Leman Sam: Bayramda ülkeyi terk edeceğim

Gideceği yerde hayvan kesilmiyor sanırım. Neyse

kurban gorevimi yaparim ama kurban bayramindaki et ve kan kokusunu ben de sevmem. hayvanlarin olduruldugu hicbir yeri sevmem bayrama ozel degil. 15 yil once kurban kesimine sahit olup 5-6 yil vejeteryan takilmistim. hala et yeme konusunda asiri pimpirikliyim, sadece dana ve tavuk yerim onu da bazi ozel sekillerde. belki sacma bi durum ama kemigini seklini vs gormeyince hayvandan degil de agactan gelmis gibi telkin ediyorum kendimi.
aslinda kurban bayraminda kesilen hayvanlar nispeten daha insani kosullarda kesiliyorlar. fabrikasyon mezbaalarin hali belli.

Hanımlar,
dini yorumlara girmeyin yasak ama bazı yorumlara gözüm takıldı da birtakım şeyleri yanlış veya eksik biliyorsunuz, kitabımızı açıp tekrar okumanızı rica ediyorum sizlerden

Leman Sam sert söylüyor olabilir, vejeteryan değilim ama burda haklı olunan bir durum var, evet şimdi kesim yerleri var, eskisi gibi değil fakat hala ısrarla bahçelerinde, balkonlarında, dere kenarlarında gizli kapaklı kesim yapanlar var, hayvancıkları Hiçte hakkıyla kesmiyorlar, zavallıcıklar resmen işkence edilerek kesiliyor, o kadar amatörce ve Bilinçsizce kesiyorlar ki hem Hayvanın canını acıtıyor hemde kendilerini sakatlıyorlar, oysa hayvanlar incitmeden şefkatle kurban edilmelidirler.

Duyarız bu bayram kolunu bacağını kesip acillik Olanları, zaptedemeyince Hayvanın bacaklarını kesenleri, tam keserken elinden kaçırdıkları garibancıkların yaralı halde sokakta koştuklarını.
Kusura bakılmasın ama kurban böyle olmaz, onunda şartlarını, nasıl olacağını vs açıp okusunlar kitabımızdan.

Ve Kurban bayramı kavurma şenliği değildir, off neyse işte öyle deyip bitireyim

Ancak normalde kesilen hayvanlara ses çıkarmayıp sadece kurban Bayramı'nda kesilen hayvanlar için ses çıkarması da ironik
Because
O hayvanlar insanlar için kendi ve bizim ihtiyacımız için kesiliyor
Bayramda kesilen kurbanlar da Allah için kesiliyor
Yüce Rabbim doğru yoldan saptırmasın
Şarkılarını severim ancak bu yaptığı hiç yakışmıyor ne sanatkarlığa ne de adabına

Miletin pahalılıktan et alamadığı yiyemediği memleketimde böyle açıklama yapması çok komik
keseceğiz ,yiyeceğiz seninde cehenneme kadar yolun var ,o kadar leman gıcığı

Benim bildiğim kurbanda kesilen etten eve girmez. Tam anlamıyla bilmiyorum ama bizim evde kurban kesildiğinde eve bir gram et sokmazdı annem, hepsi fakire fukaraya dağıtılırdı. Şimdi direkt kurban parasını bağış yapıyorlar. Burda da millet keselim de yiyelim, kavurma yapalım derdinde. Çok ilginç...

doğru olan herkese dağıtmak tabiki, ama yıl içinde az et giriyorsa eve yada hiç girmiyorsa tabiki kendinede ayırabilirsin. makbul olanı 3 e ayırıp 1 bölümünü fakire, bi bölümünü akraba eş dosta bi bölümünü kendine ayırabilirsin. hiç yenmez diye bi kural yanılmıyosam adaklık kurbanda var.

Kural olduğunu söylemedim zaten, söyleyecek yeterlilikte birikime de sahip değilim. Benim gördüğüm bu dedim sadece. Kurban kesip eve almak tuhaf geliyor. Yıl içinde yeteri kadar et alamayacak gelire sahip bireylerin kurban kesmesi de öyle.

En fakiri alıp kendi etini yiyor ama çoğunluk zaten kesiyor , kesip yiyene bakacak değil ya yada et bekleyecek değil ya vede aile ve akrabalar kalabalıksa her gelenle yeniyor ki çoğunluk zaten geçim derdinde böylece az kalan dağıtılıyor , sonuçta etin çoğunu aile yememiş oluyor ,
zaten akraba ilişkileri zayıf olanlar dağıtma derdinde yada hiç kesmeme derdinde onlar paris ziyeretinde nede olsa

Leman Sam yanılmıyorsam vejetaryen. Yani normalde de et yemiyor.

Kurban'da kesilen hayvanlara ben de ses çıkarıyorum çünkü bir kere insanın inancı için yaptığı şeye saygısı olması lazım. Öyle ara sokaklarda, evlerin küvetlerinde, arka bahçede hayvanı bağırta bağırta kesmek, kaçmasın diye bacaklarını kırmak, kaçan hayvanı yakalamak için vurmak, sokakları kan gölüne çevirmekle ibadet olmaz. Adam gibi alır kurbanını, gider uzmanlarına kestirir amenna. Ötesi maalesef zulümden başka şey değil ve evet buna ses çıkarıyoruz.

S shot , ben vejeteryan olmadığım halde üzülüyorum kurbana iyi muamele edilmeli.
Yani olayın kesilsin kesilmesin kısmında değilim, kimseninde olmadığını zannediyorum, vurgulanan nasıl kesildiği.
Dini olacağı için yazamayacağım ama şurdan yola çıkalım, üstü kapalı yazayım, evladını kurban etmek istemişti de koç gönderilmişti, evlat incitilerek kurban edilir mi? Demek ki evlada gösterilecek hassasiyet kadar olmalı değil mi deyip çekileyim.

Hayvan kesmek ayrı, bunu ritüelleştirip ,hayvana eziyet etmek ,sokakları kan gölüne çevirip bunu normalleştirmek ayrı.

Ki Leman sam vegan. Veganların çoğu zaten et yemeyi ceset yemek gibi falan görüyor.hayvan yemeyi uygun bulmuyor ki bu beslenme biçimini seçmiş. E böyle birinden kurban bayramı nefiss ımm kanlar ,boğaz kesmeler ,demesini bekleyemeyiz herhalde.

Vejeteryansa eğer sadece kurban bayramına laf etmeyecek bu millet sadece kurban bayramında et yemiyor çünkü.
Ayrıca et yiyen tek ülke insanları da Türkler değil.

kadın açıklamasını yaptı arkadaşlar hemende linç etmeye girmişiz çokda güzel açıklık getirdi ...

o hayvanlar katledilmiyor ki. kurban ediliyor.
İnsanların neye karşı çıktığınının, hangi durumlar için "katlediliyor" dediğinin iyice anlaşılması için sadece birkaç tane haber ekliyorum, eminim arasak daha birçoğunu buluruz.
Videoları falan da koymuyorum.

Aşağıdaki örnekler, kusura bakmayın ama, kurban etmek değil katletmektir.

"Kırkağaç’ın Bakır Mahallesi’nde Kurban Bayramı dolayısıyla kesilmek üzereyken kaçan danayı yakalamak için tüm mahalleli seferber oldu, ortaya inanılmaz görüntüler çıktı. Domates ve bamya tarlasına giren danayı yakalamak için her türlü yolu deneyen mahalleli, danayı önce tüfekle vurarak yaraladı, daha sonra getirilen kepçe ile üzerine bastırılarak ezdi. Tekmelenen yaralı dana, halatlarla boynundan, ayaklarından ve gövdesinden defalarca bağlandı."

"Besiciler satışın ardından hayvanları sopalarla döverek yönlendirdikleri kamyonetlere bindirmeye çalışıyor. Buna rağmen başarılı olamayanlar ise hayvanları elektro şok cihazı ile uyuşturulduktan sonra kamyonetlere çıkartıp, kesilecekleri yere gönderiliyor."

"Sahipleriyle birlikte boğanın yanına gelen kasap sinirli bir şekilde elindeki bıçağı arka iki ayaklarına bıçak salladı. Her iki ayağı kesilen hayvan, can çekişerek koşmaya çalıştı. Boynundaki ipten kurtulamayan boğa, dakikalarca can çekişti."

Kurbanlık boğa traktör arkasında sürüklenerek taşındı!

"Kaçan kurbanlık boğayı pompalıyla vurdular Bursa'da kurbanlık boğayı av tüfeğiyle vurdular Kaçan kurbanlık boğanın peşine düşen kurban sahibi pompalı silahıyla boğayı alnından vurdu."

Son düzenleme:
Rabbimm bu hayvanlara eziyet edenleri affetmesin kurbanını kesen ben,, ve et yiyen biri olarak bende gördüm böyle insanlarr..ve kaç kerede müdahele ettimm .. yok valla yokk bir türlü geliştiremedik kendimizi.. ve leman sam açıklama getirdi tepkisi tee işte bu resimlere idi ama biz çok biliyoruz yaa hemen infaza başlamışlar kadınıı..

kakao geçen bayramdı sanırım kurban kesenlerle işidi bir tutmuştu leman sam, o sebeple tepki aldı bu söylemleri.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…