
Bildiğime göre çalışıyorsunuz da,ben iki gün bu tempoda iş yapsam iki hafta yataktan kalkamam.
Aslinda en iyisini yapiyorsunuz ,erkenden yemek hazir oldumu bütün gün size kaliyor .
Hangi yemekleri yapiyorsunuz sabah ?
Yemek listeniz varmi ?
Yemek konusunu ben saldim tekrar ele almam gerek .

Selam siz bensiniz bende böyle bir anneyle büyüdüm mükemmeliyetçiyim . İlk evlendiğim zaman haftada 3 gün ben davet etmesem de yapışık bizim eve gelen insanlar vardı yemin ederim ki 2 kere evlerine gittim ancak . Balkonda giydikleri terliklerle beyaz halılarımda gezenler , gece 03:00 e kadar benim evimde oturup ilk okula giden çocuğu koltuğuma çiş yapanlar mı neler neler ya nefret ettirdiler kendilerinden artık . Şimdi elimden gelse hiç misafir ağırlamam . Zorla yapıyorum resmen gerekirse

Sevdiğim insanı misafir saymam.Ayni frekansda olmadığım insanlarla pek ev ortamında görüşmem.Bende mukemmelliyetciyim eksik gedik sevmem.Sadece olduğu kadar yapabildiğim kadar diye bir tarzım var.Kendini paralamak bana çok uzak.Sevdigimiz ve guvendigimiz insan zaten iki kelimenin belini kurmaya gelir ne teftişe nede ikrama bakar Bu görüşte olmayan insanları evimde agirlamam evlerine gidecek samimiyete gelmem.Hayati sadece sevdiklerinle geçirmekten yanayım.Gorev gibi samimi olmayan görüşme ve ortamlara girmeme lüksünü kullanıyorum.İnsan mecbursa bı yere kadar ağırlar mutfağı evi temizliği yemeği eleştiren kusur arayan kişileri sevmiyorum onları misafirden saymıyorum fikirlerine değer vermiyorum.Bu benim fikrim.Size gelince madalya takmazlar birşey söyleyip kusur bulacak kıyaslama yapacak insan kuş sütü koysanız laf edecek nokta yaratir.Onem vermeyin rahat olun .Kimi nasıl agirladigimiz değil gelen kişinin değeri ederi önemli benim gözümde fikrim bu .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…