Maddiyat ne kadar önemli

Ev olsa sorun olmaz da olmayınca kestiremiyor insan ne olacağını. Şimdiden sonra ev kiralama da maaşı alıp götürüyor. Biz 2022 de evlendik ucuza oturuyoruz şimdi olsa 15 bin rahat kira bu da bizi zorlardı.

Kocamla tanıştığımızda son parası ile bilet alıp gelmişti.
Şimdi kendimize ait bir iş yerimiz, arabamız var. Ayrıca 4 çocuklu halimizle de çok şükür kimseye muhtaç olmadan yaşiyoruz.

Ben üniversiteden yeni mezun oldum, birkaç ay oldu, hayatın gidişatını kestiremediğim için ya olmazsa ya rahat yaşayacak kadar kazanmazsam kaygılarını yaşıyorum. Varlıklı aile dediğiniz tartışılır, benim aile evinde rahat yaşıyorum dediğim istediğim gibi yiyip içip geziyorum alışveriş yapıyorum. Evin tek kızıyım onun da rahatlığı yani kira maddiyat derdi bilmedim hayatım boyunca.

Meslekler ne? Kamuya atanma gibi bir durum var mı? Serbest meslek ise bu ömür boyu mu sürecek? Birinizin maaşı daha net ve düzenli olursa belki daha iyi olur. Bu devirde bu parayla geçinmek zor ama ilerki dönemde şartlar değişebilir mi? Farklı alternatifleriniz var mı? Bunlar önemli.
Ben sadece maddiyatı düşünüp bu adamdan olmaz geçinemeyiz biz deyip vazgeçmezdim sanırım. Ama biraz realist de olmak gerekiyor. Oturup güzelce konuştunuz mu uzun vadede nasıl bi plan yaptınız, güzel çıkar yollarınız var mı maddi anlamda vs…

Kocamla tanıştığımızda son parası ile bilet alıp gelmişti.
Şimdi kendimize ait bir iş yerimiz, arabamız var. Ayrıca 4 çocuklu halimizle de çok şükür kimseye muhtaç olmadan yaşiyoruz.
Allah daha çok versin inşallah çok mutluluklar dilerim

Ömür boyu çalışmayı sorunlar arasında saymışsınız ama bu bizim rutinimiz, bunu hiç kusur gibi görmemiştim. Ben de rahat büyüdüm aile evinde. Bunları pek düşünmemiştim evlenirken, sizin düşünmeniz güzel. Ama bunlar bazen kestirilemiyor. Görevde yükselmesi var, kendi işini kurması var, başka yerde çalışması var, hayat standartları bu şekilde olumlu ya da olumsuz çok fazla değişebiliyor.

Allah daha çok versin inşallah çok mutluluklar dilerim

İnşallah, lakin iki tarafında çalışması lazım.
Hemen çocuk yapmayın.
Biz düğünü kendimiz yaptık. Eşyaları kendimiz aldık. Borcumuzu bitirdik. Ben doğuma 4 hafta kalana kadar çalıştım. Aynı iş yerinde uzun süre çalıştığım için tazminat da almıştım.
Yani aman canım biz birbirimizi seviyoruz deyip durmamak lazım.
Eşimin işi gereği ne kadar çok iş yaparsa o kadar para kazanıyordu. Maaşlı değildi. Sabit gelir bu dönemde bence sıkıntı. Ek bir işe daha başlasa sanki eliniz kuvvetlenir.

Aslında sorun olarak değil de sanırım sorun olarak gördüğüm tek kısım çocuğum olduktan sonra aşırı düşkün olurum biliyorum.İstemeye istemeye işe gitmek beni çok üzer. Yengem borçlar yüzünden çocuğunu bırakıp gidiyordu biz bakıyorduk çocuk avaz avaz aglıyordu annesinin peşinden. Bunlar hiç aklımdan çıkmıyor beni şimdiden korkutuyor.

Senin daha yaşın küçük, hayata dair tecrübesizsin, olgun değilsin yaşına göre. Bu kafa yapısıyla anne olup ne kadar iyi bir anne olursun, çocuk yetiştirebilirsin çok tartışılır. Çocuk bakmak sadece beslemek, uyutmak değil. Bundan çok daha fazlası. Hayatı yaşamayı böyle evcilik oynamak sanıyor gibisin.

Çok yazık yani keşke dört yıl üniversite okumasaymışsın. Direkt 18 olunca maddi durumu uygun biriyle evlenseymişsin.

Bir insanın anne olmadan önce düşüneceği şey çalışsa durumu değil, ona yetebilir miyim, onu yetiştirebilir miyim olmalı.

Çalışma hayatına bakış açın çok ilkel.

Valla şu ekonomide çok çok önemli nefes alırken bile 200 tl gidiyor gerisini sen düşün düşüncelerinize saygı duyuyorum fakat işin gerçekleri bu yönde değil eve ekmek girmediği zaman ne aşk kalıyor ne huzur malum sevgi pek karın doyurmuyor ya

Aile evinde rahat büyüyen insanın evlilik sonrası için endişesi olmaz. Çünkü aileden gelen maddiyatı olur. Demek ki sizin aileniz de şu anda çok zengin değil,bu durumda bu adamla evlenin veya evlenmeyin zaten siz zorunlu olarak çalışacaksınız ki.
Ayrıca yaşınız evlilik hesabı yapmak için çok küçük. Hele biraz daha bekarken çalışın,gezin,yiyin,için,tatillere çıkın,keyfinize bakın. İlerisi için şu anda yapmanız gereken tek plan kariyer bence.

Ben özel sektör çalışanı iken eşimle tanıştım. O zamanlar o da bir firmada fabrika müdürüydü. Biz evlenmeden bir süre önce işten ayrılıp kendi işini kurdu. Şimdi esnaflık yapıyor. Ev araba aldık beraber çalışarak. Aylık geliri benimkinin en az 50 katıdır ki ben de genel ortalamaya göre yüksek bir maaş alıyorum. Ama yine de evlenerek ev araba sahibi olan kadınlara gıptayla bakmıyorum. Çünkü ne olacağımız belli değil. O yüzden kadın olsun erkek olsun hayatının her döneminde mutlaka çalışmalı bana göre.

Emin ol, zannettiginin aksine, asıl çocuguna çok düşkün kadınlar , çocugunun refahı ve geleceği için bağrına taş basıp mesleğine dört elle sarılıyor...Önce kendi ayaklarının üstünde durmayı öğren, kendi düzenini kur, sen çocuklugundan beri hevesle çeyiz düzmüşsün ama evlilik için daha en az 10 yılın var bence.... Zaten 18 yaşında tanıdığın bir adamla evlenmek de ne kadar doğru bilemedim...

Borçlar bitmeden çocuk yapmayacaksınız, zaten evlendikten sonra koştur koştur çocuk yapmak büyük hata. Herkes bırakıp gitmek zorunda kalıyor çocuğunu, bir ağlar iki ağlar zamanla alışır ama bu çocuğun senin beklentilerini karşılayabileceğini düşünmüyorum ben.

Çocuğunuza bez parası yetiştiremeyip ayda yilda ailece bir tatile gideneyip arkadaşlarınızın hayatlarına imreneceksiniz. Karar sizin. Maddiyat çok önemli. Bu soruyu soruyorsanız siz de bunun farkında bir insansınız demektir.

İki gönül bir olunca her şey hallolmaz . Maddi sıkıntı başlayınca ne gönül kalır ne de sevgi . Hele ki aile evinde rahat büyümüş biri için inanılmaz zor . Maddiyat evlilikte çok büyük bi problem . Oldu ki bi engel oldu çalışamadınız nasıl geçineceksiniz ? Bu devirde inanın çok zor geçinmek. Sevgi olsa da olmuyor o kavgaların tartışmaların sonu hiç gelmiyor . Kendi ailenizdeki rahatı isteyeceksiniz canım cicim ayından sonra

Ben anne olmadığım için nasıl bir duygu bilmiyorum evdeki kedimi bırakıp işe giderken bile üzülüyorum... Her anında yanında olmalıymışım gibi geliyor. Tabii hayatın gerçekleri de var ben en azından çocuk olma gibi durumlarda iki üç yıl çalışmak istemem kendim büyütmek isterim imkanım varsa. Yok ise mecbur işe devam edeceğim daha bebeği 1 yaşına gelmeden çalışan bir sürü anne var. Hepsi de çok kutsal çok özeller.

bu kadar dramatik düşünmeyin. çocuk bu, yengeniz banyoya da girse ağlar markete gitse de ağlar. aileden miras yemiyorsak hepimiz hayat boyu çalışıyoruz. çoğu anne ihtiyacı olmasa da mesleğini yapmak için çalışmaya devam ediyor. eğitim gördüğün alanda ilerlemenin kariyer yapmanın da bir zevki var niye bu kadar illet olarak görüyorsunuz ki çalışmayı. ayrıca diyelim ki maddi zorluğu göze alamayıp ayrıldınız. hem maddi durumu yerinde hem de seveceğiniz birisi olacağından emin misiniz. belki gene fakir seveceksiniz. belki zengin bulacaksınız ama nasıl sarılıp öpeceksiniz bir ömür sevmeden.

Kendini yetiştirecek, geliştirecek bir meslek mi yapıyor? Örneğin kasiyerlikte ilerleyemez, ama sanayide bile bir şeyler yapabilir.

Ancak ikiniz çalışacaksınız o da şu devirde sadece karın tokluğuna. Toplam gelir 100 binse (kira ve çocuklu) ancak biraz rahat yaşarsınız, 100 bin üzeri ise birikim olur ancak o da çok fazla değil.

Ülke şartlarında bu kazanç biraz zor, eğer belli bir meslek yoksa.

Valla para her şeydir. Paran varsa geçim sıkıntın olmaz, tatil fırsatın olur, evin olur, araban olur, dostun çok olur.

İnsanlar öyle bir hale geldiki, en iyi huylular bile, parasızlıktan ve stresten agresifleşiyor. Kolay mı 3 kuruşa ev geçindirmek? Huzur nasıl olsun?

Olayı bu kadar dramatikleştirmeye gerek yok. Biz de oğlumla birbirimize çok düşkündük ama iki sene evde kendim baktım. Sonra işe başladım. Evde sürekli ev işi-çocuk döngüsü çalışan kadını da bir süre sonra yıpratıyor. İşe dönmek iyi geliyor. Oğlumu özlediğim için eve gelince çok daha verimli vakit geçiriyorduk mesela. Çocuk da alışıyor zaten. Anneyle evde vakit geçirmekten sıkılıyorlar bir süre sonra. Sosyalleşmek onlar için de iyi oluyor. Hiçbiri feryat figan kalmıyor öyle.

Erkek arkadaşınız 20'li yaşların başında ise kazandığı para normal olabilir. Ve sizde hemen evlenmek zorunda değilsiniz. Adam işini gücünü oturduktan sonra evlenmenin daha doğru olabilir. Ama adam 30'lu yaşlarda ise bence düşünmeden ayrılın. Çünkü bu yaşa kadar bir şey yapamayan bir adamdan çocuğunlukla bir şey olmaz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…