Küçük birikimlerden büyük yatırımlara

Pazartesi bir gün izin almam lazım il dışına çıkmam gerekiyor (Pazar gidip pazartesi akşam dönecem)
Ne deyip izin alsam ki
Rapor sevk işi il dışından olmuyor malum
Bana bi akıl verin hanımlar
Müdür ters biraz izin konusunda
Ama ilk defa alcam öyle sık rapor da almıyorum inşallah sıkıntı çıkarmaz
Sağlam bir mazeret lazım bana 🙈

Hayat standardı insandan insana değişir
kimine göre köyün birinde iki tavuk bir koyun tarlasında ekili üç beş sebzesi
sabahın erken saatinde ineklerin çıngıraklarını köpeklerin havlamalarını kuşların cıvıltılarını esen rüzgarla dinlemekten geçer
Kimisi de 30 dal bileziğini veya bilmem kaç karatlık elmasını takıp bilmem kaç metrekarelik villasından çıkıp son model arabası ile samimiyetsiz ruhsuz ortamlarda arkadaşları ile buluşmaya gider
kimisi ise sinema tiyatro tüm sanatsal etkinliklere dahil olup huzuru bulmaya çalışır

bir çoğunun dediği gibi tercih
tıpkı 1 2 3 çocuk doğurmak evlenip evlenmemek gibi
veya çok iyi huzurlu bir çalışma ortamında çalışırken 3 katı maaşla daha çok çalışacağı bir işi kabul etmemek gibi

örneklemeler çokca

biri ofis biri annemin oturduğu diğeri bizim oturduğumuz 3 dairemiz mevcut
babadan kalanları saymıyorum çünkü onlar benim birikimim değil
gün gelir 2 daire birleşir daha büyük bir daire alınabilir

bir önceki iş yerimde ınternet alışverişlerinden gelen kargolarla dolardı danışma odası
içinde sadece kitap olan kargoları ayırırlar ve neden siz alıveriş yapmıyprsunuz diye sorarlardı
içim acırdı o paketleri gördükçe
bir kaç ay giyilip sonra sıkılıp bir köşede kalacak olan kıyafetler ve ayakkabılar

tüketim denen şey maalesef ciddi derecede sardı insanoğlunu
bu arada yüksek lisans dönemimde alışveriş bağımlılığı üzerine çalışamalr yapmıştım

tatil denir örneğin
insan tatil için para harcamalı denir, kredi çekip tatile giden insan çok ülkemizde
bundan 25 yıl öncesinde nasıldı tatil planları düşünelim
maalesef az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin sancısıdır tüketim

iktisatta bir kural vardır gelişmiş ülkelerde gelir arttıkça tüketim azalır tasarruf artar
bunu çok basit cümle ile yazdım

uzuun lafın kısası
tasarruf güzeldir layıkıyla yapıldığı sürece:KK200:
Tüketim çılgınlığı farklı bir konu. Yani tasarruf denilince insanların aklına tam tersi tüketim geliyor ve bunun uç örneklerini sıralıyor. Diğer uç nokta da tasarruf çılgınlığı zaten, ki ben bundan bahsettim. İki başlık konusu aşırı uç.
Ya da ikisi de hastalık derecesinde fazlaysa kişiye zarar. Biz açık sözlülükle, fazla tüketen insanları eleştiriyoruz, vah vah tüh tüh nasıl da eşyaya bağlı diye iç geçiriyoruz, acıyoruz. Ama fazla birikim yapan insanları takdir ediyoruz. Aferin diyoruz. Bak savurmuyor, biriktiriyor diye onaylıyoruz. Oysa yok mu birikim yapıcam diye yemeyen yedirmeyen, çoluğun çocuğun rızkından kısan. Onu harcamam buna bu kadar para vermem diyen. Var. E bu forumda da okuyoruz her gün konu açılıyor. Bana göre ikisi de aynı çizgide. İkisinin de ucu bucağı yok. Tercih mi evet tercih, doğru mu, bazısına göre doğru bazısına göre değil, göreceli. Bence ikisi de yanlış.

Ve ben bunun atalardan gelen inançlarla, öğretilmiş, aktarılmış olduğunu düşünüyorum aslında. Öyle bi kıtlık bilinci aşılanmış ki, insan varlıkta da yokmuşçasına hissediyor.
Varyemez derler ya hani, öyle bir durum.
Bi alışkanlık.
Huy.
Dedem de böyleydi. Hani derler ya parayı mezara mı götüreceksin. İşte öyle. Bazı insanların huyu bu. “tercihi” de bu huya göre şekilleniyor.

Belki “birikim” dediğim için anlaşılamadım ama bu birikim değil, biriktirme hastalığı.
Evet doğru tabir bu. Eşyayı biriktirme hastalığı.

Tüketim çılgınlığı farklı bir konu. Yani tasarruf denilince insanların aklına tam tersi tüketim geliyor ve bunun uç örneklerini sıralıyor. Diğer uç nokta da tasarruf çılgınlığı zaten, ki ben bundan bahsettim. İki başlık konusu aşırı uç.
Ya da ikisi de hastalık derecesinde fazlaysa kişiye zarar. Biz açık sözlülükle, fazla tüketen insanları eleştiriyoruz, vah vah tüh tüh nasıl da eşyaya bağlı diye iç geçiriyoruz, acıyoruz. Ama fazla birikim yapan insanları takdir ediyoruz. Aferin diyoruz. Bak savurmuyor, biriktiriyor diye onaylıyoruz. Oysa yok mu birikim yapıcam diye yemeyen yedirmeyen, çoluğun çocuğun rızkından kısan. Onu harcamam buna bu kadar para vermem diyen. Var. E bu forumda da okuyoruz her gün konu açılıyor. Bana göre ikisi de aynı çizgide. İkisinin de ucu bucağı yok. Tercih mi evet tercih, doğru mu, bazısına göre doğru bazısına göre değil, göreceli. Bence ikisi de yanlış.

Ve ben bunun atalardan gelen inançlarla, öğretilmiş, aktarılmış olduğunu düşünüyorum aslında. Öyle bi kıtlık bilinci aşılanmış ki, insan varlıkta da yokmuşçasına hissediyor.
Varyemez derler ya hani, öyle bir durum.
Bi alışkanlık.
Huy.
Dedem de böyleydi. Hani derler ya parayı mezara mı götüreceksin. İşte öyle. Bazı insanların huyu bu. “tercihi” de bu huya göre şekilleniyor.

Belki “birikim” dediğim için anlaşılamadım ama bu birikim değil, biriktirme hastalığı.
Evet doğru tabir bu. Eşyayı biriktirme hastalığı.
Herşeyin aşırısı sıkıntı ifrat ve tefritten uzak mutedil olan yolu tercih etmeli
Kimi müsriflik derecesinde savurgan ,kimi cimrilik derecesinde parayı malı eşyayı elinde tutan
Ikisi de sıkıntılı

Alışverişlerde ,harcamalarımda istek mi ihtiyaç mı ölçüm vardır

Hiç kıyafete ihtiyacım yokken dolaplar dolusuna gerek var mı ? Ya da gidilmiş bir beldeye defalarca gitmeye
Örnekler çok
Gençlikte bazı duyguları yaşadım doydum kendi adıma konuşuyorum biraz da yaş aldıkça ülke ve dünya ekonomisinde her gelen günün geçenden sıkıntılı geldiğini düşünürsek
Aynı ya da benzer şeylere sürekli dejavu etkisinde para harcamaya gerek yok

Para harcamak için yeni hayaller hedefler farklı tat bırakacak farklı anılar biriktirebileceğim yeni kulvarlar düşlemek ve gerçekleştirmeye çalışmak bana mantıklı geliyor beni 3 günlük dünyada motive ediyor en azından bir yaşam amacı sağlıyor

Herkesin yaşam ,birikim yatırım amacı kişisel tercihleridir zira herkesin düşünce yapısı ,yetiştiriliş tarzı, inanç yapısı, değerleri ,fıtratı vs gibi özellikleri tamamen farklı ve kişiye özgü...

O nedenle herkesin düşüncesine saygı duyarım ve de düşünceme saygı beklerim
Hayat bize Allah'tan verilmiş mühlet kim nasıl yaşar değerlendirir ona kendisi karar verir.
Hepimiz için "iyikilerimizin " çok olduğu bir güzel bir ömür diliyorum. 😘

Son düzenleme:
Biz açık sözlülükle, fazla tüketen insanları eleştiriyoruz, vah vah tüh tüh nasıl da eşyaya bağlı diye iç geçiriyoruz, acıyoruz. Ama fazla birikim yapan insanları takdir ediyoruz. Aferin diyoruz. Bak savurmuyor, biriktiriyor diye onaylıyoruz. Oysa yok mu birikim yapıcam diye yemeyen yedirmeyen, çoluğun çocuğun rızkından kısan. Onu harcamam buna bu kadar para vermem diyen. Var. E bu forumda da okuyoruz her gün konu açılıyor. Bana göre ikisi de aynı çizgide. İkisinin de ucu bucağı yok. Tercih mi evet tercih, doğru mu, bazısına göre doğru bazısına göre değil, göreceli. Bence ikisi de yanlış.

bu paragrafa sonuna kadar katılıyorum.

bazı kafalar gercekten yasamayı, bırıktırme sanıyor, tabıı onun kararı deyıp cekılıyoruz ama bence de kesınlıkle yanlıs.

ben her gun sabahın 6.50 sinde kalkıp ise gidip 16:15'e kadar mesai yapıyorsam, kazanıyorsam, yeri gelince "istek mi ihtiyac mı" dıye sorup "istek" cevabını alıp mutlu olacagım yoldan devam ederim.

hayatın her alanında dengeyi saglamak dilegıyle...

2 saat boş dersim vardı hemen eve gittim
Lahana karnıbahar kırmızı pancar karışımı turşu ile acı biber turşu bir de yoğurt getirdim okula
Öğle arası için arkadaş kısırlık malzeme getirmiş onun yanına iyi gider düşündüm
Hem oğlana da bakıp geldim benimle kahvaltısını yaptı ilaçlarını aldı tekrar uyumuş kuzum

Kahvaltıda
2 dilim kaşar peyniri
3 zeytin
1 yumurta
Biraz bazlama ekmeği
1 çay kaşığı bal
250 ml çay

Eve gitmişken buzlukta taşlık vardı onu çıkardım

Akşama

Nohutlu pilav
Mercimek çorbası
Karnıbahar yemeği