Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kızda mı te..... ?
Degil
Hic alakasi yok aslinda
Ama o kulturde buyumus oldugu icin ruhuna islemis yani soyle soyleyim Turkiyeye Turklere karsi bi dusmanligi yok ama olmasa ne yazar hal hareket konusma mantik temizlik yani bizim Türk veyahut kurt kulturune ait bise yok
Bildiginiz magarada dogmus buyumusde yenice dunyayi taniyor
Ki oyle degil Belcikada dogma buyume Turkiyeye hayatinda 2 kez girmis. Annesi cocuklarini ve kendisini hep uzak tutmus bu orgutten.

okudum. Çok kötü bir durum. Hani abiniz neden böyle bir tercih yaptı ki?
Bosluga dusmus olabilir
Asik olmus olabilir
Ki zaten abimde karakteri huysuz sorunlu birisi
Ilk esine cektirdiginin belasi olabilir bilmiyorum
Biz cok soyledik konustuk
Vazgecmedi
Simdide bosanamiyo

neden boşanamıyor?
Sence ?
Bi tahminde bulun :)
Onlarin kizini tabiri caizse kullanip kullanip vereceksin onlarda senin yoluna cicek sermicekler o gozle bakiyolar
Tamam abimi cekmediler icine ama kiz hakkindan geliyo afedersiniz anasindan ictigi sutu burnundan getiriyo

Ama bu ülkede okumuş, bu millete Türklerin çoğunlukta olduğu bir şehirde hizmet veren, sokaktaki serseriden daha ülkeye faydalı bir insan
Bu ülkede okumuş. Tabii ki bu ülkeye hizmet edecek. Bu lüks değil. Sokaktaki serseri ile kıyas yapmıyoruz. Açıkça yorumlarımda belirttim. Sonuçta parasını kazanıyor. Hiçbir haktan mahrum değiller. Bu vatanın her nimetinden faydalanıyorlar. Ama hukuk okuyup selonun avukatlığını yapanlar da var. Zihniyet önemli. Zihninde en ufak bir hainlik varsa onun faydası yere batsın.

Eşim Sivaslı. Amcasının kızı daha yeni Hakkarili biri ile nişanlandı. Kimse onaylamadı. Güya oğlan müteahhit imiş. Yalan ben inanmadım. Müteahhitin evi olur. Evi falan da yok. Nişan baştan aşağı Kürtçe halaylar eşliğinde olmuş. Kv diyor ki kalkıp da oyananamadık bile.. Adamların ödü kopuyor asimile olacağız diye. Şırnak'ta festival düzenlendi diye geberdiler. Neymiş asimile olacaklarmiş. İçlerine kapalı bir toplum. Kürtçe şarkının anlamını soruyorsun Kürtçe öğren diyenleri var.

Ya ben olaya sizin kadar sert bakmıyorum. Erkek arkadaşımdan bağımsız bu olay. O yokken de bakmıyordum. O yüzden yorum yapmasam daha iyi.

Anneciğinize acil şifalar diliyorum

Çok geçmiş olsun, annenizin durumu iyi mi?

Ya ben olaya sizin kadar sert bakmıyorum. Erkek arkadaşımdan bağımsız bu olay. O yokken de bakmıyordum. O yüzden yorum yapmasam daha iyi.
Burdaki insanlar sizi tanımaz, farkındaysanız özellikle ben dahil, o bölgede yıllarını geçirmiş insanlar size ışık tutmaya çalışıyor.

Kürt kültürünü sizden daha iyi biliyoruz buralarda. Biz, hepsi tu kaka demedik, ne haddimize! İnsan olduktan sonra.

Bakın, buralar kurak diye ben, mahallenin çocuklarına, kesemden bütçe ayırıp meyve ağacı dikiyorum. Karşı evdeki kişiler "Allah hayrını kabul etsin, ne güzel düşünmüşsün" derken, 2 ev ötesinden bir adam "Çocukları Türkleştirme" dedi çıktı bana.

Sebebi ise çocukların beni sevip, civciv gibi peşimde gezmeleri. O ağaçlar hakkında hayal kurmaları. Sokağa oturup konuşmamız. Çocuk bu ya! Irkını bilmiyor muyum? Nasıl değiştirebilirim? Artı olarak buna dair bir konuşma bile yok aramızda.

Evlenirken, ailelerde evlenir. Fanatik iki üç nokta diyorsun. Sence sorun çıkmayacak mı? Çocuğunuz Karadeniz'de bozkurt işareti yapacak, doğuda zafer işareti. Sebebi ise iki tarafında çocuk üzerinden çekişmesi olacak, adım kadar eminim.

Ee tamam ben önceki cümlelerimde, onlar Türklerin onları sevmediğinden daha çok Türkleri sevmiyorlar. Herkes saolsun, herkes değer gördü yazdı. Bir ter. yanlısını kabul edebilcek biri değilim zaten. Şuandada evlenme olayı yok.

valla ben unıversıtede ev arkadasları ıle bıle kultur sorunu yasandıgını gordugum ıcın hep derım kı benzer kultur yapısı. hatta sıyası yapı bıle yanı dusunce bıle aynı olmalı. sureklı gergınlık ve tartısmalar yasanan bır akrabalık ılıskısı oluyor aksi durumda. ve bu durumda, karı koca olan cıft arada kalıyor ve hatta kendılerı tartısıyor ılıskılerı yıpranıyor yani.

Tam anlatılanları aşkdan dolayı göremediğini düşünüyorum.

Şöyle bakın olaya. Misal siz çok açık giyinen biri olun. Nişanlınız da çarşaf giymenizi istesin... Yada tam tersi olsun. Siz çarşafla gezin Nişanlınız da başınızı açacaksın desin. Bize sorunca olmaz deriz. Kültür de bir bakıma bu gibi. Ki daha derin konu... İnsanların dini inançları değişir. Önceden inanmaz sonradan inanır. Yada tersi. Ama kültür değişmiyor... Biz sülalece evlendiğimiz için sorun oluyor.

Kimseye kızmadan etmeden yaşadığınız tüm olayları değerlendirip öyle adım atın. Hayırlısı olsun...

son cümlenize tamamen katılıyorum Türk Kürt mevzusu olsun olmasın, evlenirken aileler de evleniyor ve ne kadar farklılık varsa dugun hazırlıgında baslayan ve ılerde de bıtmeyen tartısmalara neden oluyor her bır farklılık

ve ben bu olayı saygısızlık olarak da görüyorum. gelenek, görenek, dini ritueller, adı her neyse kendinize ait olan bir şeyi, ne dugunden ne dugunden sonrasında gelısen akrabalık ılıskılerı boyunca, kımseye empoze edemezsınız. kımsenın boyle bır hakkı yok, kimse uzerınde. anne baba bıle bunu yapma hakkına sahip olmuyorsa yeri geldiğinde, bir baska ailenin, insanların... baska ınsanlar uzerınde konu ne olursa olsun bunu yapmasını asla dogru bulmadım, bulmam da.

Kürt Türk mevzusuna girip, olayı farklı bir boyuta taşımadan bu yorumları yapıyorum ama girecek olsam illa o şarkılar o gelenekler o halayların da amacı var. Karadenizli bir ailenin, hiç balık yemeyen bir geline balık yemiyor diye eleştirmesi, farklı görmesi, zorlaması gibi. kendine benzetmeye çalışmak, kendinden farklı olanı reddetmek ya da normal bulmamak, kendini sürekli göstermek, kendi kültürünü illa göstermek gibi algılar, bu yapılan herşey ve yine ve yine dediğim gibi yanlış , hadsiz ve saygıdan yoksunluk hepsi.

Valla Tuncelili Kürt bir tanıdığım var, tam bi Atatürk sevdalısı. Hiç öyle terör yanlısı değil, ne kendisi ne ailesi. Kürtüm demese anlamazsın aile yapıları aynı. Biraz hak veriyorum sana, ama istisnalar vardır mutlaka.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…