Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Merhaba,
Ben geçtiğimiz temmuz ayında hamile kaldım ve bebeğimin kalbi durdu.İkinci hamileliğimde de düşük yaptım.Bunların sonrasında rahimle ilgili bir problem olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini öğrendim.Rahimin ortasından septum geçiyormuş.Şubat ayında ameliyatımı oldum ve nisan ayında kontrole gittiğimde smear aldırdım.2. smerimdi.Ve sonuç asgus çıktı.Doktor hastanedeki onkologa yönlendirdi.Kolposkopi ve biyopsi yapılması gerektiğini söylediler.Ve 22 mayısta kolposkopi biyopsi oldum.Sonuç CIN 2 çıktı.Ve hemen leep önerdi.Şuan regl olmayı bekliyorum.Ama ben leep olmadan önce çocuk sahibi olmak istiyorum.Doktorum buna müsahade etmiyor.2 küretaj bir ameliyat ve parça alımları rahime zarar verdiğini düşünüyorum.Ve leepten sonra daha kötü birşey çıkarsa baska operasyonlar da gecireceğimden iyice cocuk sahibi olmamın zorlaşacağına inanıyorum.Ya sınır temiz cıkmazsa?Ya başka seyler de cıkarsa?Daha 24 yasındayım hiç çocugum yok ve bebek sahibi olmayı cok istiyorum.Bebekten sonra leep yaptırsam ne gibi sonuçları olur?CIN 2 CIN3 e yükselir mi?Hamileliğim sorunlu gecer mi?Nolur bana yardım edin.Bir çıkar yol bulamıyorum.Böyle düşünen var mı?Yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.Herkese gecmiş olsun.
Canım cin2 için mutlaka bebekten önce leep yapıyorlar. Önce kendini sonra bebeğini düşünmelisin. Leep bebeğine engel değil.

Yasim kucuk oldugu icin belki geriler diye dusunmustum.Bir suru operasyon gecirdigim icin cok stresliyim.Ya leepten sonra da sinir temiz cikmazsa diye korkuyorum.Rahimin alinmasina kadar yol var o yuzden..

Merhaba,
Ben geçtiğimiz temmuz ayında hamile kaldım ve bebeğimin kalbi durdu.İkinci hamileliğimde de düşük yaptım.Bunların sonrasında rahimle ilgili bir problem olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini öğrendim.Rahimin ortasından septum geçiyormuş.Şubat ayında ameliyatımı oldum ve nisan ayında kontrole gittiğimde smear aldırdım.2. smerimdi.Ve sonuç asgus çıktı.Doktor hastanedeki onkologa yönlendirdi.Kolposkopi ve biyopsi yapılması gerektiğini söylediler.Ve 22 mayısta kolposkopi biyopsi oldum.Sonuç CIN 2 çıktı.Ve hemen leep önerdi.Şuan regl olmayı bekliyorum.Ama ben leep olmadan önce çocuk sahibi olmak istiyorum.Doktorum buna müsahade etmiyor.2 küretaj bir ameliyat ve parça alımları rahime zarar verdiğini düşünüyorum.Ve leepten sonra daha kötü birşey çıkarsa baska operasyonlar da gecireceğimden iyice cocuk sahibi olmamın zorlaşacağına inanıyorum.Ya sınır temiz cıkmazsa?Ya başka seyler de cıkarsa?Daha 24 yasındayım hiç çocugum yok ve bebek sahibi olmayı cok istiyorum.Bebekten sonra leep yaptırsam ne gibi sonuçları olur?CIN 2 CIN3 e yükselir mi?Hamileliğim sorunlu gecer mi?Nolur bana yardım edin.Bir çıkar yol bulamıyorum.Böyle düşünen var mı?Yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.Herkese gecmiş olsun.

canim gecmis olsun. cin2 den cin3 e gecmesi cok zaman alir bazen hic olmaz bile yani zamanla hastalik geriler ve iyilesirsin. korkma. sadece dua et ve iste. cunki bu hastalik iyilesmek zorunda. baska doktorlara da git ve bilgi al hic olmazsa. icin rahat olsun :KK3:

Cok tesekkur ederim kizlar verdiginiz bilgiler icin bir cok doktor gezdim hemen hemen hepsi once tedavi diyor en son dun istanbulda Suleyman Engin Akhan i buldum.O da once tedavi dedi.Ama ben ilk once son bir kez daha cocuk denemeyi dusunuyorum.Zaten gunumvon gun gecti belki de hamileyimdir:)insallah hepimiz en kisa zamanda iyilesiriz hepimizin Allah yardimcisi olsun.opuyorum sizleri...

arkadaşlar merhaba,
2012 mayıs ayını hiç unutamıyorum.kanama şikayeti ile dr agittim.smear alındı,sonuç cin 1 di.leep konizasyon oldum. operasyon sonrası sınırlar temiz çıktı.kontrollerimi hiç aksatmadım.6 ayda alınması gereken smearı, çok pinpirikli olduğum için yaklaşık 4 ayda 1 aldırdım.Allah'ıma çok şükürler olsun ki;hepsi temiz çıktı.1 hafta önce son smearımı aldırdım;haber geldi temiz çıktı.çok mutluyum.umarım burada bu yazıyı okuyanların yüreğine bir parça su serperim.benim dr um Prof. Dr Önay Yalçın.çok tatlı bir bayan.Dr umu herkese öneririm.
Herkese geçmiş olsun ve inanıyorum ki herkes bu hastalığı yenecek.
hoşçakalın.

Kızlar merhaba ben 27 yaşındayım henüz çocuğum yok ve smear sonucum hsil çıktı :KK43: kolposkopi yapıldı biyopsi sonuçlarını beklıyorum ama biyopsi alan doktor operasyon gerektiğini söyledi :18: leep yapılırsa bunun sonucunda cocuğum olmamasından korkuyorum. leep sonrası çocuk sahibi olanlar var mı? bu operasyonu geçiren arkadaşlar istanbul avrupa yakasında doktor ya da hastane önerebililer mi? yardımlarınıza ihtiyacım var :26:

Herkese umut olsun...
Herşeyi adım adım paylaşmak istiyorum.Yaklaşık 10 gün önce smear sonucumda (gebelik istediğim için yaptırdım kontrol amaçlı)ascus çıktı tabi yıkıldım.Acıbademdeki doktorum (ki doktorumdan çok memnunum)hpv dna istedi.Regl dönemimin bitmesini beklerken okadar çok araştırma yaptımki bazen üzüntüden ağlayıp bazende umut doldum. Bu araştırmalarımda böyle bir sonuçla jinekolog onkologların ilgilendiğini öğrendim. Onkolog mu dedim Allahım noluyo ne yaşıycam diye günlerce uyuyamadım yemeden içmeden kesildim. Sonra sizlerin sayesinde prof.dr.süleyman engin akhanın ismiyle karşılaştım kendisi jinekolog onkolog randevu aldım 1 hafta sonraya tabi bu süreçte boş durmadım biçok doktordan fikir aldım (en iyi doktorlardan pratisyenlere kadar) beklememi 6ay sonra tekrar smear yaptırmamı önerdiler fakat yok mümkün değil bekleyemem. Bu süreçte sülayman beyle görüşmek istedim tam 20dk telefonda beni telkin etti.Allah bin kere razı oldun. Süleyman beyden geliyorum şimdi. Kolposkopiyle baktı. Herşey yolunda biyopsi için örnek alıp seni strese sokamam dedi. Nasıl ilgili ve harika biri. Özel muayenehanesinde insanı soymadan işi ticarete dökmeden mükemmel bir iş çıkarıyor. Demem o ki internetten okuduklarımızla hareket etmeyelim kendimizi güvenebileceğimiz hekimlere emanet edelim.
Bu arada fikir olsun sizlere 30 yaşındayım 1 yıllık evliyim.benim daima akıntım çok olmuştur siğilim yok.Birde endometrium var bende. Bir ameliyat oldum 6 yıl önce bu sene yeniledi 3.2 cm. Doktorun tam olarak dediğini söylüyorum "ne ascus nede endometrium gebeliğine engel değil gez toz takıl tadını çıkar çocuk yap"😃
Allah hepimize herkese acil şifalar versin...

kızlar merhaba bugün smear sonucumu aldım ascus çıktı eve geldim ağlamaktan gözlerim balon gibi oldu.ben devlet hastanesinde yaptırmıstım yaşım 26 ve 17 aydırda korunmuyorum.doktorum enfeksiyon olabilir dedi 6 ay sonra tekrar smear testi yaptıralım dedim yada kafan rahatlaması için özel hastanede yaptır istersen dedi ilaç bişey hiçbişey vermedi aranızda ilaç kullanan oldumu yarın kendi özel hastanedeki doktoruma gidecem onada gösterecem eğer isterse yine smear tsti yaptıracam çok korkuyorum kızlar kötü bişey çıkacak diye ve benim adetimden sonra kahverengi lekelenmelerim geliyor doktorada söyledim enfeksiyondan olabilir dedi.:KK25::KK25:

kızlar merhaba bugün smear sonucumu aldım ascus çıktı eve geldim ağlamaktan gözlerim balon gibi oldu.ben devlet hastanesinde yaptırmıstım yaşım 26 ve 17 aydırda korunmuyorum.doktorum enfeksiyon olabilir dedi 6 ay sonra tekrar smear testi yaptıralım dedim yada kafan rahatlaması için özel hastanede yaptır istersen dedi ilaç bişey hiçbişey vermedi aranızda ilaç kullanan oldumu yarın kendi özel hastanedeki doktoruma gidecem onada gösterecem eğer isterse yine smear tsti yaptıracam çok korkuyorum kızlar kötü bişey çıkacak diye ve benim adetimden sonra kahverengi lekelenmelerim geliyor doktorada söyledim enfeksiyondan olabilir dedi.:KK25::KK25:

merhaba,öncelikle geçmiş olsun.üzülme;ascus gerileyebilir.ayrıca adettin son zamanları kahverengi leke gelebilir.bu tüm kadınlarda olabilir.enfeksiyon;vajinaa kaşıntı,koku ile kendini belli eder.bence sen söylediğin gibi önce özel bir hastaneye gir.onlar tekrardan smear baksınlar.dr.gerekirse hpv-dna nada bakabilir.eğer hpv dna negatif çıkarsa şanslısın bence.söylediğim gibi gerileme şansın var.tekrar geçmiş olsun.

Herkese umut olsun...
Herşeyi adım adım paylaşmak istiyorum.Yaklaşık 10 gün önce smear sonucumda (gebelik istediğim için yaptırdım kontrol amaçlı)ascus çıktı tabi yıkıldım.Acıbademdeki doktorum (ki doktorumdan çok memnunum)hpv dna istedi.Regl dönemimin bitmesini beklerken okadar çok araştırma yaptımki bazen üzüntüden ağlayıp bazende umut doldum. Bu araştırmalarımda böyle bir sonuçla jinekolog onkologların ilgilendiğini öğrendim. Onkolog mu dedim Allahım noluyo ne yaşıycam diye günlerce uyuyamadım yemeden içmeden kesildim. Sonra sizlerin sayesinde prof.dr.süleyman engin akhanın ismiyle karşılaştım kendisi jinekolog onkolog randevu aldım 1 hafta sonraya tabi bu süreçte boş durmadım biçok doktordan fikir aldım (en iyi doktorlardan pratisyenlere kadar) beklememi 6ay sonra tekrar smear yaptırmamı önerdiler fakat yok mümkün değil bekleyemem. Bu süreçte sülayman beyle görüşmek istedim tam 20dk telefonda beni telkin etti.Allah bin kere razı oldun. Süleyman beyden geliyorum şimdi. Kolposkopiyle baktı. Herşey yolunda biyopsi için örnek alıp seni strese sokamam dedi. Nasıl ilgili ve harika biri. Özel muayenehanesinde insanı soymadan işi ticarete dökmeden mükemmel bir iş çıkarıyor. Demem o ki internetten okuduklarımızla hareket etmeyelim kendimizi güvenebileceğimiz hekimlere emanet edelim.
Bu arada fikir olsun sizlere 30 yaşındayım 1 yıllık evliyim.benim daima akıntım çok olmuştur siğilim yok.Birde endometrium var bende. Bir ameliyat oldum 6 yıl önce bu sene yeniledi 3.2 cm. Doktorun tam olarak dediğini söylüyorum "ne ascus nede endometrium gebeliğine engel değil gez toz takıl tadını çıkar çocuk yap"😃
Allah hepimize herkese acil şifalar versin...

Aminnn aminn cümlemize
doktorunuz nasıl umut verici konuşmuş....
okurken ben bile umutlandım...insan psikolojik destek arıyor böyle dönemlerde

Öncellikle Allah acil şifa versin
ASCUS tanısı mutlaka bir hücre bozukluğu anlamına gelmemektedir.diye okumuştum
Kaldıki ascus çıkanların %5-%15 inde cin teşhisi konuluyormuş bu da düşük bir ihtimal.hadi kondu diyelim en kötüsü olan rahim ağzı kanseri riski binde bir yada binde iki ihtimal..
ben de doktora gittiğimde çok korkmuştum sonra bir başka doktora daha gittim.o bana şöyle demişti

her sigara içen akciğer kanseri olmuyor
İnşallah korkulacak birşey yoktur.yüreğini ferah tutmaya çalış en kötüye odaklanma....

Öncelikle bu başlıkta yazışan herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ben bu mesajı kendi adıma yazmıyorum, derdim annem. 44 yaşında rahim ve yumurtalıkları, kansere dönüşme tehlikesi olduğundan alındı, şu an 52 yaşında. Daha sonra yine kadın hastalıkları ile ilgili yine tedavi gördü. Ama bu sefer yaşadıklarımız tadımızı çok kaçırdı. VIN aşama 3 tespit edildi ve acil ameliyata alındı. Çok zor günler yaşıyor ve son patoloji sonucunu aldığımızda bir kez daha yıkıldık. Anormal hücre büyümesi, kalan sağlam dokuda büyümeye devam ediyormuş. Annemin doktoruna güvensem bile, başka bir doktorun daha görüşünü istiyoruz. Annem devlet hastanesinde tedavi görüyor ve tabiri caizse, bize olan biteni anlatmadan kasabın kestiği et muamelesi yapılıyor. Aklımızda sorularımız var. Bize, Ankara'dan tavsiye edebileceğiniz iyi bir kadın doğum doktoru var mı, özellikle jinekolojik onkoloji alanında uzmanlaşmış? Ben İnternet'ten bir kaç isim buldum ama tavsiyenin önemli olduğunun farkındayım. Şimdiden çok teşekkür ediyor, herkese sağlıklı afiyetli günler günler diliyorum.

Merhaba arkadaşlar bende gecen sene yasadiklarimi sizinle paylaşmak istiyorum evleneli bi sene olmuştu gecensene mayis ayında mantar şikayetiyle Dr gittim smear testi yaptirdinmi hic dedi hayir diyince yaptirmami önerdi mantar iyileşince gittim smear verdim Dr supeli buldu ve kolposkopi biyopsi ve leep yaptir dedi ilk olarak kolposkopi yapildi ardından biyopsi neyseki sonuclarim temiz cikti dr uma önceki Dr leep yaptir demişti yapmiyacakmisiniz diye sordum burada leep un ne olduğunu öğrendim rahimde yara var yakilmasi yada dondurulması na leep deniyormuş Dr gerek duymadi zamanla yaralar kendiliğinden iyileşir dedi 6 ay sonra tekrar smear istedi ve yine sonuclarim temiz cikti :) ha buarada bunlara jinekoloji onkolaji de yaptirdim bu sonuclari beklerken neler yasadigimi bi ben bi allah bilir rabbim dusmanimin dusmanina dahi vermesin beklemek çok zor Rabbim herkesin yar ve yardimcisi olsun ve şifa versin bu zaman içinde biseydaha öğrendim kulun kula ettiği duayi Rabbim kabul edermiş ogün bugündür her sabah kalktigimda dua ediyorum herkes için sizde dua edin saglicakla kalin ...

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Merhaba, yaklaşık 1 yıl önce smear testinde ascus sonucu almıştım, sonra kolposkopi, biyopsi, cın1, kriyoterapi, sonraki 3 aylık smear testlerinde hep temiz sonucunu almıştım. Yaklaşık 2,5 ay önce smear testi yaptırdım temizdi, 2 gün önce çıkan bir kaç kabarık şikayeti ile doktora gittim, tekrar smear aldı ve yine sonuç ASCUS çıktı, şimdi ilaçlarını kullan tekrar smear alalım dedi doktor. Yalnız bu doktor, her zaman gittiğim doktor değildi, 1 yıldır takibimi yapan doktor 3 ay sonra gel çünkü sana biyopsi yaptık, o daha ileri bir tetkikti dedi, şimdi ne yapacağımı bilmez bir durumdayım ve moralim çok bozuk, sizce ben ne yapmalıyım, tekrar mı nüksetti acaba? Fikirlerinize ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

Kabarcik dediklerin kasintili mi? Hemen kotuyu dusunme sigil degil belki de mantardir ya da enfeksiyon olabilir. Ascus illa da kotu huylu hucresel degisiklik dgildir bence stres yapmadan biraz daha bekle, biyopsi be zaman alinmisti bide onun sonucu be cikti???

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

Smear sonucuma LSIL çıktım. Daha sonra emin olmak adına biyopsi yaptırdık. Biyopsi sonucuma göre düşük dereceli skumaz intraepitalyal lezyon (LSIL), aktif kronik servisit,Papiller endoservisit yani LSIL im.
Doktorum başta Leep işlemini önerdi fakat yaşım 24 ve bekar olduğum için sonradan riskli olabileceğini ileride çocuk düşürebileceiğimi söyleyerek vazgeçti. Medipoldeki doktorum ve oradaki profesör Dondurma işlemini (kriyoterapi) önerdi 10 dk.lık bir işlemmiş. Anestezisiz ağrısız basit bir yol.

Fakat daha sonra yeditepe hastanesine (profesör doktora gittim) ve haydarpaşaya gittim bana leep i önderdiler. Dondurmanın bir faydasının olmayacagını söylediler. Aksine o bölgeden daha sonra smear alınırsa yanıltıcı sonuç verdirtebilir dediler. Ama bir yandan da korkulacak bir durum yok CİN 1 in kendiliğinden bile geçebilir diye söylediler.Beklemeye alabiliriz bir süre 3 ayda bir smear testi yaparsın dediler. Madem öyle neden bu LEEP i yapayım o zaman riskleri varmış diye sorduğumda benim karar vermem gerektiğini söylüyorlar.

Ben nisan ayından beri bu konu ile uğraşıyorum. Erkek arkadaşımla ayrıldık bu konuda bana hiç destek olmadı aksine beni suçladı. Onda siğiller çıkınca bende doktora gittiim ve bu teşhisi öğrendim.İlk ay sanki kansermişim gibi dolandım depresyona girdim. Şu an kabullendim aklıma getirmemeye çalışıyorum ama düşündükçe üzülüyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir bilginiz var mı?

İleride bir erkek arkadaşım olduğunda bu konuyu sizce paylaşmalı mıyım?

Kabarcik dediklerin kasintili mi? Hemen kotuyu dusunme sigil degil belki de mantardir ya da enfeksiyon olabilir. Ascus illa da kotu huylu hucresel degisiklik dgildir bence stres yapmadan biraz daha bekle, biyopsi be zaman alinmisti bide onun sonucu be cikti???

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

merhaba, kabarcık dediğim şeyler çok stresli bir günün ertesinde çıktı, ne olduğunu doktorlarda anlayamadı ama 2 günde geçti, stresten oldu ama olan neydi bilemedim.Siğil konusuna gelince, 2,5 ay önce kaşıntı şikayeti ile doktora gittiğimde siğillerim olduğunu söyledi ve yaktı, şuan hiç siğilim yok çok şükür.ascus bende 1 yıl önceki smear testimde çıkmıştı ve sonrasında kolposkopi yapıldığında alındı biyopsi yan, biyopsi yapılalı 1 yıl oldu, biyopside 4 parça alındı 3'ü temizz 1'i cın1 çıkmıştı, doktor gerileme ihtimalini beklemeden tedavi yöntemini seçti ve kriyoterapi yaptı. Kriyoterapiden sonra smear testlerim hep temiz çıkıyordu, taki 3-5 gün önceki smear testine kadar, şimdi aldığım bu ascus sonucu çok canımı sıkıyor, ne yapacağımı bilmiyorum.

Smear sonucuma LSIL çıktım. Daha sonra emin olmak adına biyopsi yaptırdık. Biyopsi sonucuma göre düşük dereceli skumaz intraepitalyal lezyon (LSIL), aktif kronik servisit,Papiller endoservisit yani LSIL im.
Doktorum başta Leep işlemini önerdi fakat yaşım 24 ve bekar olduğum için sonradan riskli olabileceğini ileride çocuk düşürebileceiğimi söyleyerek vazgeçti. Medipoldeki doktorum ve oradaki profesör Dondurma işlemini (kriyoterapi) önerdi 10 dk.lık bir işlemmiş. Anestezisiz ağrısız basit bir yol.

Fakat daha sonra yeditepe hastanesine (profesör doktora gittim) ve haydarpaşaya gittim bana leep i önderdiler. Dondurmanın bir faydasının olmayacagını söylediler. Aksine o bölgeden daha sonra smear alınırsa yanıltıcı sonuç verdirtebilir dediler. Ama bir yandan da korkulacak bir durum yok CİN 1 in kendiliğinden bile geçebilir diye söylediler.Beklemeye alabiliriz bir süre 3 ayda bir smear testi yaparsın dediler. Madem öyle neden bu LEEP i yapayım o zaman riskleri varmış diye sorduğumda benim karar vermem gerektiğini söylüyorlar.

Ben nisan ayından beri bu konu ile uğraşıyorum. Erkek arkadaşımla ayrıldık bu konuda bana hiç destek olmadı aksine beni suçladı. Onda siğiller çıkınca bende doktora gittiim ve bu teşhisi öğrendim.İlk ay sanki kansermişim gibi dolandım depresyona girdim. Şu an kabullendim aklıma getirmemeye çalışıyorum ama düşündükçe üzülüyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir bilginiz var mı?

İleride bir erkek arkadaşım olduğunda bu konuyu sizce paylaşmalı mıyım?
merhaba, bende de biyopside cın1 çıktı, doktor kriyoterapi uygulayarak tedavi etti, hiçbirşey yapmadan gerileyecek mi diye düzenli kontrolle takip edilebilir ama yüksek riskli hpv olasılığına karşılık tedavi yöntemini seçti, kriyoterapiden sonra yapılacak smear testleri sağlıklı sonuç vermezmi diye bende çok çekindim ama hiçte öyle olmuyor. Bir başka arkadaşımda da CIN1 çıkmıştı, onun doktoru leep uygulamış. Bana göre leep, cın1 için çok ileri bir tedavi yöntemi olur, ayrıca ağır bir tedavi şekli olur. 1 yıldır bu konunun içinde olan biri olarak sana tavsiyem biran önce kriyoterapi yaptırman. kriyoterapide cerrahi bir müdehale olmadan rahim ağzındaki o bozuk hücreler dökülüp yenisi oluşuyor,böylece ordaki hücreler kendini yenilemiş oluyor. Beklemeni tavsiye etmem, kriyoterapide çok basit, acısız bir işlem.

Teşekkür ederim cevabınız için.. Peki kriyoterapiden sonra ne yönde seyir etti cin1 iniz? Aynı seviyede mi yoksa sıfırlandı mı? Bu ağustos ayında tekrar smear yaptıracağım daha sonra da kriyoterapiyi düşünüyorum. Leep’e cesaretim yok. Belki evli ve çocuk sahibi olsam tereddütsüz yaptırırdım.

merhaba, bende de biyopside cın1 çıktı, doktor kriyoterapi uygulayarak tedavi etti, hiçbirşey yapmadan gerileyecek mi diye düzenli kontrolle takip edilebilir ama yüksek riskli hpv olasılığına karşılık tedavi yöntemini seçti, kriyoterapiden sonra yapılacak smear testleri sağlıklı sonuç vermezmi diye bende çok çekindim ama hiçte öyle olmuyor. Bir başka arkadaşımda da CIN1 çıkmıştı, onun doktoru leep uygulamış. Bana göre leep, cın1 için çok ileri bir tedavi yöntemi olur, ayrıca ağır bir tedavi şekli olur. 1 yıldır bu konunun içinde olan biri olarak sana tavsiyem biran önce kriyoterapi yaptırman. kriyoterapide cerrahi bir müdehale olmadan rahim ağzındaki o bozuk hücreler dökülüp yenisi oluşuyor,böylece ordaki hücreler kendini yenilemiş oluyor. Beklemeni tavsiye etmem, kriyoterapide çok basit, acısız bir işlem.

Teşekkür ederim cevabınız için.. Peki kriyoterapiden sonra ne yönde seyir etti cin1 iniz? Aynı seviyede mi yoksa sıfırlandı mı? Bu ağustos ayında tekrar smear yaptıracağım daha sonra da kriyoterapiyi düşünüyorum. Leep’e cesaretim yok. Belki evli ve çocuk sahibi olsam tereddütsüz yaptırırdım.

X