Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

kimse girmiyor pek ama ama ben yinede smear sonucumu yazayım çok şükür temiz çıktı. çok mutluyum şuan

kimse girmiyor pek ama ama ben yinede smear sonucumu yazayım çok şükür temiz çıktı. çok mutluyum şuan

Çok sevindim sizin adınıza... Sizin önceki yazılarınızı okumadım ama siz de siğil var mıydı? Ve smear testiniz ilk defa mı yapıldı? Yani CIN vs gibi sonuçlar var mıydı? Ve şimdi o sonuçlardan sonra mı temiz çıktı? Eğer öyleyse ben de umutlanacağım..

Çok sevindim sizin adınıza... Sizin önceki yazılarınızı okumadım ama siz de siğil var mıydı? Ve smear testiniz ilk defa mı yapıldı? Yani CIN vs gibi sonuçlar var mıydı? Ve şimdi o sonuçlardan sonra mı temiz çıktı? Eğer öyleyse ben de umutlanacağım..
evet canım cın 1 çıktı dr parça alıp orayı kazıdı 2 ay sonra temiz çıktı şükür ama siğil ve hpv yoktu şükür...

Kızlar kimse umudunu yitirmesin. Birbirimize destek için buradayız. Bilgilerimizi yaşadıklarımızı ne kadar paylaşırsak o kadar çabuk kurtuluruz bu hastalıktan.

arkadaşlar şu an korkarak smear sonucumu bekliyorum. uzun süreden sonra ilk birlikteliğimde kanamam oldu tabii kısa bir süre sonra dr a gittim. rahimagzında bir sorun görünmüyor dedi. smear ve hpv testi istedi. sorum şu rahimde görünmesede kanser gibi bir durum söz konusu olabilirmi? dr bana %90 bir şeyin yok dedi ancak muayenden sonraki günlerde kasıgımda agrılar oldu. lütfen yardımcı olun çok endişeliyim.

Canım şahsi fikrimi söyleyim. Eğer kontrollerde bişey görmediyse doktorun o zaman bişey yoktur. Ayrıca bişey görseydi bile doktorun, bu söz konusu kansere yakalanma riski çok az. Buna emin ol. Artık teknoloji ilerledi herşeyde çözüm var. Ama her kadın kendi durumunu merak eder, bu yüzden kontrollerini ihmal etme derim. Ve hastalık ne olursa olsun bağışıklığını güçlü tut ki tüm herşeyde karşı dirençler durabilmesin.. :KK49:geçmiş olsun. :KK49:

evet canım cın 1 çıktı dr parça alıp orayı kazıdı 2 ay sonra temiz çıktı şükür ama siğil ve hpv yoktu şükür...

Doktor kazıdı dedin peki Kazım'a işleminden sonra eşinle hiç korunmanız cinsel ilişkiye girdiniz mi? Cevaplamak istemezsen sorun değil. Çünkü tekrarlama oluyorsa şayet sebebi bumudur bunu anlamak için sordum...

Doktor kazıdı dedin peki Kazım'a işleminden sonra eşinle hiç korunmanız cinsel ilişkiye girdiniz mi? Cevaplamak istemezsen sorun değil. Çünkü tekrarlama oluyorsa şayet sebebi bumudur bunu anlamak için sordum...

merhaba,Savha ya sormuşsun ama ben cevaplayayım dedim...zaten bu virüs sizde varsa eşinizde de vardır...kazıma işleminden sonra hpv virüsü hemen vücuttan atılmıyor...yani korunmasız ilişkiye girsenizde girmesenizde bu virüs sizde olduğu için sorun yok...zaten eşinizde var ve sizde de virüs var...tekrarlama sebebi bu değil...tekrarlama olasılığı da dr umun bana söylediğine göre yok...hatta bana şöyle bir örnek verdi...30 yaşında bu hastalığa yakalanmış bir hastası varmış , şuan da 70 yaşında ve bir daha bu hastalık tekrar etmemiş :) bilmem anlatabildim mi? herkese çok geçmiş olsun...geçsin gitsin bu hastalık hepimizden :)

bende hpv denen virüs yok cnm bulaşıcı olan ve bi müddet korunması gerekilen o durum ve artı tabi operasyondan sonra 5-6 hafta yasaktı... aklına takılan bişey olursa sorabilirsin ama benimki tamamen bağışıklık sistemim zayıf olduğu için bu hastalık çıktı...

bende hpv denen virüs yok cnm bulaşıcı olan ve bi müddet korunması gerekilen o durum ve artı tabi operasyondan sonra 5-6 hafta yasaktı... aklına takılan bişey olursa sorabilirsin ama benimki tamamen bağışıklık sistemim zayıf olduğu için bu hastalık çıktı...

ben aslinda cok yere yazdim sorumu ama cevap gelmedi. biopsi yapmasi gerekirken doktorum bana leep yapti yani kaziyarak cikardi parcayi ve patalojiye gitti. sonuc temiz cikti dedi doktor bana. yani temiz demek ne demek bana cok ilginc geldi. sadece raporda lezyon yada kanserojen birseye rastlanmadigi yaziyordu. ama leepten 3 ay sonra smear yapmak istedigini soyledi ve smear ornegi aldi ve smear hgsil cikti. burada bir tezatlik yok mu? ve doktorum bana tekrar leep olmam gerektigini soyledi bu sefer konik leep yapacagim dedi. 3 ay sonra konik leep yapmak istemesi ne kadar normal? cunki patoloji sonucum temiz ciktiginda bana dediki artik temizledik o alani gecmis olsun birsey kalmadi dedi. ama surekli kontrol yapacagiz demisti. burdaki aciklama bana cok sacma geldi. doktoruma acik bisekilde aciklamasini istedigimde bana mantikli cevap veremiyor lafi hep dolandiriyor. kafam cok karisti.

merhaba,Savha ya sormuşsun ama ben cevaplayayım dedim...zaten bu virüs sizde varsa eşinizde de vardır...kazıma işleminden sonra hpv virüsü hemen vücuttan atılmıyor...yani korunmasız ilişkiye girsenizde girmesenizde bu virüs sizde olduğu için sorun yok...zaten eşinizde var ve sizde de virüs var...tekrarlama sebebi bu değil...tekrarlama olasılığı da dr umun bana söylediğine göre yok...hatta bana şöyle bir örnek verdi...30 yaşında bu hastalığa yakalanmış bir hastası varmış , şuan da 70 yaşında ve bir daha bu hastalık tekrar etmemiş :) bilmem anlatabildim mi? herkese çok geçmiş olsun...geçsin gitsin bu hastalık hepimizden :)

canim cok tesekkur ederim cevabin icin. bi sorum olacak mumkunse. ben aslinda cok yere yazdim sorumu ama cevap gelmedi. biopsi yapmasi gerekirken doktorum bana leep yapti yani kaziyarak cikardi parcayi ve patalojiye gitti. sonuc temiz cikti dedi doktor bana. yani temiz demek ne demek bana cok ilginc geldi. sadece raporda lezyon yada kanserojen birseye rastlanmadigi yaziyordu. ama leepten 3 ay sonra smear yapmak istedigini soyledi ve smear ornegi aldi ve smear hgsil cikti. burada bir tezatlik yok mu? ve doktorum bana tekrar leep olmam gerektigini soyledi bu sefer konik leep yapacagim dedi. 3 ay sonra konik leep yapmak istemesi ne kadar normal? cunki patoloji sonucum temiz ciktiginda bana dediki artik temizledik o alani gecmis olsun birsey kalmadi dedi. ama surekli kontrol yapacagiz demisti. burdaki aciklama bana cok sacma geldi. doktoruma acik bisekilde aciklamasini istedigimde bana mantikli cevap veremiyor lafi hep dolandiriyor. kafam cok karisti.

ben aslinda cok yere yazdim sorumu ama cevap gelmedi. biopsi yapmasi gerekirken doktorum bana leep yapti yani kaziyarak cikardi parcayi ve patalojiye gitti. sonuc temiz cikti dedi doktor bana. yani temiz demek ne demek bana cok ilginc geldi. sadece raporda lezyon yada kanserojen birseye rastlanmadigi yaziyordu. ama leepten 3 ay sonra smear yapmak istedigini soyledi ve smear ornegi aldi ve smear hgsil cikti. burada bir tezatlik yok mu? ve doktorum bana tekrar leep olmam gerektigini soyledi bu sefer konik leep yapacagim dedi. 3 ay sonra konik leep yapmak istemesi ne kadar normal? cunki patoloji sonucum temiz ciktiginda bana dediki artik temizledik o alani gecmis olsun birsey kalmadi dedi. ama surekli kontrol yapacagiz demisti. burdaki aciklama bana cok sacma geldi. doktoruma acik bisekilde aciklamasini istedigimde bana mantikli cevap veremiyor lafi hep dolandiriyor. kafam cok karisti.
ya canım şu çok büyük bir gerçek para malesef ki para için bazı dr lar böle yapıyor diye düşünüyorum ki şayet ben kendi dr ma gitseydim ki çook pahalı bi dr ama bana kesinlikle beklememi söylerdi 2 yada 3 kere cın 1 çıkarsa bi işlem yapardı ben ona gitmedim hangi dr da çıktı ise ona yaptırdım haa tabi onada güveniyorum çok bilgili bi dr ama dr çok önemli ya bence hemen başka bir dr gitmelisin ve araştır lütfen eğer izmirdeysen dr önerebilirim...

ya canım şu çok büyük bir gerçek para malesef ki para için bazı dr lar böle yapıyor diye düşünüyorum ki şayet ben kendi dr ma gitseydim ki çook pahalı bi dr ama bana kesinlikle beklememi söylerdi 2 yada 3 kere cın 1 çıkarsa bi işlem yapardı ben ona gitmedim hangi dr da çıktı ise ona yaptırdım haa tabi onada güveniyorum çok bilgili bi dr ama dr çok önemli ya bence hemen başka bir dr gitmelisin ve araştır lütfen eğer izmirdeysen dr önerebilirim...

Izmirde kim var tavsiye edebileceğin canım ben istanbulda iki ayrı büyük hastaneye gittim ikiside bana saçma sapan bilgiler verdi. Ilk gittiğim büyük hastane bana Hpv tiplemesi yapmıştı sonuç gelince tiplemeyi tekrarlayalım dedi böyle saçma bişey var mı ya? Tip neyse odur bence sonuçta DNA da çıkan Hpv çeşidini sözde söylüyorlar, bunu tekrar yapmalıyız dedi şaştım. Sonra başka daha büyük bi hastaneye gittim çok meşhur bi hastane adını vermiyim. Bu kez dr bana sözde kolposkopi yapacak kolposkopi yaparken direkt bana leep yapalım dedi daha ilk kolposkopi bu ya. Cin var mı yok mu onu bile bilmeden bana leep yaptı adam tabii ince bi tabaka çıkardı ama sonuç temiz anlatmıştım sana. Ücretler güzel ama 4 milyara patladı bana..

canim cok tesekkur ederim cevabin icin. bi sorum olacak mumkunse. ben aslinda cok yere yazdim sorumu ama cevap gelmedi. biopsi yapmasi gerekirken doktorum bana leep yapti yani kaziyarak cikardi parcayi ve patalojiye gitti. sonuc temiz cikti dedi doktor bana. yani temiz demek ne demek bana cok ilginc geldi. sadece raporda lezyon yada kanserojen birseye rastlanmadigi yaziyordu. ama leepten 3 ay sonra smear yapmak istedigini soyledi ve smear ornegi aldi ve smear hgsil cikti. burada bir tezatlik yok mu? ve doktorum bana tekrar leep olmam gerektigini soyledi bu sefer konik leep yapacagim dedi. 3 ay sonra konik leep yapmak istemesi ne kadar normal? cunki patoloji sonucum temiz ciktiginda bana dediki artik temizledik o alani gecmis olsun birsey kalmadi dedi. ama surekli kontrol yapacagiz demisti. burdaki aciklama bana cok sacma geldi. do
ktoruma acik bisekilde aciklamasini istedigimde bana mantikli cevap veremiyor lafi hep dolandiriyor. kafam cok karisti.

merhaba,leep yaptıktan sonra çıkan parça patolojiye gider;operasyında alınan parçanın en alt kısmına bakıp sınırların ne durumda olduğuna ve parçanın derecesine bakarlar.bence temiz çıktı demesi ; sınırlarda bu virüsün devam etmediği anlamına gelir...alınan parçada da mutlaka cin 1 veya cin 2 gibi bişey yazıyordur ...banada biyopsi yapılmadan leep yapıldı.ama sonuç yine aynıydı...bence patoloji bir hata yaptı...belkide leep yapıldıktan sonra sınırlar temiz değildi ve 3 ay sonra hgsil oldu...bu benim düşüncem...bence dr unu değiştir.kafam çok karıştı durumuna...umarım en yakın zamanda atlatırsın.zaten hpv tiplemesini tekrar yapmak istemesinden anlamıştım dr u???yok bence başka dr...

Izmirde kim var tavsiye edebileceğin canım ben istanbulda iki ayrı büyük hastaneye gittim ikiside bana saçma sapan bilgiler verdi. Ilk gittiğim büyük hastane bana Hpv tiplemesi yapmıştı sonuç gelince tiplemeyi tekrarlayalım dedi böyle saçma bişey var mı ya? Tip neyse odur bence sonuçta DNA da çıkan Hpv çeşidini sözde söylüyorlar, bunu tekrar yapmalıyız dedi şaştım. Sonra başka daha büyük bi hastaneye gittim çok meşhur bi hastane adını vermiyim. Bu kez dr bana sözde kolposkopi yapacak kolposkopi yaparken direkt bana leep yapalım dedi daha ilk kolposkopi bu ya. Cin var mı yok mu onu bile bilmeden bana leep yaptı adam tabii ince bi tabaka çıkardı ama sonuç temiz anlatmıştım sana. Ücretler güzel ama 4 milyara patladı bana..

vallahi canım ya ban benim rapor sonuç u sınırlar temiz çıktı alınan parçada da cın 2 yazıyor...
2 ay sonraki smear temiz yani nedim karadadaş var onu tavsiye ederim ben onda onda operasyon olmadım ama doğumu yaptığım dr o egede prof biraz uzun anlatması onun için detaya girmiyorum...

Istanbuldayım cnm. Izmıre gıdecek durumum yok. Hem sureklı takip istiyor doktorlar, ıstanbul olması daha iyi.

Kızlar doktorumun patoloji için gönderdiği laboratuvar ıle ilgili şüphelerim var. O laboratuvara gönderilen parçayı alıp başka bi laboratuvara götürüp tekrar bakılmasını istiyorum. Bunu yapabilecek bildiğiniz özel laboratuvar var mı? yani doktor olmadan benim götüreceğim parçayı kabul edebilecek bi laboratuvar arıyorum. Paylaşırsanız sevirim. Tesekkürler

Son düzenleme:
Merhaba

Bende sizinle deneyimlerimi paylasmak istiyorum. Ornek olmasi acisindan.

Ben Agustos ayinda smear yaptirdim ve CIN1 cikti. Doktorum Istanbul un en gozde ozel hastanesinin en gozde doktorlarindan biri ama onkolog degildi.

Neyse

Doktorum hemen kolposkopi yapalim dedi ve bana biopsi yapti. 5-6 parca aldi ve sonrada biopsi sonucunda hersey duzgun dedi. Sasirdim cunku kendi yayinlarinda smear de Cin 1 cikarsa en iyi ihtimalle Cin 1 cikar diyordu biopsi de. Ama sonuc guzeldi, hosuma gitti. 6 ay sonra smear yaptir dedi, bekledim.

6 ay sonra smear yaptirdim ve ASCUS cikti. Doktoru aradim gerilemis olabilir, 2 ay icinde gel, yeniden bakalim dedi.

Ben de onkolog olsun dedim ve baska bir doktor buldum. Bu arada HPV testi yaptirdim ve 16 cikti.

Yeni doktora kolposkopi yaptirdim yine ve biopsi. Bu sefer CIN 2 cikti. Sanirim bir onceki doktorum kacirdi gozden cunku CIN 2 nin 6 ayda gelismesi zor. Bilemiyorum ama anladim ki bu iste doktor ve pataloji onemli.

Şimdiki doktorum deneyimli birine benziyor, guven veriyor. Umarim yanilmam. Zaten artik gec cunku doktorum 16 tasiyicisi oldugum icin bana leep onerdi, kabul ettim. Dun leep oldum.

Genel anestezi ile. Ilk gun agrim ve kanamam oldu. Bugun agrim cok az, kanamam azaldi ama garip bi koku geliyor idrar yaparken. Antibiotikte kullaniyorum ama acaba enfeksiyon mu kaptim dedim.

Uyeler genelde leep e kadar yaziyor, sonra rahatlayinca bir daha ugramiyor. Lutfen deneyimlerimizi paylasalim ki baskalarina da yardim edebilelim.

Bugun bir arkadasimin CIN 1 ciktigini ogrendim ve ona tavsiyelerde bulundum. Deneyim paylasmak gercekten karsi tarafi rahatlatiyor.

Sizden ricam leep sonrasi deneyimlerinizi de paylasir misiniz?

Kisisel olara da bana yardim edecek biri var mi? kotu koku normal mi? Henuz 28 saat gecti operasyonun uzerinden. Akintim yok.

Son düzenleme:
Merhaba

Bende sizinle deneyimlerimi paylasmak istiyorum. Ornek olmasi acisindan.

Ben Agustos ayinda smear yaptirdim ve CIN1 cikti. Doktorum Istanbul un en gozde ozel hastanesinin en gozde doktorlarindan biri ama onkolog degildi.

Neyse

Doktorum hemen kolposkopi yapalim dedi ve bana biopsi yapti. 5-6 parca aldi ve sonrada biopsi sonucunda hersey duzgun dedi. Sasirdim cunku kendi yayinlarinda smear de Cin 1 cikarsa en iyi ihtimalle Cin 1 cikar diyordu biopsi de. Ama sonuc guzeldi, hosuma gitti. 6 ay sonra smear yaptir dedi, bekledim.

6 ay sonra smear yaptirdim ve ASCUS cikti. Doktoru aradim gerilemis olabilir, 2 ay icinde gel, yeniden bakalim dedi.

Ben de onkolog olsun dedim ve baska bir doktor buldum. Bu arada HPV testi yaptirdim ve 16 cikti.

Yeni doktora kolposkopi yaptirdim yine ve biopsi. Bu sefer CIN 2 cikti. Sanirim bir onceki doktorum kacirdi gozden cunku CIN 2 nin 6 ayda gelismesi zor. Bilemiyorum ama anladim ki bu iste doktor ve pataloji onemli.

Şimdiki doktorum deneyimli birine benziyor, guven veriyor. Umarim yanilmam. Zaten artik gec cunku doktorum 16 tasiyicisi oldugum icin bana leep onerdi, kabul ettim. Dun leep oldum.

Genel anestezi ile. Ilk gun agrim ve kanamam oldu. Bugun agrim cok az, kanamam azaldi ama garip bi koku geliyor idrar yaparken. Antibiotikte kullaniyorum ama acaba enfeksiyon mu kaptim dedim.

Uyeler genelde leep e kadar yaziyor, sonra rahatlayinca bir daha ugramiyor. Lutfen deneyimlerimizi paylasalim ki baskalarina da yardim edebilelim.

Bugun bir arkadasimin CIN 1 ciktigini ogrendim ve ona tavsiyelerde bulundum. Deneyim paylasmak gercekten karsi tarafi rahatlatiyor.

Sizden ricam leep sonrasi deneyimlerinizi de paylasir misiniz?

Kisisel olara da bana yardim edecek biri var mi? kotu koku normal mi? Henuz 28 saat gecti operasyonun uzerinden. Akintim yok.

Merhaba,
Bende de tip16 çıktı.Ben çok korkuyorum. Bir de bu tipin başka kanserlere sebep olma riski de varmış. İnternetten okudukça kafayı yiyorum ve tınaklarla bulaşıp, başkalarına bulaştırma riski de var yazıyor. Çok korkuyorum.

Merhaba, bence korkacağın birşey yok, benim de bazen ilişkiden sonra hafif bir kanama oluyordu, daha doğrusu açık kanlı akıntı gibi bir şey ama nadiren ve uzun süre birliktelik olmazsa, ondan sonra ki ilk ilişki de özellikle. Ben bunun önemini bilmiyordum ve neden olacağı hakkında en ufak bir fikrim yoktu, ta ki internette bir gün rahim kanserinin ilk belirtileri arasında olabileceğini okuyana kadar...her yıl smear testim de normal çıkıyordu, bir gün çok şiddetli kasık ağrısı ve akıntı oldu, doktora gittim, rahim ağzında küçük bir yaran var ama önemli değil dedi, bu da kanama yapabiliyormuş, neyse sonra smear de ascus geldi ve ondan sonra düzenli kontroller, tedaviler v.s. Sonuç olarak çok şükür kanser değilim..hatta doktorun bir muayenesinden sonra da o gün kanlı bir akıntı oldu, ama ben zaten 3 ayda bir smear testi ile kontrol ediliyordum, doktora yaramın dondurulmasına ve rahim ağzının çok iyi göründüğünü söylemenize rağmen neden bu kanama oldu diye sordum, o muayeneden sonra ki kanlı akıntı olduğunda da kasık ağrım ve akıntım vardı, doktor orda oluşan bir enfeksiyondan, iltihaptan, Yada kontrol sırasında oluşabilecek bir tahrişten olabileceğini söyledi...senin de kasık ağrında olduğuna göre, doktor yara falan da var demediğine göre muhtemelen iltihap falan vardır. Çok şükür benim smear testimde korkulacak birşey çıkmıyor, eminim senin de öyledir, antibiyotik, fitil falan verir. Korkmana gerek yok bence, umarım bir nebze rahatlatabilmişimdir :)

ve

Canım şahsi fikrimi söyleyim. Eğer kontrollerde bişey görmediyse doktorun o zaman bişey yoktur. Ayrıca bişey görseydi bile doktorun, bu söz konusu kansere yakalanma riski çok az. Buna emin ol. Artık teknoloji ilerledi herşeyde çözüm var. Ama her kadın kendi durumunu merak eder, bu yüzden kontrollerini ihmal etme derim. Ve hastalık ne olursa olsun bağışıklığını güçlü tut ki tüm herşeyde karşı dirençler durabilmesin.. :KK49:geçmiş olsun. :KK49:

kızlar çok teşekkür ederim. Bilgi vereyim istedim. Sonuçlarım temiz hiç bir sorun görmedi dr. Ama bundan sonra 6 ayda bir kontrollerimi düzenli yaptırmam gerektiğini anladım. Saglık işte bu şakaya gelmiyor. Dediginiz gibi bağışıklığı güçlü tutmak morali yüksek tutmak acayip önemli. desteğniz için teşekkürler. Allah sizlere de acil şifa versin. Kadın olmak zor işmiş :KK14:

X