Mezhep farklılığı

bizbizbiz

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
11 Ekim 2024
10
2
Arkadaşlar 1 buçuk senelik bir ilişkim var 3 aylık sevgiliyken annesiyle tanıştım sonrasında o da benim annemle tanıştı herşey o kadar mükemmel ilerliyordu ki ta ki babama söyleyene kadar Azeri olduğunu duyunca caferi mi sorusuyla kabusum başladı 4-5 ay araştırması sürdü ben hanefi mezhebine mensubum sevgilim caferi evlenmemiz sakıncalıymış Araştırma süreci devam ederken sevgilimin annesi geldi bize kadınlar arasında bir tanışma oldu babam öyle sıkıştırmıştı ki bizi annem şehadet bile getirtti kadına Sonrasında sevgilimin annesi babası ve kardeşleri de bize tanışmaya geldi Babam yine aynı konuları açtı ve kayınpederim olur mu öyle şey deyip geçerdi Aradan biraz zaman geçtikten sonra biz ailecek onlara gittik ve tekrar aynı konular açıldı o kadar kötü hissediyordum ki kendimi sevgilimin ailesine bildiğin dinsiz muamelesi yapıyordu babam O gece sevgilimin babası nişan konusunu açınca babam ben tarih için size haber vereceğim dedi ve o akşam bitti Babam yine durur mu anneme sıkıştırdı tekrar kayınvalidemi aradı ve halifeleri inkar etmiyorsunuz dimi diye sordu kayınvalidem de etmiyoruz tabiki nasıl inkar edebiliriz dedi O günün akşamı abim (imam olur kendisi ) kayınpederimin facebookunda 2 sene önceki videoları görmüş 4 halifeden 3 ünü inkar eden videolar o günden sonra hayatım iyice kabusa döndü Babam iki cihan bir araya gelse vermem bizi kandırdılar o kadar sorduk neden söylemediler gibi şeyler söylemeye başladı ve hemem ilişkini bitiriyorsun yoksa öldürürüm ikinizide dedi Sevgilime bişey yapıcak korkusuna yalandan bitti dedim ama bitiremiyoruz çok seviyoruz birbirimizi Ailem hiçbir şey olmamış gibi davranıyorlar bana sormadılar bile iyi misin değil misin diye de sormadılar Sevgilimin ailesi kaçır demiş sevgilime Şuan öyle bir durumumuz var Kaçmanın neler doğurabileceğini ailemin ne hale girebileceğini ve sonraki hayatımın bana elbette zorluklar getireceğini biliyorum Lütfen yorumlarınızı ona göre yapın arkadaşlar Siz olsaydınız ne yapardınız bu süreçte yemekten kesildim ve kuru tahtaya dönüştüm Bizim gibi ailelerde babaya karşı istiyorum ediyorum da denmiyor bilen bilir Anneme çok dil döktüm istiyorum evlenicem günahımıza girmeyin bu vebale girmeyin dedim Sevgilim ben babam gibi düşünmüyorum birşeyi inkar etmiyorum dese de anneme söyledim asla yolu yok diyor Babam son sözü söyledi çünkü Arkadaşlar size şunu sormak istiyorum her yolu denedim inanın denedim çok dil döktüm babamla hala daha konuşmuyorum yüzüne bakmıyorum aile evi cehenneme dönüştü bu olaylardan önce de cehennemdi gerçi Ben sevgilimle hayatı sevdim aşkı sevgiyii sevdim beni küçük kız çocuğuymuşum gibi sevip değer verir Siz olsaydınız ne yapardınız ikna etmek dışında çünkü onu çok denedim fayda etmiyor

Çok zor bi durumun içindesin, çünkü ailen dindar değil tam bi DİNİ’DAR insanlar..
Böyle durumlarda hiçbirşey yapmaman en iyisi. Ne yaparsan yap anlamayacaklar çünkü.

Çok zor bi durumun içindesin, çünkü ailen dindar değil tam bi DİNİ’DAR insanlar..
Böyle durumlarda hiçbirşey yapmaman en iyisi. Ne yaparsan yap anlamayacaklar çünkü.
Evet o kadar doğru bir yorum yapmışsın ki teşekkür ediyorum Onlara sırtımı dönmekten başka çare bırakmadılar bana

çok zor yaa bu durum kabullendirmek hele de sırtını dönsen ilerde bi durum olsa kendin yaptın çekiceksin derler Gönüller’ini al desem iknada olmuyorlar Allah sabır kolaylık versin

çok zor yaa bu durum kabullendirmek hele de sırtını dönsen ilerde bi durum olsa kendin yaptın çekiceksin derler Gönüller’ini al desem iknada olmuyorlar Allah sabır kolaylık versin
Çok teşekkür ederim yorumunuz için İleride bir derdim bir sıkıntım olursa ki bu dünya elbet olur ama asla ailemden birine söylemem çünkü duyacaklarımı biliyorum canım benim Mesleğim var gider çalışırım zor olur ama bir şekilde ayaklarımın üzerinde dururum Allah yardım ederse Bana başka çıkar yok bırakmadılar ki didik didik her yolu denememe rağmen

Bu şekilde bir muameleye karşı ailenize gerekli cevabı vermemiş olmamaları sebebiyle erkek tarafına çok kızdım okurken. Kimse kendisini sorgulama fırsatı vermemeli bir başkasına. Valla peygamber sabrı varmış karşı tarafta bana birisi şehadet getir diyecek ben de bunu kuzu kuzu yapacağım. Bu çok büyük bir öz saygı eksikliği bence. Ayrıca aileniz gerçekten korkunç insanlar. Veriyorlarsa versinler vermiyorlarsa seksen kere gidip gelip bir şeyleri didiklemenin anlamı yok. Onlar sizin için her şeye katlanmış siz de ama ailem çok üzülür diye evlenmeyin oturun. O muameleye o insanlar üzülmüyordu çünkü.

Normalde kaçmayı tasvip etmiyorum ama şu şartlarda yerinizde olsam kacardim muhtemelen. Ama umarım eş adayı gerçekten buna değecek bir insandır. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Ailenizin tepkisi sert olmuş ama yerinizde olsam ailemin sözünden çıkmazdım. Sadece mezhep değil kültür farklılığı da söz konusu. Şuan sevdiğiniz kişiyle herşey çok güzel ve aşılabilir gelebilir ama aynı evin içine girince her türlü farklılık ciddi göze batabiliyor. Ki bende mezhep farklılığının basit birşey olmadığı fikrindeyim

Ne olursa olsun kacarak evlenmeyin.
Kimseye de beni çok seviyor asla üzmez diye güvenmeyin
Hala oğlum çok seviyorum, geberiyorum diye kızı kaçırdı.
Kız tarafı alevi idi.
Ne mi oldu?
Şimdi kız bin pişman.
Halamın oğlu da kızı vermiyorlar diye hastanelik bile olmustu.
Tartistiklarinda gözümün önünde kız buna bunun için mi kaçtım sana dediğinde, kacmasaydin bile diyebildi öküz.
Kısacası kimse için sonradan sizi üzecek kararlar almayın.

Yorumunuz için teşekkür ederim Karşılıklı her iki aileninde yaptığı hatalar var ama benim ailemin daha fazla hatası var kime sorarsan bu böyledir Çünkü insanlara gavur muamelesi yaptılar ve insanlar saygıda hiçbir kusur etmezken

Ondan emin olmasaydım aklımda iğne ucu kadar ondan yana şüphe olsaydı kaçmanın k sini düşünmezdim Bu yaşıma kadar hep şu ilkeyi benimsedim zaten yağmurdan kaçarken doluya tutulma kızım Bizim gibi doğulu kızlarına kendimde dahil hep çok üzülmüşümdür Sen dışında herkes hayatın için bir yorum yapıp hüküm verebiliyor

Kültür farkımız yok denecek kadar az yemekler vs fark olan kısım ikimizde doğuluyuz kültürden kaynaklı hiçbir sıkıntı çekmedik zaten annelerimiz falan da baya sevmişlerdi birbirlerini Mezhep farkına gelince o kadar az ki farkımız Ramazanda 30 gün oruçlarını tutarlar tek fark iftarı ezandan 7 dk sonra açarlar namazlarını kılarlar yine tek var namazın 5 vakit olduğunu kabul ederler ama 3 vakit şeklinde birleştirip kılarlar bu 4 büyük mezhep içerisinde de böyle kılanlar vardır Namazı ellerini birleştirmeden kılarlar bunda da bir sakınca yoktur Yorumunuz için teşekkür ediyorum

Yorumunuz için teşekkür ediyorum Başa gelmeden bende asla kaçmayın asla bunu kendinize yapmayın derdim belki de büyük konuştum Ama bizimki keyfi kaçma değil Her yolu denedik inanınki denedik ne diller döktük ama faydasız Biz sevgilimle bunun farkındayız tabiki her günümüz mutlu mesut geçmeyecek ama önemli olan bunu en hafif şekilde atlatmamız Zor bir süreç bununda farkındayız Bende sizin gibi düşünürdüm inanın asla kaçma ailene nasıl sırtını dönebilirsin vs diye ama insan yaşamayana kadar bilemiyor

Yine de kaçmayın.
Nikah günü alacağız deyin annenize.
Davetiye verin bir ölçün tavırlarını.
Bakın tepkilerine.
Zaman verin biraz daha.

konuyu tam okumadım, acıkcası bu tarz konuları okurken boğulma geliyor. ama ne olursa olsun kaçmayın. hayatınızın hatasını yaparsınız. karşı tarafın ailesi için de kaçarak gelmiş muamelesi olacak, yarın öbür gün eşinizle aranız bozulsa ailenizle sıkıntının dibini yaşarsınız.
onun dışında insan insandır ya, aklım almıyor şu o bu şu farklılıklarını. ama o ayrı konu, tamemen kişisel sebepler. ama manevi değerler insanları birleştireceğine böyle sorun yaratması bana çelişki geliyor. bu kadar at gözlüğü bu devirde farklı ama bu tip insanlar anlamıyor maalesef.
uzun lafın kısası, bi şekilde ora yol bulun, gerekirse bekleyin belki zamanla farklılaşır ailenizin tutumu vs. ama kaçma işlerine girmeyin hiç.

Epi topu mezhep farklı ,sanki hayatında hiç duyulmamış ülkenin hiç duyulmamış dini.
Baban uyumsuzluk konusunda haklı olma ihtimalinin yüzdesi var ama bu kadar da sert tutum çok aşırı olmuş. Madem karşı niye en başta bu kadar yüz göz olup tanışmış manasız geldi. Aynı mezhep olup birbirini boğazlayan da çok

Detaylı bilgim yok ama mezhep değişebiliyor. Hepsi hak mezhep değil mi Hanefi şafi evleniyor

Sunniler inkarcı olan şiilere kız vermiyor nikah düşmüyormuş diye ama benim olayımda sevgilim inkar etmiyor

Sakın seni kaçırmayı düşünen bu aklı veren aileye gelin gitme.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…