Misafir ağırlamak benim için tam bir işkence

2 senedir evliyim sadece 2 kere yemeğe misafir geldi :) yemekli misafir pek almıyorum açıkçası misafir pek sevmiyorum. Cay kahve tarzında olanlara da 1 çeşit yetiyor o da klasik kek olabilir ya da kurabiye
İşte ben her seferinde bi çeşit yapacağım deyip kendimi tutamayıp 4-5 çeşit hazırlamak zorunda gibi hissediyorum kendimi

Bana nedense yemekli misafir ağırlamak daha kolay gelir, diğer türlü çayın yanına çok çeşit ikram yapsam da az gelir gözüme.

Biraz buzluk stoklarımı fazla tutuyorum, buzlukta sürekli sarılmış börek, mozaik pasta, kızartma ve yemeklere koyacağım şekilde köfteler, bizim mahallede fırın var orada sürekli kıymalı, patatesli pide yaptırırım ki ortaya ısıtıp koymak gibi vs vs.

Evde iki ayrı oturma salonum var misafir olsada olmasa da her akşam toplar çocuk yatınca üstten toz alırım. Düzeni hiç bozmamaya çalışırım ki ipin ucu kaçmasın.

Birde misafir olunca fırında yapılan ana yemekler tercihim olur.
Çok teşekkür ederim 🌸

Bende sizin bı alt versiyonunun yaşıyorum. Misafir geleceği zaman sanki ev tamamen tozlu pislik içinde geliyor. Her yeri detaylı temizliyorum. Misafir gelesiye kadar koşturma koşturma ve ne oluyor dersiniz tam misafirim kapıda hoş geldiniz yaparken yerde birşey görüyorum o kadar temizlik toz alma nereye gidiyor anlamiyorum. Sonunda anladım ki ne yaparsam yapayım temizlik nankör akışına bırakmak lazım.

Sizin insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü çok umursayan biri olduğunu düşünüyorum
Yoksa bu kadar stres telaş çok saçma
Evet aslında ama hep annemden geçti . Küçükken bize “aman evi dağıtmayın biri gelirse ne düşünür , aman şurayı da temizleyin toz kalmasın görünürse ne derler falan diye diye . dışarı çıkarken aman ev toplu olsun bizle biri gelirse ne düşünür . İşte sonuç böyle oldum

Bende sizin bı alt versiyonunun yaşıyorum. Misafir geleceği zaman sanki ev tamamen tozlu pislik içinde geliyor. Her yeri detaylı temizliyorum. Misafir gelesiye kadar koşturma koşturma ve ne oluyor dersiniz tam misafirim kapıda hoş geldiniz yaparken yerde birşey görüyorum o kadar temizlik toz alma nereye gidiyor anlamiyorum. Sonunda anladım ki ne yaparsam yapayım temizlik nankör akışına bırakmak lazım.
Hah işte tam demek istediğim bu . Ağzınıza sağlık 🌸 Ev ne kadar temiz olsa da sanki kirli gibi görünüyor gözüme misafir geleceği zaman . Şurda toz kalmış mıdır şurası temiz midir . Stresten başka hiçbir şey kalmıyor bana

Daha evde çocuk yokken böyle hissetmeniz sizin için kötü ama. Çocuklu hayata nasıl adapte olacaksınız bu ruh haliyle? Kendinize acıyın. Öncelik sizsiniz. Kendinize yatırım yapın,değer verin. Buzluğunuzu hep dolu tutun, sağlıklı beslenerek mutfak işini halledin. Evde her zaman çorba ve zeytinyağlı olsun. Sürekli meze bulunsun. İşiniz kolaylaşır. Bir de eşiniz de yapmalı bunları,tek başınıza hamallık yapmayın.
Çok haklısınız

Hah işte tam demek istediğim bu . Ağzınıza sağlık 🌸 Ev ne kadar temiz olsa da sanki kirli gibi görünüyor gözüme misafir geleceği zaman . Şurda toz kalmış mıdır şurası temiz midir . Stresten başka hiçbir şey kalmıyor bana
Valla canım ben bu stresi biraz azalttım. Günler öncesinden azar azar beni üzmeyecek şekilde yapıyorum. Pratik şeyler yapıyorum bazen yetişmiyor bırakıyorum. Bu tamamen bizimke alakali bence.b

Yok hayır ama bekarken de böyleydim hatta öğrenci evinde bile
Yeni evliyken yemekleri aynı anda yapamıyordum ben mesela. Şimdi aynı and ayapıyorum misafir gelmeden 20-30 dk önce tezgahım büyük kocaman bir nihalem var oraya dizip üstlerine sofra bezi örtüyorum. Zaten en sona pilav felan yapıyosam o kalıyo onun dışınd aönce sulu yemekleri pişirip kaldırıyorum çorbayla aynı anda yapıyorum yanyana koyuncada sogumuyor börek felan varsa fırınınsıcak tutup bu yemekelri hazırladıktan sonra fırına atıyorum sofrayı hazırlarken pişmiş oluyor zaten. Yemekleri aynı anda yapmaktan ziyade önce sogukları yapıp kaldırmalısın sonra dierleri ocaga koydukça hemen ikinci tencereyi alrak devam etmelisin benim şuan bebeğim var kim gelse döner döner makarna pişiririm orası ayrı 😂😂 bi de yemek ertesi güne kalınca çok mutlu olurum 😂

Valla canım ben bu stresi biraz azalttım. Günler öncesinden azar azar beni üzmeyecek şekilde yapıyorum. Pratik şeyler yapıyorum bazen yetişmiyor bırakıyorum. Bu tamamen bizimke alakali bence.b
Ya ben de mesela başkasının evine gidiyorum çoğu zaman dağınık oluyor ay ne güzel rahat biri diye düşünüyorum ama kendime gelince böyle olmuyor . Ben de akışına bırakmaya çalışacağım

Yeni evliyken yemekleri aynı anda yapamıyordum ben mesela. Şimdi aynı and ayapıyorum misafir gelmeden 20-30 dk önce tezgahım büyük kocaman bir nihalem var oraya dizip üstlerine sofra bezi örtüyorum. Zaten en sona pilav felan yapıyosam o kalıyo onun dışınd aönce sulu yemekleri pişirip kaldırıyorum çorbayla aynı anda yapıyorum yanyana koyuncada sogumuyor börek felan varsa fırınınsıcak tutup bu yemekelri hazırladıktan sonra fırına atıyorum sofrayı hazırlarken pişmiş oluyor zaten. Yemekleri aynı anda yapmaktan ziyade önce sogukları yapıp kaldırmalısın sonra dierleri ocaga koydukça hemen ikinci tencereyi alrak devam etmelisin benim şuan bebeğim var kim gelse döner döner makarna pişiririm orası ayrı 😂😂 bi de yemek ertesi güne kalınca çok mutlu olurum 😂
Ay yemek bilmiyorum tam bi işkence gibi geliyor . Bi de gelen hiçbi misafir de yardım etmez bana 😂 Koca masa bulaşıkları yıka doldur çayı koy otur derken bi bakıyorum zaman geçmiş yemek için cesaret edemiyorum fazla . Çay daveti daha kolay geliyor bana 🙈

Merhaba Hanımlar.

Paylaşacağım şey dert değil ama beni stres eden bi durum olduğu için fikirlerinizi merak ediyorum.

Ben de fazlasıyla mükemmeliyetçilik var . Bi misafir geleceği zaman ben aşırı derece stres oluyorum bi gün önceden başıma ağrı giriyor gece geç saatlere kadar hazırlıkla uğraşıyorum ya da temizlikle sabah yorgun bi şekilde kalkıyorum . Acaba yetişecek mi ? Acaba hazır olacak mı ? Bu düşünceler beni çok yoruyor . Elim ayağıma dolanıyor. Gelen misafir çok samimi dostum da olsa böyle uzak bi akraba da olsa böyle .

İlla 4-5 çeşit olsun diye uğraşıyorum . Etrafta tek bi toz tanesi olmasın diye kendimi çok yoruyorum . Mutfak dolaplarında aman bi damla su izi kalmasın şurası tertemiz olsun. Yani misafir ağırlamak benim için tam bir eziyet haline geldi . Geceden 1-2 çeşit hazırlayıp dolaba atsam geç saatlere kalıyorum ve çok yoruluyorum . Çünkü sabah kalkıp diğer çeşitleri yapmam lazım . Temizlik yapmam lazım. Misafir gelene kadar mahvoluyorum hele de bir de yemekli misafir ise . Aman sıcak olsun soğumasın diye bazen son dakikaya bıraktıklarımı hiç yetiştiremiyorum zaten . Bi tepsi bile tezgahın üstünde kalmasın görünmesin diye diye stres yapıyorum.

Siz misafir ağırlarken nasıl bi yol izliyorsunuz ? Bana fikir verirseniz çok sevinirim.
Komsumda aynı siz☺ çocuk yokken bende aynı idim çocuklar baya değiştirdi ama komşum bu kez çocuk olunca eve yardımcı cagiriyor hala devam. Fakat bazen ortak arkadaşlar otururken onun bu mukemmeliyetciligi rahatsız olduklarını daha relax olmak istediklerini söylüyorlar daha samimi oluyor çünkü.

Komsumda aynı siz☺ çocuk yokken bende aynı idim çocuklar baya değiştirdi ama komşum bu kez çocuk olunca eve yardımcı cagiriyor hala devam. Fakat bazen ortak arkadaşlar otururken onun bu mukemmeliyetciligi rahatsız olduklarını daha relax olmak istediklerini söylüyorlar daha samimi oluyor çünkü.
Ah mümkün olsa keşke. Ben diyorum misafir geldiğinde her şey bitmiş olsun tertemiz olsun . İkramlar vs hazır . Kahve fincanlarına kadar diziyorum 😂 şu huyumu bi salabilsem

Ben de fazlasıyla mükemmeliyetçilik var . Bi misafir geleceği zaman ben aşırı derece stres oluyorum bi gün önceden başıma ağrı giriyor gece geç saatlere kadar hazırlıkla uğraşıyorum
Sanki kendim yazmışım gibi okudum. Aynı ben. Bu yüzden misafirden nefret eder hale geldim. Biri size gelelim dediğinde yıkılıyorum resmen😫

A
İşte ben her seferinde bi çeşit yapacağım deyip kendimi tutamayıp 4-5 çeşit hazırlamak zorunda gibi hissediyorum kendimi
Aşkım sen de onaylanma ihtiyacı olabilir mi sadece fikir yürüttüm yani işte misafir ağırlamak onların beğenisini kazanmak böylelikle yalnız kalmamak gibi örneğin sen çalışmıyor musun nasıl bu kadar zamanin enerjin olabiliyor

A

Aşkım sen de onaylanma ihtiyacı olabilir mi sadece fikir yürüttüm yani işte misafir ağırlamak onların beğenisini kazanmak böylelikle yalnız kalmamak gibi örneğin sen çalışmıyor musun nasıl bu kadar zamanin enerjin olabiliyor
Çalışmıyorum şu an ama inanın çalışınca da yine aynıydım 🙈 Yani beğenisi kazanmaktan ziyade annem hep misafiri en iyi şekilde ağırlardı ondan bana geçti . Gelen en iyi şekilde karşılansın ikramlar eksik olmasın . O zamanlar ona çok abartıyorsun derdim şimdi ben böyleyim. Dediğinizi de ben de ara ara düşünüyorum acaba onaylanmaya mı ihtiyacım var diye ama cevabı ne tam evet ne de tam hayır

X