Misafir ağırlamak benim için tam bir işkence

Evet işte o tarak ben evde yalnızken de beni rahatsız eder kalkıp yerine koyarım o yüzden misafir gelince rahat ediyorum sanırım. Konu sahibinin sadece basit önerilere ihtiyacı olmuş bence 🌸
Tamam hanımefendi en mükemmel ev hanımı sizsiniz herkes alkışlıyor sizi burada. Bu söyledikleriniz sürekli bir haldeyse ancak psikolojik olarak düzen takıntınız varsa mümkündür. Çünkü eğer yazdığım gibi normalde de lavaboda el yıkadıktan sonra muslukta bir damla su izi olmasın lavabo hep kuru kalsın diyorsanız, tarak aynanın önündeki boşlukta değil de hep kapalı alanlarda dursun diye kafanıza takılıyorsa, aman havlu nizami durmuyor diye sürekli düzeltme ihtiyacı hissediyorsanız bence bir psikoloğa görünebilirsiniz sağlığınız için.

Ben rahatımdır ya. Eskiden böyleydim annem ile ablam bu şekilde. 8-10 çeşit yaparlar. Ben yorulmayacak bir menü aklımda tasarlarım. 4-5 çeşit yapar geçerim. 3-4 gün öncesinden temizliği yaparım. Son gün şöyle bir üstünden geçerim. 1 çeşit yeşil 1 çeşit yoğurtlu salata. 2 tuzlu. 1-2 çeşit tatlı yaparım olur biter. Buzluk kurabiyem var onu önden atarım. Valla olduğu kadar hırpalayamam kendimi. Ablam siz gibi. Ne yapacaklar her yeri toz kontrolü falan mı yapacaklar😂. Zaten evime geliyorsa yakın arkadaşımdır. Uzaktan olanları pek evime çağırmam e sorun kalmaz.

Tamam hanımefendi en mükemmel ev hanımı sizsiniz herkes alkışlıyor sizi burada. Bu söyledikleriniz sürekli bir haldeyse ancak psikolojik olarak düzen takıntınız varsa mümkündür. Çünkü eğer yazdığım gibi normalde de lavaboda el yıkadıktan sonra muslukta bir damla su izi olmasın lavabo hep kuru kalsın diyorsanız, tarak aynanın önündeki boşlukta değil de hep kapalı alanlarda dursun diye kafanıza takılıyorsa, aman havlu nizami durmuyor diye sürekli düzeltme ihtiyacı hissediyorsanız bence bir psikoloğa görünebilirsiniz sağlığınız için.
Siz neden bana kafayı taktınız anlayamadım. Ben düzen seviyorum,evimde de öyle yaşamaya gayret ediyorum. Sürekli havlu düzelttiğimi söylemedim,yapmam da zaten. Sürekli orayı burayı silmem kurulamam. Banyoyu kim kullanırsa o temizler çıkar bizim evde. Herkes iş yapar,sorumluluk alır 10 yaşındaki oğlum da dahil. Mükemmel ev hanımı olma kaygım yok,ki değilim de zaten ne kadınlar var,mükemmellik bana mı kalmış? Halimden şikayetçi olursam psikoloğa gitmekten çekinmem,tavsiyeniz için teşekkürler iyi akşamlar .

Merhaba Hanımlar.

Paylaşacağım şey dert değil ama beni stres eden bi durum olduğu için fikirlerinizi merak ediyorum.

Ben de fazlasıyla mükemmeliyetçilik var . Bi misafir geleceği zaman ben aşırı derece stres oluyorum bi gün önceden başıma ağrı giriyor gece geç saatlere kadar hazırlıkla uğraşıyorum ya da temizlikle sabah yorgun bi şekilde kalkıyorum . Acaba yetişecek mi ? Acaba hazır olacak mı ? Bu düşünceler beni çok yoruyor . Elim ayağıma dolanıyor. Gelen misafir çok samimi dostum da olsa böyle uzak bi akraba da olsa böyle .

İlla 4-5 çeşit olsun diye uğraşıyorum . Etrafta tek bi toz tanesi olmasın diye kendimi çok yoruyorum . Mutfak dolaplarında aman bi damla su izi kalmasın şurası tertemiz olsun. Yani misafir ağırlamak benim için tam bir eziyet haline geldi . Geceden 1-2 çeşit hazırlayıp dolaba atsam geç saatlere kalıyorum ve çok yoruluyorum . Çünkü sabah kalkıp diğer çeşitleri yapmam lazım . Temizlik yapmam lazım. Misafir gelene kadar mahvoluyorum hele de bir de yemekli misafir ise . Aman sıcak olsun soğumasın diye bazen son dakikaya bıraktıklarımı hiç yetiştiremiyorum zaten . Bi tepsi bile tezgahın üstünde kalmasın görünmesin diye diye stres yapıyorum.

Siz misafir ağırlarken nasıl bi yol izliyorsunuz ? Bana fikir verirseniz çok sevinirim.
Ben de böyleyim. Normalde aşırı titiz biri degilim ama misafir geleceği zaman çok stres yapıyorum. Son zamanlarda biraz daha rahat olmaya başladım. Bu sebeple çok fazla misafir davet edemiyorum.

Fazla yapmıyoruz yemekleri. Çorba salata mutlaka oluyor. Ana yemekler et balık veya hindi oluyor. Tavuk kullanmıyoruz. Pilav yemiyoruz,makarna sadece pazar günleri yiyoruz. İki çeşit de zeytinyağlı yapıyoruz, soğuk yediğimizden fazla yapılan tek çeşit bunlar oluyor üç günlük yapıp porsiyonluk kavanozluyoruz ,açınca taze oluyor. Obez olmak için hamur işleri ve tatlılar yapılması gerekir,bizde de onları yiyen yok zaten.
Ay vallahi özendim size tam bir İstanbul hanimefendisi canlandı gözümde.bizde pilavsiz yemek olmaz.corba eşim zorlarsa yaparım.salata desen kıvırcık yıkamak işkence

Ay vallahi özendim size tam bir İstanbul hanimefendisi canlandı gözümde.bizde pilavsiz yemek olmaz.corba eşim zorlarsa yaparım.salata desen kıvırcık yıkamak işkence
Çok tatlısınız çok teşekkür ederim 😊

Pilav konusunda çoğu kişiyle farklı fikirde oluyorum haklısınız,Türk yemekleri pek pilavsız olmuyor malum geneli sulu yemek olduğundan. Hemen kilo alan bir bünyem var ne yazık ki. Yoksa ben de pilav severim. Yiyemediğim için evdekiler de tercih etmemeye başladı.

Salata kışın zor oluyor. Önden önden yıkayıp kurutup kaldırmayı denemek lazım ki sürekli iş çıkmasın. Yazın kolay oluyor sadece tek yeşillik alıyorum yanına taze soğan ,domates,salatalık yetiyor. Ama kışın kış salatası yapmak gerekince hep yıkamalı işler çıkıyor

Ben de böyleyim. Normalde aşırı titiz biri degilim ama misafir geleceği zaman çok stres yapıyorum. Son zamanlarda biraz daha rahat olmaya başladım. Bu sebeple çok fazla misafir davet edemiyorum.
Ben de kendime bi liste oluşturup onun dışına çıkamayacağım kolay menülerden oluşan o şekilde rahatlarım belki diye düşünüyorum

bana 15 de bir temizliğe bir abla geliyor. misafiri o güne ayarlamaya çalışıyorum ve genelde akşam çayına misafir almayı uygun buluyorum hafta iciyse. onda da güzel bir tatli yanına iyisinden çerez, lokum, hurma, çikolata ve meyve tabağı hazırlıyorum masaya ortaya. akşam yemeği sonrası oldugu için bu çok güzel bir menü oluyor. genelde buzlugumda kurabiye olur onu çıkarır fırınlarım belki bir de....oldu bitti. kendimizi çok yormaya gerek yok. Bu şekilde misafir eziyete dönüşmekten ziyade kafa dağıtmaya dönüyor çok iyi oluyor. tavsiye ederim.

X