Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yani siz adama ben bu müziği çaldırmam diyebilirsiniz , adamsa size dedi bende çaldırmam ne olacak mesela ?

Yani benim anladigim bu konularda: ortada herhangi bir sekilde kati veya Fanatikler varsa o evlilik sorunsuz gecmiyor. Bizim de ailede kürt gelinler ve damatlar var ama kültürel catisma yasanmadi cünkü iki taraftada ileri derecesinde kendi tarafini Tutan yoktu. Simdiden benim taraf onun taraf diye baslandiysa bu iki aile birbirine uygun degil. Mesele sarkindan cok daha büyük. Üniveristede bir cok kürt tanidim (Almanyadayim) cogunluk PKK sempatizani ve bunu söylemekten de cekinmiyorlardi. Diger tarafta ama ayni bizim gibi Türkiyeyi seven kürtler de var. Her kürt ayni degil. Ama hangi aileyi ailene katacagini (ve katiyorsun) iyi secmen lazim.

Haklı bir yorum. Gözünüzü açın diye sayfalarca yazı yazılmış hala kısa kısa cümlelerle durumu anlamaya çalışıyorsunuz. Neyi anlamıyorsunuz?

konu sahibi , hiç bi sorun olmaz mutlu mesut yaşarsınız denmesini bekliyor kendisine
görünen göz kılavuz istemiyor , kendi hayatı ve kendi tercihleri , kendi düşen ağlamaz

konu sahibi , hiç bi sorun olmaz mutlu mesut yaşarsınız denmesini bekliyor kendisine
görünen göz kılavuz istemiyor , kendi hayatı ve kendi tercihleri , kendi düşen ağlamaz
Aynen öyle. Sayfalarca uyarılmış. Ya desin ki bu insanların içinde evli olanlar var, yaşanmışlıklar var. Herkes mi yanlış?

Bu konuda kimsenin farklı düşündüğünü zannetmiyorum Zaren. Doğuyu bilirim. 4 yıl yaşadım. Sana katılıyorum.
Ama dediğin gibi evlilik durumu vs bambaşka bir durum.

Hayır yani bir de iki zıt görüşten bahsetmiş. Biri siyasi kürtçe çaldırsa, biri ülkücü müzikleri tam kaos sebebi. Ailesi dursa, akrabası durmaz. Düğünde ziyan olur.

şimdi 1 gözüken problemin evlenince 20 olacağının farkına umarım iş işten geçtikten sonra varmaz
Açıkça sordum. Müstakbel nişanlın sorunlu illerden olan biri mi. Evet dedi. Ben bilmesem bu işe girmezdim dedi. Açıkça belli sorunlu illeri buraya yazmak istemiyorum. Türkiye'de nereye gidersen git o illeri sayarlar. Daha ne yani?? Bunun ötesi mi var? Bir Elazığ kürdü ile Hakkari'nin kürdü aynı olabilir mi???
Sevgi bir yere kadar. Her şeyden önce kültürel denge, uyum çok önemli. Burada uyum yok. Bir müziğe bozulan adam ilerde nelere bozulur kimbilir

Son düzenleme:
Bu konuda kimsenin farklı düşündüğünü zannetmiyorum Zaren. Doğuyu bilirim. 4 yıl yaşadım. Sana katılıyorum.
Ama dediğin gibi evlilik durumu vs bambaşka bir durum.
Bizim 3. Kez gelişimiz bu sebepten çok iyi biliyorum. Dışardan gören birisi olarak, arkadaşa fikrimi söyledim. Ne derece dinler bilemem.

Bunun ülkücü tarafıda sıkıntılı. Şimdi mesela onlarda ayrım yapabiliyor. Yani her iki tarafında iyisi ve kötüsü var.

Vatanını seven, bölücü olmayan bütün İNSANLAR a saygımız var.

Hayır yani bir de iki zıt görüşten bahsetmiş. Biri siyasi kürtçe çaldırsa, biri ülkücü müzikleri tam kaos sebebi. Ailesi dursa, akrabası durmaz. Düğünde ziyan olur.

Bizim burda bir kürt-türk dügünü oldu. Bizde ordaydik hicbir Problem yoktu. Her dügünde calinan sarkilar caliyordu. Biz cok kalmadik. Biz gittikten sonra biri halay basi olarak bir mendil sallamis (onda da kürtlerle bagdastirilan Renkler varmis ama ortada bir siyasi Sembol felan yok). Onu gören bir kac davetli cildirmis. Millet birbirine girecekti ayirmislar ama, mendil ortadan kaldirilmis. Ama bu sefer biri polisi arayip "salonda bomba var" diye sahte ihbar veriyor. Polis büyük ekiple gelip herkesi cikartmis gelin damat dahil arama yapmis. Dügün yarim kaldi (kıș ortasi bomba ihbari cogunluk eve gitmis). Yani demek istedigim: kücük bir olay yetiyor ortaligi birbirine katmaya. Riskli. Insanlara da yazik. Bu durumlar sadece dügüne sınırlı degil cünkü. Bunun dogumu, dogum günü, sosyal medyasi, herkesin bayrami felan da geliyor. Zor isler

Adıyamanlı Kürt arkadaşım var. Can can. Çok severim. Yıllar geçti arar sorar. Çok iyi ailesi var. Abisi,kardeşi asker. Daha yeni kardeşinin düğünü oldu. Bayrakla ,meşalelerle çıkardılar evden.Ne diyeyim şimdi. Hepsini aynı kefeye mi koyayım. Ama göz var izan var. Aklını başına toplasın bence. Beyefendiye Kürtçe müzik olmaz deyince bozuluyorsa otursun düşünsün bir zahmet.

Ee ben nişanlanı bıraksamda sizin gibi düşünmem ki? Hakkari kürtlerinin hepsi şey mi?

Ee ben nişanlanı bıraksamda sizin gibi düşünmem ki? Hakkari kürtlerinin hepsi şey mi?
Evet hepsi.... Genelliyorum hepsi. Tanıyorum çünkü. Yaşadım çünkü. İş yerinde iyi bir arkadaş vardı. Konu Kürtlere ya da vatana gelince damarı kabarıyordu
( Hakkarili idi) . İyi olması bir şey ifade etmiyor. Diyarbakırlı ev arkadaşım vardı. Konu bölgesel duruma gelince rengi değişiyordu. Hemen ses yükseliyordu
Olayı iyi insan diye kapatamazsınız. Söz konusu vatan,millet ,bayrak oldu mu bunların rengi değişir.

Ne diyorum bak Elazığ, Adıyaman, Bingöl, Malatya, Erzurum ... Bunların kürdü ile Hakkari , Şırnak bunların kürdü aynı değil. Çok kozmopolit yapıları var. İçlerinde yaşadım. Tanıyorum. Daha ne anlatmamı bekliyorsunuz ben anlamıyorum yaa. Elazığ kürdü canımdır. Nokta.

Konu sahibi bizim basimizada geldi dedigim bi olay var. Konu bile acmistim 2 yil once
Tek diyecegim sey var

Davul bile dengi dengine calar

Iyi dusun karar ver.

Evlilik 1 dans sarkisi uzerinde gitmicek
Evlatlariniz olacak, kutuk ese gececek, babannesi halasi amcasi olacak. O kulturde buyucek. Onuda gectim bayramda seyranda dogum gununde biraraya geleceksiniz
Hangisini soyleyim
Bizim ailemizde suan bir mayin var
Atsan atamiyosun

Bakin bu oyle bosanirim denecek bise degil. Biz yurt disinda yasiyoruz bosanma dedigin sey 6 ay bise, sorun resmi tarafi degil oraya gelemiyoruz bile ... neresinden tutsam elimde kaliyo.

Bizim bir akraba var mugla tarafindan onlarin kizi da mardinli bir kurt cocuk ile nisanlandi. Nisanda neden kacak cay yok biz bu cayi icmeyiz diye sorun cikti Kiz tarafinin babasi yanlarinda otururken, kendi aralarinda kurtce konusyorlarmis.
Ben yurtdisindayim, yasadigim ulkenin dilini cok iyi bilmiyorum ama ben yanlarindayken benim arkadaslarim ingilizce konusuyor bana ayip olmasin diye.
Bunlar kucuk seyler ama daha baslarda olan kucuk seyler ileride cok buyuk olaylara evriliyor.

Geleneklerini göreneklerini çok uç noktada yaşamayan 2 farklı kültürde insan elbette evlilikte anlaşabilir. Sonuçta insan insandır. Tabi bu konularda kompleksli değil ise. Nişanliniz çok iç açıcı gelmedi. Maalesef ki evlilik 2 kişilik değil. Belki diğer arkadaşlar bana kızacak ama bence hiççç acele etmeyin. Ne siz üzülün ne karşı taraf.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…