Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Çok detaylı araştırma yaptım. Ve gebelik te düşündüğüm için bekleme gibi bir şansım yok.gebelikte belli bir süreden sonra smear yapılması riskliymiş.hpv yüksek 2 tip mevcut olduğu için leep düşünüyorum.aksi olsa hiç düşünmezdim bile.bekler 3 ay aralıklarla smear takibi yapardım.

Ayrıca tabi bir de gebelikte bu psikolojiye çok da rahat geçmicek benim için

Ben birşeyi merak ettim sizlerde siğil çıkmadı mı? Direkt smearde sorun vardı da ondan sonra hpv dna testi mi yapıldı? Teşekkür ederim.

canim elde ettigin sonuclari bilmiyorum ama baska doktorlara da gorunmeni tavsiye ederim. cunki doktorlar leep yapmaya merakli bu ulkede. bizim doktorlarimiz ameliyatlari ile meshurdur bilirsin. bu yuzden karsilarindaki hastayi hic dusunmeden ameliyat masasina alabiliyorlar. hic umurlarinda olmadan bunu yapiyorlar emin ol. bende buna bir ornegim. benim doktorum smear sonucumda supheli hucreler gorundugu icin direkt bana leep uyguladi. leepten once yapmasi gereken biopsiydi ama biopsi yapmadan leep yapti bana. bunun sebebi ne dersin? para! sonra leep patolojiye gitti temiz cikti. yani leep bosuna yapilmis oldu. bu tur seylerle riske girmeden bence iyice bu isi bilen bir doktora git derim. ve gittigin doktora herseyi anlatma birak o kontrol etsin test yapsin seni ona gore karar ver. emin ol daha iyi olacaktir. ve sunu da eklemek istiyorum hpv pozitif riskli olan tanidiklarimda oldu ustelik hamile. bu yuzden korkulacak birsey yok. stres yapma. hepsi gecer.

Ben birşeyi merak ettim sizlerde siğil çıkmadı mı? Direkt smearde sorun vardı da ondan sonra hpv dna testi mi yapıldı? Teşekkür ederim.

evet. once smear alinir cikan sonucta supheli hucrelere rastlanirsa kolposkopi yapilir. kolposkopi rahim agzina yakindan bakma islemidir. o esnada doktor lezyon yine supheli lezyon gorurse bu sefer biopsi yapar cok kucuk bir parca alir yani. o parca laboratuara gider sonra cikan sonucta riskli birsey yoksa hpv kendi haline birakilir. cunki zamanla gececektir. eger riskli bir sonuc gelirse bu sefer leep yapilma durumu tartisilir. o esnada devreye hpv tiplemesi girer. hpv tiplemesi ile yine riskin ne oldugunu ogrenebilirsin. fakat leep islemi icin hemen karar verilmemesi gerekir ! cunki biopsi sonucunda cin1 cin2 cin3 evreleri vardir. cin1 ve cin2 de leep cok sart degildir cunki vucud bunu yenebiliyor. bagisiklik sisteminin guclu olmasiyla yeniyor tabii! sonrasinda cin3 gelirse sonucta o zaman leep yapilmasi gerekecektir. ama her halukarda dusunmeden hareket etmeyin derim. sunu da bilin ki bizim ulkemizde doktorlar ameliyat etmeye merakli olduklari icin cin1 de ciksa cin2 de ciksa sizi ameliyat etmek isteyeceklerdir. o yuzden gerekirse 10 doktor gezin yine de acele karar vermeyin derim.
detayli anlatmaya calistim umarim yardimci olur.
gecmis olsun.

eksik okumusum. gecmis olsun

sonuçlarımı aldım cin 1 çıktı 6 ay sonra tekrar smaer yapacaklarını söylediler

sevindim. cin1 atlatilabilcek bisey. merak etme. umarim bunu da atlatiriz. doktorun ne dedi peki cin1 ve cin2 sonuclarinda yapacagi hareket neymis? ne gibi bi islem uygulayacagi konusunda bilgi verdimi sana cin1 yada cin2 geldiginde sonuc.. ?

ertesi.günü hapı ve dogum kontrol hapı
İyi akşamlar ben ertesi günü hapını kullandım 7 sinde normalde 15. adet olmam gerekiyordu ama olmadım o ilacı kullandıgımda genelde 5 gün sonra kanama oluyordum bu sefer olmadım bunun aynı gün içinde kullanmakla alakası olabilr.mi ve kanama oldugumda ilk gününde dogum kontrol hapı kullanmaya başlasam bana faydası olur mu korur mu? Buarada gecen ay da bu.ilacı kullandım hemde 2 kere ve herswferinde kanamam oldu ve ilacı kullandıktan sonra esim tekrr 2 saat demeden içime boşaldın bu durumda.hamile.kalır.mıyım.ama.ilac yumurtalıgı kapladıgı için o gün içinde.olmaz diye okudum bir kaç yerde. Ve simdi o kanama ilaçtan dolayı ve adet dogum.kontrol hapının bana faydası olur.mu ve daha önceden hamile kalmıs olabilrmiyim o.ilaçtan hemn sonra içime boşaldıgı için acil bi yardım fikir.verirseniz.cok Sevinirim.

sevindim. cin1 atlatilabilcek bisey. merak etme. umarim bunu da atlatiriz. doktorun ne dedi peki cin1 ve cin2 sonuclarinda yapacagi hareket neymis? ne gibi bi islem uygulayacagi konusunda bilgi verdimi sana cin1 yada cin2 geldiginde sonuc.. ?
6 ay sonra tekrar smaer ve kolkoskopi yapacağınıı ve gerek görürse dondurma işlemini uygulacagını söyledi

Geçmiş olsun.cin 1 smear sonucun mu ? Biopsi ve hpv sonucun ? Nedir

smaer sonucum ascus class ll kolkoskopi sonucum cin 1 low grade skuamoz intraepiteliyal lezyon bide not olarak skuamoz epiteli oluşturan hücrelerde koilositik değişiklikler mevcuttur yazıyor hpv yapılmadı bana canım gerek görmedi doktor

arkadaşlar şu an korkarak smear sonucumu bekliyorum. uzun süreden sonra ilk birlikteliğimde kanamam oldu tabii kısa bir süre sonra dr a gittim. rahimagzında bir sorun görünmüyor dedi. smear ve hpv testi istedi. sorum şu rahimde görünmesede kanser gibi bir durum söz konusu olabilirmi? dr bana %90 bir şeyin yok dedi ancak muayenden sonraki günlerde kasıgımda agrılar oldu. lütfen yardımcı olun çok endişeliyim.

Son düzenleme:

Teşekkür ederim. Bende siğil de var bunlarin yaninda siğille de uğraşıyorum. Smearim de LSIL sonucunu aldim kolposkopi de CIN1 cikti 3 ay snr smear tekrarı olacak. Beni üzen bu siğiller. Sizde olmaması çok güzel bir durum. Tekrar sağ olun açıklamalarınız için sizlere de geçmiş olsun...

çok özür dileyerek sorucam siğil dediğin nasıl acaba bildiğimiz siğil gibi ve ilişki esnasında sizinde canınız acıyormu cevap yazarsanız çok memnun olurum.

Merhaba, bence korkacağın birşey yok, benim de bazen ilişkiden sonra hafif bir kanama oluyordu, daha doğrusu açık kanlı akıntı gibi bir şey ama nadiren ve uzun süre birliktelik olmazsa, ondan sonra ki ilk ilişki de özellikle. Ben bunun önemini bilmiyordum ve neden olacağı hakkında en ufak bir fikrim yoktu, ta ki internette bir gün rahim kanserinin ilk belirtileri arasında olabileceğini okuyana kadar...her yıl smear testim de normal çıkıyordu, bir gün çok şiddetli kasık ağrısı ve akıntı oldu, doktora gittim, rahim ağzında küçük bir yaran var ama önemli değil dedi, bu da kanama yapabiliyormuş, neyse sonra smear de ascus geldi ve ondan sonra düzenli kontroller, tedaviler v.s. Sonuç olarak çok şükür kanser değilim..hatta doktorun bir muayenesinden sonra da o gün kanlı bir akıntı oldu, ama ben zaten 3 ayda bir smear testi ile kontrol ediliyordum, doktora yaramın dondurulmasına ve rahim ağzının çok iyi göründüğünü söylemenize rağmen neden bu kanama oldu diye sordum, o muayeneden sonra ki kanlı akıntı olduğunda da kasık ağrım ve akıntım vardı, doktor orda oluşan bir enfeksiyondan, iltihaptan, Yada kontrol sırasında oluşabilecek bir tahrişten olabileceğini söyledi...senin de kasık ağrında olduğuna göre, doktor yara falan da var demediğine göre muhtemelen iltihap falan vardır. Çok şükür benim smear testimde korkulacak birşey çıkmıyor, eminim senin de öyledir, antibiyotik, fitil falan verir. Korkmana gerek yok bence, umarım bir nebze rahatlatabilmişimdir :)

Agri benim de var. ozellikle bana yapilan ince leep isleminden sonra regle ağrısından bıraz daha fazla olan bır ağrım var. Ve durmaksızın ağrıyor. Doktor kolposkopide baktı biseyın yok dedı. Bu ağrı sizce neden var?
Bir de leep parçalarım patolojiden temiz geldi ama birsey merak edıyorum, biopside cin1 ve cin2 çıkması demek rahîm agzında bir kanserin başlangıcı oldugu anlamına mı gelıyor ? Bu konu da bilgilerinizi paylaşırsanız sevınırım...

çok özür dileyerek sorucam siğil dediğin nasıl acaba bildiğimiz siğil gibi ve ilişki esnasında sizinde canınız acıyormu cevap yazarsanız çok memnun olurum.
Estağfurullah, bildiğimiz siğil gibi deride kabarıklık ilk anlamamıştım. İlişki sırasında canım acıdı. O yüzden dr.a gitmiştim.

Arkadaşlarbiri bana yyardim edin 9 aydir evliyim gecen ay korunmayi biraktik bebek için bu ay test yaptim adetim gecikmeden hamile ddeğilmişim neyse adetim geldi gecen aylara bakış bu ay 7 gün geldi ve 2 gün geçti yine geldi ve 1 gün bitti yine geldi nerdeyse bu ay 8. Veya 9 gün gelmiş oldu nedenini anlayamadim 2 aydir her aksam rüyamda hamilemisim çocuğumoolmuş görüyorumkafayi yicem galiba:18:

Canim konu başlığı Hpv ile ilgili. Sen hamilelik hakkında cevaplamak istedin sanırım savva nın mesajını. Doktora danıştınız mı? İnterfinite sanırım senın bölüm

Söylemesi utanç verici ama bana da esimden bogazima gecti. 2 yıllık evliyim. 4 aylık Hamileyim 3 aydır bogazimda ve acayip sıkıntı veriyor operasyonla alinabilirmis oda dogumdan sonra olurmus. 5 ay nasıl dayanır ım bilmiyorum ustelik doktor zamanla büyür dedi. Simdiden sinir hastası etti beni boğazımda surekli bişey var hissi ve sanki bogazimi sıkıyorlar hissi vede sanki bogazima parmak sallamisim hissi :S geceleri zor uyuyorum midemi bulandiriyor üstelik iştahı mı da kesiyor kime soylesem dusunmemeye çalış diyor o kadar kolay değil işte var mı aranızda bitkisel tedavisini bilen yada duasını bilen

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…