Leman Sam: Bayramda ülkeyi terk edeceğim

dimi ya. sen inanmaya bilirsin, ama inananla derdin ne?
uyuzum böyle tiplere

Haklısınız. Herkesin inancı zaten kendine kalmalı. Eskiden kim kimin ne olduğunu bilmezdi, tartışma konusu bile değildi. Ki en güzeli budur. Siz benim inancımı bilmiyorsunuz, bunun bir zararı var mı size? Keza ben sizin çok inançlı şöyle böyle olduğunuzu bilsem bir faydası var mı?
Aksine maalesef ayrıldık toplum olarak. Herkes çünkü baş Müslüman, herkes en iyi Müslüman. Geri kalan inançlara zaten saygı sıfır.

Eskiye nazaran şimdi daha iyiyiz. Kesim yerleri var ve büyük çoğunluk oralarda kesiyor.

Eskiden kaldırımlarda bile keserlerdi. Çoluk çocuk izlerdik hep beraber. Ne vahşetmiş şimdi Anlıyorum.

Dinimizin gereğini layıkıyla yerine getirebilmek dileğiyle..

Ben eskiden de varolduğunu düşünüyorum çevreme bakarak.şimdi tabi daha çok genelleşti.sabah niran konusuna yazacaktım vazgeçtim vallahi bu konular baydı.hoşgorü saygı toplumda bana artok çok uzak geliyor

Herkes inandıklarında ya da düşündüklerinde özgürdür mutlaka ama bunu medyaya malzeme yapmak için, polemiğe girmek için zırt pırt karşımıza çıkarıyorsa bayıyor. Kaldı etliye sütlüye karışmadığı zamanlarda daha saygındı.

Kurban Bayramı'nı ben de sevmem.

Et yiyen bir insan olarak "niye hayvanları kesiyorlarrr" deme hakkına sahip değilim. Benim yediğim et de kesiliyor neticede. O hayvan bayramda kesilmese 10 gün sonra kesilecek.

Kurban Bayramı'nı sevmememin nedeni dini ibadetten ziyade katliam bayramına dönüştürülmüş olması maalesef. Elimde olsa ben de o manzaraları görmemek için gitmek isterdim.

Bunu gibilere Çinlilere Doğu Türkistanda Türkleri kesiyorlar desen ırkçı der ama Çin de köpek kesiyorlar desen hadi eylem yaparım derler. Böyle sanatçılar olmaz olsun. Mümkünse terket hatta Türk vatandaşlığından da çıkarsan çok mutlu oluruz.

Eee.. Asena.. Kimi insanlar tanidim hayvanlari insanlardan daha cok sevdigini her firsatta soyleyen.. Sen hic bir hayvanin karnini doyurmak veya korunmak disinda zevk icin birine iskence yaptigini, yalan soyledigini, aldattigini, yuzune gulup arkasindan dedikodunu yaptigini, nankorluk ettigini gordun mu? Hemcinsinin kafasini kopartan, parcalarina ayiran, diri diri yakan, gozlerini oyan bir hayvan gordun mu? Hic bir hayvan var midir ki savaslar cikartsin, ormanlar yaksin, hem hemcinslerine hem de diger canlilara dunyayi zindan etsin?Havayi kirletsin, sulari kurutsun, tum canlilarin yasama alanlarina tecavuz etsin?

Bence hayvanlari insanlardan daha cok sevdigini soyleyenler pek de haksiz sayilmazlar.

Farklı bir konuya vurgu yapmıştım ben . Pire için yorgan yakılmaz hayatta tek işi nankörlük fesatlık dedikodu olmayan gerçek sevgi veren insanlar da var. Dediğiniz sadece tüm insanlığı kapsarsa havyanları onlardan çok sever ve katılırım ama sadece bir ırk bir etnik köken veya bir dini mezhebe yönelik ayrım ise onu kabullenemem.Kendisi sosyal medyada yeterince bunu vurguluyor

Bakis acina bagli.. Leman takip ettigim biri degil ama burada paylasilan onla ilgili konularda en cok da hayvan katliamina bir tepki gordum. Et yemek her insanin hakki, iyi birsey ama kurban bayraminda insanlar iyiniyetin ustune cikip canavarlasabiliyorlar. Yillarca bu ulkede kurban kesecem deyip insanlar butun sokaklari kan golune cevirdikleri gibi koca hayvanlari diri diri bacaklarindan vinclere asip kesim yerine kadar tasidiklari da oldu. Bakmaya yurek dayanmaz, ama soz konusu kurban olunca herkesin gozu kor olabiliyor.

Hayvan bu, anlamaz deyip kanlarin icine yenisini getirip yatirip kesiyorlar. Hayvanin korkusu, ne hissettigi umurlarinda bile degil.. Bilmem ki hala oyle mi..

Bu hayvanlar hakikatten de o kadar duygusuz ve aptal mi sence..

Bu unlulerin bu bayramlarda yaptigi aciklamalar sinirime dokunmaya basladi. Kendileri gidip en unlu kasaplarindan bonfilekeri antrikotlari alip yerken o eetin nerden geldigini bilmiyorlarmi kurban kesmek Allahin emri bunu soegulayamayiz. Onemli olan islami kesime uygjn olmasi. bi suru fakir insan coluk cocugun bogazindan azicik et gececek bumu vahsilik. Kasaplarda nasil kesiliyor o hayvanlar canimli cicimli oksanip sevilerekmi. hepside sov bunlarin yaptiklari gitsinde donmesin. ne gerek var boyle aciklamalara

vejeterjen olmayan insanların tepkisi ; kurban kesilmesine değil , o işlemin ulu orta yapılmasına..
Hariçten gazel okuyanlar bana da samimi gelmiyor malesef. Löpür löpür yerken iyi , bayram gelince papuç kadar dil..
Bende o görüntüyü sevmıyorum , mahalle aralarında , cocukların görebılecegı alanlarda yapılmamalı. Elimden geldiğince bende kurban kesiyorum hersene . Ama belirlenen kesim alanlarında!

Bahçeli bir sitede oturuyorum.Gecen yıl karsı komşum! bahcesınde kurbanını kesti. Kapıyı acmamızla şok olduk. Yahu küçük çocugum var o gördü ve uzun süre et yemedi ona mı yanayım ; yasak olmasına rağmen , bahcesinde! kurban kesip , kızımın psikolojisini alt üst eden mahlukata mı , kanıyla , işkembesiyle siteyi kokutmalarına mı?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…