Lohusa depresyonu sonrasi yeni bebek

Yani siz benim yaşadıklarımı yaşasaydiniz hiç mi 2.bebegi dusunmezdiniz
Ben de o mesajı yazan hanımefendinin yazdıkları aklıma geliyor ya ikiz olursa diye ilkinde böyle bir depresyon yaşadım bebegim emmedikten sonra inanılmaz bir hüzün yaşadım arkası geldi ilaç aldım 2.ye hoc cesaretim yok ama kızım kardeş duygusu tatsın ben de 2.bebegi tadına vara vara gecireyim istiyorum ilkinde hep korkuyla bebeğime bakamama korkusuyla en güzel günlerimi kendime zehir ettim

İlk cocugumda lohusa depresyonu vs yaşamadım şükür. Zorluklar oldu tabi ama genel olarak sıkıntısızdi. İkinci için 6 yıl ara verdim çünkü çok zor bir çocuk büyütmek. Hele de benimkini gibi hareketliyse... sonra bebek düşündük ve ikizlerim oldu. İyiki varlar 2 buçuk yasindalar. Ama aşırı zorlandım. İlk çocuğumla eskisi gibi vakit gecirememek çok zorlu oldu. Üç çocuğa yetebilmek zordu. Demek istediğim çoğul bir gebelik bile olabilir. Yerinizde olsam ikinci çocuğu düşünmezdim. Yapmak istediğim o anneligi tek çocuğumla güzel vakit geçirerek yapardım. Geçmiş geçmişte kaldı. Tekrar bir bebeğim olsa şunu daha iyi yaparım dediğim yüzlerce şey var ama bunun için bir çocuk daha yapamam çünkü yetemem. Çok iyi düşünün etraflıca. Bunun çoğulu var hastalığı var Allah korusun
Size katılıyorum ben de sırf ikinciye ikiz olursa diye cesaret edemiyorum

Bebek hevesinizi anlayabiliyorum,ama duzeleli daha bir yıl olmuşken evladinizin ruhunda oluşan yaraları daha yeni yeni sarmişken böyle bilinmez bir maceraya girmeye gerek var mı?
Diyelim hamile kaldınız önceki gibi olmadı ama bebekle ilgilenmek gerekiyor bebekten soğurum diye yanınızdan ayirmiyor devamlı meme veriyorsunuz aynı hataları yapmamak için iyice bebeğe bağımlılık gelistiryorsunuz.O esnada bunlarin hiç birini yaşayamayan o masum çocuğu düşünün,ne hissedecek annesiyle kurması gereken o bağ asla kurulamayacak ve o çocuk hep bir yanı eksik uzak mesafeli bir adam olacak ya da annesi ilgilensin diye aşırı bağımlı kendi ayakları üstünde duramayan bir birey.
Abartı geldi size belki ama olmayacak bir senaryo değil......

Ben de o mesajı yazan hanımefendinin yazdıkları aklıma geliyor ya ikiz olursa diye ilkinde böyle bir depresyon yaşadım bebegim emmedikten sonra inanılmaz bir hüzün yaşadım arkası geldi ilaç aldım 2.ye hoc cesaretim yok ama kızım kardeş duygusu tatsın ben de 2.bebegi tadına vara vara gecireyim istiyorum ilkinde hep korkuyla bebeğime bakamama korkusuyla en güzel günlerimi kendime zehir ettim
Şimdi gördüm mesajınızı.. benzer şeyleri yaşamışız gerçekten

Birrbulutolsam Birrbulutolsam acaba bu konuya neden beğenmedin attınız valla aşırı merak ettim ben de hanımefendinin yazdıklarının benzerini yaşadığım için konu sahibini çok iyi anlıyorum da sizin görüşünüz neydi de beğenmedim attınız?
Yanlışlıkla atmışım farkında bile değilim siz yazınca fark ettim 😀

Durumumla alakalı siz ne düşünüyorsunuz peki merak ettim düşüncenizi. Sizin nasıl bir benzer olayınız var sizde mi cocuk düşünüyorsunuz tekrar
Ben düşünemiyorum açıkçası aklımdan geçse de cesaretim yok kızımın kardeşi olsun çok isterdim ama o hiç istemiyor 6 yaşında benim lohusa depresyonu şöyle dursun nurtopu gibi de panik atak ve anksiyetem var terapistim 2.yi doğurmamı tavsiye ediyor ya lohusa depresyonu olursam yine diyorum siz orasını dert etmeyin en son çare ilaca başvururuz siz doğurun istiyorsanız dedi

Uzun süren bir depresyon yaşanmış.
Yazık ilk çocuğunuzda nasıl bir iz kaldı ya da boşluklar bilmiyorsunuz.
Şimdi bir çocuk daha yaparsanız ilk çocuğunuz yine bu süreçten olumsuz etkilenecek.
Bu sizin suçunuz değil yanlış anlamayın ama oğlunuzun suçu da değil.
Yerinizde olsam tekrar çocuk düşünmem.
Ya da çok çok uzun yılların geçmesi gerekir siz oğlunuza zaman ayırın bence bol bol.

Oglumu sevemiyordum bırakın emzirmeyi kucağıma alıp öpmek bile içimden gelmiyordu. Şimdiki o masum yüzünü görünce çok çok üzülüyorum. Emzirmek bile iskenceydi 20 gün sürse bile. Haklısınız sanırım benim beynim hala benim hatalı olduğumu söylüyor çünkü çok eksik bıraktım bebekliginde oglumu. Benim hatam değil diye hep hatırlatmam lazım sanırım bunu kendime. Evet doktorum da bunu diyor tekrarlayabilir diye. Benim riskim daha yüksekmiş. Korkularım çok var ya yine olursa diye ama ne bileyim bir ümit yaşamak derler ya çok da istiyorum

Hamilelik öncesi de depresyona yatkınlığınız var mıydı? Depresyon öykünüz mevcut mu? Lohusa depresyonunun tekrarlama ihtimali yüksek, illa olacak diye bir şey yok ama. Bir de hastalıklar insanların hataları değildir, insanlar bir şeyleri eksik yaptıkları için olmazlar. Adı depresyon da olsa başka bir şey de olsa bu bir hastalık ve tedavi edilmesi gerekiyor. Baş ağrınızı seçebiliyor musunuz mesela? Başım ağrısın, şu bölgesi ağrısın diyebiliyor muyuz? Hayır. Bunda da aynı aslında, bir farkı yok. Eğer psikolog ile görüşmüyorsanız tavsiye ederim. Terapi desteği ile daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Hamilelik öncesi de depresyona yatkınlığınız var mıydı? Depresyon öykünüz mevcut mu? Lohusa depresyonunun tekrarlama ihtimali yüksek, illa olacak diye bir şey yok ama. Bir de hastalıklar insanların hataları değildir, insanlar bir şeyleri eksik yaptıkları için olmazlar. Adı depresyon da olsa başka bir şey de olsa bu bir hastalık ve tedavi edilmesi gerekiyor. Baş ağrınızı seçebiliyor musunuz mesela? Başım ağrısın, şu bölgesi ağrısın diyebiliyor muyuz? Hayır. Bunda da aynı aslında, bir farkı yok. Eğer psikolog ile görüşmüyorsanız tavsiye ederim. Terapi desteği ile daha sağlam adımlar atabilirsiniz.
Annemin majör depresyon olması dışında benim de bu gibi psikiyatrik rahatsızlıklara yatkınlığım her zaman vardı aslında. Bekarligimda psikiyatrik ilaç kullanma geçmişim var. Anksiyete teşhisiyle ama çok çok kısa bir süre. Oğlumun doğduğu ilk aylardan itibaren bir yıl boyunca psikolog desteği aldim cok da iyi geldi aslında ama sonradan bıraktım ihtiyacım olmadığını hissedip.

Sizin hatanız değil, bu bir çeşit ruh sağlığı bozulması fakat duyduğunuz bir vicdan azabı var ve bunu bir bebek daha dünyaya getirerek onda telafi etmeyi düşünüyorsunuz bu nokta bana yanlış geldi. Bunun yerine mevcut çocuğunuzla telafi etseniz, ikinci çocuğu da sadece gerçekten istediğiniz zaman yapsanız daha iyi olmaz mı?

Yaşadığınız durum ne kadar elinizde değilse de çocuğu etkileyen bir durum. Doğmamış da olsa çocuğumu ve büyük çocuğumu düşünerek yapmazdım ben olsam.

Hanımlar merhaba. Pospartum depresyon yaşayıp tekrardan hamilelik düşünen, bebeği olan var mı aranızda? Oğlum şu an 5 yaşına girmek üzere. Çok ağır bir lohusa depresyonu geçirdim. Hamileliğim harika olmasına rağmen ve isteyerek beklediğim bebeğim olmasına rağmen doğum sonrası bebeğimi istemedim malesef ve 20 gün emzirdikten sonra antidepresan kullanıp emzirmeyi sonlandirdim. Yaklaşık 3 yıl boyunca yavaş yavaş azalsa da bu bebeğimi kabullenememe durumu hep oldu. Çok şükür 1 yıldır iyiyim oglumu seviyorum düzeldim çok şükür. Ama ilaç kullanmaya devam ediyorum. Tekrar bebeğim olsun ve bu hatalarimdan ders alıp çok güzel bir bebeklik yaşasın bebeğim istiyorum. Ama korkularım var. Bir yandan diyorum acaba erken mi, biraz iyileşmenin tadını mi çıkarsam diyorum. Son 1 yıldır duzeldim şükür ilaç dozlarım da çok çok azaldı ama nuksetmemesi adına devam edicem bir süre. Doktorum da hamilelik düşüneceğim zaman kendi uygun gördüğü ilacımı kesecek yani tedavimden yana bir sıkıntım olmayacak inşallah. Size sormak istediğim sizce erken mi biraz daha mı beklemeliyim. Ki beklesem de illaki bir kardeşi olsun istiyorum. Ama korkularım var ya tekrar aynı şeyleri yaşarsam diye. Düşüncelerinizi ve varsa tecrubelerinizi yazarsanız çok sevinirim
Yengem iki yeğenimin ikisinde de lohusa depresyonuna girdi birini iki ay emzirdi birini bir ay ilaç kullanmak zorunda kaldı ne yazıkki

Bazı yorumlarda çocugunun 3 yılını çalmışsın gibi ibareler gördüm.. Ona istinaden yazmak istedim, yalnız bu durumun böyle olmasını konu sahibi istemedi.. Yani başına gelen bu depresyon çocugun suçu değil evet, ama konu sahibinin de suçu değil.. İnsan bebegı dogunca bile isteye neden depresyona girmek istesin? Bu söylemler konu sahibi üzerinde suçluluk psikolojisi olusturuyor.. Lütfen ona göre yorum yapmaya gayret edelim☺️ kimse basına kötü bişey gelsin istemez nihayetinde 😊

Hanımlar merhaba. Pospartum depresyon yaşayıp tekrardan hamilelik düşünen, bebeği olan var mı aranızda? Oğlum şu an 5 yaşına girmek üzere. Çok ağır bir lohusa depresyonu geçirdim. Hamileliğim harika olmasına rağmen ve isteyerek beklediğim bebeğim olmasına rağmen doğum sonrası bebeğimi istemedim malesef ve 20 gün emzirdikten sonra antidepresan kullanıp emzirmeyi sonlandirdim. Yaklaşık 3 yıl boyunca yavaş yavaş azalsa da bu bebeğimi kabullenememe durumu hep oldu. Çok şükür 1 yıldır iyiyim oglumu seviyorum düzeldim çok şükür. Ama ilaç kullanmaya devam ediyorum. Tekrar bebeğim olsun ve bu hatalarimdan ders alıp çok güzel bir bebeklik yaşasın bebeğim istiyorum. Ama korkularım var. Bir yandan diyorum acaba erken mi, biraz iyileşmenin tadını mi çıkarsam diyorum. Son 1 yıldır duzeldim şükür ilaç dozlarım da çok çok azaldı ama nuksetmemesi adına devam edicem bir süre. Doktorum da hamilelik düşüneceğim zaman kendi uygun gördüğü ilacımı kesecek yani tedavimden yana bir sıkıntım olmayacak inşallah. Size sormak istediğim sizce erken mi biraz daha mı beklemeliyim. Ki beklesem de illaki bir kardeşi olsun istiyorum. Ama korkularım var ya tekrar aynı şeyleri yaşarsam diye. Düşüncelerinizi ve varsa tecrubelerinizi yazarsanız çok sevinirim
İkinci çocuğunuzda bu durum olmasa bile oğlunuzla aranızdaki bağdan çok daha güçlü bir bağ olacak ikinciyle.İkisine eşit davranabilecek misiniz?Aynı sevgiyi ikisinede verebilecek misiniz?İşin bide bu tarafı var.Eğer eşit olmazsa oğlunuzu duygusal olarak kaybedebilirsiniz.
Şöyle düşünün belki ilk çocuğunuzla doğru düzgün fotonuz yok.Ama ikinciyle olucak.Oğlunuzda bu kıskançlık yaratabilir.Size karşı nefret oluşturabilir onu sevmediğinizi istemediğinizi düşünebilir.

Son düzenleme:
Yani hiçbir zaman mı yapmayı düşünmemeliyim sizce. Kardeşi olsun çok istiyorum bu da oğluma acımasızlık olmaz mı.
Kardeşi olmak zorunda değil. Kardeşten kaç kişiye hayır gelmiş kaç kişi kalleş demiş biraz bakının çevreye.
Zaten çok uzun süren bir durumdasınız , bence halihazırda var olan çocuğunuza odaklanın eksikleri giderin. 2. Yi de yapıp 2 çocuğa bunu yaşatmanın anlamı var mı? Hele ki bu sefer büyük çocuk Hatırlayacağı şeyler yaşayacak. Anneye kardeşe farklı duygular besleyecek. Tetiklenecek

Depresyonunuz tekrarlarsa bu sefer iki çocuk etkilenecek. İlacı bıraktıktan sonra daha net karar verebilirsiniz. Bence acele etmeyin.

Sadece bir yıldır iyiysen oglunla geçmiş zamanın telafisi mi yapmaya çalışsanız ki, çünkü ikinci çocuk ilk çocuğu ister istemez ihmal ettiriyor e sizde ki ilk çocuk zaten yeterince ihmal edilmiş, bence ilk çocuğa çok haksızlık olur

X