Maddiyat ne kadar önemli

Sizin hayattaki önceliğiniz çeyiz dizmek evlenmek, evcilik oynama hevesleri olmuş. Normalde mesleğimi elime alayım iş hayatına atılayım kendi ayaklarımın üzerinde bi durayım olmalıydı. Daha doğmamış olmayan bebeğe don biçiyorsunuz. Hayatınız boyunca çalışmak istemiyorsanız hem aileden hem kocadan zengin olmalısınız, kocanız bir gün yanlış yaparsa sefil olmamak için.
30bin maaş sende 30 kazansan 60. 20si kiraya gider 40 kalır. 40binede fatura gıda kredi kartları ucu ucuna geçinirsiniz.Araba varsa yine bi tık iyi ama ev araba ikiside yoksa borçla araba alayım deseniz 2 sene kıt kanaat olur. Derdiniz bu kadar çocuksa devlete atanmaya bakın alırsınız 2 sene ücretsiz 2,5 yaşa kadar bakarsınız işte.
Şuan evlenip 5 sene sonra çocukla boşansam mı diye konu açacak üye enerjisi veriyorsunuz

28 30 yaşına kadar samanlık seyran olur diyordum. Şimdi öyle bakmıyorum olaya. Bir sorun yaşamadım bu arada yaşadık gördük meselesi değil ama 30+ daha gerçekçi baktım her şeye. Parası olmayan insanı anası babası bile el üstünde tutmaz.

İllet olarak görmüyorum dediğiniz gibi biraz dramatik düşünüyorum sanırım. Kötümser düşünüyorum ya şöyle olursa böyle olursa diye. Ayrılmayi düşünmüyorum sadece korkuyorum çok zorluk görmediğim için. Belki de her şey düşündüğümden daha güzel olacak

Canımın içi bak belli ki ailen seni üniversitede okutacak kadar aydın ama "kız çocuğu vakitlice evlensin, başında kocası olsun" vizyonuyla yetiştirecek kadar da geleneksel, orta halli, standart bir türk ailesi...Yani 18 yaşından beri çeyiz düzüyor ve çalışmayı zorunluluk olarak görüyor olman bunu gösteriyor...Bana biz ne söylersek söyleyelim sen seneye bu adamla evlenip hemen çocuk sahibi olacaksın gibi geliyor ama o kadar genç ve tatlısın ki uyarmadan geçmek istemiyorum...Sakın hemen evlenme, önce "ailenden bağımsız, kendini rahatlıkla gecindirebilecek düzeyde" maddi manevi bir düzen kur, seven adam 5-6 yıl daha bekler zaten, sonrasında evleneceksen evlen ama yine hemen çocuk yapma lütfen...Daha 22 yaşındasın, hiçbirsey için acele etme...Yolun bahtin açık olsun

Son düzenleme:
Evlenmek için acele etmeyin. Maaşınızın bir kısmını altın yapıp kenara koyun. 2-3 sene para biriktirin bir hesaba koyun. İleride sıkıştıkça oradan destek alırsınız. Siz çalışmadan geçinme şansınız pek görünmüyor. Evlenmeden önce 2-3 sene çalışırsanız evlendiğinizde iş zorlamaz sizi.

Ya ne alakası var. Ben hemen yarın evleniyorum diye konu mu açtım. Hayattan gözlemlediklerim ve korkularımı söyledim insanın 5 yıl sonrası için korkusu olamaz mı?

Ne kadar güzel yazmışsınız ama bencede boşa konuşuluyor beyaz eşyalara kadar almış,18inden beri çeyiz yaptıran bi ailesi var. Ailesi hiçmi demez kızım sen daha küçüksün bi dur ne çeyizi diye, çeyizlik yerine altın dolar alıp ileride zamanı gelince alabilirlerdi.

İki gönül bir olunca samanlığın seyran olması için Ferhat ile Şirin aşkı yaşıyor olmanız lazım çok çok yoklukta çaresiz değilsen ve kafana bu detay takılıp daha yaşamadan acaba diyorsan hiç bulaşma. Ha zengin koca da seni niye alsın bir sebep var mı onu da düşünmek lazım. Para parayı çeker. Şansın varsa maddiyat açısından yüksek biri ile evlenme tabikş evlen ama seveceksen iyi kötü saygı hürmet olacaksa. Sadece para için de evlenilmez. Sadece sevgi için de evlenilmez

Ya ne alakası var. Ben hemen yarın evleniyorum diye konu mu açtım. Hayattan gözlemlediklerim ve korkularımı söyledim insanın 5 yıl sonrası için korkusu olamaz mı?
Canım benim bu konudaki en doğru ve mantıklı olan zaten sorgulaman ve korku duyman. Keşke aynı mantıkta ilerlesen. Yarın evlenmiyosunda 1,5 sene var yazmadın mı 1,5 senede maaş 50-60bin mi olacak? Havadan ev araba mı gelecek? Maaş artış hızıyla kira artış hızı başa baş bile olmuyor. Bu adamla mutlu olamazsın bu çok bariz

Siz bence evlenmeye zaten karar vermişsiniz.Ama zorlanırsınız evet.Evlendikten sonra değil de çocuk olduktan sonra dengeler çok değişiyor.İnsan istiyor ki çocuğu için herşey olsun.kendi kafası rahat olsun.Bir de zamanla ilişki yıpranıyor.Yasitlarin evlenip çok daha rahat bir hayat yasadiklarinda , ya da birinin eşinin kocaman evi olup , sen küçük ve eski bir ev için ev sahibi ile kira konusunda anlasamadiginda , herşey daha da zor gelir.İstesen de istemesen de döner bir bakarsın etrafa.Bir de siz rahat bir hayattan yasiyormussunuz.

Yaşınız da küçükmüş aslında.Ben olsam evlilik düşünmem bu yaşta bu şartlarda.Ne gerek var.Evlenince ne olacak.Tabi hemen çocuk istemiyorsaniz.Biraz birikim yaparım ,çalışırım ,hayat ne getirir götürür bakarım.

Ve evet ,herkesin yapısı farklı ama ben bebeğim çok küçükken baslasaydim ise depresyona girerdim

Arabası var erkek arkadaşımın işe ilk girdiği gibi almış. Şuan bu faizlerle vs çok zor olurdu tabii. Ben de çalışacağım inşallah düzenimizi oturtursak böyle bir yola gireceğiz. Tahmini 1.5 sene diye düşünüyoruz.

Kaç yaşındaydı böyle avaz avaz agladiginda

Çok teşekkür ederim. Genç olduğumuzun farkındayım erkek arkadaşım da 25 yaşında henüz, inanır mısınız 18 yaşımda erasmustaydım hiç çeyiz derdim yoktu. Geçen sene depremde okullar uzaktana dönünce biriktirmiş olduğum parayla yavaş yavaş aldım çeyizimi ailem de erkek arkadaşımı bildikleri için destek oldular. Bir işin ucundan tutmak lazım çalışmaya başlayınca da altın kenara koyar diğer ihtiyaçlarımı alırım diye düşündüm. Sonuçta 4 yıldır devam eden bir ilişki var artık ciddileşmeye başladı okul da bitince. Tabii en büyük önceliğim inşallah gönlüme göre bir işe girerim de bu korkuların hepsi yersiz olur. Tanıdığım çoğu kadın iş hayatında mutlu değil bu yüzden beni korkutuyor. Hatta daha dün ofisteki hamile abla dedi ki keşke havadan 40 bin gelse hiç çalışmasam :)) Bunu duyunca bile korkular sardı beni

Tatlım kırılma ama aklı başında hiçbir aile 20 yaşındaki kızının 3-4 yıllık ilişkisi var diye tırım tırım çeyiz almasına ve evlenmesine müsaade ve teşvik etmez...Hele ki dımdızlak 30k maaşlı 25 yaşında bir adamla...Yanlış anlama ama bu tür aileler kızları boşanmak istediğinde de " boşanıp da bizi rezil mi edeceksin, çocugunla bosanip ustumuze mi kalacaksın , kır k.çını otur" diyebilen kafa yapısında, yobaz zihniyetli insanlar oluyor genelde...Ben seni kendi kızımın yerine koyuyorum, o yüzden hiç mi hic doğru gelmiyor ailenin tavrı

Son düzenleme:
evim var arabam var bankada param var aylık eve yaklaşık 100k para giriyor ama ohhhhh müthiş yaşayalım dönemi değil donem. hayat çok zor ev yok araba yok 30k maaş 20k si kiraya gitse kaldı 10k. bozdur bozdur harca. ben yapamazdım. Hadi hamileyken çalışmadığını düşün patladı gitti. be yapabilir miydim bilmiyorum. zor bir karar

Merhaba,
Maddi imkanı, birikimi olmayan, benden az maaşı olan, hatta aile desteği değil kösteği olan, iyi huylu, çalışkan biri ile evlendim, nasıl geçinirim diye kaygım olmadı.
20+ yılın özeti: her şey bir anda olmadı elbette ama, şükürler olsun,birlikte Rabbim fırsat verdi çok şeyimiz oldu.

Evlenmeden önce hiç önemli değil diyordum ama 8 senelik evli olarak maddiyat çok önemli diyorum. Çocuklar olup büyüdükçe masraflar artıyor. Alıştığı rahatlıktan taviz vermek istemiyor insan.

Ay boşver evlenme yeni mezunsun dur be arkadaşım acelen nedir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…