Kurban tweet'i tepki çeken Leman Sam'dan daha sert cevap

Insanlarin yaptiklari yanlislari dine maledenleri, ibadetini yapmaya calisanlarla halihazirdaki hukumeti ayni kefeye koyanlari kiniyorum. Bence asil cahil onlar...
hükümet beni dinime ne yaklaştırır ne de uzaklaştırır.ben dinimi kendim için Allah için uygularım.ama şu devirde göstermelik pek çok dindar var ne yazık ki

Tabii ki olması gereken , belirlenen yerlerde , kesim kriterlerine uygun sekilde kurbanın kesilmesi .Eğer bir eleştiri yapılacaksa sadece buna yapılabilir . Digeri kimsenin haddi değil .

Kullanılan makyaj malzemelerin , temizlik malzemelerin üretiminde deney adı altında yapılan işkencelere , deri ayakkabıların , kıyafetlerin , kürklerin elde edilmesi için ve tüketim için markette satılan tavukların vs . yaşadıkları zulümlere tepki gösterip , çözüm yolları için çabalasınlar bir zahmet .

Kurban konusu acilmisken, acikcasi kotu oluyorum ben de. Niye cunku normalde yedigimiz etler kasaplarda vs kesiliyo. Ama bayramda oyle mi, herkes kasap kesiliyo. Sevap kazanayim derken hayvana eziyet cektiriyolar. Misal bugun haberlerde gormussunuzdur hayvan can havliyle kacmis once vurdular sonra bacagina bastilar vs izleyemedim bile hay sizin yapacaginiz ise demekten.

Bizim toplum malesef dinini algilayamamis, icsellestirememis garip varliklardan olusuyo. Allah korkusu olan insan Allah icin kurban kesecek ve binbir aci cektirecek, korkutacak bi'canı aklim almiyo.

Ben kucukken babam kurban keserdi o yasimda ben bile izler korkmazdim. Hayvan anlamadan zaten melek olurdu digerlerinin bile gozunu baglardi korkmasinlar diye. Suan cogu kurban kesimi tam bi'katliam tadinda ve benim de gozumde insan oldurenden farki yok.

Kitapta yazana tepki degil bu, yine salak toplumumuza. Zaten bu kurban bayramina tepki gosterenler hep bu goruntuler yuzunden uzaklasiyolar.

İşte bunların sorumlusu ibadetin kendisi değil, ibadetin yapılış şeklini tam bilmeyen işin yalnızca Kurban kes kısmına odaklanan insanlarla, kurban kesimi için birtakım düzenlemeler getirip bu düzenlemeleri tam manasıyla uygulayamayan devlette suç. Evinde kurban kesmeye kalkanların bir kısmına para cezası veriliyor ama sonunu getiremiyoruz, birkaç kişiyle sınırlı kalıyor.

Daha dün başka bir topikte kavurma şenliği dedim, bir ibadet var yapılacak biliyoruz ama çoğumuz ibadetin inceliklerinden bi'haberiz, kusura bakılmasın ama ibadeti hakkaniyetiyle yapanlar müstesna fakat maalesef kurban kesipte yiyelim, kavurması şahane olur, mangalı süper dediğimiz toplu etten ibaret. Peki kimlere farzdır, hangi koşulda kurban kesilir biliyor muyuz?

Velhasıl uzun hikaye, birtakım şeyleri anlatmaya çalıştığınızda önünüze ama diye başlayan ve ucu bucağı olmayan sonsuz bir yorumlar zinciri çıkıyor pes etmek zorunda kalıyorsunuz.
Bu ülkede müslümanların Kuran'ı gerçekten öğrenmesi ve mutlaka okuyup rehber olarak kabul etmesi lazım, okumuş, eğitimini almış, dini kendi istediği gibi eğip bükmeyecek din adamlarınında insanlara sesini duyurup her ibadeti layıkıyle anlatması gerekiyor.

Kesimden dolayi mi sıkıntı var?(hoş l.sam' in temiz niyetlerle söylediğini sanmıyorum.)Böğürterek kesmek mi?Zaten boyundaki şah damardan kesiliyor ki çabuk olsun,cok acı çekmesin.Kesimi boyle tarif edilmis dinimizde.Baska acısız bir yöntem var mı?Kesimhanedekiler nasıl kesiyor? Onun haricinde çocukların gormesi falan engellemek iyi olabilir,iyi olur yani,uykusuzum. Ama tek sakıncalı kareleri bu değilki ,pc,oyunları buna bin basar,orda insan öldürmek var sanal da olsa.cinsel içerikler gözler önünde..Aynı hassasiyeti bunlara da göstermek lazım..Ya yeme içme derdi olmasa bu ibadet bu kadar yaygın da olmazdı bence Bu arada hayvanlar insana hizmet için yaratılmıştır ana onlara eziyet de günah sayılmıştır.Kesimler acısız, acısı az olacak sekilde tarif edilmiştir . Bunda mantıksız birsey göremiyorum..valla uykusuzum yorgunum calisiyom,sürcu lisan edersem haberiniz olsun

Son düzenleme:
Uykusuz da olsan kisa ve net anlatmissin, tabi anlayana :)

Yerler, kemiği ve içindeki iliği de afiyetle götürürler. Sadece kemikle beslenmeleri sakıncalı ama, vitamin-mineral dengesinin kurulması için kemiğin yanında et ve/veya organ da yemeleri lazım. Sokak köpekleri için bu maalesef pek geçerli olamıyor, onlar karnını doyurma peşinde.
Ben köpeklerimi çiğ besliyorum da : )

Dedikleriniz iyi güzel de pratikteki uygulamasına bakmak lazım.
Şah damarını kesene kadar hayvana yapmadığı kalmayan ve evet, şah damarını bile böğürte böğürte kesen, hayvanın bacaklarını kıran, vince asan, dakikalarca can çekiştiren adamlar da "ben yaparım yeaa" diye, din adına yapıyor bunu.
Artı hayvanı kaçırıp dakikalarca deli danalar gibi kovalama, yakalamaya çalışma vb. aşamasında hayvanın yaşadığı korku, stres vs önemli değil sanıyorum, değil mi?

Kusura bakmayın da o işkence ederek hayvanları kesenler din adına falan değil et adına yapıyorlar bunu.
İslamın neresini doğru anlamışız ki Allah'a kurban vermeyi doğru anlayalım.
Kurbanı kesip tonlarca sucuk yaptırmak et yemek kıyma çektirmek değildir amaç
Yardımlaşmaktır yoksul insanları gözetmek onların halinden anlamaktır
Belki bir yıl boyunca evine et girmeyen kapısı çalınmayan bir komşunun kapısını çalmaktır
Ayda 1 defa da olsa çocuklarının kursağından et geçmesidir
Yalnız değilsin biz kardeşiz mesajını vermektir
Ruhunu ehlileştirmektir
İbadetler niyetlere göredir her zaman
Sözde Müslümanların sözde ibadetleri yüzünden oluyor bütün bunlar
Amacını anlamayan kurban kesmesin zaten

Yaaa üzüldüm

Kimin helak olacagi belli olmaz :)

Ülke yangın yeri olmuş sabaha neyle uyanacağımız belli değil (ki evladı benim gibi yanında olmayan annelere uyku da haram bu günlerde) şu tartışılan konulara bak halen........

esraaa :) ne dedin kız hiç bişey yok

bu arada bayramın mubarek olsun cınımmm

telefonun internetiyle bilgisayardan bağlanıyorum çok yavaş

memleketteyim

MUNE hanımlar banlamışlar beni

neyse sitemlerimi eve geçince yazacam

Ya bu leman sam denilen kadin( yani aslında kafin mi desem bilmiyorum bizle ayni cinstte olmaktan utaniyormus ya) o kendini hangi cinste ggörüyorsa.. Bu cins et yemiyormuymus acaba kurban bayramina karesi cikanlar etin her türlüsünu yer parasi fazla olan en kalitelisini yer ama kurbanda fakire fukaraya verilecek ete karsi cikarlar. Nasil bi mantiklari cozemedim

şimdi bende unuttum valla ne yazacağımı....hoşgeldin canım .....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…