Mağaza, market vb. Yerlerde iletişim sorunları

Bazı insanlar maalesef çalıştıklarını isi olduğunu farketmiyor maalesef. Bazıları ise dünya iyisi yardımcı olmak için cirpinyorlar. Ben bana yaklaşımına göre direkt tavrımı belli ediyorum. Ters bir üslupla yaklaştıysa daha da sertini buluyor bende. O bir calisan ve bir üstü olduğunu bilmesi lazım bazı insanlar haddini de bilmiyor maalesef. Kasada eşimle konuşurken dahil olan bir kasiyer vardı baya rahateix edici bir üslupla konusmamiza girdi bu mesela benim yaşımın küçük görüşmesinden kaynaklı cunku en az 5 6 yas küçük olan biri bile kendini büyük sanıp atlayabiliyor sizinle konuşmadık, yorum yapmanızı istemedik ürünleri geçirip isinixi yapmanızı tercih ederim dedim bi tık yüksek tonda bi daha ne zaman gitsek o markete kızinn tavrı inanilmaz saygiliydi. Bundan anlayana böyle cevap vermek şart cunku. Bu arada oğlunuz giyim konusunda haklı ben evden çıkarken mutlaka üstümü degistirip sacimj falan düzeltirim. Insanlar giyim kuşama göre yorum yapmanın hastasi

Son cümle ile anladım. Şimdi beni linç etmesinler ama toplumumuz türbanlı ve giyiminiz lüks değilse (ipek eşarplar, pahalı pardüseler vs. bahsettiğim pahalı tesettür giyim için siyasetçilerin eşleri ve kızlarını göz önüne getirebilirsiniz.) ciddiye almıyorlar, cahil gözüyle bakıyorlar genelde. Ben türbanlı değilim ama gözlemim böyle bir arkadaşım türbanlı onunla aynı konuyu konuşmuştuk; sonradan kapanmış biriydi, iyi tesettür giyimin çok pahalı olduğunu kapanınca giyim masrafının arttığını söylemişti. :)

Yaa valla ben insanların suratsizligina, nefret dolu oluşuna hak veriyorum.. belki de pandemi bahanesiyle aylarca maaşı yatmadi,devletten aldığı 1300 işsizlik kredisiyle geçiniyor, belki şirketi eski maaşını vermedigi gibi şimdi her yer açılınca 'nasilsa geçen ay yattiniz,bu ayin sonuna kadar shift yok,herkes en erken gelip en geç saatte ciksin' falan demiştir, itiraz edene kapıyı göstermiştir...
Öyle hukuksuzluklar dönüyor ki şu pandemi doneminde. Ben hesapta büyük bir şirkette calisiyorum. Eksik anlatsam bile 'abartma,o kadar da olmaz' derler yasananlara:)
mesela minik bir örnek ; biz tam kapanmada bilgisayardan aktif olarak çalıştığımız halde hiç çalışmamısiz gibi maaşımizin 3/2si yattı. Yetmedi 'zaten evdesiniz,cumartesi de mesai,9da herkes sisteme giriş yapsın' dendi, o da yetmedi normal çalışmaya başladığımiz halde 'laptoplari eve götürün,cumartesi zaten evdesiniz,iş var' dendi😂 şikayetini ileteceğin herhangi bir birim yok, şikayetini direkt istifa ile iletiyorsun.
açıkçası ben bugün uyandım,sistemime giris yapıp,laptoun sesini açıp kKDa konuşuyorum, biri bir şey yazarsa cevaplarım,onun dışında çalışmayı düşünmüyorum.
Ki dediğim gibi benim şirketim çoğu firmadan daha büyük, kendi sektöründe adı duyulmus, camdan duvarlari falan olan,büyük şehrin göbeğinde modern bir ofis. Yani bizde bile bunca hukuksuzluk varken iç camasirci kızın, kasiyerin dükkanında yaşadığı hukuksuzluklari düşünemiyorum. İnsan emeğinin karşılığını alamadığı işlerde, ya da hakkından da fazla sömürüldugunu anladığında bir gram enerjisi olmayabiliyor işini iyi yapmak için.
O yüzden ben olsam kişisel almazdım.
büyük ihtimalle derdi siz değilsiniz. Zaten bikkindi.
Ayrıca insanlar genel olarak mutsuz. Bir ydir doğru dürüst kimse ne aileisyle gorusebiliyor,ne yegenlerin sevebiliyor, ne sevgilisiyle kafeye gidebiliyor,ne tatile çıkabiliyor,ne plan yapabiliyor. Ekonomi desen ölmüş aglayani yok...
Consume obey die
harca, itaat et, öl hayatı yasiyoruz resmen. O yüzden insanın içinde gram yaşama enerjisi kalmadıysa ben sorgulamiyorum 'neden?' diye. Mutlu insan görsem sorgulayabilirim ama 'nasil??' diye:dondurma:
Yani konuya cevabım, salla, Allah bilir neye dolmuş. Neden üstüne alınıyorsun ki kasiyerin davranışını? Belki de önceki müşteriye kızdı.
Alışverişe de istersem donla giderim,beni bağlar:)
Böyle şeyleri kafaya takmaya gerek yok. Benim kaşçim mesela, gerçekten beni hiç sevmiyor. Çok da belli ediyor. Bir ara onu biraktim,başka kuaförler buldum, hiç güzel alamadılar,yine ona döndüm. Surat da assa , homurdansa da o kaşci benim kaşçim sonuçta, takılmıyorum😅 hatta geyigini yapıyorum artık aynı kuaföre gittiğim arkadaşlarla.

Son düzenleme:
Insanlarin tahhmmül sınırları azaldi ama malesef giyim kuşamda önemli böyle yerlerde. Karsi çıkan arkadaşlar olacaktır ama kiyafete özenmezsek, bizi parasiz sandikları icin avmlerde görünmez olabiliyoruz.
Market çalışanları hep sıkıntılı zaten ona takılmayın. Onun dışında bir yerlere giderken bir tık kıyafetlere özen gösterin bide öyle deneyin isterseniz
Buarada kiyafet önemli değil diyen arkadaşlar için bir olay anlatayim :)
Eşim bir gününü arabayı temizleyeme ayırır. Çok sever en ince ayrıntısına kadar bakım yapar neyse, temizlik yaptığı yerin hemen yanında da avm var. Ama tabi temizlik yapacağı için kıyafetinide ona göre seçmişti. Eve gelmesine yakın birşey lazım oldu avmden almasını söyledim. Güvenlikten geçerken eşime nereye gideceksin diye sormuş güvenlikler 🙄
Böyle yerlerde her şey dış gorunus maalesef, sadece kisinin degil aracinin dis gorunusu bile önemli.
Esimle ankara panoraya bir aksam sinemaya gidelim dedik, o arada kizilayda falan bir kac yerde patlama oldu.
Önlemler güya üst duzey.
Neyse otoparka inmek icin onumuzde 2 3 arac var.
Biri jeep tarzi, degeri ben yeniyim diye bagiran mercedes, arkadakide bizim ozamanlar 10 yasinda falan olan corsa.
Jeep gecti hic bir kontrol yapilmadi, mercedeste ayni sekilde gecti.
Bizim araci durdurdular.
Bagaji acarmisiniz dediler esim kafasini uzatti camdan ondekileri neden aramadiniz onlar sendikali biz harranlimiyiz dedi, guvenlik hic bir sey diyemedi.
Sizin bu tavirlariniz yuzunden artik patlayici tasirken scirocco kullaniyorlar haberiniz olsun dedi, avm ye girmeden geri cikti.
Dış gorunus maalesefki her şey artık.

Banada tam tersi mağzalarda hoşgeldinizzzzz, baktığınız birşey varsa yardımcı olalım tarzı söylemler itici geliyor. Hele ben bakarken mağzada istemediğim halde personel peşimden dolaşırsa çok rahatsız oluyorum ve direk çıkıyorum ordan. Neyseki böyle yerler fazla kalmadı.
Gülen yüz evet önemli ama abartılı bir karşılama gerekiz. Günde kaç kişi giriyor oraya. İşinimi yapsın misafir ağırlar gibi hazıeolamı geçsin.
Soru sorulduğu zaman düzgün ve saygılı cevap versinler yeterli bence. Ne istiyoooon tarzı bi uslubü kabul etmem bende gerekli cevabı yapıştırırım.
Ama giyim kuşamla çok alakalı olduğunu sanmam. Son derece şık, fönlü bakımlıda giderim yeri gelir bazende ev halide giderim marketlere hiç öyle birşey gelmedi başıma.

İç çamaşırı konusunda bir seyler yazmak istiyorum. Hiçbir magaza çalışanının beni karşılamasını, nasıl yardımcı olayım diye peşimde dolanmasini istemem.
Nefret eder çok gerilirim.

Ben de kurumsal bir magazada çalıştım. Bize boyle öğretmediler. Yardim istenmedigi surece hosgeldiniz, merhaba, nasil yardimci olalim demezdik.

Alisveris, ozel bir zaman bu. Ayrica iç çamaşırı, belki fantezi bir sey inceleyeceksiniz. Yaninizda birinin olmasi hoş olur mu gerçekten?

Diger konularda da şikayet edecegim bir mercii varsa her zaman sikayetten yanayim.

Yaşadığınız şehrin medeniyet seviyesi onemli bence burada. Bir kere benim de basima geldi. Etlerde indirim varmiş. kasada kuşbaşı et vardi. Ortam da inanilmaz sıcaktı. Dedim ki bu et burada olur mu? Bozulur, satin alinmazsa siz bunu dolaba gotureceksiniz tekrar. Bozuk eti satin alacak birileri. Hoş mu dedim. Öylece yüzüme baktı. 🙄

Size onerim, haksizliga ugradiginizi düşündüğünüz noktada bana boyle davranamazsiniz diye olaya mudahale edin. Kimileri sessiz gördükçe daha da eziyor. Şikayet edecek biri varsa şikayet edin.

Insanlar tahammülsüz.
Isverenler de genelde en dusuk seviyeden maas ödemek icin secici olmadan alım yapıyor.

Yalnız giyim kusam ve daha önemlisi duruş etken bunda.

Gecen pazara gittim ilk defa,cilek alacaktim ben marketteki gibi kendimiz koyuyoruz sandim.neyss saticiya dedimki ben koyabilir miyim bi kizdi ki sok oldum.tabi sizi gibi altta kalmadim ne bicim konusuyosun alt tarafi soru sordum dedim.bence sizde bu durumlarda kizın niye alttan aliyosunuz

kibar biriyseniz ezik zanneden bir toplumda yaşıyoruz.
kılık kıyafete çok bakılıyor maalesef. mesela giyim mağazasına da iki dirhem bir çekirdek gittiyseniz nispeten az ilgilenirler (başka bir şey için dışarı çıkmış, vakit geçiriyor, denemeyecek , almayacak mesajı veriyor).

ben market muhabbetini "sen" hitabıyla yaşıyorum, sinirleniyorum, 34 yaşındayım ama yapım küçük gösteriyor, 20-22 arası tahmin ediyorlar, e markete de genelde spor giyiniyoruz... sen, ablacım falan yapış yapış hitaplar :KK12:

iç giyim mağazasının markasını tahmin edebilirim galiba. ürünleri hoşuma gittiğinden ve fiyatı görece makul olduğundan tercihimdir ama çalışanları özellikle son 2-3 yıldır kaliteyi düşürdüğü için sadece internetten alıyorum.

Bu konularda ben de çok hassasım, takarım kafaya ve bir daha gitmem.
Evet insanlar çok tahammülsüz ve mutsuz, evet çok da haklılar ama terslenmek de istemiyorum ya.
Ben yormuyorum çünkü insanları, kendim bakmaya çalışıyorum, hemen seçip alıp ödemeye çalışıyorum, öyle arka arkaya 100 tane soru sormuyorum. Nazik olmaya çalışıyorum, teşekkür üstüne teşekkür ediyorum. En azından dursun öyle işini yapsın azarlamasın istiyorum. İstanbul'da çok başıma gelirdi bu. Lanet etmiştim artık. Ya bi bakkal vardı evin karşısında, bi dövmediği kalırdı. Oflaya puflaya kalkardı yerinden. Sırf ona gitmemek için tee caddenin sonuna yürürdük. Şimdi başka bir şehirdeyim buranın esnafı çok tatlı dilli güler yüzlü. Bilemiyorum havasından mı suyundan mı ama bi kendi memleketimdeki esnafları çok severdim bi de buranın esnafını çok beğeniyorum.

Ben de saticilarin veya gorevlilerin sen hitabina kil oluyorum. Tanimadigim bir kisiye benden kucuk veya buyuk olsun fark etmez hep sen derim ve kendime de bunu beklerim. Bu zamana kadar hic yapmadim ama artik ilk sen diye hitap eden kisiye hayirdir beni taniyor musunuz diyecegim. Ayrica toplumumuzda kibarlik eziklik olarak algilaniyor maalesef. Bir garson hopp kardesim ordan bize iki cay cek diyen adama hemen efendim derken biz iki cay alabilir miyiz diyen adami sallamayabiliyor. Sizlik bir durum yok bence.

Ben genelde magazalara gitmiyorum yasadigim sehirde cogunluk tok satici, galiba artik cogu n11 trendyol uyesi ve ugrasmiyor kim ugrasacak musteriye gulecek vs
Cok mecbursam alirim, onda belli basli yerlerim var
Boyle tepkiler gorsem birakirim daha fazlada tepki gosterebilirim.

Yillar önce benzerini yasadim ve konum olarak kuvvetliydim bir organizasyonda ters bir tepkiyle karsilastim hem araci kuruma hem organ sirketine ilettim ( kendisi kafama ikrami nerdeyse atti kufretti ve git kime soylersen soyle dedi)
Gunluk calisanmis, yani madem gunluksun adam ol parani kazan ne diye kotu insan olursun. Bir daha asla o organizsyonlarda calisamadi ve iftira attigimi soylemis bari gel ozur dile insanlar affetsin bence haketti cunku benden baska birine denk gelip tum emegi cop edebilirdi ben kizdim uzulmedim ama birini cok uzebilirdi.

Böyle yerlerde her şey dış gorunus maalesef, sadece kisinin degil aracinin dis gorunusu bile önemli.
Esimle ankara panoraya bir aksam sinemaya gidelim dedik, o arada kizilayda falan bir kac yerde patlama oldu.
Önlemler güya üst duzey.
Neyse otoparka inmek icin onumuzde 2 3 arac var.
Biri jeep tarzi, degeri ben yeniyim diye bagiran mercedes, arkadakide bizim ozamanlar 10 yasinda falan olan corsa.
Jeep gecti hic bir kontrol yapilmadi, mercedeste ayni sekilde gecti.
Bizim araci durdurdular.
Bagaji acarmisiniz dediler esim kafasini uzatti camdan ondekileri neden aramadiniz onlar sendikali biz harranlimiyiz dedi, guvenlik hic bir sey diyemedi.
Sizin bu tavirlariniz yuzunden artik patlayici tasirken scirocco kullaniyorlar haberiniz olsun dedi, avm ye girmeden geri cikti.
Dış gorunus maalesefki her şey artık.
Ne kadar ayıp ya. Ankarada özellikle bi kaç avm yapıyor bunu. Digerlerine gayet rahat spor kiyafetimle giderken o ikisine giderken bir tık daha özen gösterirken buluyorum kendimi. Hic hos değil bu durum, o yüzden pek tercih etmiyorum oraları.
Ama bizim görgüsüz zenginlerimiz yüzünden bu durum böyle. Çok parasi olup mütevazı yaşam sürmüyorlar ki. Illa zengin olduğunu gözümüze sokacak, hal böyle olunca çalışanlarda ona gore davranıyor, gösterişten uzak sade kendi halinde insanları görmüyor, umursamıyor, kendince insanlara yüksekten bakmayı hak görüyorlar.

Arada sırada olur öyle şeyler. Ben kimseyle muhattap olmadan çıkıp gitme taraftariyim. Ama eşim uğraşır cevabını verir. Bence boşa zaman kaybı cvp vermeden çıkıp gitmek en iyisi.

Teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için. Haklısınız. Çok takılmamak gerekir ama gerekeni de söylemek lazım. Az önce yine aynı markete gitmem gerekti süt vs. Almak için. Market müdüresi başka bir kadına belirttim rahatsızlığımı, özür diledi. Kendisini uyaracagını söyledi. Kusura bakmayın dedi.
Kasiyer kız da duydu yani, kasada çok normal davrandı. Ödememi yaptım çıktım.
ayrıca bu kezki izlenimi anlamak için iyice giyinip kuşanıp takılarımı taktım, en gösterişli çantamı aldım, topuklumu giyindim. Polise de yakalanmayım diye de hızlıca gidip geldim, çünkü bu kıyafetle ancak kutlamaya gidilir ama buna mecbur ediyorlar insanı.

Yaşadığınız her durumu kişiselleştirmeyin. Özeleştiri yapın geçin. Ama değerinizi sorgulamayın bunlar üzerinden.
Arkadaşların da dediği gibi insanlar pandemi, her şeyin pahali hale gelmesi vs nedenlerle mutsuz .
Memnun değilseniz çıkın gidin. Üzerine fazla düşünmeyin.

Asgari ücretle şu pandemide evine ekmek götürmek için çalışan bu insanlardan ne istiyorsunuz anlamıyorum.
Bir mağazaya girip üç parça şey alıcam diye sanki mağazayı ve ordaki insanları satın alıyormuş gibi tavırlar falan bence daha itici
Ben kendi tavrınızı burda taraf toplamak için yumuşattığınızı düşünüyorum.Siz sert yaptıysanız onlarda öyle karışılık vermiştir.
Şikayet edin işinden edin milleti egonuzu yükseltin ne diyelim biz burdan ?
Kaç kere şımarık hareketlerine şahit oldum müşterilerin girdiğim mağazada markette
Ben utanıyorum artık müdahale etmeye insanlar utanmıyor.
Böyle şeyleri takıntı yapıyorsunuz hayatta hiç derdiniz yok heralde.Hiç işim yok kafaya bunu takıcam mağaza görevlisi bana kaba davrandı diye .
Gerçekten Allah başka dert vermesin

X