Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Canim benim de regl ime 4 gun kaldi ama 6 gundur artti. Anlayamiyorum regl mi yoksa anormal bir kanamami.

Cok afederdin ama anlatayim belki sen veya baska benim durumumda olanlar yardim ederler bana.

Benim ilk basta tam 10 gun pembe akinti geldi. Sonra birden akintisiz sanki elini kesmissin gibi taze kirmizi kan basladi. Birden reglim baslar gibi basladi. Sonra 12 saat sonra kesildi.

1 gun surmedi tekrar basladi ve o 1.5 gundur de regl gibi ama regl den daha az devam ediyor.

Benim durumumda olan var mi?

Internette kanama icin siyah diyor. Benimki taze kan, regl gibi.

Cok cok afedersiniz midenizi kaldirdiysam :KK43:
cnm bence o regl izle bakalım 1 hafta sonra normale dönmezse dr bi git kontrole..
ayrıca ben bugün gittim tamamen çok iyi rahimin dedi aklımdaki bütün soruları sordum dikiş atılıyor falan deniyorya rahime hyr dedi drum okadar kazımadımki ben dedi hvp yi sordum yine hyr sende hpv yok dedi içim çok rahatladı bugün yumurtamda çatlamış üstü üstlük allahım binlerce kez şükürler olsun herşey normale döndü cın 3 olmadan korkma dedi asıl tekli ozamanmış umarım içini rahatlatmışımdır....

Canim benim de regl ime 4 gun kaldi ama 6 gundur artti. Anlayamiyorum regl mi yoksa anormal bir kanamami.

Cok afederdin ama anlatayim belki sen veya baska benim durumumda olanlar yardim ederler bana.

Benim ilk basta tam 10 gun pembe akinti geldi. Sonra birden akintisiz sanki elini kesmissin gibi taze kirmizi kan basladi. Birden reglim baslar gibi basladi. Sonra 12 saat sonra kesildi.

1 gun surmedi tekrar basladi ve o 1.5 gundur de regl gibi ama regl den daha az devam ediyor.

Benim durumumda olan var mi?

Internette kanama icin siyah diyor. Benimki taze kan, regl gibi.

Cok cok afedersiniz midenizi kaldirdiysam :KK43:
merhaba canım.
merak etme bu durum bende de olmuştu.hani yazmışsın ya;sanki elini kesmişsin gibi taze kan geldi diye...o günü, dünmüş gibi hatırlıyorum...çünkü bende de öyle bişey olmuştu.operasyondan sonra bi kesildi bi geldi kan.artık dr u aramaktan bıktırmıştım...dokular kişiden kişiye farklılık gösterir.örneğin benim operasyon yerim 3 günde iyileşiyorsa senin 10 günde iyileşebilir.bi de rahim ağzı ıslak 1 zemin olduğu için iyileşmesi uzun zaman alabilir.bilmem anlatabildim mi???bunlar çok olağan şeyler.seni anlayabiliyorum.benim aralıklarla 5 ay sürmüştü.

kendine çok iyi bak.olur mu?

merhaba canım.
merak etme bu durum bende de olmuştu.hani yazmışsın ya;sanki elini kesmişsin gibi taze kan geldi diye...o günü, dünmüş gibi hatırlıyorum...çünkü bende de öyle bişey olmuştu.operasyondan sonra bi kesildi bi geldi kan.artık dr u aramaktan bıktırmıştım...dokular kişiden kişiye farklılık gösterir.örneğin benim operasyon yerim 3 günde iyileşiyorsa senin 10 günde iyileşebilir.bi de rahim ağzı ıslak 1 zemin olduğu için iyileşmesi uzun zaman alabilir.bilmem anlatabildim mi???bunlar çok olağan şeyler.seni anlayabiliyorum.benim aralıklarla 5 ay sürmüştü.

kendine çok iyi bak.olur mu?

Cnm benim bugun 6. gunum ve regl imde baslamis olmali ama tabi bilemiyorum. Son 2 gundur cok artti ve 4 gundur parca parca geliyor (cok cok afedersiniz).

Senin yogunlugu nasildi? Regl den nasil ayirt ettin.

4 gunden fazla surmez regl im, 6 gundur kaniyorum :KK43:

Merhaba bayanlar,
Geçen yaz tatilinde başlayan anormal akıntım için tatil dönüşü hemen jinekoloğun yolunu tuttum, smear alındı ve sonuç lsil cin1. Sonrasında hpv dna testi yapıldı o da yüksek ve düşük riskli bir kaç tip virüs tespit edildi. Doktorum sağolsun asıl branşı tüp bebek olduğu için pek ilgilenmeyerek istersen biraz bekle tekrar smear alalım sonra devam edelim dedi, peki dedim. Tabi o heyecan ve panikle 3 ay beklemeden ertesi ay tekrar smear aldırdım, tabi yine aynı çıktı. Bu sefer kolposkopik muayene ile biyopsi alındı, sonucum yine lsil, cin1. Sonucunda doktorun dediği istersen bekle, istersen leep yapalım. Daha fazla dayanamayıp Mete Güngör'e gittim. Kendisi durumu detaylı açıklayarak ve en önemlisi beni rahatlatarak, işlem yapılmasını gerektirecek bir durum olmadığını, 3 ayda bir smear vererek takip etmemiz gerektiğini ve bu süre içerisinde bağışıklık sistemimi güçlendirmem gerektiğini söyledi. Yavaş yavaş duruma alıştım, düzenli spor yapmaya başladım, sigarayı tamamen bıraktım. Yediklerime, içtiklerime, uykuma dikkat ediyorum. En önemlisi de stresten uzak durmak, o tam anlamıyla nasıl yapılır bilemiyorum çünkü çok duygusalım ama hayatımdan gereksiz insanları çıkarınca oldukça rahatladım. Bu arada 28 yaşındayım ve bekarım. Düzenli bir işim ve ilişkim var. HPV'yi 3 ayda bir mecburen hatırlıyorum. Bu şekilde vücudumdan defolup gideceğine de inanıyorum. Siz de inanın yabi kontrolü elden bırakmadan.
Sevgiler.

Hpv virusu tamamen gitmiyor maalesef.. omur boyu senle beraber oluyor..:KK43:

Slm

Ben doktor degilim ama deneyimlerim ve arastirmalarimla yardim etmeye calisayim.

1. HPV nin tipi ne. 16 veya 18 ise biraz daha sert bir tedavi uyguluyorlar. Bazi HPV lerin kansere neden olma ihtimali daha dusuk.
2. CIN 1 veya alti cikanlara bu yuzden mudahale etmiyorlar cunku vucut kendi o hucreleri duzeltebilir. Sende de HPV var ama bir hasara neden olmamis.
3. Dogumdan sonra temizleriz demesi orada HPV nin yol actigi bir hucre bozuklugu olmasi ve bunun CIN 2 ve CIN 3 olmasi gerekiyor. Yani literatur oyle diyor. Doktoruna bunun nedenini sor istersen. Bence smear yapar once veya biposi alir, ona gore karar verir. Belki smear veya biopsi de kotu birsey gorurse (CIN 2 ve CIN 3) yaparim demek istemistir.
Mesela benim arkadasimda CIN 1 cikti ve doktor 3 ayda bir smear onerdi. Takip edecek ve prezarvatifle korunmalari gerekiyor.
4. Ben de cocuk istiyorum ve henuz cocugum yokken leep yaptirdim. Tehlike olmayacagi soylendi bana ama bazi kaynaklar orasi kazindigi icin dusuk yapma ihtimali yukseliyor diyor. Bilemiyorum.

tesekkurler cevabin icin.. hpv tipi 16. kanser yapan tiplerden.. doktor, 3 ay sonra tekrar smear istedi dogumdan sonra da temizleriz dedi. ben de anormal hcre dgsikligi gorulmedi onceden vardi ama suan yok..

2 kez smear testi ascus çıkan ve kolposkopi biyopsi yaptırıp sonucunu bekleyen biri olarak bütün sayfaları didikledim .. içim o kadar kötü ki inşallah sadece cin1 çıkar ve sadece seyir halinde oluruz bi müdahale durumlarına hiç girmek istemiyorum :KK43::KK43::KK43: daha yeni dedemi kaybettim o yüzden psikolojim yerlerde zaten .. rabbim inşallah hayırlı haberler nasip etsinn.. :KK43:

Filo, geçmiş olsun. Kolposkopide bir kamera rahim ağzını bayağı büyültüp ekrana yansıtıyor. Eğer görüntüyü riskli bulurlarsa biyopsi yapıyorlar aynı işlemin devamında. Neden kolposkopik inceleme yapmadan direk biyopsi demişler anlamadım. Sonuçta ikimizde de ASCUS çıkmış. Doktordan doktora değişiyor. İlk gittiğim doktor ASCUS için 3 ay sonra gel demişti. Gittiğim başka bir doktor beklemeden direk kolposkopi dedi. Bu aşamalarda yapabileceğimiz bir şey yok. Fazla düşünmemeye çalış, ben düşün düşün çok stres yaptım. Neyse ki geçti gitti ama sonuç olarak bir şey çıksa bile ASCUS'un kansere dönüşme ihtimali %8 gibi bir şeymiş. Ve zaten çok önce bir aşama olduğu için müdahale ile riski neredeyse öldürüyorlar. Can sıkacak bir şey yok. Kolposkopi de öyle korkulacak bir şey değil. Hiç kafaya takma diyebilirim yani, işe yarar mı bilmem ama umarım yarar :)

yazdıgın sey bana o kadar ıyı geldıkı.. bendede acsus cıktı geceler haram çok düşündüm çok üzüldümmmmmm ama bu yazıyı okuyunca rahatladım. adetimi beklıyorum adetımden sonra bende gıdıcem doktora

Test sonuçlarının doğru olmasından hep şüphe etmiştim nitekim de haklı çıktım.
3 ayrı Hpv DNA tiplemesi yaptırdım üçünde de ayrı rakamlar çıktı. Ikisi düşük risk ve diğeri yüksek risk çıktı. Bir kişide birden fazla Hpv tipi bulunabileceğini de biliyorum. Ama neden bu 3 rakam tek bir testte çıkmıyor da her gittiğim üç ayrı yerde tek tek rakamlar farklı çıkıyor? Sizce de burada bir saçmalık yok mu? Tek bir testte bu üç rakam çıkması gerekir eğer ki gerçekten 3 ayrı Hpv tiplemesi bulunuyorsa...! Saçma test sonuçlarına anlam veren var mı?
Bu Hpv yüzünden tüm kadınlar korkutuluyor! Bunun artık hepimiz bilincine varalım. Ben 2 ay üst üste iki ayrı yerde birbirlerinden haberleri olmayan kurumlarda smear ve Hpv tiplemesi yaptırdım tüm hepsi farklı farklı sonuçlar.
Her aldığınız test sonuçlarına güvenmeyin. Ve bu "sözde Hpv" denilen saçmalığa kendinizi o kadar kaptırmayın! Tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum. Bir taraftan "sözde Hpv" yi düzeltmeyle uğraşayım derken aslında ruh sağlığımızı bozacağız bunun farkındamıyız?
Bu jinekolog muayeneleri ve testler bedava mı? Hayır! Hepsi dünya para. Farkında olmadan bir oyunun içine sürükleniyoruz! Türkiye de sağlık sektörü her ne kadar iyi de konuşulsa bizim doktorlarımız sırf para için kesip biçmeyi hüner sanıyorlar çünkü amaç para kazanmak!
Benim yakın arkadaşımı amelıyata alıp hiç bir işlem yapmadan çıkaran özel hastane biliyorum! Neyin garantisi var? Para için bayıltılıyorsun ve işlem falan yok.!!!!
Bu acı gerçeği göz ardı etmeyin!

Son düzenleme:
Herkese iyi geceler..
Bana bugün biyopsi yapıldı ve hafif kanamam var ara ara az az oluyor aranızda biyopsiden sonra böyle hafif kanaması oldu mu? Çünkü dr hafif lekelenme olabilir dedi. Ama kanaman olursa gel dedi mutlaka.. Beklemeli miyim gitmeli miyim? Pazartesi günü mü gitmeliyim yoksa yarın mı gitmeliyim? Biraz panik oluyorum kan gördükçe..
Teşekkürler..

Merhaba.Benim smear testimde cin 1cikti. Leep yapildi.Leep sonucunda cin 3 cikti ve cerrahi sinirlarda devamlilik gostermektedir dedigi icin konizasyon yapildi.simdi onun sonucunu bekliyorum.insallah temiz cikar.leepte canim cok acidi ama bir kac saatte ciktim hastaneden. Kanamam olunca 2gun sonra tekrar gittim tekrar yaktilar.40 gunde iyilesti akinti falan kalmamisti amacerrahi sinirda oldugundan 2.ameliyati oldum.anesteziyle oldu hemen ayildim agri aci olmadi pembe akinti var bir haftadir normal demisti ona zaten.Önceleri cok korkuyordum ama korktugum gıbi olmadi.leepten daha kolay gecti diyebilirim

Merhaba arkadaslar, 5 yillik evliyiz 2 yildir korunmadigimiz halde cocugumuz olmuyor. Capa da infertilite bolumunde tedaviye basladik 2 ay oldu bir suru testler filan... en son rahim filmini cektirdim ve hormon testlerim yapildi hersey normaldi cok sukur bu ay asilama yapacaktik dr muayne ederken smear testide yapalim dedi ve esimle gecen gun sonuclari almaya gittik smear testimde onemi belirsiz atipik hucreler ascus yaziyordu ne oldugunu anlayamadik dr a gosterdik oda sagolsun cok dusuk bi ihtimalde olsa rahim agzi kanseri olabilirsin dedi onkoloji bolumune gidip kolposkopi icin gun alin dedi. Dr un odasindan ciktigimizda aglamaya basladim. Esimde soktaydi okadar moralimiz bozulduki anlatamam. Sonra kolposkopi icin gun aldik hayat durdu sanki o anda bizim icin bebegimiz olmuyor diye gittik dr gayet soguk kanli bir sekilde kanser olabilirsin dedi. Kac gundur arastiriyorum cok korkulcak bisey olmadigi yaziyor burda ozel bi hastaneyede gitmistim o doktoru aradim sonucu soyledim 1 ay sonra tekrar smear testi yaptir sonuc ayni cikarsa kolposkopi yaptir dedi ve ben suan cok korkuyorum rahim filmi cektirirkende canim cok yanmisti 2 gun boyunca agrim ve kanamam olmustu buda ole bisey mi bilmiyorum, kafam allak bullak moralim sifir ne yapmaliyim sizce arkadaslar? Belkide bosuna korkuyorumdur ama elimde degil simdi ben beklemelimiyim tekrar smear testi icin yoksa Kolposkopi cektirmelimiyim?cektiren arkadaslar agrili bisey mi? Anlatirsaniz cok sevinirim. Allah hepimize acil sifalar versin...

Merhaba arkadaslar, 5 yillik evliyiz 2 yildir korunmadigimiz halde cocugumuz olmuyor. Capa da infertilite bolumunde tedaviye basladik 2 ay oldu bir suru testler filan... en son rahim filmini cektirdim ve hormon testlerim yapildi hersey normaldi cok sukur bu ay asilama yapacaktik dr muayne ederken smear testide yapalim dedi ve esimle gecen gun sonuclari almaya gittik smear testimde onemi belirsiz atipik hucreler ascus yaziyordu ne oldugunu anlayamadik dr a gosterdik oda sagolsun cok dusuk bi ihtimalde olsa rahim agzi kanseri olabilirsin dedi onkoloji bolumune gidip kolposkopi icin gun alin dedi. Dr un odasindan ciktigimizda aglamaya basladim. Esimde soktaydi okadar moralimiz bozulduki anlatamam. Sonra kolposkopi icin gun aldik hayat durdu sanki o anda bizim icin bebegimiz olmuyor diye gittik dr gayet soguk kanli bir sekilde kanser olabilirsin dedi. Kac gundur arastiriyorum cok korkulcak bisey olmadigi yaziyor burda ozel bi hastaneyede gitmistim o doktoru aradim sonucu soyledim 1 ay sonra tekrar smear testi yaptir sonuc ayni cikarsa kolposkopi yaptir dedi ve ben suan cok korkuyorum rahim filmi cektirirkende canim cok yanmisti 2 gun boyunca agrim ve kanamam olmustu buda ole bisey mi bilmiyorum, kafam allak bullak moralim sifir ne yapmaliyim sizce arkadaslar? Belkide bosuna korkuyorumdur ama elimde degil simdi ben beklemelimiyim tekrar smear testi icin yoksa Kolposkopi cektirmelimiyim?cektiren arkadaslar agrili bisey mi? Anlatirsaniz cok sevinirim. Allah hepimize acil sifalar versin...

Korkulacak bir şey yok canım, sorunlu alanları görmek için rahim ağzına bir sıvı veriliyor, sonrasında kameradan görebiliyorsun. Biyopsi alınırken biraz tedirgin olabilirsin,sinek ısırığı gibi bir acı ama benim içim geçiyor gibi oldu korkudan ve gerginlikten sadece, acıdan değil. Oyüzden rahat olmanı öneririm.
Kolay ve acısız bir işlem merak etme.

Korkulacak bir şey yok canım, sorunlu alanları görmek için rahim ağzına bir sıvı veriliyor, sonrasında kameradan görebiliyorsun. Biyopsi alınırken biraz tedirgin olabilirsin,sinek ısırığı gibi bir acı ama benim içim geçiyor gibi oldu korkudan ve gerginlikten sadece, acıdan değil. Oyüzden rahat olmanı öneririm.

Cok tesekkur ederim icimi rahatlattin. Umarim sorunsuz gecer.

Tamam canim cok sagol mutlaka haber vercem. Ben ozelde yaptiriyim diyodum ama 650 tl dediler yazdiklarini okuyunca gerek yok diye dusundum, sen devlette mi yaptirdin?

Yok canım özelde yaptırdım, fiyat dediğin gibi yüksek maalesef. Prof. Dr. Tugan Beşe yapmıştı kolposkopik muayenemi. Devamında Prof. Dr. Mete Güngör'le takip ettik ve ediyoruz. Devlet hastanelerinde de çok iyi hocalar var, ama bazılarında kolposkopi cihazı yok, iyi araştırıp bir an önce randevu al canım.

Yok canım özelde yaptırdım, fiyat dediğin gibi yüksek maalesef. Prof. Dr. Tugan Beşe yapmıştı kolposkopik muayenemi. Devamında Prof. Dr. Mete Güngör'le takip ettik ve ediyoruz. Devlet hastanelerinde de çok iyi hocalar var, ama bazılarında kolposkopi cihazı yok, iyi araştırıp bir an önce randevu al canım.

Capadan almistik randevuyu canim bu ayin sonuna. Ptesi ozel bi hastaneye gidecektim vazgectim yazdiklarini okuyunca cunku asilama yada tup bebek olacagi icin birikim yapiyoruz:)) Icim icimi yiyor insaallah kotu bisey cikmaz. :KK43: Rabbim sanada acil sifalar versin. Cok sagol cevaplarin icin haber vericem:*

Canım sence biopsi alınırken acı çekmecesi için bi iğne vuruluyormuş bunu neden kullanmadın acaba zararlımı

Oyle bir igneden bahsetmediler ama uyusturan bir seyden bahsediyosun sanirim, inan ekstra biseye gerek yok cok kucucuk bi aci, ignenin acisi daha fazla bile olabilir😊

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

Oyle bir igneden bahsetmediler ama uyusturan bir seyden bahsediyosun sanirim, inan ekstra biseye gerek yok cok kucucuk bi aci, ignenin acisi daha fazla bile olabilir😊

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

Aslına bakarsan ben gecen yıl biopsi yapıldığında canım çok yandı resmen baygınlık geçirdim. Ve bu acılı işlemin sonucu olarak biopsi parçaları patolojiye gitti ve sonuç çıkmadı. O kadar canımın yanmasına rağmen, gelen sonuçta; yetersiz parçadır tekrarlanması gerek diye saçma bi rapor geldi ve 3 ay sonra tekrar biopsi almak için çağırdılar ve geridim. Çünkü gittiğim hastane istanbulun en büyük ve en pahalı Hastanesi'ydi bu. Yani bana acıyı azaltacak bi iğne vurmamışlardı o gün. Ve gerçekten resmen sanki canım söküldü. Hiç abartmıyorum. Acımıyo diyenlere ben hayret ediyorum çünkü doktor kesin hastanın haberi olmadan uyuşturucu vuruyorduk eminim buna çünkü nasıl can yandığını ben çok iyi biliyorum cnm. Ayrıca sonraki biopsim geçenlerde yine yapıldı ve bu kez rahim ağzına yapılan o iğneden yapılmasını istedim ve yaptı doktorum ve hiç acı hıssetmedim bu kez.

X