Kurban' tweeti tepki topladı

kurban-ayeti.jpg
vee zilhicce ayı kurban ayıdır ve hac ayıdır ve hacda kurban kesilmesi ayetleri varr.. ve farkındaysan kurban ayında kesilir kurbanlarr..

Kurban ayı haricinde kurban kesilmez mi yani? Ya da kurban bayamında mı sadece kurban kesilir? Öyle mi diyorsun?

Kurban Bayramı Kuran-ı Kerim'de açık ve net var yani. Hani ay olarak zilhicce kurban ayıdır diye de ayet var.

Bu ayet de Allah kurbanı bana kesin diyorsa, bunun tasviri buysa ben susuyorum. Bense bu ayette ne sizin kestiğiniz kurbanın eti ne de kanı bana fayda sağlamaz, önemli olan sizin takvanızdır anladım. Kaldı ki ayetler öyle dümdüz okunup yorumlanmaz, zaten tefsirleri bile türlü türlü.

Ama o öyle değilmiş, ayette Allah bana kurban kesin, eti de kanı da bana ulaşır diyorsa bilemedim.

İyi o zaman doğrudur ne diyebilirim ki?

Kurban kesmek ile ilgili ayet bunlar. Kurban bayramı ile ilgili değil. Eti yiyilen hayvanları kesmek, yemek, fakire dağıtmak ile ilgili ayetler. Bu dini bayramlarda toplu kurban kesmek Allah'ın emri midir? Bu bayramları kim çıkardı? Bunların cevabı var mı ayetlerde?

Bir de kurban Allah için mi yapılır kul için mi? Bu ilkel inanışlardaki kurban terimi sözde Tanrılara adanan kan akıtma ile ilgili terim. Sadece hayvan değil insan da kesiyorlardı. Allah bana kurban kesin mi diyor, hayvan kesip yiyin ve fakirlere verin mi? İslam alimlerinin tartıştığı da bu. Yani şimdi Kuran-ı Kerim tevsirlerinde kurban diye dilimize çevrilen ifade ilkel dinlerde ki kurban ile aynı anlama geliyormuş gibi. Kuran-ı Kerim'deki bazı kelimelerin türkçe karşılığı yok ya da en yakın kelimeye çevriliyor. Çoğu da yanlış anlaşmaya müsait şekilde çevriliyor. Kurban etmek biri için kan akıtmak ama bu ayetlerde Allah bana kan akıtın ve bayram yapın demiyor.

Yani anlatabildim mi bilmiyorum ama din alimlerinin ayrıldığıu nokta hayvan kesmeyin, yemeyin, fakire dağıtmayın kısmı değil kurbanı Allah'a kan aksın diye kesme ve bunu bayrama dönüştürme kısmı.... Yoksa git durumun varsa ayda bir ayetlerde geçtiği gibi bir hayvanı kes ve fakire dağıt. Bayram şart koşulmuyor.
haa bide ben sen ne dediğini anladımm neden BAYRAM deniliyor diyorsun bu bayram kelimesi nereden türedi diyorsunn.. kurban ayı demek daha doğrumu olur elbette onu bilemicem. bide zaten vakti yerinde olan her ay kesip dağıtsın fakirlere o ayrı.. ve belkide yapan bir çok zenginde vardırr.. sen gününe ve ayına takıldın galibaa.. o_Oo_Oonuda bilgisi derin birilerine sormak lazım aslında bu sitenin nasıl avukatı varsa dini konulara açıklık getirecek hocasıda olmalı ama değilmi Mune Mune

haa bide ben sen ne dediğini anladımm neden BAYRAM deniliyor diyorsun bu bayram kelimesi nereden türedi diyorsunn.. kurban ayı demek daha doğrumu olur elbette onu bilemicem. bide zaten vakti yerinde olan her ay kesip dağıtsın fakirlere o ayrı.. ve belkide yapan bir çok zenginde vardırr.. sen gününe ve ayına takıldın galibaa.. o_Oo_Oonuda bilgisi derin birilerine sormak lazım aslında bu sitenin nasıl avukatı varsa dini konulara açıklık getirecek hocasıda olmalı ama değilmi Mune Mune
Başka zaman yapılan yardımlar, et olsun, para olsun, sadaka olur hayır olur ama kurban olmaz sanıyorum. kuranda ramazan bayramıda geçmez, bayram olarak geçmez yani. üstelik kuranda namaz emredilir, ama namazın kılınış şekli tarif edilmez. 4 delil var dinimizde, kuran, sünnet, icma, kıyas. mutlaka bunlara dayanıyor kurban bayramı.

Başka zaman yapılan yardımlar, et olsun, para olsun, sadaka olur hayır olur ama kurban olmaz sanıyorum. kuranda ramazan bayramıda geçmez, bayram olarak geçmez yani. üstelik kuranda namaz emredilir, ama namazın kılınış şekli tarif edilmez. 4 delil var dinimizde, kuran, sünnet, icma, kıyas. mutlaka bunlara dayanıyor kurban bayramı.
evet canımm bende senin o dediklerini biliyorumm araştırdığımda bu söylediklerinle karşılaştımm..

Hayatım,
Diyanet'in atadığı hocalardan biri burada yazmayı talep eder mi bilemem ama öyle birşey olursa mutlaka Diyanet'in çalışanı olmalı, yoksa burada herkes ben biliyorum deyip kendince yazar yine sonuca varmaz, ki site de sadece Müslümanlar'da yok, herkes kendi inancına göre ehil birini ister.

İnanç hassas bir konu, burada çok konuşulmaması yerinde olur, herkes aklındaki soruları kendi Çevresindeki müftülüklere gidip danışırsa daha iyi olur.

ahh nerde bende o bilgi be yavrumm kelin ilacı olsa kendi başına sürermişş.. ne bilem bu sitenin doktoru var avukatı var niye hocası olmasın didimmmm...:confused::confused:

Hocalar kendi aralarında bile taban tabana zıt düşüyor bazı konularda. Önce kendileri anlaşmaları lazım ki anlatabilsinler.

Bu site birde mezhep savaşlarını kaldıramaz bence. :KK70:

Hayatım,
Diyanet'in atadığı hocalardan biri burada yazmayı talep eder mi bilemem ama öyle birşey olursa mutlaka Diyanet'in çalışanı olmalı, yoksa burada herkes ben biliyorum deyip kendince yazar yine sonuca varmaz, ki site de sadece Müslümanlar'da yok, herkes kendi inancına göre ehil birini ister.

İnanç hassas bir konu, burada çok konuşulmaması yerinde olur, herkes aklındaki soruları kendi Çevresindeki müftülüklere gidip danışırsa daha iyi olur.
oda doğru ben daha iyi biliyorum deyip bundada yeriz birbirimizi . :KK11::KK11:

İnsanlar kendi düşüncelerine saygı beklerken başkasının kutsalına hakaret etme hakkını buluyor kendinde nedense... Hani onun kutsalına saygı? Sanatın içinde yer almışsın ama sanatçı olamamışsın Genco Erkal..

Kurban ayı haricinde kurban kesilmez mi yani? Ya da kurban bayamında mı sadece kurban kesilir? Öyle mi diyorsun?

Kurban Bayramı Kuran-ı Kerim'de açık ve net var yani. Hani ay olarak zilhicce kurban ayıdır diye de ayet var.

Bu ayet de Allah kurbanı bana kesin diyorsa, bunun tasviri buysa ben susuyorum. Bense bu ayette ne sizin kestiğiniz kurbanın eti ne de kanı bana fayda sağlamaz, önemli olan sizin takvanızdır anladım. Kaldı ki ayetler öyle dümdüz okunup yorumlanmaz, zaten tefsirleri bile türlü türlü.

Ama o öyle değilmiş, ayette Allah bana kurban kesin, eti de kanı da bana ulaşır diyorsa bilemedim.

İyi o zaman doğrudur ne diyebilirim ki?
Dini yorum yasak ama şu kısma Açıklık getireyim sonra lütfen yorumlar dini olmadan devam etsin.
Kurban garibanlar için kesilir, istediğiniz zamanda kesebilirsiniz, sadece Hac zamanı kesilecek diye bir kâide yok, Hac için kesileninde kaidesi var ama ayetleri okuyun, ordan çıkarırsınız zaten o kaideleri, imkanınız varsa kesersiniz istediğiniz zaman kesebilirsiniz.
Eti ve kanıyla işi yok Allah'ın, sizin niyetiniz amelinizle ilgileniyor.

Lütfen Kuran'ı okumaya devam edin, ayetler apaçıktır:KK66:

Dini yorum yasak ama şu kısma Açıklık getireyim sonra lütfen yorumlar dini olmadan devam etsin.
Kurban garibanlar için kesilir, istediğiniz zamanda kesebilirsiniz, sadece Hac zamanı kesilecek diye bir kâide yok, Hac için kesileninde kaidesi var ama ayetleri okuyun, ordan çıkarırsınız zaten o kaideleri, imkanınız varsa kesersiniz istediğiniz zaman kesebilirsiniz.
Eti ve kanıyla işi yok Allah'ın, sizin niyetiniz amelinizle ilgileniyor.

Lütfen Kuran'ı okumaya devam edin, ayetler apaçıktır:KK66:

İşte ben de bunu diyodum. Gerçekten bunu diyodum ama sanırım anlatamadım.

Ağzınıza sağlık.

İşte ben de bunu diyodum. Gerçekten bunu diyodum ama sanırım anlatamadım.

Ağzınıza sağlık.
Rica ederim ne demek:KK66: ama dini konularda aradığınız cevapları burada bulamazsınız, herkes kendince yorumlar, konuya yazan arkadaşlarında dediği gibi dini ilim almış hocalar dahi ayrışıyor çoğu şeyde ama din tektir, dinde doğru tektir.
Siz Kuran okumayı bırakmayın, bitirince yeniden okuyun, zamanla aklınıza takılanlar yerine oturacaktır.
Size naçizane tavsiyem, Kuran'ı Okumayı tamamladığınızda birde indiriliş sırasına göre okuyun.

X