Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kıyas yapacak bilgim yok, süregelen bir sempati var nedense. Ona gelirse sokakları sidik kokuyor, onune gelen duvara i.iyor da diyorlar, genele vuramayız mesela

İlk şarkı konusunda haklısınız tercih ettiği müzik hiç uygun değil. Ama siz birde hiç çalınmasın istiyorsunuz anladığım kadarıyla, aileniz ve akrabalarinizdan dolayı. Kürtler düğünlerinde çoğunlukla kürtçe müzik eşliğinde halay çekiyorlar, çalınmasını da isteyeceklerdir haklı olarak. Nişanlınız ve çekirdek ailesi ikna oldu diyelim diğer akrabalardan talep eden olacaktır, siz çalınmasın dediğiniz için bile inadına çaldirabilirler ya da düğünde sırf kürtçe çalabilirler.

Bir örnek olarak annemlerin Malatya'lı bir komşusu anlatmıştı. Onlarda bu şekilde kız tarafı, aileler bir araya geldiginde kürtçe konuşulmasın biz anlamıyoruz demişler, komşumuzun tarafı da (erkek tarafı) inadına kendi aralarında kürtçe konuşmuşlar.

Sizde de bu gibi durumlar olabilir sorun sadece bir nişan girişi müziği gibi durmuyor. Nişanlınız size tamam desede bu konuda taviz vermeyecek gibi duruyor.

O zaman kürtlerle evlilik düşünmeyeceksiniz asla

Bölücülük sadece bir ırka ait değildir. Bölücülük tavırdır. Tahammülsüzlük içeren bir tavır. Bir vatanın asli unsurunu dilinden dolayı azınlık görmek, tahammül edememek, dünyanın tüm dillerini kucaklayıp, o dillerde dans edip kendi toprağının dilini duymaya tahammül edememek bölücülüktür.
Konuyu okumadan az önce yurt dışında yaşayan biriyle konuşuyordum. İş yerlerinde AFD kazanırsa tek yönlü bilet alıcam size diyen bir Almanın kovulduğunu, böyle söylemlerin asla kabul görmediğini söylüyordu. Kendi vatanında bir göçmene söylediği ırkçı söylemler, yine kendi ırkında kabul görmüyordu. Çünkü ırkçılık ilkeldir, zararlıdır, virüs gibi de bulaşıcıdır. Medeniyete ait bir davranış biçimi değildir.
Sürekli imparatorluk geçmişiyle övünen belli bir partiye mensup kişilerce ise yine bu imparatorluk dillerine gösterilen tahammülsüzlük bölücülüktür. Bazı Avrupa ülkelerinde de bu örgütler terör örgütü sayılmıştır. Bu ve şiddet içeren söylemlerinden dolayı.
Konuda ise evlenmemesi gereken iki insan var. Evlenirseniz iki tarafa da yazık olur. Dans müziği de birlikte karar verilecek bişeydir. Bu arada ülkenin yarısı da İngilizce, Fransızca parçalarla dans ederek evleniyor. Salondaki çoğu kişi de anlamıyor. Kürtçe şarkıların dansa uygun versiyonu var mı bilmiyorum ama damadın tavrı uygunsuz ve çirkin diye düşünüyorum. İnat ve show için böyle şeyler yapılmaz. Showu da İngilizce yazdım bu arada.

Kürtçe müziği falan bilemem ama Karadenizli birisi ile Kürt kökenli birinin anlaşması zor. Mesela ben göçmenim, eşim iç Anadolulu bazen biz nasıl evlendik diyorum. Aşk gözü kör olduğundan şimdi önemsiz gelen şeyler, evlenince acı gerceklere dönüşüyor. İnşallah mutlu olursunuz..

30 sayfalık yorum yapılmış. Nişanlanacak kişilerin kültür uyumu hakkında bir tane olumlu yorum yok.

Bunun üzerine konu sahibi ne düşünür bilemem ama bu yola girecek gibi görünüyor.

Aradan yıllar geçtikten sonra aslında sinyallerini almıştım deyip ahh tüh vahh etmez inşaallah.

Çarşambanın gelişi Perşembeden belli olur.

Şu an doğudayız ve burda yıllarımız geçti. Herkesin dinine, diline, ırkına saygımız var. Buranın insanı çok misafirperverdir hele dışardan geleni daha çok severler. Tanımadığın insanın kapısını çalsan, açsan karnın doyar o derece merhamet ederler.

Kürt arkadaşlarım var, kürt komşularım var. Aramızda hiç siyasi veya ırka dayalı bir ayrım olmadı.

Amaaa her milletin iyisi ve kötüsü var. Onlarlada karşılaştım. Bir çok vatanını seven kürt kadar, haini çok.

Şöyle ki mesela beraber yıllar önce çalışmak zorunda kaldığım bir bayan vardı. Bildiğiniz ırkçı ve hain. Kurumda bir etkinlik vardı ve istiklal marşı okunurken ben ayağa kalktım, o beni uyardı. Destuuuuur k*pek! Senin ne haddine. Saygı duruşu bitti peşi sıra Türk bayrağı masadayken onu yere itti. Yani gel beni kaşı dedi. Ben de ağır hakaretler ettim, taaa kayyıma kadar gittim vs. Olay büyüdü.

Bunlarda kasıtlı, emniyet mensubu eşi olduğumu bile bile yaptı. Daha sonraki zamanlarda sokakta bayılınca sağlık çalışanı olan Att polis eşimin diye "Biz polisleri sevmeyiz" diyerek bana oksijen maskesi takmadı (O dönem ciğerime sorun vardı solunum sıkıntısı yaşıyordum) öldürmeye teşebbüs. Bu olayda sağlık bakanlığına yansıdı.

Senin ailen ülkücüymüş, karşının ailesi hain zihniyettense, Büyük çatışmalar yaşarsınız. Herkese karşı gelen, böyle bir arkadaşım evlendi. Çocuk isminde bile savaş çıktı. Karşı kürt (siyasi ) bir isim istedi. Arkadaşımın aile ülkücü (siyasi) bir isim olsun dedi. Olay boşanmaya gitti çünkü iki tarafta Fanatik ve kimse onları dinlemedi. Ve sadece bu da değildi, sorunların temeli buydu.

Kürtle evlenip mutlu olan yok mu? Elbette var ama kimse kimseye baskı kurmazsa var. Bu da istisna yani. Bu insanlar genelde aile olarak dışarı göç etmiş aileler oluyor.

Burda kalanların kalıplaşmış gelenek ve görenekleri var. Mesela ilk söylem "Biz de boşanma olmaz" Kadın boşanma bile hala eski kocası onu rahat bırakmaz. Burda çok gördüm bunu. Yakın zamanda iki tanıdık kişi eski kocaları tarafından rahat bırakılmıyor. Boşandı diyelim sevgilisi olamıyor, olanların gizli. Namus zırvalığı altında can korkusu ile böyle oluyor.

Yalnız mesela Tunceli gibi yerlerde bu daha az. Bir kuzenim Tunceli'den boşanmış,kürt alevisi çocuklu birini aldı. Kadın çok kültürlü, bilgili ve saygın. Ve onu çok severiz ailecek. Ne kürt oluşu, ne alevi oluşu. Kuzenimin Türk ve Hanefi oluşu hiç gündeme bile gelmedi "İnsan" dedik, karşı tarafta "insan dedi. Yıllardır sorun yok.

Anlatımınıza dayaranak canın kıymetli ise ayrıl. Resmen kıyamete yürüyorsun.

Boşanma olmaz konusuna çok katılıyorum eski sevgilim doğulu ve ayrıldım ama peşimi bırakmadı konum da var bununla ilgili hatta
Gerçekten değişik bi saplantıları var konu sahibi iyi düşünsün

Boşanma olmaz konusuna çok katılıyorum eski sevgilim doğulu ve ayrıldım ama peşimi bırakmadı konum da var bununla ilgili hatta
Gerçekten değişik bi saplantıları var konu sahibi iyi düşünsün
Burda benzer hikayeler maalesef çok fazla. Erkek boşanma veya sevgiliyken ayrılsa kendisi özgürdür ama kadın onundur. Bir çok örnekle görüyorum burda. Gücü(!) Olan ileri derece şeyler yapıyor. Öldürme, yaralama vs. Daha güçsüz kabul edilen kesimde ise tacizler bitmiyor.

Kendi kavgaları, alacak verecek işleri bile silahlı şekilde son buluyor. Kavgalar asla bireysel değil, sülalecek kavgalar çıkıyor ve yaralamalı, ölümlü.

Her milletin kavga reaksiyonu farklıdır. Burda 2 kürt kavgası görmedim henüz. 2 kürt kavga ediyorsa sülalecek kavgalar çıkıyor.

Urfa'dan geçerken birisi geri manevra ile aracıma çarptı. Ben daha inmeden, haklı olduğum halde kalabalık, nerdeyse bana öfke kusacak bir gurup oluştu. Ben arabadan inince baktılar ki bayan ve yabancıyım olay tersine döndü. Eğer erkek olsaydım ne olurdu bilmem.

Yine diyorum, kötü insanlar asla değiller. Sevdiklerim çok fazla. Ama özellikle erkekleri agresif kavga anında.

Burda bir kavga varsa hemen ordan uzaklaşacaksın. %80 ihtimal silahlar patlar.

Şunuda ekleyeyim, bunların harici doğu insanını severim. Hiç tanımasalar bile yanından geçiyorsan, gülümse ve selam ver, hele o yaşlı teyzeler seni başında taşır. Bahçeli olan evde sokağa girerken ekmek almam. Çünkü hafta sonu tandırda ekmek yapan teyzeler ekmeğimi verir

Ama evlenmek (aile yapısına göre) için neler yaşayacağını bilmeli insan.

Son düzenleme:
Bizimkiler yan ilçeye kız verdiler 3 yıl kavga dövüş boşanma davası ile uğraştılar, yan ilçenin hala adını anmazlar, iyi bişey diye demiyorum ama. Siz maşallah karadenizden vazgeçmemişsiniz yedi yirmidört karadeniz kötülüyonuz buna rağmen.

Ay evet ya, seçimleri de şahane. Ya Karadeniz'li alır ya Kayserili alırlar ama hayaller hep Paris bunun için 3 koca denemeye gerek yoktu bence sorsa söylerdik

öncelikle insanların canlarının istedikleri her konuda rahatsız olma özgürlüğü var. bu çok bireysel bir konu
herkes her şeyden rahatsız olabilir, insanlar neyden rahatsız olacaklarını size veya bize soracak değiller.
zaten konu sahibi rahatsızlık konusunu açık açık bizimle paylaşmış, ailemin siyasi görüşü sebebiyle özellikle ilk dans için kürtçe çalınmasının altında başka anlam arayabilirler demiş
bu sakladığı bişey değil yani
ülkücü bir ailenin rahatsız olması çok olağan, niye rahatsız olduklarının hesabını vermek zorunda değiller
ayrıca konu sahibi nişanda halay vs için kürtçe şarkı çalınmasında sıkıntı olmayacağını da söylemiş, bize de söyledi burada
ayrımcılık dediğiniz şeyi konu sahibinin nişanlısı yapmış bence ilk dans şarkısını kürtçe seçip "benden de bişey olsun" diye vurgulamasından belli
sadece kendini çok "ayrı" gören birisi bu cümleyi kurar. bakın dikkat edin. "benden de bişey olsun" diyor
"benden" diyor. vurgulamış adam yani.
ilk dans özeldir ve kulağa fonetik gelmeyen bir dilde, dansa da pek uygun olmayan bir şarkı seçmiş olması kendince güç gösterisi.
ayrıştırma dediğiniz şeyin sebeplerini çok iyi biliyorsunuzdur bu nedenle hiç suçu günahı olmayan, türkiye'yi çok seven hatta kendisini türkiye'ye belki bir türkten bile daha çok ait hisseden insanlarlar da yaşıyorlar bunu maalesef kötü niyetli kökendaşlarının yaptığı şeyler sebebiyle.
sonuç: bir dans şarksının bile problem olması.
bırakılan bu kötü mirastan aşırı rahatsız olan kürt arkadaşlarım var bu arada. ben kökenimi kendim seçemedim, inkar da edemem ama bu ülkede doğmuşum, bu ülkenin vatandaşıyım, ülkemi çok seviyorum bu kavgaya, bütün bu kötülüklere ne gerek vardı keşke hiçbiri olmasaydı diyen arkadaşlarım var.

detayları okumadım ama sizin iş bi tık yaş duruyor ,buradaki yorumlardan etkilenmeden objektif karar verin hayat sizin , ilişki sizin , karar sizin , bende sizin gibi farklı kültürden biri ile evliyim hala bazı şeylere alışamadım , alışamıyorum , alışmam mümkün değil

vatanseverlik vs konusunda hiç bi sorunumuz yok onun dışındaki gelenek görenekler

Bu nasıl bir yorum?

Neye alışamıyor sunuz mesela?

Ingilizce bir ilk dans muzigi secin bu konu kapansin bence

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…