Misafir ağırlamak benim için tam bir işkence

Merhaba daha önce yazdım ama gelmedi galiba sitede sorun vardı , çok stress yapıyorsun bence ev temiz olsun toplu olsun özellikle banyo da havlu tuvalet kağıdı felan onlara çok dikkat ediyorum küçük el havlularını basketlerin içine yerleştiriyorum malum hastalık var büyük el havlusunu sadece eşimle kullanıyoruz biz diğer küçükleri pratik oluyor kullanıldığı gibi ben direk makinaya kirlilere atıyorum sık sık kontrol ediyorum ,

Sabah kahvaltıya çağırırsam misafirleri geceden kahvaltı takımlarımı çıkarıyorum tabak çanak çatal herşeyi ayarlıyorum tezgahın üstüne geceden poğaca türü felan yapıyorum kahvaltılık şeyleri hazırlıyorum sabahtan menemen vs.

Akşam gelirlerse en fazla 3 -4çeşit şey yapıyorum yanına da 1 tatlı örneğin

Yoğurtlu fasülyeli buğday corbası, yanına pilav ve fırın yemeği bide meze veya salata.

Sonradan çay kahvenin yanına da bi borcam revani yapıyorum Zaten kolay aynı kek hamuru gibi içine irmik atıyorsun şerbet hazırlıyorsun oldu bitti. Çerez desen zaten hazır paketlerde dök tabağa gitsin 😀

Temizlik konusunda ben zaten hergün bir iş yapıyorum sonra iş kalmıyor 2 günde bir yerleri ıslak siliyorum toz alıyorum önceden temizlik işi yapılırsa çok ta sorun olmuyor toplu kalması yeterli , bide yemek işte ..

Eşiniz bu konuda nasıl bilmiyorum bizim çocuk yok o yüzden ben rahat rahat yapabiliyorum bide eşim sağolsun oda seviyor mutfakta yemek yapmayı felan biz bazen bölüşüyoruz benim çok vaktim olmayınca işten dolayı temizlik kısmını bazen eşim üstleniyor çok titizdir şükür yardım ediyor bazen bende ister istemez stress oluyorum özellikle hafta içi işten sonra 🤦🏻‍♀️ tanıdık akraba yabanci değiller bişey gözden kaçsa bişey demezler herhalde ama yabancı olunca ben de extra dikkat ediyorum tabi.

Maşallah gerçekten enerjinizi becerinizi tebrik ederim.
Bildiğime göre çalışıyorsunuz da,ben iki gün bu tempoda iş yapsam iki hafta yataktan kalkamam.
Aslinda en iyisini yapiyorsunuz ,erkenden yemek hazir oldumu bütün gün size kaliyor .
Hangi yemekleri yapiyorsunuz sabah ?
Yemek listeniz varmi ?
Yemek konusunu ben saldim tekrar ele almam gerek .
Çalışıyorum ama severek çalıştığım için yorulmuyorum. İstemeden yapılan her iş azaptır bana göre.

Yemek listesi yapmıyorum ama okul zamanı oğlumun listesine göre davranıyorum ister istemez. Misal öğlen köfte yiyecekse akşama sebze veya baklagil yemesi gerekiyor,bir gün önceden listeye bakıp sabahına ne yemek yapacağımı ayarlıyorum. Çorbasız günümüz geçmiyor,sabahları ilk iş çorbaya girişmek oluyor bu sebeple. Hazır gıda sevmiyoruz,dışarı yemeğe çıktığımızda sadece balık ve diğer deniz ürünlerini yiyoruz,onu da sadece bildiğimiz yerlerde.

Merhaba Hanımlar.

Paylaşacağım şey dert değil ama beni stres eden bi durum olduğu için fikirlerinizi merak ediyorum.

Ben de fazlasıyla mükemmeliyetçilik var . Bi misafir geleceği zaman ben aşırı derece stres oluyorum bi gün önceden başıma ağrı giriyor gece geç saatlere kadar hazırlıkla uğraşıyorum ya da temizlikle sabah yorgun bi şekilde kalkıyorum . Acaba yetişecek mi ? Acaba hazır olacak mı ? Bu düşünceler beni çok yoruyor . Elim ayağıma dolanıyor. Gelen misafir çok samimi dostum da olsa böyle uzak bi akraba da olsa böyle .

İlla 4-5 çeşit olsun diye uğraşıyorum . Etrafta tek bi toz tanesi olmasın diye kendimi çok yoruyorum . Mutfak dolaplarında aman bi damla su izi kalmasın şurası tertemiz olsun. Yani misafir ağırlamak benim için tam bir eziyet haline geldi . Geceden 1-2 çeşit hazırlayıp dolaba atsam geç saatlere kalıyorum ve çok yoruluyorum . Çünkü sabah kalkıp diğer çeşitleri yapmam lazım . Temizlik yapmam lazım. Misafir gelene kadar mahvoluyorum hele de bir de yemekli misafir ise . Aman sıcak olsun soğumasın diye bazen son dakikaya bıraktıklarımı hiç yetiştiremiyorum zaten . Bi tepsi bile tezgahın üstünde kalmasın görünmesin diye diye stres yapıyorum.

Siz misafir ağırlarken nasıl bi yol izliyorsunuz ? Bana fikir verirseniz çok sevinirim.
Bu kadar strese gerek yok bence hoş sohbet güleryüz olunca evin düzeni yada yemeklerin soğukluğu önemsizdir
Zaten olması gereken bir düzeniniz varsa ev temizdir

Merhaba Hanımlar.

Paylaşacağım şey dert değil ama beni stres eden bi durum olduğu için fikirlerinizi merak ediyorum.

Ben de fazlasıyla mükemmeliyetçilik var . Bi misafir geleceği zaman ben aşırı derece stres oluyorum bi gün önceden başıma ağrı giriyor gece geç saatlere kadar hazırlıkla uğraşıyorum ya da temizlikle sabah yorgun bi şekilde kalkıyorum . Acaba yetişecek mi ? Acaba hazır olacak mı ? Bu düşünceler beni çok yoruyor . Elim ayağıma dolanıyor. Gelen misafir çok samimi dostum da olsa böyle uzak bi akraba da olsa böyle .

İlla 4-5 çeşit olsun diye uğraşıyorum . Etrafta tek bi toz tanesi olmasın diye kendimi çok yoruyorum . Mutfak dolaplarında aman bi damla su izi kalmasın şurası tertemiz olsun. Yani misafir ağırlamak benim için tam bir eziyet haline geldi . Geceden 1-2 çeşit hazırlayıp dolaba atsam geç saatlere kalıyorum ve çok yoruluyorum . Çünkü sabah kalkıp diğer çeşitleri yapmam lazım . Temizlik yapmam lazım. Misafir gelene kadar mahvoluyorum hele de bir de yemekli misafir ise . Aman sıcak olsun soğumasın diye bazen son dakikaya bıraktıklarımı hiç yetiştiremiyorum zaten . Bi tepsi bile tezgahın üstünde kalmasın görünmesin diye diye stres yapıyorum.

Siz misafir ağırlarken nasıl bi yol izliyorsunuz ? Bana fikir verirseniz çok sevinirim.
Okurken gerildim.
Misafirden önce kendime değer veriyorum, olduğu kadar deyip elimden geleni yapıyorum, gerekirse ev yemeği- pasta- börek satan kişilerden alıyorum. Amaç kendimi yormak değil, keyif almak oluyor.

Merhaba Hanımlar.

Çalışıyor musunuz? Çocuğunuz var mı?

Eğer öyleyse eşinizden de destek alabilirsiniz. Ayrıca kendinize de çocuğunuza da eziyet etmeyin..

benimde evime misafir daha çok yazın gelir.
Genelde bir gün önce evi genel bi temizlerim.
sonrada ertesi gün yapılacak olan yemek çeşidine karar veririz.
Çayın yanında da bi kek bi tuzlu kurabiye yeterli olmakta.
En son ki fasılda ya meyve ya kahve .

Eşim esnaf,saat durumu belli olmuyor,sanayi yakınında oturduğumuz için bazen akşamüstü eve uğrayıp sofra hazırladığı oluyor
Maşallah 🧿 böyle eş de zor bulunur. Benim eşim de bana yardım eder ama böyle işten gelip yemekleri hazırlayıp işe geri dönmez. Hadi 1 kere yaptı sonra hayat boyu yapmaz.

Helal olsun eşinize.

Misafir ağırlamak için değil de bu saydıklarınızı her gün kendim ve ailem için yapıyorum. Evimi her zaman temiz ve derli toplu tutuyorum. Önce kendime ve aileme değer veriyorum. Dolayısıyla misafir gelmesiyle gelmemesi arasında bir fark olmuyor.
Şu yoruma yıldızlı pekiyi verirdim.🤩🤩🤩

Ben de misafir gelmeden derleyip toparladım ama asıl temizligi kendime yaoarum.
Misafir gelince batiyir zaten her yer. Onlar giderrr. Ben hemen dip köşe temizler evimde mis gibi kendim için otururum.

Özel yemekleri de aileme yapatim. Kendi çekirdek aileme. Misafirim nasibi varsa o da yer ama hiç telaşe etmem. Hiç mi birşey yok. Bı çiğ köfte bı kek, çerez belki çay tamamdır.

Gelen benim.evime yemeğine değil tatlı dilime sohbetime gelsin.
Beğenmeyen de gelmesin.

Ay yemek bilmiyorum tam bi işkence gibi geliyor . Bi de gelen hiçbi misafir de yardım etmez bana 😂 Koca masa bulaşıkları yıka doldur çayı koy otur derken bi bakıyorum zaman geçmiş yemek için cesaret edemiyorum fazla . Çay daveti daha kolay geliyor bana 🙈
Canim bı çorba yapabilirsin heralde. Yoğurt,domates, tarhana ne bileyim. Şehriye.
Bir gün öncesi bile yapabilirsin çalışıyorsan.

Ana yemek tavuklu patates. En basit. Koy butlari, diz patatesleri, biber üstüne salçalı sarımsaklı sos. Ver fırına. Hatta bunu bile haxirlayip pişirmeden dolaba koyabilirsin üstünü stretchleyip.

Meze istiyorsan onu da hazırla birgün öncesi. Birleştirme işlemini yemekten önce yap sadece.

Ertesi güne sadece pilav.

Oldu sana ana yemek.
Meze mi usyiyursun.al "tat" barbunya pilaki. Koca bı tabak oluyor. Maydonozlari kıyıp süsle.
Yanina bı salata.

Ben yemekli misafirde sofrayı hep önceden hazırlarım. Asla sona bırakmam. Sofra hazır olunca servis etmesinde ne var.
Gelen tatlısını alır gelir zaten.
Yemekli.musafir daha kolay bence.

Öyleydim ben de,zaman geçtikçe boş olduğunu anlıyorsunuz. Evime geleni aç göndermem ama 20 çeşit de hazırlamam. Gıda israfının adet olduğu , kaynakların bu kadar azaldığı dünyada kimsenin önüne 10 çeşit yemek konmaz. Tabi bu benim görüşüm. Ve mutfak dolabının üstünde bir su damlası da sizi pis yapmaz. Adı üstünde mutfak. Pis olmadıktan sonra ortalama bir temizlik benim için de misafir için de yeterlidir. Yani zihninizi eğitin önce, eklemleriniz, sağlığınız kıymetli. Böyle yapılan ağırlamalar sizin için de misafir için de zulüm oluyor.
Ben günlük de 2 çeşit yaparım en fazla. Ana yemek yeterlidir benim için, yanına salata çorba yoğurt zaten çeşittir. Aynı anda da koymam zaten. Misafir gelince buna iki üç çeşit eklerim. Memnun kalmayanı da evime çağırmam. Çeşit sayısıyla birbirine hava atılan, yarış içine girilen ortamlarda hiç olmadım ve sofrada atık yemeğe asla tahammülüm yok. Az, öz, lezzetli herşeyin tüketildiği sofralar en sevdiğimdir. Geriye banyo mutfak temizliği kalıyor, hijyen önemlidir ama dolap üstünde su damlası, ya da camların parlamaması pislik değildir.

Merhaba Hanımlar.

Ben temizlik ile ikram hazırlığını aynı gün yapmıyorum, daha kolay oluyor.
Bir de, kusur bulmak isteyen zaten bulur, o yüzden o kadar paralanmaya lüzum yok. Misafir ağırlamak size de keyif vermeli.
Mükemmeliyetçilik eziyet haline geldiyse, sürekli bir kaygı ve düşünce hâlinde iseniz de profesyonel destek öneririm, çünkü bunlar hayatı çok zorlaştıran şeyler.

Mükemmeliyetçilik kaynaklı. Ben de aynıydım haftaya misafirim gelecekse bi hafta stres yapardım. Şimdi çocuktan sonra çözdüm olayı. Yanımızda pastane var ordan eşime trileçe ve ıslak kurabiye aldırıyorum, biraz da su böreği. Kendim de makarna salatası gibi bi salata ya da kısır yapıyorum, birer kase de kuruyemiş koyuyorum sehpalara, bitti.😄 benim o gün sadece şöyle bi yüzünden süpürüp toz almam bi de tuvalet yıkamam gerekiyor o da 2 saat sürüyor max.

Merhaba Hanımlar.

Evliliğin ilk yıllarında sizin gibiydim aman misafir gelecek ev ayağa kalkardı :))) kendim tonla iş yaptığım gibi eşimi de temizliğe sokardım :)) sofralar kurulur ana yemeği, arasıcağı, salataları, mezeleri 8-10 çeşitten aşağı kurmazdım sofrayı, yemek sonrası tatlısı, çayı, kahvesi ikramlıkları vs... Misafirden sonra üzerimden kamyon geçmiş gibi olurdu, neden çünkü annemden öyle gördüm.

Zaman içinde baktım insanlar benim gibi misafir ağırlamıyorlar sonra bende azalttım yavaş yavaş. Misafire sarma, mantı gibi teferruatlı işlere girmem, onun yerine zeytinyağlı biber dolması ya da barbunya pilaki, yalancı çerkez tavuğu gibi çeşitlere yöneldim. Ana yemek için fırın yemekleri, basit çorbalar mercimek,ezogelin, etli çorba vs... herkesin ortak sevdiği çorbalardan. Tatlılarda da basite yöneldim kalburabastı, şekerpare,revani, irmik vs.... çayın yanına eskiden en az dört çeşit yapardım şimdi bir kek bir de tuzlu kurabiye tamam arkasından kahve ve tatlı faslı var zaten. Evim her zaman derli topludur misafirden önce bir süpürürüm bir toz alırım bir de banyoyu elden geçiririm tamam gittiklerinde bir temizlik daha yapılıyor çünkü :)) Biraz daha zaman geçipte belim arıza vermeye başladığında işi daha da basitleştirdim, akşam yemeğine değil kahvaltıya davet etmeye başladım. Şimdilerde akşam çay daveti de makul geliyor bana, sadece çay kahve yanı üç dört çeşit ikramlık yapıyorum. Sunum görsellik işlerine hiç girmiyorum evimde bilmem kaç yüz tane fincan, tabak, envai çeşit bardak, sunumluk sevmem çünkü sonra onları koyacak yer lazım :))) velhasıl ben zamanla sadeleştim, misafirime ikramı değil sohbeti arttırdım çünkü çok ikram olunca benim sohbet edecek halim kalmıyordu. Şimdi ben keyifli onlar keyifli, çözüm çok basit sadeleşin ve insanlar ne düşünürü boşverin bir de aniden gelenler için buzluğum hazırlıklıdır zaten ani gelenin teferruatlı bir şey beklemede hakkı da yok :)

Çalışmıyorum şu an ama inanın çalışınca da yine aynıydım 🙈 Yani beğenisi kazanmaktan ziyade annem hep misafiri en iyi şekilde ağırlardı ondan bana geçti . Gelen en iyi şekilde karşılansın ikramlar eksik olmasın . O zamanlar ona çok abartıyorsun derdim şimdi ben böyleyim. Dediğinizi de ben de ara ara düşünüyorum acaba onaylanmaya mı ihtiyacım var diye ama cevabı ne tam evet ne de tam hayır

Ayyy aynı benim annem. Masayı tıka basa doldururdu hala misafire istediğim gibi olmadı ama derdi, delirirdim. Çünkü öncesinde beni hayattan soğutmuş olurdu. Kavgalar, sinirlenmeler, saydırmalar. Gelen misafirn yanında hiç oturduğumu hatırlamam. Misafirden nefret ettiğimi düşünürdüm meğer annemin davranışları beni delirtiyormuş. Kendi evimde o kadar rahat misafir ağırlıyorum ki gelmeden herşey bitmiş oluyor ve memnun olduklarını gözlerinden görüyorum.

Çaya çağırıyorsanız insanların tabaklarına koymak yerine orta sehpaya yada masanıza açık büfe gibi dizin isteyen alsın. Kuruyemiş,meyve, kurumeyve masayı dolu gösterir. Gelenler istediği kadar alır mesela. Hemde ben sadece çay koyarım. Onlar gitmeden de ortayı toplamam sadece tatlı için tabak değişir. 5dk makineye atarım mesela. Misafirler Gittikten sonra rahat toplarım. Birde belirli bir misafir menünüz olsun ki eliniz hızlanır, hazırladıkça. Yaptıkça stresiniz azalır. Zeytnyağlı yaprak sarması ve havuç tarator benim kesin tarflermdir. Beğenmeyen görmedim. Ama börekten anlamam. Hiç beceremem.

Ayyy aynı benim annem. Masayı tıka basa doldururdu hala misafire istediğim gibi olmadı ama derdi, delirirdim. Çünkü öncesinde beni hayattan soğutmuş olurdu. Kavgalar, sinirlenmeler, saydırmalar. Gelen misafirn yanında hiç oturduğumu hatırlamam. Misafirden nefret ettiğimi düşünürdüm meğer annemin davranışları beni delirtiyormuş. Kendi evimde o kadar rahat misafir ağırlıyorum ki gelmeden herşey bitmiş oluyor ve memnun olduklarını gözlerinden görüyorum.

Çaya çağırıyorsanız insanların tabaklarına koymak yerine orta sehpaya yada masanıza açık büfe gibi dizin isteyen alsın. Kuruyemiş,meyve, kurumeyve masayı dolu gösterir. Gelenler istediği kadar alır mesela. Hemde ben sadece çay koyarım. Onlar gitmeden de ortayı toplamam sadece tatlı için tabak değişir. 5dk makineye atarım mesela. Misafirler Gittikten sonra rahat toplarım. Birde belirli bir misafir menünüz olsun ki eliniz hızlanır, hazırladıkça. Yaptıkça stresiniz azalır. Zeytnyağlı yaprak sarması ve havuç tarator benim kesin tarflermdir. Beğenmeyen görmedim. Ama börekten anlamam. Hiç beceremem.
Ahh bu anneler.. Ömürleri sağlıklı, uzun olsun.

Yazınızdan sonra benzer şeyler yaşadığım aklıma geldi🥲

Canim bı çorba yapabilirsin heralde. Yoğurt,domates, tarhana ne bileyim. Şehriye.
Bir gün öncesi bile yapabilirsin çalışıyorsan.

Ana yemek tavuklu patates. En basit. Koy butlari, diz patatesleri, biber üstüne salçalı sarımsaklı sos. Ver fırına. Hatta bunu bile haxirlayip pişirmeden dolaba koyabilirsin üstünü stretchleyip.

Meze istiyorsan onu da hazırla birgün öncesi. Birleştirme işlemini yemekten önce yap sadece.

Ertesi güne sadece pilav.

Oldu sana ana yemek.
Meze mi usyiyursun.al "tat" barbunya pilaki. Koca bı tabak oluyor. Maydonozlari kıyıp süsle.
Yanina bı salata.

Ben yemekli misafirde sofrayı hep önceden hazırlarım. Asla sona bırakmam. Sofra hazır olunca servis etmesinde ne var.
Gelen tatlısını alır gelir zaten.
Yemekli.musafir daha kolay bence.
Yok mutfakta iyiyim zaten o yönden bi sıkıntım yok normal zamanda da yapıyorum çeşit çeşit ama misafir geleceği zaman aman tadı güzel oldu mu aman en ağır yemeği yapayım oturup geceye kadar içli köfte yaptığımı biliyorum yani kendimi bu konuda resmen zora sokuyorum . Ondan yemekli misafir bana çok ağır geliyor hep zor yemekler seçiyorum menüde

Ay siz böyle anlatınca benim de aklıma geldi annemle çok tartışırdık misafir geleceği zaman hakikaten sinir olurdum ama diyorum ya ben de onun gibi oldum şu an .
Aslında ben de çayda masada yemeyi tercih ediyorum ama kimse öyle yapmadığı için ben de yapmak istemedim . Ben her misafir geldiğinde en zor ve değişik menüleri seçiyorum 🙈

Evliliğin ilk yıllarında sizin gibiydim aman misafir gelecek ev ayağa kalkardı :))) kendim tonla iş yaptığım gibi eşimi de temizliğe sokardım :)) sofralar kurulur ana yemeği, arasıcağı, salataları, mezeleri 8-10 çeşitten aşağı kurmazdım sofrayı, yemek sonrası tatlısı, çayı, kahvesi ikramlıkları vs... Misafirden sonra üzerimden kamyon geçmiş gibi olurdu, neden çünkü annemden öyle gördüm.

Zaman içinde baktım insanlar benim gibi misafir ağırlamıyorlar sonra bende azalttım yavaş yavaş. Misafire sarma, mantı gibi teferruatlı işlere girmem, onun yerine zeytinyağlı biber dolması ya da barbunya pilaki, yalancı çerkez tavuğu gibi çeşitlere yöneldim. Ana yemek için fırın yemekleri, basit çorbalar mercimek,ezogelin, etli çorba vs... herkesin ortak sevdiği çorbalardan. Tatlılarda da basite yöneldim kalburabastı, şekerpare,revani, irmik vs.... çayın yanına eskiden en az dört çeşit yapardım şimdi bir kek bir de tuzlu kurabiye tamam arkasından kahve ve tatlı faslı var zaten. Evim her zaman derli topludur misafirden önce bir süpürürüm bir toz alırım bir de banyoyu elden geçiririm tamam gittiklerinde bir temizlik daha yapılıyor çünkü :)) Biraz daha zaman geçipte belim arıza vermeye başladığında işi daha da basitleştirdim, akşam yemeğine değil kahvaltıya davet etmeye başladım. Şimdilerde akşam çay daveti de makul geliyor bana, sadece çay kahve yanı üç dört çeşit ikramlık yapıyorum. Sunum görsellik işlerine hiç girmiyorum evimde bilmem kaç yüz tane fincan, tabak, envai çeşit bardak, sunumluk sevmem çünkü sonra onları koyacak yer lazım :))) velhasıl ben zamanla sadeleştim, misafirime ikramı değil sohbeti arttırdım çünkü çok ikram olunca benim sohbet edecek halim kalmıyordu. Şimdi ben keyifli onlar keyifli, çözüm çok basit sadeleşin ve insanlar ne düşünürü boşverin bir de aniden gelenler için buzluğum hazırlıklıdır zaten ani gelenin teferruatlı bir şey beklemede hakkı da yok :)
Ne güzel söylediniz ikramı değil sohbeti artırdım :) Ben her defasında yok bu sefer yormayacağım kendimi yapmayacağım diyorum yine kendimi 5 çeşit hazırlarken buluyorum . Yapmayana çok şey hazırlamıyorum ama evine gidip de çeşit çeşit yapanı görünce mecbur yapmak zorunda gibi hissediyorum işte o hazırladı ben yapmasam ayıp olur modundayım . Ben de tam tersi nerde zor bi menü var onu seçiyorum içli köfte kaç kez yaptım hatırlamıyorum bile yanına daha başka çeşitler kendimi zora sokmayı mı seviyorum vallahi bilmiyorum neden böyle umarım değişirim ben de sizin gibi .

X