Lohusa evinde kalan kayınpederim

Eşlerin anne ve babası sorun çıkarıyorlar çoğunlukla. Ama ben genelde eşleri hatalı buluyorum. “İdare et gitmiyor babam” diyerek üzerinde psikolojik baskıyı eşin kurmuş. Başka bir krizde yine aynı şey olur. “Baba emziren kadın var gel seni evine bırakayım” demek zor olmasa gerek. Diyemiyorsa büyümemiş, babasının minik oğlu olarak kalmış bir çocuk eşin. Boşuna kv, kp e kızma. Aramızı bozuyorlar deme. Akraba ilişkileri hep tel cambazının yürümesi gibidir. Bir sağ bir sol. Eşinde dengeyi kuracak irade olmalı.
O zaman da kayınvalide,ne demek istiyorsun,benim kocam,senin baban,karının göğüslerine mi bakacak yani,bunu mu ima ediyorsunuz terbiyesizler der.Kimine sivrisinek saz,kimine davul zurna az işte:KK43:
Ben de tesettürlüyüm.Kayınvalideye gittiğimizde,kaynım evdeyse,uzun kollu hırka giyiyordum.Kayınvalidem 1 2 derken ağzındaki baklayı çıkardı,ne yani,benim oğlum sana yan gözle mi bakacak:oha:
Kendisi de kapalı,ama anlayamadı yine de:işsiz:

Ne demek annen neden sende kaldi :) annem çünkü. Başka bir sebep gerekiyor mu?
Gece kayınpederim salonda yatıyordu. Annem benimle ilgileniyor. Yemegimi getiriyor, giyinmeme yatip kalkmama yardimci oluyor, evde yemek yapılıyor temizlik yapılıyor. Ama kp ayak altinda olunca annem rahat edemiyor. Sabah evine gitmek zorunda hissetmis kendini. Ta aksam yemegi yendikten sonra yatmaya bize geliyordi. Kp artik odasina gitmistir diye
Elbette,en yakın anne ve abladır,hele ki böyle zamanda...İnsanın her hali oluyor,sırasında onlardan bile çekiniliyor,elbette onlar olmalı,yoklarsa diğerlerine sıra gelir ancak...

O zaman da kayınvalide,ne demek istiyorsun,benim kocam,senin baban,karının göğüslerine mi bakacak yani,bunu mu ima ediyorsunuz terbiyesizler der.Kimine sivrisinek saz,kimine davul zurna az işte:KK43:
Ben de tesettürlüyüm.Kayınvalideye gittiğimizde,kaynım evdeyse,uzun kollu hırka giyiyordum.Kayınvalidem 1 2 derken ağzındaki baklayı çıkardı,ne yani,benim oğlum sana yan gözle mi bakacak:oha:
Kendisi de kapalı,ama anlayamadı yine de:işsiz:

sizin kayınvalideniz de saçma sapan fikirli bir insanmış.
Allah akıl fikir versin :işsiz:

Millet olarak hastalara ve lohusalara yaklaşımda çok cahiliz bence.
Zaten bağışıklık sistemi çökmüş bir anneyle yeni doğmuş savunmasız bir bebeğin yanına onlara yardım eden en fazla iki kişinin dışında kimse girmemeli bence.Hasta mı grip mi
Yemekli yatmalı kalmalı misafirler mi dersin meraklı akrabalar mı çoluk çocuk mu
Düşüncesizlik diz boyu
Daha kendime gelememiştim ben eşimin evli barklı iki arkadaşı eşleri ve çocuklarıyla şehirdışından yemeğe gelmişlerdi bize ki dikişlerimde sıkıntılıydı.Kadın birde demesin mi sezeryan için pansumana gidiyormuşsunuz??
Sık boğazını öldür dedi şeytan

Amin,hani o da kapalı olmasa anlayacağım bir nebze,yabancı olduğu konular diyeceğim,ama sorun cahillik,başka bir şey değil...

evet tam da öyle.
insanın bunu aklının ucundan geçirmesi bile ayıp.
dile getirmek hele ki korkunç.
dua etsin sen sanırım sakin birisin.

Tüm konudan bağımsız olarak gitmeyin bence, ki ben çocuklarla her yere gider gelirim, ama şu son haftalarda hasta olmayab çocuk bebek görmedim, herkes hasta ve ciddi boyutta geçiriyor. Biraz daha bekleyin bebek gezmesi için.

Ayrıca yenidoğan bebeğin küvezde değilse annesinden ayrı uyuduğunu ilk defa duyuyorum

Neden bebeginiz gorumceyle kayinvalideyke ayni odada kalmis. Bence yanlis birsey bu. Bebek anneyle ayni odada kalmali. Bagisiklik sistemi hic olmayan bir bebek annesinin yaninda degilde neden kaynana gorumceyle anlayamadim

Şimdi aklıma geliuorda gerçekten 2 sene önce salakmisim üzülmesinler diye hep üzülmüşüm hastanede odada daha ben emzirirken kayınpeder geliyordu kaynanamda birşey olmaz üstünü ört o görmez falan diyordu annem tabi iyi ki musade etmemiş ama annem olmadığında giriyordu hiçbirşey olmamış gibi bi kaç kere yani eve geldigimizdede gecem gün dediğim gibi cat kapi pat diye bi kaç kere daldığı olmuştu gördüyseler birşey günahı onun boynuna inşallah tiksindim şuan ya:KK43:

evet tam da öyle.
insanın bunu aklının ucundan geçirmesi bile ayıp.
dile getirmek hele ki korkunç.
dua etsin sen sanırım sakin birisin.
Sakin biriydim,çünki yaşlılara karşı hep bir merhametim, sempatim vardı.
Düşünemedi,densizlik etti dedim.
Fakat zaman bana gösterdi ki,yaşlılıkla ilgili hiç bir sorunu yok,herşeyi bilinçli yapıyor.
Ne bileyim,benim canım babaanneciğim onun yaşındayken yaşlı,ne hastalıklar yaşamış,yarı felç geçirmiş,unutkanlıktan muzdarip bir insandı.
Kvyi de ne dediğini bilmeyen,,aklı gelip giden biri sandım,oysaki sülalede ki herkesin doğum tarihi bir yana,sabah mı öğle mi doğduğunu bile biliyor:işsiz:

Sakin biriydim,çünki yaşlılara karşı hep bir merhametim, sempatim vardı.
Düşünemedi,densizlik etti dedim.
Fakat zaman bana gösterdi ki,yaşlılıkla ilgili hiç bir sorunu yok,herşeyi bilinçli yapıyor.
Ne bileyim,benim canım babaanneciğim onun yaşındayken yaşlı,ne hastalıklar yaşamış,yarı felç geçirmiş,unutkanlıktan muzdarip bir insandı.
Kvyi de ne dediğini bilmeyen,,aklı gelip giden biri sandım,oysaki sülalede ki herkesin doğum tarihi bir yana,sabah mı öğle mi doğduğunu bile biliyor:işsiz:

sen aklı başındasın ona uyma.
o bırak kendi alanında takılsın öyle.
Rabbim herkese hidayet versin.

Tum sulale neden kaliniyo anlamis degilim. Ya tek kv yada senin annen kalsa bi kac gun yetermis.
Yinede bence uzatma kirki cikmis sonucta git mesafeli bi sekilde. Biliyorum insanin icinden gitmekte gelmiyo ama esinde senin yaninda yani kinlenecek bisey yok.

Bugün gittik eşimle. Kapıyı gorumcem açtı. Kayinvalidem mutfakta. Kayinpeder 1 saat sonra geldi yanımıza. Ikisinin de elini optum. Baska da birsey konuşmadım. Aç bu cocuk, ustu kalin vs vs biseyler zirvaladi. Cevap vermedim. Ne guldum,ne somurttum. 2 saat sonra da çıktık geldik.
Eşim bugune kadar beni bir kez olsun kırmadı, bir dedigimi iki etmedi. Onlarda evlatlarinin hatri yoksa bile, esimin bende hatri büyük. Onun için gittim. O da gördü zaten, uzun süre bir daha gitmeyiz dedi.
Büyüklük bende kaldi, icim rahat..

Vazgeçemez, ki burada basit bir trip var. Ağır bir olay olur, orada gerekirse vazgeçer de (Aslında vazgeçmek de değil, ağırlığını koyma hali olur, gelen başını önüne alır gelir)
Trip de yalnız bu zamanda atılmayacak trip. Kv ve kpciğinizin hassas duyguları hemen de incinivermiş şu hale bakın, siz loğusa halde milleti eğlerken, rahatsız olurken, aman idare edeyim diye hem kendinizi hem de el kadar bebeciğinizi sıkarken sizin duygularınızı niye düşünememişler? Çok sapıtıyor bazı kvler vallahi.
Loğusa kadının evinde yatılı işi ne ya kpin?

Bakın ben benzerini yaşadım; şöyle ki, benim anne dominant bir kadın, sizin anneniz gibi çekilivermez, aman ağzımızın tadı bozulmasın demez; bilakis herkes ağzının tadını bilsin ayarı çeker. Kvm genç benim, eşim tek çocuğu, nasıl hevesli. Kadını da severim, öyle oturayım bana hizmet et kafası yoktur; geldi ben loğusayken annemle beraber koyun koyuna uyudular 15-20 gün :KK70:
Her şeyime de yardımcı oldular Allah razı olsun.
Ancak az kaba, düşünemeyen yönü de var. Benim kpi de çağırmış, ben de sanıyorum bebe görüp gidecek. Adam bavuluyla çıktı geldi. Ki annem direkt olaya müdahale etti. "Beyler bizim tarafa geçsin yatsınlar olmazsa, loğusa kadın rahat edemez" dedi. Ki babam gelmiyor yav kalmaya, kp kim?

Bir şey diyemedi ama bozuldu tabi.
Ben tesettürlü de değilim siz gibi, canım yanarken utanır mıyım utanmaz mıyım vallahi onun da derdine düşemem. Kpler bi dışarı çıktılar, zaten yaz günüydü, altımda bir don bir tayt aha da başka yok. Memeler fora- kah sutyenli, kah ateş bastı ayh diye taytı atmışım, evin içinde takılmaya geçtim öyle daktilo başında bekleyen Şener Şen gibi.
"Aha gel çağır kpleri çağırabileceksen" dercesine. O meşazı aldı zaten o an ve değil kpin gelip kalması, kendi bile kaçacak delik aradı an geldi.
Yav can derdindeyim ben, meme uçlarım yara olmuş ağzım yüzüm değişir emzirirken acıdan, ter basar, oradan oraya dönerken her yanım sızı içinde, çekemem kimsenin nazını kaprisini. Çeken beni çeksin, çekemeyen gitsin; gelin diye gül dökmedik yollarına. Utanmam, itina ile utandırırım valla.

Bakın yineliyorum, taviz vermeyin.

+1 ben de 40 gün memelerim acik dolandim evde... :KK70::KK70::KK70:

seninki gene iyiymiş, affettirmek için uğraşmış, benim kv nin bir kesmediği kaldı beni, ama hala ben ne yaptım ki diyormuş.Ben de nefret ediyorum, ömrüm boyunca hayatımda olmasın istiyorum o zamanda yaşananlar ve yapılanlar kolay unutulmuyor, bir de üstüne kp yanında emzirmiyorum diye trip atıp duruyordu bana, neymiş biz aileymişiz ben onları aileden saymıyormuşum.çok aileyiz gerçi iki doğumumda da gördüm.
Tabi,aile olmak o kadar kolaysa herkes soyunsun göstersin,tövbe yarabbim...
Bunlar hep mi aynı olur kardeşim,benimki de,dublex üst kat dururken,burada emzir,arkanı dön ne olacak,baban o senin diye bastırıyordu,bir kere bile yapmadım,bunda bile dediğini yaptıramadığı için içten içe bileniyordu.
Sosyete gelin,dinler mi hiç bizi diye dolanıyormuş,sonra öğreniyorum,ne alakaysa...

Şimdi aklıma geliuorda gerçekten 2 sene önce salakmisim üzülmesinler diye hep üzülmüşüm hastanede odada daha ben emzirirken kayınpeder geliyordu kaynanamda birşey olmaz üstünü ört o görmez falan diyordu annem tabi iyi ki musade etmemiş ama annem olmadığında giriyordu hiçbirşey olmamış gibi bi kaç kere yani eve geldigimizdede gecem gün dediğim gibi cat kapi pat diye bi kaç kere daldığı olmuştu gördüyseler birşey günahı onun boynuna inşallah tiksindim şuan ya:KK43:
Alın benden de o kadar.. göğüslerim yara krem sürücem kayınpeder başımda. Hava soğuk ev sobalı.. emzirmek ayrı dert.. sezeryanlıyım ağrım var oturmak kalkmak ayrı dert. Ne çekmişim be Allahın cezalarından.. bi de her şeye alınırlardı. Böylelerinin anladığı dilden konuşmak lazım. Herkese layığını vermek lazım.

Doğum yapan kadının evine kv kp iki adet görümce biri evli olmak üzere artı bir adet kaynın geldiğini on gün kaldığını ,geldikleri gün neden doğum günü haber veriyorsunuz neden kaç gün önceden gelmiyoruz diye trip yapıp,her işe burunlarını soktukları için büyük kavgaya sebep olduklarından eşler arasında büyük yıkımlara sebep olan aileyi gördük bunu okuyun da size teselli olsun...Bu arada kızları doğum yaptığında bir sülale boyu gidip kızlarının evinde 45 gün kaldılar ve damadın mutluluktan ağzı kulaklarındaydı (işin sırrını ben de bilmiyorum).Neler var neler bunları okuyun da size teselli olsun yarın hepiniz bir çiçek alıp eşinizin ailesine teşekkür ziyaretine gidin

X